Co je mezipaměť webových stránek a proč je tak důležitá?

Nabídky WordPress


Ukládání webových stránek do mezipaměti je jednou z nejpřínosnějších dostupných technologií. Stručně řečeno, činí webové stránky extrémně rychlými, což vede k lepším skóre SEO a větší spokojenosti uživatelů – nemluvě o lepších konverzích, a tedy i zvýšených příjmech, pokud prodáváte produkty nebo služby online.

V tomto článku vám povím vše o ukládání do mezipaměti webových stránek – o tom, co to je, proč je tak důležité, a jak postupovat při implementaci pomocí WordPress.

Začněme.

Co je to Caching?

Zatímco technologie a přesné podrobnosti o ukládání do mezipaměti mohou být docela složité, základní myšlenka je opravdu velmi jednoduchá. Dovolte mi uvést příklad.

Pokud se vás zeptám, jaký je výsledek 5 x 3, budete vědět, že odpověď je 15. Nepotřebovali jste ji spočítat, provedli jste ve svém životě tolikrát, že už nemusíte – jednoduše si pamatujete výsledek, aniž byste museli dělat jakékoli mentální zpracování. Takhle to funguje.

Webové stránky jsou obvykle prohlíženy stovky, tisíce nebo někdy i miliónykrát za měsíc. Normálně pokaždé, když prohlížeč požaduje webovou stránku, musí server provést spoustu složitých (a časově náročných) výpočtů. Načte nejnovější příspěvky, vygeneruje záhlaví a zápatí, najde widgety postranního panelu vašeho webu atd. V mnoha případech však bude výsledek všech těchto výpočtů úplně stejný. Nebylo by to skvělé, kdybychom si mohli server jednoduše zapamatovat na konečný výsledek, namísto zpracování každé žádosti zvlášť? Přesně to dělá cache!

Jak jsou stránky v mezipaměti zobrazovány

Myslím, že je nejjednodušší pochopit proces ukládání do mezipaměti na základě zobrazení stránky. Řekněme, že vlastníte blog s povoleným ukládáním do mezipaměti. Když někdo poprvé navštíví vaši domovskou stránku, obdrží stránku obvyklým způsobem: Požadavek je přijat, zpracován na serveru a výsledná webová stránka, která se má zobrazit, se změní na soubor HTML a odešle do webového prohlížeče návštěvníka..

Protože je zapnuto ukládání do mezipaměti, server ukládá tento soubor HTML – obvykle do své „paměti s náhodným přístupem“ (RAM), což je velmi rychlé. Při příštím zobrazení domovské stránky vy nebo kdokoli jiný server nemusí zpracování a převod do HTML provádět. Místo toho jednoduše odešle již připravený soubor HTML do prohlížeče.

Ale co když se můj obsah změní?

Vím, co si myslíte: To všechno zní skvěle, ale co když máte zapnuté ukládání do mezipaměti a poté publikujete nový příspěvek? Nebyl nový příspěvek mimo mezipaměť, a proto neviditelný pro návštěvníky webu? Všechny správně nastavené systémy ukládání do mezipaměti se s takovými scénáři mohou vypořádat. Systém ukládání do mezipaměti nespočívá pouze v mechanismu ukládání připravených souborů HTML, má také způsob, jak vyprázdnit mezipaměť (a poté ji znovu vygenerovat), jsou-li splněny specifické podmínky (například zveřejnění nového obsahu).

Mezipaměť nakonfigurovaná pro WordPress by při publikování jednoho příspěvku odstranila mezipaměť verzi domovské stránky a archivních stránek. Všechny ostatní stránky – například stránka o obsahu a další příspěvky – by zůstaly nedotčeny, protože by se nezměnily.

Je mezipaměť opravdu účinná?

Dobře kódovaný web se může načíst již za dvě sekundy. (Poznámka: Rychlost načítání webových stránek je něco, co si můžete snadno vyzkoušet pomocí bezplatné služby, jako je GTMetrix.) Není to dostatečně rychlé? Opravdu stojí za to ukládání do mezipaměti? Odpověď zní: ano. Použitím mezipaměti prohlížeče i serveru – se každou chvíli podrobně podíváme na každou z nich – stále můžete holit spoustu času na načtení a pokud jde o rychlost načítání, vyplatí se, aby se věci co nejrychleji urychlily!

Nezapomeňte také na to, že implementací ukládání do mezipaměti nejen zrychlíte svůj web, ale také zlepšíte jeho výkonnost a vybavíte jej tak, aby účinněji nesl zátěž náhlého náhlého nárůstu provozu.

Jak efektivní je ukládání do mezipaměti? Podle nedávné studie YUI může mezipaměť prohlížeče zvýšit rychlosti až o 300%!

Druhy mezipaměti

Obecně lze říci, že existují dva typy mezipaměti – server a prohlížeč. Ukládání do mezipaměti prohlížeče se provádí na straně klienta (uživatele), zatímco ukládání do mezipaměti serveru (na překvapení) se provádí na serveru. Podívejme se na rozdíly mezi nimi.

Prohlížeč mezipaměti

Když navštívíte web, nemusíte jen načíst obsah stránky, kterou vidíte – potřebujete také spoustu zdrojů, jako jsou soubory Javascript, šablony stylů, písma atd., Které váš prohlížeč stahuje kromě obsah stránky.

Ukládání do mezipaměti prohlížeče umožňuje vašemu prohlížeči tyto soubory chvíli ukládat, takže je nemusí načítat pokaždé, když navštívíte web.

Když například poprvé navštívíte tento web (WinningWP.com), dostanete spoustu zdrojů, které váš prohlížeč okamžitě uloží do mezipaměti. Toto první bude pravděpodobně trvat několik sekund, než se kompletně stáhne, ale při příští návštěvě si všimnete významného zkrácení doby načítání (ve skutečnosti až o sekundu nebo více).

Ukládání do mezipaměti serveru

Už jsem mluvil o mechanismech ukládání do mezipaměti serveru: Namísto zpracování každého požadavku server bere výsledky těchto požadavků a ukládá je. Tyto uložené výsledky pak slouží místo toho – vše je mnohem rychlejší.

Možná jste narazili na výrazy „mezipaměť objektů“ a „mezipaměť na celou stránku“. Jedná se o obě metody ukládání do mezipaměti serveru – o mezipaměti celé stránky jsme dosud mluvili.

Mezipaměti objektů ukládají pouze bity a kousky dat, na rozdíl od celé stránky. To může být užitečné v kódu a při ukládání výsledku složitých operací, jako je generování navigační nabídky.

Ukládání do mezipaměti v WordPress

O ukládání do mezipaměti v aplikaci WordPress potřebujete vědět tři: Psaní efektivního kódu, používání pluginů pro ukládání do mezipaměti a použití vestavěné mezipaměti hostitele.

Používání pluginů pro mezipaměť WordPress

Nejdůležitější pravidlo ze všech, které nedokážu dostatečně zdůraznit, je: nikdy, nikdy, nikdy (vždy) použít více než jeden plugin pro ukládání do mezipaměti. Tohle bude ne zrychlete svůj web; pravděpodobně to povede k tomu, že váš web bude mnohem pomalejší a v tomto procesu je přeruší.

Vždy používejte jeden plugin pro ukládání do mezipaměti. Pokud je správně nakonfigurována, pomůže vám to docela zrychlit. Nejlepší doplňky pro ukládání do mezipaměti jsou WP Rocket (přečtěte si naši recenzi, W3 Total Cache a WP Super Cache).

Používání mezipaměti vašeho hostitele

Toto platí pro weby, které běží na spravovaných hostitelských prostředích WordPress. Mohu vřele doporučit WPEngine, Flywheel a Kinsta, z nichž všechny mají vynikající mechanismy ukládání do mezipaměti (a další služby), díky nimž jsou užitečné.

Systémy mezipaměti používané těmito hostitelskými společnostmi jsou provozovány na mnohem nižší úrovni než pluginy WordPress, což znamená, že jsou mnohem efektivnější. A co víc, jsou také dokonale vyladěny speciálně pro práci s WordPress a používaným hostitelským prostředím, což ještě více zvyšuje jejich užitečnost.

Pokud používáte spravovaného hostitele WordPress, doporučujeme nepoužívat žádný plugin pro ukládání do mezipaměti vůbec. Ve skutečnosti mnoho takových hostitelů dokonce zakáže používání určitých pluginů pro ukládání do mezipaměti, protože pravděpodobně budou zasahovat do konkrétních systémů ukládání do mezipaměti, které již implementují..

Psaní efektivního kódu

Tohle je pro kodéry mezi vámi. Nebudeme zde chodit do drsných drsností, ale první věcí, kterou byste si měli uvědomit jako kodér, je to, jak WordPress pracuje interně.

Pokud například pro příspěvek získáváte metadata a voláte get_post_meta ($ post_id, ‘spoluautor’, true); WordPress se skutečně načte Všechno metadata pro tento příspěvek. Mít 50 samostatných volání get_post_meta () k načtení dat jednoho příspěvku tedy není ne zbytečné.

Další věc, na kterou byste se měli podívat, je, jak správně používat přechodné prvky ve WordPressu. Přechody jsou druh řešení ukládání do mezipaměti s datem vypršení platnosti. Můžete je použít k uložení mezipaměti do zápatí nebo záhlaví, což se v průběhu času, s výjimkou velmi specifických okolností, ve skutečnosti nezmění – v tomto okamžiku mezipaměť jednoduše vyprázdníte.

Závěr

Ukládání do mezipaměti je technologie, která zvyšuje rychlost vašeho webu, aniž by během procesu obětovala cokoli. Při správném použití bude mít za následek nejen výrazně rychlejší doby načítání, ale také sníží zatížení serveru.

Pokud již své webové stránky do mezipaměti nemáte, dostat se k tomu!

Chcete-li začít s ukládáním do mezipaměti v praktičtějším smyslu, podívejte se na výše uvedené pluginy a / nebo se zeptejte spravované hostingové služby WordPress o účinnosti konkrétních nabízených systémů ukládání do mezipaměti..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me