Ghost vs WordPress – Výběr správné platformy

Nabídky WordPress


Během posledního desetiletí tak WordPress nadále rostl jako systém pro správu obsahu (aka CMS) a dále se upevňoval jako zvolený blogovací systém pro miliony až miliony uživatelů: buď ve formě hostovaného WordPress.com nebo samo hostovaného open-source balíčku od WordPress.org.

Pokud jste hledali nové způsoby publikování obsahu online, posledních pár let bylo opravdu laskavé. Nejenže má mnoho hostovaných řešení, jako je svbtle a Medium, významnou komunikaci na cestách, nyní si také můžete vybrat z řady nových otevřených a otevřených zdrojových (potenciálně hostovaných) platforem: jedna z nejvýznamnějších bytostí Ghost.

V tomto článku se podíváme na Ghost vs WordPress. Pokryjeme rozdíly a podobnosti, ať už je jeden skutečně lepší než ten druhý, který byste si měli vybrat, a konečně – co by mohla přinést budoucnost Ghost a WordPress.

Úvod do ducha

Jsem si jistý, že nepotřebujete úvod do WordPressu. Ve světle toho se nyní zaměřme na to, co vlastně Duch je. Ghost je původně financován mimořádně úspěšnou kampaní Kickstarter od Johna O’Nolana, která zvýšila téměř 200 000 $ – je umístěn jako jednoduchá publikační platforma. Je to, jak velký úvodní text na oficiálním webu Ghost jasně říká: „Jen platforma pro blogování„.

Instalační obrazovka je jediný formulář a hlavní obrazovka administrátora se dostane přímo k věci: vaše příspěvky.

Hlavní administrátor

Z hlavní obrazovky administrátora můžete říct, že Ghost je opravdu určen pro blogování a pouze pro blogování. Žádné vlastní typy příspěvků, žádné pluginy, žádné vylepšení permalinků a složitá nastavení, se kterými se můžete hádat. Získáte seznam svých příspěvků s náhledem vpravo a možností přidání nebo úpravy příspěvků.

Obrazovka úprav je aféra s dvojitým panelem, která vám umožňuje psát Markdown vlevo a vidět výsledek při psaní napravo.

Spodní lišta umožňuje přidávat značky, publikovat příspěvek a měnit některá nastavení, jako je adresa URL příspěvku, datum publikování, autor a metadata. Můžete také přidat doporučený obrázek, vytvořit z příspěvku statickou stránku a označit příspěvek.

Příspěvek editujte v Duchu

Duch má také sekci minimalistického nastavení. Některé obecné možnosti umožňují změnit název, popis, logo, motiv a podobné nastavení. Můžete také vytvářet a upravovat uživatele, značky, nastavovat položky nabídky navigace a přidávat kód do záhlaví nebo zápatí. V části Labs můžete dokonce použít některé experimentální funkce. Ale znovu, to je tak daleko, jak to jde.

Uživatelský profil v duchu

Jakmile byl nainstalován duch, trvalo mi to dvě minuty dát dohromady něco velmi reprezentativního; něco, co bych vlastně dobře používal ve výrobě.

Příklad Ghost Post

WordPress vs Duch

Nyní, když jsme založili základy Ducha, pojďme se podívat na to, co jej odlišuje od WordPress.

Začínáme

Samo hostovaná verze WordPress je mnohem snadněji přístupná než verze Ghost. To se týká základní technologie a popularity platformy. Instalace WordPress je stejně snadná jako získání souboru ZIP, jeho rozbalení na serveru a nasměrování prohlížeče na váš web. Pokud jste nikdy nepracovali se soubory online dříve, než se obáváte, protože téměř všechny dobré hostingové služby mají instalace jedním kliknutím – což znamená, že WordPress je na dosah ruky, ať jste kdekoli..

Ghost je na druhé straně postaven pomocí Node.js – takže budete potřebovat terminál k jeho instalaci a spuštění. Protože ve výchozím nastavení se aplikace spouštějí na terminálové zastávce po ukončení, budete muset udělat více práce pro spuštění správného webu pomocí Ghost. Není to nesmírně obtížné, ale určitě potřebujete nějaké vývojové kousky, abyste to udělali tak, jak je to právě teď.

Je tu ale dobrá zpráva: obě platformy nabízejí také hostované služby. WordPress.com je k dispozici pro weby založené na WordPress a můžete se také zaregistrovat do Ghost.

Hostované ceny

Zdrojový kód pro obě platformy je zdarma. Pokud se vám podaří tento kód zprovoznit a spustit, můžete jej použít pro všechny své webové stránky, jak chcete. Pokud se nechcete starat o provozování věcí sami, můžete použít výše uvedené hostované služby.

Duch

Špatnou zprávou je, že hostil Ducha nemá hostovanou možnost zdarma. Vlastně jsem s tím v pořádku; Oceňuji práci, kterou dělají, takže si zaslouží malou kompenzaci. Ony mít však šikovnou 14denní bezplatnou zkušební verzi, takže můžete věci vždy vyzkoušet, než se zavazujete.

Existují tři dostupné plány: osobní, pokročilé, týmové a obchodní.

Osobní plán je 8 $ měsíčně a dává vám jeden blog s až 25 000 zhlédnutími. Pokročilý plán vám vrátí 24 $ a dá vám tři blogy se 100 000 kombinovanými zobrazeními. Týmový plán je $ 80 s 10 blogů a 350 000 zhlédnutí. Největší plán bude stát 200 dolarů měsíčně a dá vám neomezené blogy s 1 000 000 zhlédnutími.

Existuje několik výhod pro výběr jednoho z větších plánů, ale myslím, že pokud potřebujete více než tři blogy, možná byste raději zaplatili někomu 100 USD za nastavení věcí na vlastních doménách než platili 100 USD měsíčně za hostování. To znamená, že osobní a pokročilé plány se zdají více než rozumné.

WordPress

Hlavním zaměřením WordPress je otevřenost a to odráží jejich hostované plány. Jejich základní plán je zdarma na celý život a poskytuje vám libovolný počet webů, které byste chtěli. I když byste chtěli použít vlastní doménu (místo myblog.wordpress.com), nebo byste chtěli například více možností přizpůsobení, musíte odpovídajícím způsobem otevřít peněženku.

Za prémiovou službu můžete zaplatit 99 $ ročně, což vám poskytne vlastní adresa a možnosti přizpůsobení, nebo si můžete doménu namapovat za 13 $ ročně.

Osobně si myslím, že hostovaná služba Ducha je mnohem jasnější; přesně víte, co získáváte. Protože je WordPress tak snadno přístupný, nemyslím si, že hostovaná služba WordPress nabízí mnoho výhod – s výjimkou snad větších sítí.

První dojmy

Můj první dojem z WordPress byl docela dlouho zpátky, ale nelze popřít, že je to mnohem komplikovanější než ten duch. Neřekl bych, že WordPress je obtížné používat samo o sobě, ale je toho tolik, že pro nováčky může být občas trochu ohromující..

Co jsou Nástroje? Proč se liší od Nastavení? Proč mají některá témata vlastní stránku nastavení a jiná používají přizpůsobovač motivů WordPress? Toto jsou jen některé z mnoha otázek, které se často objevují, když začínáme s WordPress.

Kromě toho je panel administrace WordPress pravděpodobně trochu zastaralý. V průběhu let došlo k několika generálním opravám, ale strukturálně je to stejné jako před pěti nebo šesti lety – a ukazuje to.

Duch se naproti tomu cítí jako nádech čerstvého vzduchu. Úvodní obrazovka administrátora zobrazuje vaše příspěvky a má tak málo ovládacích prvků, že na první pohled můžete zjistit vše. Mysli na velké, odvážné, zřejmé a krásné. I část nastavení je dostatečně čistá a štíhlá, aby jí bylo možné porozumět během několika minut.

Duch opravdu přináší jednoduchost ve správci. Pohybovat se po něm je snadné a relativně intuitivní; Brzy se dozvíte, kde je vše, a to vás přiměje psát – což je něco, co by měla dělat každá blogovací platforma!

Psaní příspěvků

Jsem velkým fanouškem psaní v Markdown, což je formát, který Duch používá. Pokud na to nejste zvyklí, naučit se to trvá několik minut, ale je to opravdu velmi snadné. Můžete se podívat na tento Markdown Cheatsheet nebo (pokud již používáte Ghost), klikněte na malou ikonu Markdown na obrazovce Ghost’s post edit a uvidíte syntaxi.

Pokud pro hostování používáte WordPress.com, můžete povolit markdown v nastavení psaní. Pokud však používáte verzi hostovanou hostitelem, budete potřebovat plugin jako WP-Markdown.

Základní psaní

Obě platformy mají k dispozici náhledy. WordPress má vizuální editor, který vám umožní vidět výsledek vaší práce a upravovat jej v průběhu cesty. Náhled však není příliš přesný, pokud však tvůrce vašeho motivu nezajistil určitou délku (poznámka: je třeba poznamenat, že WordPress aktivně pracuje na vylepšování vizuálního editoru)..

Duch má dvou-panelový systém, který je radost s ním pracovat. Nemusíte přepínat sem a tam a vaše Markdown je při psaní analyzován a zobrazen.

Duch pro mě v tomto bodě vítězí jen proto, že to vypadá tak zatraceně dobře. Díky tomu budete chtít psát více a psát lepší a poutavější obsah. Je také mnohem snazší psát běžné prvky, jako jsou seznamy atd.

Přidávání obrázků

Byl jsem velmi příjemně překvapen implementací obrázků Duchem. Měl jsem strach, že by to nedokázali s markdownem stáhnout. Funguje to takto: Vytvoříte element obrazu pomocí Markdown. Tím se stane zástupný symbol obrázku, kde můžete obrázek přetáhnout.

Zástupný symbol duchů

V aplikaci WordPress přetáhněte obrázek do editoru, který poté otevře sekci „přidat média“ a obrázek automaticky nahraje. Poté kliknete na Vložit a obrázek se přidá.

Dialogové okno WordPress Media

Nezní to příliš tvrdě – a ve skutečnosti to není – ale existuje jen několik dalších faktorů. Dialogové okno média je velké a plné možností. Čekání na otevření, nahrání obrázku, kliknutí na tlačítko a čekání na vložení zkratkového kódu zabere značné množství času. A co víc, nahrávání může chvíli trvat, zejména pokud vaše téma implementuje řadu velikostí obrázků.

U Ducha je proces mnohem rychlejší. Stačí zadat tři znaky, přetáhnout obrázek a pokračovat v psaní. Pokud je to vše, co potřebujete, Ghost také vyhraje tuto kategorii, ale WordPress má v rukávu ještě více možností.

V programu WordPress můžete kromě výběru velikosti obrázku a zarovnání nastavit název, popisek, alternativní text a popis obrázku. U složitých webů to může být dar z nebes a za to stojí za to další dvě nebo tři sekundy, než je potřeba přidat obrázek.

Stručně řečeno: pokud pro své obrázky potřebujete spoustu možností, WordPress vám bude lépe poskytovat je. Ghost nemá pokročilé funkce, které WordPress dělá, ale přesto vám může poskytnout krásné obrázky, pokud jste spokojeni s jednoduchým vložením jediné velikosti.

Pokročilé úpravy

WordPress v tomto počtu určitě vyhraje, protože nám došly možnosti pro Ducha. WordPress má několik krátkých kódů, které lze použít například pro vkládání obsahu, galerií apod. plus můžete také přidat mnohem více s pluginy, což vám umožní přístup ke složitým prvkům pomocí několika jednoduchých znaků.

Například můžete použít [galerie] k zobrazení galerie se všemi obrázky nahranými do aktuálního příspěvku ve WordPress. V okně médií můžete také sestavit galerii libovolných obrázků – například: [galerie ids = ‘2,33,54’]. Duch na to vůbec nemá možnost.

Prezentace obsahu

Obě platformy přidaly podporu témat, takže tato není ve skutečnosti tak důležitá pro přímé srovnání WordPress a Ghost, je to spíše otázka dostupnosti motivu. Vzhledem k tomu, že WordPress existuje již deset let, není divu, že pro něj existuje stokrát více témat.

Témata WordPress sahají od minima po nemožně spletitá, od obecných obchodních témat po konkrétní témata podobná aplikacím pro veterináře, lázně, autodílny, blogy vaření a další.

Můžete najít tisíce bezplatných témat na WordPress.org nebo si koupit prémiové téma od Themeforest nebo menších tematických obchodů, jako jsou Elegantní témata, ThemeIsle nebo WPMU DEV – ve skutečnosti jsou doslova stovky míst, kde si můžete koupit kvalitní témata WordPress.!

Naproti tomu na oficiálním Ghost Marketplace je pouze asi 150 bezplatných témat duchů, i když tam jsou také někde kolem 250+ prémiových témat, která jsou zde zmiňována (i když se zdá, že se jedná o odkazy z externích webů, jako je Themeforest – kteří také zobrazují velké výběr prémiových témat duchů zde.

Výchozí téma pro WordPress je v současné době dvacet patnáct, pro ducha je to Casper.

Je těžké je porovnat, protože Ghost nemá funkce, jako je například widgetizovaný postranní panel. Casper je skvělý, pokud máte velmi soustředěný web, jako je blog o potravinách nebo cestovní blog, ale pokud potřebujete trochu více od svého tématu, pravděpodobně budete chtít jít s něčím jiným.

Z pohledu uživatele je instalace motivů pomocí WordPress snazší, protože témata můžete hledat přímo v administrátorovi a živě si je prohlížet.

S Ghost budete muset téma nahrát do složky obsahu vaší instalace. Nejedná se o obrovský problém, ale přesto vyžaduje více času.

Správa webových stránek

Duch je jednoduchá záležitost, takže poskytuje méně nástrojů pro správu webu. Myslím, že se jedná o dech čerstvého vzduchu v dnešním moři over-spravovaných webů. Pevně ​​věřím, že dobrý obsah se do jisté míry řídí sám a Ghost vám poskytuje všechny potřebné nástroje k tomu.

S Ghost je sdílení integrováno přímo, máte k dispozici základní nastavení optimalizace pro vyhledávače (SEO) na příspěvek a správa uživatelů je opravdu docela slušná. Skutečnost, že správa uživatelů je tak dobře odvedena, ukazuje na větší důraz na autory za webem. I když v současné době neexistují žádné specifické funkce, nastavení pro více autorů a další funkce založené na autorech se zdají jako něco, co lze přirozeně vytvořit ze stávajícího systému..

Přestože WordPress je monstrum, pokud jde o nastavení, není opravdu tak velký rozdíl, jak si můžete myslet. Mnoho nastavení WordPress, na která jste možná zvyklí, například nastavení SEO, bude k dispozici kvůli zásuvným modulům, které používáte, a nikoli ze samotného systému..

Možná existuje několik obecnějších nastavení webu, ale kromě pluginů bych tuto kategorii vlastně dal Duchu, protože pro skupinu uživatelů, která bude Ghost pravděpodobně používat, jsou nejdůležitější funkce správy již zabudovány, zatímco u WordPress budete je třeba použít několik pluginů, které pokryjí všechny základny.

Rozšíření

Opět to není příliš férové ​​srovnání v tomto počtu, protože Ghost nemá žádnou rozšiřitelnost. Ve WordPress mohou pluginy v podstatě dělat cokoli. Od úplného přepracování modelu backendu až po poskytnutí úplné aplikace pro správu společnosti na jednoduchý web – to je možné pomocí WordPress!

S Duchem však vidíte to, co dostanete. Pro mnoho lidí to bude v pořádku, ale neočekávejte, že se brzy objeví nějaké pokročilé věci pro správu obsahu. Jedinou možností rozšíření v Ghost je možnost vložit nějaký kód do záhlaví a zápatí, a to je vše.

Plány do budoucna

V současné době je WordPress obtížné pracovat s leštěním toho, co již má. Nejsou plánovány žádné obrovské funkce, o kterých vím, a v současné době se vývoj většinou zaměřuje na zlepšení rozhraní a uživatelského prostředí. To znamená, že nebudu zadržovat dech pro snadnější použití administrátorského panelu a hladšího rozhraní v pozadí.

Na druhé straně je vývoj na Ghostu mnohem vzrušivější. Mají naplánované Ghost Apps (pluginy), které po vydání učiní z Ghosta mnohem životaschopnější alternativu k WordPress. V dílech je také dashboard, který bude výchozím bodem v administrátorském panelu (předpokládám) a bude upravitelný pomocí Ghost Apps. Chcete-li zobrazit všechny plánované funkce, podívejte se na hlavní dokumentaci, kterou použili v Githubu.

Měl bych použít Ducha?

Jak tedy porovnáte tyto dva, co je výsledkem zúčtování WordPress vs Ghost? Pro začátek to není opravdu férové ​​srovnání – jako jablka a pomeranče. Ano, oba jsou ovoce, ale jsou velmi odlišné. Ať už byste měli použít Ducha, opravdu jde na projekt po ruce.

Pracujete na jednoduchém blogu, jehož hlavním zaměřením je obsah, a nemusíte dělat žádné pokročilé věci, jako jsou reklamy nebo vlastní strukturování? Pokud ano, je Duch dokonale proveditelnou alternativou k WordPress. Je to příjemné, snadno použitelné, moderní a má spoustu témat na výběr. Také přispějete k velkému malému projektu!

Pokud však provozujete web pro podnikání, potřebujete složité funkce nebo v budoucnu budete muset funkce rozšířit a upravit, doporučujeme prozatím zvolit / zůstat s WordPress. WordPress může být neohrabaný a těžkopádný a obsahuje metrickou tunu věcí, které nepotřebujete, ale také obsahuje metrickou tunu věcí, které vy může velmi dobře potřeba.

Konečný rozsudek

Osobně bych byl docela rád, kdybych psal osobní blog o mém životě, jídle, cestování, mém psovi nebo čemkoli jiném na Duchu. Moderní rozhraní na mě opravdu klikne; Miluji psaní v Markdown a miluji rychlost, se kterou to všechno funguje. Díky tomu je psaní opět zábavné!

Vše o WordPress je mnohem složitější. Od administrace po editaci, dokonce i výběr hostingu pro váš web, má více možností a více, aby zvážila. To znamená, že složitost je z nějakého důvodu – pod kapotou je mnohem více energie.

To znamená, že v tuto chvíli vidím ducha jako tablet, zatímco WordPress je jako můj iMac. Já bych si s sebou nepřinesl svůj iMac na dovolenou ani ho nevytáhl na dvorek – proto mám tablet. Na rozdíl od toho však na mém tabletu nemůžu opravdu dělat žádnou vážnou práci, a proto mám iMac.

Na konci dne jsou Ghost a WordPress dva velmi odlišné produkty. Duch je zaměřen na ty, kteří se chtějí soustředit na jednoduché psaní a publikování online, zatímco WordPress pokračuje v přeměnu na nástroj schopný pohánět nejen blogy, ale jen o jakýkoli druh webových stránek, které si lze představit!

(Aktualizace – 5. června 2015: Pro další – důležité – poznámky o srovnání mezi Ghost a WordPress.com (nikoli WordPress.org) se rychle podívejte na tento nový příspěvek a citujte pár slov od Johna O’Nolana

Používáte / používá Duch nebo WordPress? Myšlenky?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me