Jak vytvořit dětské téma WordPress – a proč jej pravděpodobně budete chtít použít

Kde koupit WordPress Themes


Jednou z největších výhod používání WordPress je schopnost využít obrovského množství hotových témat – to vše si mohou uživatelé přizpůsobit relativně snadno. Se vší přizpůsobitelností však přichází otázka údržby: Co se stane, když provedete přizpůsobení a pak se téma, které používáte, aktualizuje.?

To je otázka, příliš mnoho uživatelů se nakonec učí odpověď tvrdě: Pokud aktualizujete téma poté, co jste provedli úpravy, budou všechny změny, které jste provedli v původních souborech motivů, přepsány – a pokud nezálohoval váš web (a měli byste Před provedením jakýchkoli změn se vždy ujistěte, že máte úplnou zálohu), pak se ztratí veškerá těžká práce. *

Aby se tomuto tragickému scénáři zabránilo, musí každý uživatel WordPress udělat jednu věc: Vytvářet (a používat) podřízená témata při každé instalaci WordPress.

Co je to dětské téma – jak to funguje?

Podřízené téma WordPress není ve skutečnosti nic jiného než samostatné téma, které se spoléhá na své nadřazené téma pro většinu (pokud ne všechny) své funkce. Ve své nejzákladnější podobě je podřízeným motivem pouze samostatný list stylů CSS, který WordPress zobrazuje místo stylů v nadřazeném motivu. To vám umožní provádět změny motivu, aniž byste ztratili vlastní styl, který jste vytvořili pokaždé, když se nadřazený motiv aktualizuje.

Složitější podřízená témata mohou zahrnovat také další funkce. Stejně jako u designových prvků i WordPress nejprve zkontroluje funkce podřízeného. Pokud žádné nejsou nalezeny, budou výchozím nastavením funkcí nadřazeného tématu. Pokud existují funkce, použijí se funkce v podřízeném motivu namísto funkcí nadřazených a vedle nich.

Jak vytvořit podřízené téma WordPress

Doufám, že v tomto bodě jsem vás přesvědčil, že dětská témata jsou velmi potřebná. To samozřejmě neznamená, že na některé lidi nezastrašují. Ale je tu dobrá zpráva: Vytvoření dětského motivu WordPress je velmi snadné.

Struktura / hierarchie WordPress Child-Theme

Prvním krokem k ručnímu vytvoření podřízeného motivu WordPress je přístup do adresáře s tématem pod obsah wp / témata. Můžete tak učinit prostřednictvím FTP klienta nebo v mnoha případech přes rozhraní poskytované vaší hostitelskou službou.

Dále budete muset vytvořit nový adresář pro své podřízené téma. Můžete to pojmenovat cokoli se vám líbí. Doporučil bych, aby to bylo jednoduché a snadno pochopitelné. Něco jako themename-child by mělo dělat pěkně.

Všechny důležité vlastní soubory CSS (povinné)

Jakmile tyto dva kroky dokončíte, je čas přidat (holým minimem) seznam stylů CSS, který bude definovat vaše podřízené téma. Chcete-li to provést, jednoduše vytvořte textový soubor (samozřejmě pomocí vhodného textového editoru) s názvem style.css a zkopírujte a vložte do něj následující kód:

/ *
Název tématu: Dvacet třináct dětí
URI motivu: http://example.com/twenty-thirteen-child/
Popis: Téma dvacet třinácti dětí
Autor: John Doe
URI autora: http://example.com
Šablona: dvacet třináct
Verze: 1.0.0
* /

@import url ("../twentythirteen/style.css");

/ * = Přizpůsobení motivu začíná zde
——————————————————– * /

Chcete změnit výše uvedené informace tak, aby odrážely soubory, se kterými skutečně pracujete, a jsou to extrémně důležité abyste se ujistili, že v tomto kroku jsou správné části „Šablony“ a „Importy“. Pamatujte: Všechno rozlišuje velká a malá písmena!

Jakmile upravíte výše uvedené informace tak, aby odrážely vaše konkrétní údaje, můžete pokračovat a zadat přizpůsobení motivu CSS do poskytnutého prostoru a soubor uložit.. Tada! Právě jste vytvořili podřízené téma. Gratulujeme!

Chcete-li aktivovat své nové podřízené téma, stačí pouze zkopírovat složku s podřízeným motivem, kterou jste vytvořili (složku obsahující výše uvedený soubor CSS), a nainstalovat ji pomocí Vzhledy > Témata ve vašem správci WordPress, stejně jako u jakéhokoli jiného tématu WordPress. Případně ji můžete nechat rozbalenou a nahrát ji do adresáře témat pomocí FTP klienta.

Řekněme však, že byste chtěli vytvořit poněkud složitější podřízené téma – téma, které přesahuje pouhé úpravy CSS. Jak byste postupovali při přidávání vlastních funkcí PHP nebo při změně skutečných souborů témat nebo šablon?

Úpravy souboru Functions.php (volitelné)

V případě úpravy souboru features.php motivu jednoduše vytvořte nový soubor features.php jako je níže uvedený a poté jej přidejte do svého podřízeného motivu. Každá funkce v tomto novém souboru automaticky přepíše funkce v souboru vašeho nadřazeného motivu. Všechno, co není v tomto novém souboru uvedeno, bude jednoduše výchozí.

<?php
// váš kód jde sem
?>

Úpravy souborů šablon (volitelné)

Úpravy souborů šablony PHP se trochu liší od úpravy stylů a funkcí CSS. V předchozích dvou příkladech bylo třeba pouze vytvořit soubory, ve kterých jsou umístěny vaše dodatky nebo převažující změny. V obou případech byly nové soubory v podřízeném tématu víceméně doplňkové k souborům v nadřazeném tématu – ale pokud jde o soubory šablony PHP, musíte nahradit veškerý obsah originálu novým souborem ve svém podřízeném téma.

Toho dosáhnete zkopírováním šablony PHP, kterou chcete upravit, a následným umístěním do stejného umístění stromu souborů v podřízených souborech motivů, které zabírá v nadřazených souborech motivů. WordPress nyní zcela ignoruje originál a jakékoli změny, které provedete v duplikátu souboru v podřízeném tématu, bude to, co WordPress skutečně používá.

Nezapomeňte však, že do svého podřízeného motivu chcete přidat pouze soubory, ve kterých chcete skutečně provést změny – tj. Nepotřebujete zbytečně kopírovat celé množství souborů. Je tomu tak proto, že když se nadřazený motiv aktualizuje, v některých scénářích okrajových situací je třeba se ujistit, že neexistují žádné důležité aktualizace souborů šablon, které jste se rozhodli upravit nebo zahrnout..

Proč všichni nepoužívají dětská témata?

Kromě lidí, kteří si prostě neuvědomují potřebu vytvořit dětské téma, jsou to jediné dobré důvody nevytvářet / používat podřízená témata buď proto, že nemáte v úmyslu provádět žádné změny v souborech motivů (což znamená, že můžete jednoduše použít téma přesně podle toho, jak jej vývojář provedl), nebo motiv, který používáte, poskytuje speciální rozhraní v jeho možnostech motivů, v rámci kterých (a uložit) všechny potřebné změny. Je třeba poznamenat, že mnoho témat poskytuje například rozhraní pro provádění vlastních změn CSS.

Dalším (ne-tak odůvodnitelným) důvodem, proč nepoužívat podřízené téma, je to, že pokud chcete udělat něco víc než změny CSS, bude to téměř vždy vyžadovat trochu (a někdy i hodně) další znalosti o tom, jak vytvoří se původní nadřazené téma. To se může často cítit jako fuška. Pokud to zní povědomě, pravděpodobně se ocitnete v hluboké vodě, pokud vaše téma dostane kritickou aktualizaci!

Zpráva s sebou

Předpokládejme, že máte v úmyslu udržovat aktuální téma (což je velmi dobrý nápad), použití dětského tématu je nezbytnou nejlepší praxí. ** Naštěstí je to jen pár minut práce na jeho vytvoření, takže pokud nemáte už je čas!

Poznámky, tipy a rady

Pokud se snažíte o vizuální úpravy, podívejte se na náš dřívější článek o tom, kde se učit CSS online

Další informace o podřízených tématech WordPress naleznete v oficiálním kodexu WordPress.

* Na zálohování: Na zálohování je kladen velký důraz. I když jste prováděli přímé úpravy, budete mít i nadále k dispozici zálohy, i když jste na nich přímo prováděli hluboké vody, protože pravděpodobně budete muset novou aktualizaci použít. To platí zejména v případě, že tato aktualizace má co do činění s opravami nově objevených bezpečnostních děr. Pokud nejste schopni replikovat všechny různé změny, které jste provedli, nemusí být vaše záloha ve skutečnosti tak užitečná, abyste se dostali ze situace.!

** Doporučené postupy: Pokud stále nejste přesvědčeni o používání podřízených témat, neřekněte si moje slovo o tom, proč. Vezměte spoluzakladatele WordPressu Matta Mullenwega: „Dětská témata a rámec jsou jediným způsobem, jak byste měli vytvořit svůj web WordPress“ – (řekl při rozhovoru o Genesis Framework.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me