Jak nainstalovat a nakonfigurovat Google XML Sitemaps Plugin pro WordPress

Nabídky WordPress


Konečným cílem jakékoli strategie SEO je dominovat v horní části vyhledávačů. Než se to však ještě může stát, i když – a ještě před tím, než se stane faktorem optimalizace na místě a příchozích odkazů – váš web potřebuje indexaci..

Indexování jednoduše znamená, že váš obsah je vyhledávacími nástroji rozpoznán a může být objeven pomocí relevantních vyhledávacích dotazů. Pokud je provoz ekologického vyhledávače důležitou součástí vaší dlouhodobé strategie, je pravidelně indexován uživateli jako Google.

Indexování vašeho webu samozřejmě vyžaduje návštěvu neslavných robotů Googlebots. Tito robotičtí tvorové „procházejí“ váš web a hledají nové stránky na každém koutu a kliku. Když je detekován nový (nebo aktualizovaný) obsah, je URL předána zpět do vyhledávačů, které mají být indexovány.

Po indexování se váš web začne zobrazovat v SERP. Nyní se vaše strategie SEO mohou začít chopit, což vám pomůže umístit se výše.

Jinými slovy, získání indexace je krokem SEO strategie.

Nejjednodušší způsob, jak se indexovat, je vytvořit soubor XML pro váš web a poté jej odeslat do konzole Google Search Console. Naštěstí je to pro uživatele WordPress snadné, díky zásuvným modulům, jako je vynikající plugin Google XML Sitemaps.

(Poznámka: Pokud vás zajímá, zda použít tento konkrétní plugin a / nebo poměrně vynikající SEO plugin WordPress SEO, podívejte se na tento předchozí článek přesně na toto.)

Soubory Sitemap Google XML

Doplněk Google XML Sitemaps vytvořený Arne Brachholdem je k dispozici po nejlepší část desetiletí. Můžete si ji stáhnout zdarma z úložiště WordPress, kde se vyznačuje tím, že se jedná o nejlépe hodnocený plugin WordPress všech dob – s 4,9 z 5 hodnocení a absolutně neuvěřitelných 18 milionů stažených dat k dnešnímu dni.!

Dnes vám ukážu, jak nainstalovat a nakonfigurovat tento vynikající plugin. Začněme.

Co je soubor Sitemap XML?

Nejprve mi dovolte odpovědět na otázku: Co je to soubor Sitemap XML?

Soubor Sitemap poskytuje přehled o struktuře vašich webových stránek. Je vytvořen s cílem pomoci vyhledávacím strojům odhalit veškerý váš živý obsah – včetně nových adres URL a nedávno aktualizovaných příspěvků.

Část XML odkazuje na značkovací jazyk používaný ke sdělování dalších informací vyhledávacím strojům – například při zveřejnění stránky nebo při poslední aktualizaci.

Sledováním vašeho souboru Sitemap mohou vyhledávače procházet a indexovat celý váš web – pokud se rozhodnete připojit ke stránce značku noindex. To znamená, že soubor Sitemap je jediný způsob, jak zaručit, že veškerý (povinný) obsah zasáhne vyhledávače.

Zvažte alternativu: Bez souboru Sitemap musí vyhledávače narazit na váš web, pravděpodobně náhodou nebo, pravděpodobněji, v důsledku příchozích odkazů.

Prohledávače mohou některé stránky stále indexovat tímto způsobem, zejména pokud je váš web dobře organizován se spoustou interních odkazů. Neexistuje však žádná záruka, že každý příspěvek a stránka budou indexovány. Indexování se pravděpodobně stane mnohem pomaleji.

Jak nainstalovat soubory Google XML Sitemap

Nyní se věnujeme celé řadě příspěvků: Jak nainstalovat a konfigurovat plugin Google XML Sitemaps. Nebojte se, pokud jste dosud nenainstalovali plugin WordPress – proces je pozoruhodně jednoduchý.

Přihlaste se k ovládacímu panelu WordPress a poté si udělejte cestu k zásuvným modulům > Přidat nový. Poté do vyhledávacího pole zadejte „Soubory Google XML Sitemap“. Existuje spousta podobně pojmenovaných pluginů, takže se ujistěte, že máte ten správný (hledáte ten, který hledá Arne Brachhold).

Nainstalujte si soubory Sitemap pro Google XML

Až jej najdete, klikněte na Instalovat nyní > Aktivujte plugin. Hotovo.

Jakmile stisknete tlačítko aktivovat, soubory Google XML Sitemap automaticky vygenerují váš první soubor Sitemap a vytvoří snímek vašeho webu v jeho aktuálním stavu. Mapu si můžete zobrazit přidáním rozšíření /sitemap.xml do své domény.

Váš soubor Sitemap obsahuje všechny vaše adresy URL, úroveň priority a frekvenci změn (více o nich později). Prozatím je zde však screenshot mého (sice základního) XML souboru Sitemap.

Příklad Screenshot Sitemap

Jak nakonfigurovat soubory Google XML Sitemap

Nyní je čas začít konfigurovat nový plugin. Veškerá nastavení pluginu jsou ovládána z jedné obrazovky – najdete je v nabídce Nastavení > XML-soubor Sitemap.

Naštěstí plugin přichází s rozumnou sadou předkonfigurací – pravděpodobně byste mohli nechat nastavení tak, jak jsou, a plugin by fungoval v pořádku..

Osobně se však raději naučím trochu víc o tom, co můj plugin může udělat, takže jej optimálně nakonfiguruji podle mých požadavků. Pokud se vám tento zvuk líbí, přečtěte si, protože tato část pokrývá všechna hlavní nastavení.

Hned po instalaci se v horní části obrazovky může zobrazit následující zpráva: „Vyhledávací stroje ještě nebyly oznámeny.“

Nastavení souboru Sitemap pro Google XML

Pokud chcete, aby byl váš web indexován co nejrychleji, klikněte na vyhledávací nástroje upozorňující na váš odkaz na soubor Sitemap.

Tím se váš soubor Sitemap pošle do dvou hlavních vyhledávačů: Google a Bing. Za několik sekund vám plugin (snad) řekne, že váš ping byl úspěšný. Úžasné – nyní můžete očekávat návštěvu od robotů Googlebots a váš obsah bude brzy indexován.

Google XML Sitemap Úspěšný ping

Nyní zpět na obrazovku konfigurace, která je rozdělena do sedmi sekcí. Podívejme se postupně na každou sekci a poskytneme vám úplný přehled toho, co může plugin udělat.

1. Základní možnosti

Jak název napovídá, první sekce řídí základní konfigurace.

Základní možnosti souboru Google XML Sitemap

Pro začátek se můžete rozhodnout, které vyhledávací nástroje chcete informovat o aktualizacích svého webu. Mým doporučením je nechat zaškrtnuté políčko Google i Bing. Pokaždé, když publikujete nový příspěvek nebo upravíte starý obsah, proces ping se opakuje a prolézací moduly jsou odesílány, aby provedly změny..

Druhá možnost přidá váš soubor Sitemap do souboru robot.txt. Nyní je robot.txt soubor speciálně vytvořený pro komunikaci s prolézacími moduly vyhledávače – vede je po vašem webu a říká jim, co mají indexovat. Soubor je zvláště užitečný pro vyhledávače, které nepodporují pingová oznámení (obvykle pouze ta menší). Doporučuji proto zaškrtávací políčko robot.txt nechat zaškrtnuté, protože to vás může indexovat v některých dalších vyhledávačích.

Přejděte dolů a uvidíte rozšířené možnosti. První dvě nastavení týkající se limitu paměti a doby provádění jsou do značné míry nadbytečná, takže je musíte přeskočit.

Dále budete požádáni o konfiguraci šablony stylů XSLT. Pamatujete si snímek obrazovky mého základního souboru Sitemap, který jsem vám ukázal dříve? Nebylo to nejhezčí, že? No, to byla předurčená verze souboru Sitemap (lapal po dechu!). Nebylo to nejjednodušší na oku, ale člověk si stále mohl přečíst.

Můžete si vybrat nahrát novou šablonu stylů XSLT, pokud chcete, aby váš soubor Sitemap vypadal hezčí, nebo můžete úplně zakázat, pokud chcete, aby byl méně „čitelný“ (nebojte se – vyhledávací nástroje jej budou stále dobře číst).

Další možnost je v této sekci pravděpodobně nejdůležitější – přepsat základní adresu URL souboru Sitemap.

Ve výchozím nastavení se váš soubor Sitemap zobrazí s příponou /sitemap.xml – např. domain.com/sitemap.xml.

Řekněme však, že jste svůj web rozdělili do podadresářů.

  • Kořenová doména: doména.com
  • Podadresář: domain.com/blog/

Pokud chcete kombinovat všechny soubory Sitemap v souboru Sitemap kořenové domény, zadejte do prázdného pole adresu URL podadresáře. Nyní budete muset ponořit do souboru .htaccess vaší kořenové domény a vložit následující kód:

PřepsatEngine zapnuto
Mapa souboru RewriteRule ^ (- + ([a-zA-Z0-9 _-] +))? \. Xml (\. Gz)? $ /Y-blogdir/sitemap$1.xml$2 [L]

Poznámka: Ve výše uvedeném fragmentu kódu nezapomeňte nahradit ‘your-blogdir‘ za vlastní název podadresáře.

Poslední pole konfiguruje HTML verzi vašeho souboru Sitemap pro méně sofistikované roboty, které nerozumí XML. To se nevztahuje na žádný z velkých vyhledávačů, ale pokud chcete být indexováni všude, nechte políčko zaškrtnuté.

2. Další stránky

Tato druhá část, Další stránky, je skutečně použitelná pouze pro ty, kteří používají podadresáře a subdomény – umožňuje určit další externí stránky, které chcete přidat do svého souboru Sitemap..

Pokud například spustíte blog na doméně.com/blog/, možná budete chtít zahrnout domovskou stránku doména.com do svého podadresáře sitemap.

Google XML Sitemap Další stránky

Stačí kliknout na Přidat novou stránku a postupujte podle jednoduchých pokynů. Budete muset určit adresu URL, úroveň priority, frekvenci změn a datum, kdy byla adresa URL naposledy změněna – podrobněji vysvětlíme priority a frekvence změn dále na stránce.

3. Post priority

Dále máme Post Priority. Abychom vám lépe porozuměli této části, dovolte mi rychle představit úrovně priority SEO.

Nyní jsou úrovně priority důležitou součástí vašeho souboru Sitemap – sdělují váš nejdůležitější obsah vyhledávačům. Každá jednotlivá webová stránka má svou vlastní prioritní úroveň, která se hodnotí od 0 do 1 v krocích po 0,1.

Možná si pomyslíte: No, můj web je velmi důležitý, takže všem svým URL udělím maximální prioritu 1,0.

Pěkný pokus.

Úroveň priority adresy URL se posuzuje vzhledem k ostatním interním adresám URL. Pokud jim přiřadíte stejnou prioritu – dokonce i maximální prioritu – sdělí vyhledávačům, že všechny adresy URL jsou stejně cenné. Opravdu chcete, aby byla vaše domovská stránka upřednostňována ve stejné míře jako nejasný blogový příspěvek? Samozřejmě že ne. Měj také určitou disciplínu a buďte rozumní při přiřazování úrovní priority.

Google XML Sitemap Post Priority

Zpět na konfigurace; Tato část se konkrétně zabývá tím, jak je hodnocena priorita každého příspěvku. Existují tři možnosti:

  • Nepoužívejte automatický výpočet priority – takto se zachází se všemi příspěvky stejně, s aktuální hodnotou priority přiřazenou později.
  • Počet komentářů – priorita se počítá na základě absolutního počtu komentářů, které příspěvek obdrží.
  • Průměr komentářů – priorita se počítá na základě počtu komentářů vztahujících se k jiným příspěvkům.

Můj tip? Použijte jeden z výpočtů založených na komentářích. To znamená, že vaše oblíbené příspěvky automaticky dostanou vyšší prioritu.

4. Obsah souboru Sitemap

Sekce Obsah souboru Sitemap umožňuje vybrat, které položky, vlastní typy příspěvků a taxonomie, které chcete do svého souboru Sitemap zahrnout.

Obsah souboru Google XML Sitemap

Například domovská stránka je absolutní nutností. Je také vhodné zahrnout všechny vaše příspěvky, stránky a vlastní typy příspěvků WordPress. Osobní preference však bude určovat, zda chcete zahrnout váš archiv nebo stránky se značkami. Pokud nechcete, aby se tyto stránky objevovaly v SERP – a hodnota těchto stránek je přinejlepším sporná – ujistěte se, že nejsou vybrány..

Ve spodní části této sekce se zobrazí další možnosti. Tím se zeptáte, zda chcete zahrnout naposledy změněné časy. Doporučuji ponechat toto zaškrtnuté, jinak vyhledávací nástroje budou procházet pouze zbrusu nový obsah – ne nedávno upravovaný obsah!

5. Vyloučené položky

Možná budete chtít do svého souboru Sitemap zahrnout většinu svých blogových příspěvků, ale ne všechny. Tato část vám umožňuje vyloučit celé mapy ze souboru Sitemap plus jednotlivé příspěvky a stránky zadáním jejich identifikačních čísel.

Vyloučené položky souboru Sitemap Google XML

6. Změňte frekvence

V tomto příspěvku jsme zmínili frekvenci změn, ale v této sekci můžete definovat hodnoty.

Frekvence změn souboru Sitemap pro soubory Google XML

Nyní jsou frekvence změn vodítkem pro vyhledávače a dají jim vědět, jak často se obsah pravděpodobně změní. Tyto informace sdělují vyhledávacím strojům, když potřebují poslat své robotické roboty, aby hledaly aktualizace.

Pokud například pravidelně publikujete obsah blogu, nastavte frekvenci změn na domovské stránce tak, aby se to odráželo – možná denně. Pokud provozujete statický web, který se málokdy mění, cítíte se každý den jako zbytečně. V tomto scénáři se roční možnost cítí realističtější. Možnosti jsou vždy, hodinové, denní, týdenní, měsíční, roční a nikdy.

Nezapomeňte však: Nejedná se o přesnou vědu, takže neočekávejte, že roboti dorazí jako hodinky. Frekvence změn však jasně komunikují o tom, jak často je typ obsahu oproti ostatním aktualizován.

7. Priority

Již jsme se podívali na úrovně priority příspěvku, ale v této části můžete hodnotit, jak důležitý je váš další obsah – musíte také zadat maximální a minimální hodnoty blogových příspěvků.

Priority souboru Google XML Sitemap

Vaše domovská stránka je pravděpodobně vaše nejdůležitější stránka – tak jděte do toho a dejte jí maximální skóre 1,0. Statické stránky a populární blogové příspěvky budou pravděpodobně vašimi dalšími nejdůležitějšími stránkami, takže je také vysoce hodnotte.

Nezapomeňte: nedůvěřujte nedůležitému obsahu příliš vysoko. Tím se zředí prioritní úrovně vašich skutečně důležitých věcí.

Závěrečné myšlenky

A s tím jsme udělali: Hloubkový pohled na to, jak nakonfigurovat plugin Google XML Sitemaps.

Plugin je zdarma a je dodáván s velkou pověstí – nejlépe hodnocen v úložišti WordPress. Důvodem je pravděpodobně to, že funkce souboru Sitemap XML je neocenitelná a zásuvný modul lze snadno nastavit.

Jednou z hlavních předností pluginu je, že výchozí konfigurace jsou rozumné. To znamená, že se můžete jednoduše připojit a hrát – možnost bez stresu a bezproblémové práce! Pro specializované SEO však má plugin spoustu nastavení, se kterými si můžete pohrávat (jak ukazuje dnešní příspěvek), takže si můžete svůj soubor Sitemap vyladit podle svých představ.

Celkově je to opravdu výjimečný plugin – a pravděpodobně jeden z nejlepších pluginů pro soubor Sitemap WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me