Pluginat dhe shërbimet më të mira të sigurisë në WordPress – Të dyja Falas dhe Premium

Marrëveshjet me WordPress


A jeni një nga shumë webmasterët që merrni një qasje pasive ndaj sigurisë WordPress? Nëse po, ju jeni duke luajtur me zjarr, sepse realiteti është vetëm një shkelje e sigurisë mund të jetë e mjaftueshme për ta kthyer tërë ndërmarrjen tuaj në internet në pluhur!

Kur bëhet fjalë për drejtimin e një biznesi në internet, siguria e faqes në internet është e diskutueshme (dhe për fat të keq) një nga fushat më të nënvlerësuara të rëndësisë – dhe shumë njerëz thjesht nuk e kuptojnë ndikimin shkatërrues në një biznes që një shkelje sigurie mund të ketë.

Një humbje e përkohshme e trafikut dhe shitjeve është mjaft e lehtë për t’u matur, natyrisht, por si e vlerësoni koston e mundshme të një reputacioni të dëmtuar përgjithmonë dhe / ose renditjen e motorit të kërkimit? Në fakt, shumë biznese janë shkatërruar përgjithmonë nga një shkelje e sigurisë së profilit të lartë – dhe unë jam i sigurt se këto biznese nuk do të jenë të fundit, as.

Në këtë postim, shpresoj të forcoj sigurinë e faqes suaj të internetit duke ju prezantuar me disa nga shtojcat dhe shërbimet shumë më të mira të sigurisë WordPress përreth.

Këshilla të shpejta për sigurinë e WordPress

Gjërat e para: Kur bëhet fjalë për sigurinë e faqes në internet, një qasje proaktive është gjithmonë, gjithmonë, gjithmonë më mirë se sa një reaktiv. Parandalimi i një problemi para se të ndodhë do t’ju kursejë kohë, stres dhe para, dhe është shumë më mirë sesa të rregulloni pasojat nga një shkelje sigurie pasi të ketë ndodhur!

Vazhdoni gjithçka

Jetë absolutisht i sigurt për të ndjekur të gjitha praktikat themelore të sigurisë, të tilla si mbajtja e azhurnimit të gjithçkaje (shtojcat, temat dhe baza) dhe bërja e kopjeve të rregullta të faqes tuaj (vetëm në rast se diçka nuk shkon mirë dhe ju duhet të ktheheni në një version të mëparshëm që ekzistonte më parë cdo e keqe ka ndodhur).

Por si e bëni një faqe në internet WordPress edhe më të sigurt? Si zakonisht, në botën e WordPress, fillon me zgjedhjen e një hosti me reputacion. Dhe kurrë nuk ka qenë më e vërteta adresa e vjetër – ju merrni atë që paguani.

Nëse thjesht po kërkoni të blini hapësirë ​​në një server, sigurisht, mund të gjeni një shërbim të përbashkët pritjeje për nën 10 dollarë në muaj. Sidoqoftë, nëse zgjoheni në një uebfaqe të hakuar, mos prisni që këta ushtrues të heqin një gisht për të ndihmuar – stafi i tyre ndoshta nuk ka as kohë dhe as know-how.

Hosted WordPress Hosted: Investimi më i mirë për Sigurinë në Uebfaq?

Ajo që ju nevojitet vërtet është një shërbim i menaxhuar i WordPress hosting. Po, këto shërbime janë pak më të shtrenjta, por ato kujdesen automatikisht për shumicën dërrmuese të detyrave të sigurisë së WordPress.

Për shembull, pothuajse në lidhje me të gjitha hostimet e menaxhuara do të azhurnojnë automatikisht thelbin e WordPress, dhe disa madje mund të shtyjnë azhurnime për temat tuaja dhe (më e rëndësishmja) shtojcave kur është e nevojshme për të siguruar që faqja juaj e internetit të jetë sa më e azhurnuar në çdo kohë..

Pse është e rëndësishme kjo? Sepse ka miliona përdorues të WordPress, shumë prej të cilëve përdorin të njëjtat shtojcë. Hakerët kanë nevojë të gërmojnë vetëm për një dobësi në një prej shtojcave popullore, atëherë ata mund të shfrytëzojnë potencialisht miliona faqe.

Shumica e azhurnimeve të plugin-it mbyllin dobësitë e njohura. Kjo është arsyeja pse shtojcat e vjetruara janë një lajm i keq, dhe pse shërbimet e menaxhimit të hosteve sigurojnë që gjithçka të azhurnohet rregullisht.

Shërbimet e menaxhimit të hosteve gjithashtu mbështesin zakonisht një firewall të dedikuar WordPress dhe skanimin e malware, plus ata do të kenë sistemet e tyre për menaxhimin dhe bllokimin e kërcënimeve të njohura dhe të mundshme (mendoni se sulmet brutale të forcës dhe të ngjashme). Ndoshta më e rëndësishmja nga të gjitha, ata do të kenë mjaft punonjës të ditur për të ndihmuar (klikoni këtu për të lexuar më shumë rreth ndryshimeve të tjera madhore midis shërbimeve të menaxhimit dhe të përbashkëta të pritura.

Kredencialet e forta të hyrjes

Përveç hostit të menaxhuar, ka edhe disa gjëra të tjera posaçërisht të thjeshta që mund të bëni që të bëni me shumë përpjekje nga ana juaj, të tilla si sigurimi që kredencialet tuaja të hyrjes të jenë të sigurta, duke mos përdorur asnjëherë diçka të thjeshtë si ‘administratori’ për emrin e përdoruesit, dhe përdorimin e fjalëkalimeve të forta.

Pluginat dhe shërbimet më të mira të sigurisë në WordPress

Në varësi të madhësisë dhe rëndësisë së faqes suaj të internetit (dhe sa paqe e mendjes do të keni më pas), ia vlen të kushtoni vëmendje serioze për sigurinë e sitit. Më poshtë, ne kemi renditur njëmbëdhjetë shtojca dhe shërbime të jashtëzakonshme të sigurisë WordPress (si falas dhe premium; disa të thjeshta dhe disa të ndërlikuara) për të cilat ju këshillojmë me forcë të mësoni dhe të merrni parasysh. Në varësi të asaj që sigurohet tashmë nga hosti juaj në internet, shumë nuk do të jenë të domosdoshëm, natyrisht – mashtrimi është të jesh i vetëdijshëm për ato që janë në dispozicion dhe vendosni se çfarë ju nevojitet për biznesin tuaj para se të jetë vonë!

Le të fillojmë.

iThemes Security Pro (nga 80 dollarë)

ithemes-sigurisë-pro

Meqenëse iThemes është një nga emrat më të mëdhenj në sigurinë e WordPress (dhe ka qenë për ca kohë tani), nuk është për t’u habitur shtojca e saj e sigurisë gjithëpërfshirëse, iThemes Security Pro, është një nga drejtuesit e tregut.

Kjo shtojcë trajton të gjitha dobësitë kryesore të faqes në internet, duke filluar me sulme brutale të forcës. Për t’i mbajtur njerëzit e këqij, iThemes Security Pro zhvendos faqen e paracaktuar të hyrjeve të WordPress, zbaton fjalëkalime super të forta dhe bllokon përdoruesit pas shumë përpjekjesh për hyrje.

Nëse kjo nuk do të mjaftojë sigurinë e hyrjes, iThemes Security Pro gjithashtu mbështet autorizimin me dy faktorë – kjo dërgon një kodkalim në pajisjen celulare të përdoruesit, i cili kërkohet së bashku me fjalëkalimin standard.

Nëse e dini që jeni personi i vetëm që hyni në administratorin tuaj, shtojca gjithashtu ofron një ndihmë të dobishme për pultin e WordPress. Kjo në thelb bllokon pultin kur e dini që nuk do ta përdorni – siç është kur jeni në gjumë.

Funksionaliteti tjetër i tij i rëndësishëm është zbulimi i ndryshimit të skedarëve. Kur një haker hyn në faqen tuaj të internetit, shanset janë gjëja e parë që ata do të bëjnë është të redaktoni një nga skedarët thelbësorë. Shtojca do të monitorojë për këtë lloj aktiviteti, duke ju dërguar njoftim me email sa herë që ndodh diçka e dyshimtë.

Për vetëm 80 dollarë në vit, iThemes Security Pro do të trajtojë të gjitha nevojat e sigurisë suaj në faqen e internetit. Nëse doni ta merrni atë për një provë, një version falas i iThemes Security Lite është në dispozicion, dhe ndodh që të jetë një nga shtojcat më të mira të sigurisë falas, në vetvete, kështu që ia vlen të kontrolloni!

Uebfaqja zyrtare

Të gjitha në një WP Siguri dhe Firewall (FALAS)

gjitha-në-një-wp-sigurisë-dhe-firewall

Emri i kësaj shtojce ju tregon gjithçka që duhet të dini rreth asaj që bën.

Së pari dhe më e rëndësishmja, Të gjitha në Një WP Security dhe Firewall ofron mbrojtje gjithëpërfshirëse të WordPress me gamën e tij të fuqishme të funksionaliteteve. Shtojca është e rëndë për mbrojtjen brutale të forcës, duke ju ndihmuar të luftoni formën më të zakonshme të shkeljes së sigurisë së faqes në internet.

Siç nënkupton emri, shtojca gjithashtu shton një mur zjarri në faqen tuaj të internetit. Ky mur i zjarrit ka disa konfigurime të paracaktuara që mund të aktivizohen me klikimin e një butoni, duke ju lejuar të zgjidhni nivelin e mbrojtjes që dëshironi.

Të gjitha në One WP Security dhe Firewall gjithashtu vijnë me kopje rezervë htaccess dhe wp-config.php, masa anti-spam dhe mbrojtje të kopjes së përparme. Ai mbron gjithashtu bazën e të dhënave të WordPress, duke shkëmbyer prefiksin ‘WP’ të gjetur si të paracaktuar. Dhe, për të siguruar që skedarët tuaj bazë janë të mbrojtur, shtojca skanon vazhdimisht prapa skenave për ndryshime.

Sidoqoftë, më e mira nga të gjitha, Gjithë në Një është një nga shtojcat më të mira të përdoruesit për sigurinë përreth. Ajo i cakton uebfaqes tuaj një rezultat të sigurisë, i cili është i dobishëm për monitorimin e përmirësimeve, dhe, përpara se të bëni ndryshime në cilësimet e shtojcës, do t’ju tregojë se si kjo do të ndikojë në rezultatin tuaj të përgjithshëm të sigurisë – kjo është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të mësuar më shumë aspekte të rëndësishme të sigurisë në vend.

Uebfaqja zyrtare

Jetpack (FALAS dhe Premium nga 99 dollarë në vit)

jetpack

Jetpack është mjaft i njohur në komunitetin WordPress. Pjesë e familjes Automattic (njerëzit që fshihen pas WordPress.com), Jetpack përshkruhet më së miri si një bashkim i ngarkesave të funksionaliteteve plotësisht të palidhura. Ndoshta për çudi, kombinimi funksionon, dhe shtojca Jetpack është jashtëzakonisht e popullarizuar.

Nëse dëshironi që versioni falas i Jetpack të forcojë sigurinë e sitit tuaj, do të duhet të ndizni modulin Mbroni (mund të lexoni më shumë rreth moduleve individuale të Jetpack këtu, të cilat ju ruajnë kundër sulmeve të forcave brutale.

Sidoqoftë, janë versionet e paguara të Jetpack që mburren me të gjitha tiparet serioze të sigurisë. Paguar Jetpack vjen në dy shije:

Për 99 dollarë në vit, ju mund të vini një licencë Jetpack Premium, e cila siguron skanimin e përditshëm të malware, rezervimet e planifikuara jashtë faqes në internet dhe rikthimin e automatizuar të faqes në internet.

Një licencë e Jetpack Professional merr licencën Premium një hap më tej, duke ofruar kopje rezervë në kohë reale dhe skanime të malware-ve të kërkesës. Availableshtë në dispozicion për 299 dollarë në vit.

Të dy licencat gjithashtu përfshijnë hyrjen në ekipin mbështetës të trainuar të Automattic për të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me sigurinë e faqes në internet.

Uebfaqja zyrtare

VaultPress (nga 9 dollarë në muaj)

vaultpress

Më tej kemi VaultPress – një tjetër anëtar i familjes Automattic. VaultPress është i sigurt, i besueshëm dhe jashtëzakonisht i përdorshëm, duke e bërë atë ndoshta shërbimin më të mirë të përkushtuar të kopjimit të faqes në internet.

Tani, asnjë faqe në internet nuk është kurrë plotësisht e sigurt. Pavarësisht se sa përpjekje për të mbrojtur faqen tuaj të internetit, shkeljet ende mund të ndodhin, kjo është arsyeja pse është e domosdoshme të bëni kopje rezervë të faqes suaj të internetit. Fatkeqësisht, jo mjaftueshëm webmasterët fillestarë ndjekin këtë këshillë – mos u fut në këtë kurth vetë!

Një kopje rezervë e faqes në internet është në thelb një kopje e faqes tuaj. Nëse diçka nuk shkon mirë dhe faqja juaj e internetit prishet ose është hakuar, thjesht mund të aktivizoni ‘kopjen’ tuaj më të fundit dhe ta rivendosni atë në rendin e punës.

Kjo është ajo ku hyn në lojë VaultPress.

VaultPress krijon kopje rezervë të planifikuar ose në kohë reale – në varësi të nivelit tuaj të anëtarësimit – të cilat ruhen në mënyrë të sigurtë jashtë site. Këto rezervë mund të rikthehen në sekonda nëse ndodh më keq.

VaultPress gjithashtu skanon faqen tuaj të internetit për viruse dhe malware, të cilat mund të hiqen me klikimin e një butoni. Për ata që konsiderojnë përdorimin e VaultPress, sigurohuni që të shikoni tutorialin e WinningWP VaultPress këtu.

Uebfaqja zyrtare

Sucuri Security (FALAS)

sucuri-sigurisë

Sucuri janë specialistë të sigurisë në WordPress, dhe, si i tillë, shtojca e tyre falas vlerësohet shumë dhe ia vlen të shkarkohet.

Shtojca Sucuri Security skanon automatikisht faqen tuaj të internetit për skedarët e keqdashës dhe dodgy. Kjo karakteristikë e fundit ka një rëndësi të veçantë. Pas instalimit të Sucuri, shtojca merr parasysh skedarët tuaj ekzistues – një konfigurim “i mirë i njohur” – dhe, nëse një skedar devijon nga kjo “e mirë e njohur”, kjo mund të jetë pasojë e një shkelje sigurie.

Nëse ndodhin shkelje të mundshme të sigurisë, atëherë mund të përdorni regjistrin e monitorimit të aktivitetit të Sucuri për të hetuar se çfarë mund të ketë ndodhur, dhe, nëse faqja juaj e internetit zbulohet se është komprometuar, ju mund ta rivendosni skedarin në të mirën e njohur. Këto shkrime ruhen të sigurta dhe të shëndosha në Sucuri Cloud në mënyrë që një haker të mos i fshijë dot.

Në krye të shtojcës së tyre, një tjetër shërbim i shkëlqyeshëm Sucuri që vlen të merret në konsideratë është Firewall-i i tyre në internet (Cloud WAF).

Uebfaqja zyrtare

SecuPress (nga 59 dollarë)

secupress

SecuPress është fëmija i ri në bllokun në botën e sigurisë së WordPress. Shtë lëshimi më i fundit nga WP Media, ekipi që arriti rritje befasuese me shtojcën e tyre WP Rocket, i cili e ka parë atë duke tërhequr vëmendje serioze, pavarësisht se është në fazën e para-lëshimit.

Pika kryesore e shitjes së shtojcës është Skaneri i fuqishëm SecuPress, i cili skanon faqen tuaj të internetit për dobësitë e sigurisë në gjashtë fushat kryesore:

 • Përdoruesi dhe hyrja
 • Plugins dhe temat
 • Thelbi i WordPress
 • Të dhëna të ndjeshme
 • Skanimi i malware
 • firewall

Pasi skanimi të shënojë dobësitë e faqes tuaj, hapi tjetër është t’i rregulloni ato. Kjo nuk mund të jetë më e lehtë – shtojca liston të gjitha problemet e sigurisë, ju zgjidhni një kuti kontrolluese për problemet që dëshironi të rregulloni, atëherë ju lejoni që plugin të bëjë gjënë e saj. Me SecuPress duke bërë punën e vështirë, ju mund të zgjidhni problemet e panumërta të sigurisë në vetëm disa klikime të miut.

secupress-screenshot

Më shumë karakteristika do të përfshihen kur versioni Pro bie, duke përfshirë masat anti-spam, kopjimin e faqeve në internet dhe skanimet e malware. Me versionin Pro, do të keni mundësi të planifikoni skanimet të ndodhin automatikisht në sfond.

Uebfaqja zyrtare

BBQ: Bllokoni pyetjet e këqija (FALAS)

bllok-Bad-pyetje

Siguria e WordPress është një çështje komplekse, kështu që shtojcat e sigurisë kuptohen që transportohen me ekrane të komplikuara të konfigurimit. Për shumë fillestarë, kjo është frikësuese dhe keqësuese – deri në pikën kur ata thjesht shmangin të gjitha çështjet e sigurisë në vend.

Për fat të mirë, shtojca BBQ – e shkurtër për Block Bad Queries – e rrit trendin. Sshtë një plugin firewall pa këmbanat dhe bilbilat, që përmban vetëm funksionimin thelbësor të forcimit të sigurisë që kërkohet nga një firewall, duke e bërë atë një shtojcë të lehtë që është shumë e shpejtë gjithashtu.

Më e mira nga të gjitha, shtojca është ‘futeni dhe luani‘ në kuptimin më të vërtetë. Thjesht instaloni dhe aktivizoni, dhe jeni mirë të shkoni – pa konfigurime çfarëdo.

Uebfaqja zyrtare

AntiVirus (FALAS)

antivirus

Shtojca AntiVirus është mjaft e vetë-shpjeguese. Skanon faqen tuaj te internetit për injeksione malware dhe spam.

Shtojca i kryen këto skanime kryesisht në bazën e të dhënave tuaja dhe skedarët e temave, dhe nëse gjen ndonjë gjë, do të njoftoheni menjëherë me email. Për shkak se ju informon në mënyrën më të shpejtë të mundshme, ju mund të përgjigjeni shpejt për të parandaluar përshkallëzimin e problemit. Dhe, për të siguruar mbrojtje të vazhdueshme, mund të planifikoni AntiVirus të ekzekutojë skanime automatike në faqen tuaj çdo ditë.

Uebfaqja zyrtare

Siguria e fjalëve (FALAS)

wordfence-sigurisë

Me më shumë se 18 milion shkarkime dhe një yll 4.85 nga 5 vlerësime, Wordfence është mbreti i shtojcave të lira të sigurisë WordPress.

Ashtu si me shumë shtojca sigurie të gjitha në një, Wordfence është i madh në parandalimin e forcës brutale. Ai zbaton fjalëkalime të forta – përfshirë opsionin për vërtetimin me dy faktorë – dhe bllokon përpjekjet e tepërta për hyrje. Wordfence gjithashtu përdor rrjetin e saj të gjerë për të marrë shënime për sulmuesit e njohur, të cilët më pas janë bllokuar nga hyrja në të gjitha faqet e internetit të Wordfence.

Karakteristika të tjera të dobishme të sigurisë përfshijnë një firewall të optimizuar të WordPress, monitorimin e përdoruesve në kohë reale dhe skanimin e sigurisë. Përsëri, Wordfence e vë në përdorim të mirë rrjetin e tij, duke kërkuar në faqen tuaj për më shumë se 44,000 nënshkrime të njohura me qëllim të keq të keq.

Uebfaqja zyrtare

Bllokimi i hyrjes (FALAS)

login-Lockdown

Log Lockdown është një plugin i thjeshtë që ndihmon në parandalimin e sulmeve brutale të forcës duke bllokuar thjesht çdo adresë IP që regjistron shumë përpjekje të dështuara të hyrjes në një afat kohor të shkurtër.

Shtojca paraqitet në tre përpjekje të dështuara në një dritare pesë-minutëshe, por kjo mund të ndryshohet përmes ekranit të cilësimeve.

E thjeshtë por efektive!

Uebfaqja zyrtare

Regjistri i Sigurisë së Auditimit të WP (FALAS)

wp-security-auditimi-log

Nëse tashmë dini pak mbi sigurinë e WordPress, mund të dëshironi të merrni një qasje më praktike. Nëse po, plugin WP Security Audit Log mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet.

Shtojca mban gjurmët e gjithçkaje që ndodh prapa skenave të uebfaqes suaj të WordPress. Më e rëndësishmja, përdoruesit tuaj – duke ju lejuar të dalloni vezët e këqija para se të bëjnë ndonjë gjë shumë serioze. Për shembull, nëse një përdorues ekzistues krijon një llogari të re, redakton një postim të botuar ose shkëmben rolin e përdoruesit të dikujt, të gjitha këto janë flamuj të mundshëm që përdoruesi nuk varet aspak mirë.

Regjistri i Sigurisë së Auditit në WP do të regjistrojë të gjitha këto akte të dyshimta, kështu që ju të mund të veproni me to në përputhje me rrethanat.

Uebfaqja zyrtare

Mendimet përfundimtare

Siguria në uebfaqe është një temë komplekse, e bërë më të vështirë nga fakti që peizazhi po ndryshon vazhdimisht.

Edhe pse është mirë të kuptoni se çfarë po ndodh, këshillat e mia janë që gjithmonë të siguroni faqen tuaj të parë dhe të bëni pyetje të nevojshme më vonë!

Nëse buxheti juaj nuk do të shtrihet në një shërbim të reputacionit të menaxhuar me reputacion (ndoshta mënyra më e mirë për të mbrojtur faqen tuaj të internetit përtej masave themelore të sigurisë, të tilla si mbajtja e gjithçkaje azhurnuar, kurrë mos ndarja e letrave kredenciale për hyrje dhe sigurimi i të gjithë fjalëkalimeve janë të sigurta), basti juaj më i mirë është të kërkosh një prej shtojcave gjithëpërfshirëse të paraqitura më lart, të tilla si iThemes Security Pro, SecuPress, Wordfence Security ose All in One WP Security dhe Firewall.

Marrja e kësaj rruge ka përfitimin e dyfishtë nga kërkimi i hyrjes minimale nga ju – gjithçka merret automatikisht, pa pasur nevojë të ngrini një gisht.

E cila, shpresojmë, do t’ju bëjë të përqendroheni në drejtimin e biznesit tuaj në internet, me njohuri që faqja juaj e internetit është gati aq e sigurt sa mund të jetë realisht.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map