CSS Për fillestarët: Ku të mësoni CSS në internet

Marrëveshjet me WordPress


Disa vjet mbrapa ndërsa po shëtisja nëpër një librari lokale, gjeta një libër që më tërhoqi vëmendjen. Kurioziteti më pas më lakoi ta marr dhe të skanoj kopertinën e librit.

“HTML & CSS For Dummies, ”lexova në heshtje kapakun për veten time. Unë bëra buzëqeshje në llojin e përkuljes së komedisë që e dija se libri do të huazohej edhe vetë, por papritmas e shova librin përsëri në raft.

Pse? Epo, për të qenë plotësisht i sinqertë, unë isha pak i fyer nga titulli.

Mos më gabo. Më pëlqen vërtet koleksioni i librave Dummies: Në të vërtetë unë vetë zotëroj disa nga librat e tyre; reagimi im, sidoqoftë, ishte thjesht emocional.

Ju shikoni, në atë kohë, unë isha duke u përpjekur të mësoja modelimin në internet, por duke pasur çështje serioze me të. Për të qenë të saktë, unë isha duke luftuar me CSS. Nuk mund ta mbështesja kokën fare rreth tij.

Kur hasa në këtë libër, fjala um Dummies ‘u ndjeva si një problem në intelektin tim – pasi unë tashmë isha duke u ndierë si idiot për të mos kuptuar më shumë rreth asaj se si CSS funksiononte me HTML.

Po, unë mund të shikoja copat e kodit në internet për të kopjuar dhe ngjitur në fletën e stilit të faqes sime të internetit, por kjo nuk ishte ajo që doja.

Doja një kuptim të plotë dhe të rrumbullakët të mënyrës sesi funksiononte CSS, dhe vërtet dëshiroja të mësoja se si të kodoja.

Me pak fjalë, ajo që unë po përpiqem të marr është nëse po përpiqeni të mësoni CSS, nuk jeni vetëm.

Në fund, unë ngatërrova rrugën duke mësuar CSS. Sidoqoftë, nuk dua të njëjtën gjë për ju.

Nëse po përpiqeni të gjeni atë pikënisje iluzive në edukimin tuaj për kodifikim, atëherë shpresoj se do ta konsideroni këtë udhëzuesin tuaj për të filluar me të mësuar CSS në internet.

CSS Për fillestarët: Burimet më të mira falas online

Me kaq shumë faqe në internet që pretendojnë se ndihmojnë fillestarët të mësojnë CSS, duke kuptuar se cili prej tyre mund të zgjedhë mund të jetë dërrmues.

Për t’ju ndihmuar të filloni, unë kam përpiluar një listë të disa prej burimeve shumë më të mira në internet (një listë e burimeve premium vijon më poshtë artikullin) për të mësuar CSS:

Codecademy

Codecademy

Codecademy është një nga faqet e mia të preferuara për të mësuar se si të kodoj.

Për dallim nga shumë vende të tjera në internet që thjesht listojnë kodin dhe shpjegojnë se si funksionon, Codecademy ju jep një qasje praktike për të mësuar.

Ju keni dhënë mësime në udhëzime me madhësi kafshimi që janë të lehta për tu ndjekur dhe kuptuar – diçka që vërtet do ta kisha vlerësuar kur sapo filloja të mësoja CSS.

Dhe meqenëse CSS mësohet më së miri nga përsëritja, fakti që ju duhet të shkruani dhe praktikoni kodin e duhur në shfletuesin do të thotë që do të keni një shans më të mirë të mbani mend atë që po mësoni.

Si notë anësore, Codecademy gjithashtu ofron mësime të tjera mahnitëse të kodimit, nga Ruby në Javascript dhe më gjerë.

Në fakt, gjithçka që mësoni në faqe mund t’ju mësojë se si të ndërtoni dhe kodoni faqet e internetit të tëra nga e para. Të gjitha falas! (valle e lumtur)

Vizitoni Codecademy

Udemy

Udemy

Të gjithë kanë një mënyrë të ndryshme të të mësuarit të gjërave.

Nëse jeni një person shumë vizual, atëherë Udemy mund të jetë rruga juaj e verdhë me tulla.

Megjithëse Udemy zakonisht akuzon për klasat në dispozicion në faqen e tyre, ato gjithashtu kanë një gamë të gjerë të kurseve video që janë absolutisht falas.

Unë kam marrë personalisht disa nga këto kurse falas, kështu që më besoni kur të ju them se nuk do të zhgënjeheni nga ato që mësoni vetëm sepse është falas. Kurset falas të Udemy janë të nivelit të lartë dhe unë personalisht do t’i rekomandoja ata për këdo që dëshiron të mësojë CSS.

Krijoni një llogari falas në faqen e tyre dhe merrni qasje të menjëhershme në kurset falas dhe me pagesë. Oh, dhe ata gjithashtu kanë dy aplikacione iPad dhe iPhone për të mësuar në lëvizje.

Vizitoni Udemy

Tuts+

TutsPlus Premium

Shumica e njerëzve tashmë e dinë që pothuajse të gjitha kurset në Tuts + kërkojnë një tarifë, por rrallë e dinë që ata gjithashtu kanë disa kurse të këndshme falas që mund t’ju ndihmojnë të filloni.

e tyre 30 ditë për të mësuar HTML dhe CSS sigurisht, për shembull, jep një përmbledhje shumë të mirë të mënyrës sesi HTML dhe CSS punojnë së bashku dhe përfshijnë mësime për secilën nga këto gjuhë kodimi.

Thjesht regjistrohuni dhe merrni akses në 32 mësimet e videos që ato kanë në dispozicion për këtë temë.

Vizitoni Tuts+

Sitepoint

Sitepoint

SitePoint është një tjetër burim i shkëlqyeshëm në internet për fillestarët.

Megjithëse ata nuk kanë një kurs të caktuar për të mësuar CSS, ata kanë një listë të shkëlqyeshme burimesh që patjetër që duhet ta bookmark-ut në shfletuesin tuaj – për të mos përmendur një grup të gjerë librash të ndryshëm në gjuhë të ndryshme të kodifikimit (përfshirë CSS natyrisht).

Vizitoni SitePoint

CSS Për fillestarët: Burimet më të mira Premium Online

“Premium? Sa për të paguar për të mësuar CSS? “

Po, kjo është ajo që dua të them, dhe unë tashmë mund të dëgjoj pyetjen tuaj të rradhës…

“Pse do të paguaja për të mësuar CSS kur mund ta mësoj falas?”

Epo, për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje, ka arsye fiziologjike për të paguar për të mësuar, siç është fakti që shumë njerëz janë të prirur të marrin diçka më seriozisht kur paguajnë për të: ndërsa të mësuarit falas mund të jetë e preferueshme, duke paguar një tarifë të vogël për një vit ose mbi një muaj në muaj baza mund të jetë shumë motivuese.

Për mua, unë kam gjithnjë më shumë të ngjarë të përdor diçka kur i fut paratë e mia në të. Dhe unë e di që nuk jam i vetmi që ndjehet në këtë mënyrë.

Përveç motivimit, ekzistojnë edhe dy avantazhe të dallueshme në zgjedhjen për të paguar për kurse të tilla premium.

1) Shumë njerëz që fillojnë të duan të mësojnë CSS shpesh e gjejnë veten duke dashur të mësojnë më vonë lloje të gjithanshme të kodimit për të zgjeruar njohuritë e tyre të projektimit dhe zhvillimit.

2) Ata që dëshirojnë të futen në fushën teknike shpesh kanë vështirësi ta bëjnë këtë pa ndonjë lloj çertifikimi ose trainimi.

… Për të mos përmendur faktin se burimet e paguara janë shpesh (megjithëse jo gjithmonë) të një cilësie më të mirë se sa ato të ofruara falas.

Nëse jeni serioz në lidhje me të mësuarit e dizajnit në internet & zhvillim, dhe ju jeni duke kërkuar për një qasje fleksibël për arsimin tuaj, atëherë kontrolloni këta djem të këqij:

Treehouse

Treehouse e ekipit

Treehouse është rritur shpejt në një nga burimet më të njohura në internet për të mësuar të gjitha llojet e dizajnit në internet dhe gjuhëve të kodifikimit të lidhura me zhvillimin – përfshirë CSS (natyrisht).

Si dikush që ka një pajtim me ta, unë mund t’ju them nga përvoja personale që unë e kuptoj pse ata janë rritur kaq shpejt.

Ndërfaqja është miqësore dhe kurset (ose gjurmët, siç i quajnë ata) janë të lehta për tu filluar, ndjekur dhe mbaruar.

Ndërsa mbaroni secilën nga kurset, ju shpërbleheni përmes një sistemi shënjestër, i cili çuditërisht, po… shpërblen!

Nëse jeni duke mësuar CSS me shpresën për t’u përhapur në botën më të gjerë të zhvillimit të internetit, konsideroni seriozisht këtë si ndalesën tuaj të parë! Ju mund të vendosni ritmin tuaj për të mësuar diçka si CSS, por gjithçka që do të mësoni vazhdon me praktikat më aktuale të projektimit në internet.

Për më tepër, gjurmët që mbaroni jo vetëm që ju japin një kuptim se si të hartoni dhe ndërtoni faqet e internetit, por ato gjithashtu ju mësojnë aspektet e fillimit dhe drejtimit të një biznesi – diçka që, si freelancer, mund të jetë një ndihmë e madhe jo vetëm duke e bërë biznesin tuaj të shkojë, por edhe për ta mbajtur atë të organizuar.

Për më tepër, Treehouse aktualisht ju lejon të filloni një gjykim falas – për të parë nëse është diçka që me të vërtetë dëshironi të përdorni dhe paguani për.

Pas gjykimit, ju mund të zgjidhni midis njërës prej tyre:

 • Plani argjendi për 25 dollarë në muaj
 • Plani i arit për 45 dollarë në muaj

Sidoqoftë, nëse jeni të shpejtë në të, mund të filloni dhe të përfundoni kursin CSS para se të keni nevojë të paguani për një pajtim – d.m.th. thjesht në provën falas!

Vizitoni Treehouse

learnable

learnable

Mësohet është një shtrirje e rrjetit të SitePoint (shiko më lart).

Biblioteka e tyre mësimore dhe video është e gjerë dhe gjithëpërfshirëse, veçanërisht kur bëhet fjalë për CSS.

Sa i përket dallimeve në mes të Mësueshme dhe Treehouse, unë nuk mund të gjej shumë: të dy kanë një bibliotekë të shkëlqyer të kurseve video, megjithatë, Learnable gjithashtu ka mjaft libra.

Një tjetër ndryshim që vura re ishte struktura e tyre e çmimeve. Ndërsa çmimi i pemëve është dy nivele, i Mësueshëm ka 3 mundësi çmimesh:

 • 1 muaj = 29 dollarë
 • 6 muaj = 99 dollarë
 • 1 vit = 149 dollarë

Në fund të fundit, ju shpenzoni më pak nëse paguani për një vit të tërë me Learnable sesa me Treehouse.

Nëse nuk jeni të sigurt se për cilin dëshironi të shkoni, Learnable gjithashtu ka një provë falas për të cilën mund të regjistroheni. Pra, nëse jeni në gardh për të, thjesht jepni një provë të shpejtë.

Personalisht, bëra një turne të shpejtë në mësimet e CSS të Learnable dhe me të vërtetë më pëlqyen si ndjenja e videos, ashtu edhe gjërat që duhej të ofronin jashtë vetëm atyre kurseve.

Vizitoni të Mësoni

Lynda

Lynda

Tani, nëse keni kërkuar në internet për vende për të mësuar të kodoni, atëherë shanset janë që të keni hasur në Lynda.

Lynda ka kurse që ju mësojnë gjithçka nga HTML dhe CSS, deri në CAD dhe Illustrator dhe më gjerë.

Ata krenohen me mbi 2700 kurse video dhe më shumë se 122,000 mësime me më shumë shtesë çdo javë! Me sa mund të them, ata kanë një nga bibliotekat më të mëdha të trajnimit me video në internet.

Sa i përket çmimeve, Lynda me të vërtetë nuk është shumë më e kushtueshme se dy të tjerët të përmendura më lart. Mimet për anëtarësim janë si më poshtë:

 • themelor: Muaji në muaj – 25 dollarë
 • themelor: Faturimi vjetor – 250 dollarë (ju kursen $ 50)
 • prim: Muaji në muaj – 37,50 dollarë
 • prim: Faturimi vjetor – 375 dollarë (ju kursen $ 75)

Një përfitim kryesor për anëtarësimin është çertifikata (ët) e përfundimit që fitoni.

Megjithëse padyshim që nuk është njësoj si një diplomë kolegji, shumë kompani kanë filluar të shikojnë më shumë në portofolet dhe çertifikatat e mira si këto, në mënyrë që të marrin një mendim për aftësitë tuaja.

Me një bibliotekë kaq të gjerë kursesh, ju mund të mësoni një tërësi shumë më tepër sesa vetëm CSS dhe Zhvillimi i Uebit me Lynda.

Në fakt, kurset e biznesit të tyre janë disa nga më gjithëpërfshirjet që unë kam parë: nëse e keni atë frymë sipërmarrëse për ju, atëherë unë do të jem mjaft i sigurt se do ta pëlqeni trajnimin që merrni me qëllim të biznesit.

Vizitoni Lynda

Ku të mësoni CSS nga Scratch: Mendimet përfundimtare për të mësuar CSS në internet

Pra, vetëm ku është vendi më i mirë për të mësuar CSS nga e para? Epo, të gjithë janë pak më ndryshe. Ndërsa mund të më pëlqejë Treehouse, ju mund të preferoni të Mësoni.

Secila faqe është dizajnuar ndryshe dhe ka diçka unike për të ofruar, kështu që sugjerimi im do të ishte që të hidhni një vështrim të shpejtë secilit nga vetja, të zgjidhni një që ju përshtatet dhe pastaj thjesht të hidheni brenda dhe të filloni.!

Kjo tha, nëse jeni me një buxhet të ngushtë, konsideroni të filloni me Codecademy. Nëse i jepni vetes një javë dhe e shtyn veten të kalojë gjysmë ore në një orë në kursin CSS, do të befasoheni nga sa do të keni kapur.

Dhe, megjithëse unë me të vërtetë i dua të gjitha ato që Treehouse duhet të ofrojë (duke përfshirë gjurmët e të mësuarit për të ndërtuar Temat e WordPress, e cila ishte në të vërtetë një arsye e madhe pse unë i zgjedh ato), unë jam një lloj i gabuar që ata nuk ofrojnë Certifikata të Përfundimit.

Meqenëse Lynda nuk është shumë më e kushtueshme për anëtarësimin e tyre themelor, të shkosh me ta mund të jetë një zgjedhje më e mirë për ju nëse dëshironi të merrni duart tuaja në një provë të vlefshme që dini një ose dy gjëra në lidhje me hartimin e uebit.

Padyshim që, thyerja në kodin e të mësuarit mund të jetë paksa më e fortë se truri – ashtu si të mësosh një gjuhë të folur mund të jetë e vështirë kur fillon së pari, të mësosh një gjuhë kodimi (si CSS) mund të marrë një kohë për të klikuar përfundimisht.

Por mos u dorëzo; rrinë me të.

Jini të rreptë dhe të vendosur me veten tuaj – dhe nëse keni nevojë, sigurohuni të gjeni mënyra për ta motivuar veten për të vazhduar mësimin.

Të gjitha gjërat e marra në konsideratë, CSS është ndoshta një nga më të lehtat nga të gjitha gjuhët koduese për të mësuar. Më e mira nga të gjitha, bën çudira për të ndihmuar trurin tuaj të kuptojë më shumë se si bota e kodimit funksionon në përgjithësi.

Ekziston një nevojë e madhe për njerëz të arsimuar dhe me mendje biznesi atje, dhe nëse mund të merrni trajnimin në të dy, mund të jeni mirë në rrugën tuaj për një karrierë të mahnitshme dhe emocionuese.

Kush e di… Ndoshta ju jeni Chris Coyier i radhës!

Me mend se thjesht do të duhet të shtyni kufijtë tuaj dhe të zbuloni. (Wink)

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map