Si ta përdorni Shopify me WordPress – Duke përdorur Shtojcën e Re Zyrtare të Shopifikimit

Marrëveshjet me WordPress


Përditësimi 28 Prill 2017: Për fat të keq, Shopify tani ka hequr shtojcën e sipërpërmendur nga shtojca zyrtare WordPress dhe aktualisht nuk ka plan ta rivendosë atë më shumë!

U emocionova shumë kur pashë që Shopify më në fund po dilte me një shtojcë zyrtare për WordPress! Një shtojcë falas, unë duhet të shtoj, dhe një në dukje të lezetshme për të filluar.

Por tani pluhuri është vendosur dhe kam pasur ca kohë të eksperimentoj me të, a jam akoma aq i emocionuar? A duket që pluginja e re Shopify për WordPress duket po aq e lezetshme, pasi të keni jetuar me të për një kohë?

Le ta zbulojmë me një përmbledhje të shtojcës dhe a udhëzues i shpejtë se si të integroni Shopify me faqen tuaj të internetit të WordPress:

‘Është kjo Gjithsesi?

Në rregull, kështu që vetëm për t’ju shpejtuar, më 15 mars të këtij viti, Shopify njoftoi nisjen e shtojcës së tyre të re falas për WordPress.

TL; DR:

 • Shtojca ju ndihmon të integroni faqen tuaj në WordPress me dyqanin tuaj Shopify.
 • Ju mund të shfaqni produktet tuaja, dhe klientët tuaj mund t’i blejnë ato menjëherë nga faqja juaj e WordPress.
 • Përveç zhvillimit të shtojcës, Shopify gjithashtu partneritet me disa firma të temave të WordPress për të krijuar tre tema të reja (dhe falas) të WordPress që janë optimizuar për të punuar me plugin.

Nga pamja e gjërave, Shopify më në fund ka bërë një lëvizje për të njohur komunitetin masiv të WordPress – dhe ka gjetur një mënyrë për të bindur njerëzit me faqet ekzistuese të WordPress për të nisur dyqanet e tyre të e-commerce në Shopify, në vend që të thonë, WooCommerce.

Le të shohim se si ta bëjmë atë …

Sa e thjeshtë është të integrosh sitin tënd të WordPress me Shopify?

Për të filluar, ju duhen dy gjëra:

 • Një dyqan ekzistues i Shopify.
 • Vetë shtojca, të cilën mund ta merrni nga këtu, ose duke kërkuar për “Shopify eCommerce Plugin” në faqen e shtojcave “Shto të Re” në administratorin tuaj wp.

Shënim i rëndësishëm: Shtojca nuk ju siguron një dyqan funksional të e-commerce më vete (si me WooCommerce). Shtë vetëm një ndërfaqe për të lidhur dyqanin tuaj ekzistues të Shopify (dhe produktet tuaja në të) me faqen tuaj të WordPress.

Kështu që, pasi ta keni instaluar dhe aktivizuar shtojcën, thjesht shkoni te Shopify / Settings (në wp-admin tuaj) dhe futni emrin e dyqanit tuaj për të vendosur lidhjen midis dy.

shtoni dyqanin tuaj Shopify

Autentifikimi ndodh në sfond, kështu që nuk duhet të bëni asgjë tjetër përveç se të klikoni në butonin ‘Lidhu’.

Pas një kohe, ju do të keni një panel të ri në wp-admin tuaj, ku do të keni mundësi të menaxhoni gjërat themelore në lidhje me dyqanin tuaj.

menaxhuar dyqan

Unë po them “lloj”, sepse butonat që shihni më lart janë në të vërtetë vetëm lidhje lidhëse të shkurtra që ju drejtojnë tek Shopify. Të gjitha gjërat e konsideruara, kjo është një panel i dobishëm për t’u pasur, por ju ende duhet të kaloni në Shopify për t’u kujdesur për çdo detyrë të menaxhimit rreth dyqanit tuaj të eCommerce (të tilla si menaxhimi i produktit, porositë, pagesa, transporti dhe përmbushja, inventari, taksat dhe kështu me radhë).

Kjo duke u thënë, kjo shtojca është akoma shumë e efektshme në një gjë, dhe kjo është duke ju lejuar të renditni produktet dhe koleksionet e produkteve tuaja në çdo postim ose faqe të WordPress.

Filloni duke krijuar një faqe të re ashtu siç e dëshironi normalisht (ose duke redaktuar një ekzistues) dhe do të vini re një buton të ri “Shto produkt” pranë “Shto Media”.

shtoni produkt të ri

Duke klikuar atë, ju mund të zgjidhni çdo produkt – ose koleksion të produkteve – nga dyqani juaj.

zgjidhni produktin

Kur ta bëni këtë, Shopify do të përfshijë listën e produktit / koleksionit të drejtë në faqe ose postim.

Ky integrim shumë i thjeshtë hap një sërë mundësish. Për të përmendur disa:

 • Ju mund të krijoni një faqe të re për të renditur të gjithë katalogun tuaj të produkteve, duke futur në mënyrë efektive dyqanin tuaj të plotë të tregtisë elektronike në faqen tuaj WordPress.
 • Ju mund të kaloni nëpër postimet / faqet tuaja më të njohura dhe të shtoni disa lista produktesh atje.
 • Ju gjithashtu mund të kaloni nëpër postimet tuaja, dhe, bazuar në temën e një postimi të caktuar, renditni disa produkte të përshtatshëm brenda përmbajtjes së këtij postimi.
 • Ju mund të redaktoni faqet tuaja të uljes së AdWords dhe, në vend që t’i dërgoni njerëzit në dyqanin tuaj Shopify, mund t’i dërgoni njerëzit në faqen tuaj të WordPress. Në atë mënyrë, ju po mbani trafikun dhe njerëzit mund të blejnë gjërat lehtë.
 • Ju mund të shfaqni produktet tuaja më të shitura menjëherë në faqen kryesore të faqes tuaj WordPress.

E fundit, gjëja më e mirë në lidhje me këtë shtojcë është se këtu është përfundimisht puna juaj. Ju nuk keni nevojë të vendosni asgjë në lidhje me pagesa, karroca blerëse ose arka – plugina merret me të gjitha ato për ju.

A është Shopify juaj WordPress Dyqan-Miqësore për blerësit?

Në pjesën e përparme, faqja juaj WordPress ende funksionon dhe duket e njëjtë – ndryshimet e vetme janë produktet e shtuara në disa faqe / postime.

Për të blerë ndonjë gjë, gjithçka që duhet të bëjë një klient është të klikojë në një nga butonat “Shto në Shportë”.

shtoni në shportë

Kur ata e bëjnë këtë, ata do të shohin një karrocë të këndshme për blerje:

shporta e blerjes

Nga atje, ata mund të rregullojnë numrin e artikujve, dhe pastaj të vazhdojnë në arka pasi të jetë bërë.

Tani, gjëja e rëndësishme është që pagesa vetë nuk është e pritur në faqen tuaj të WordPress. Në vend të kësaj, klienti ridrejtohet në Shopify.

Nëse klienti përfundon të blejë ndonjë gjë, do të shihni porosinë e tyre në pjesën Urdhërat e dyqanit tuaj Shopify.

urdhërat

Pro dhe kundra

Në fund, unë duhet ta jap për Shopify dhe të pranoj që kjo zgjidhje është shumë miqësore – veçanërisht nëse nuk doni të merreni me ndonjë aspekt të kodimit ose teknikës së ashpër në lidhje me drejtimin e një dyqani të tregtisë elektronike (të tilla si sigurimi faqja juaj është e sigurt, dhe kështu me radhë).

Por le t’i prishim gjërat një nga një.

Pros:

 • Klientët tuaj marrin një ndërfaqe shumë të qartë të blerësit. Nuk ka asnjë rrëmujë, thjesht listë të thjeshtë të produkteve dhe butonat “Shto në Shportë”.
 • Ka një karrocë inteligjente dhe arkë – ekziston një panel i thjeshtë për rrëshqitje, përmes të cilit klienti mund të rregullojë porosinë e tij ose të minimizojë karrocën për të vazhduar blerjet ose të vazhdojë arkëtimin.

minimizoj karrocën

 • Kjo ju kursen nga të keni të bëni me ndonjë çështje të lidhura me sigurinë me të cilën mund të përballeni kur drejtoni një dyqan eCommerce në domenin tuaj. E gjitha kjo ndodh në Shopify, dhe klienti kurrë nuk ka nevojë të futë informacionin e tyre jetësor të kartës së kreditit në faqen tuaj. Në fund të fundit, nuk është e nevojshme të shqetësoheni aspak nga ky aspekt i drejtimit të një dyqani të tregtisë elektronike.
 • Integrimi është shumë i lehtë, veçanërisht nëse tashmë e keni konfiguruar dyqanin tuaj me Shopify.

Cons:

 • Nëse po filloni nga e para (pa uebfaqe dhe pa dyqane), do t’ju kërkojë shumë punë për të filluar dhe konfiguruar uebfaqen tuaj të WordPress dhe më pas të bëni të njëjtën gjë me konfigurimin e dyqanit tuaj Shopify.
 • Ju nuk mund ta menaxhoni dyqanin tuaj nga brenda WordPress – kjo mund të bëhet vetëm në Shopify. Shtojca është vetëm një ndërfaqe që ju lejon të renditni produktet tuaja në faqen tuaj të internetit në WordPress.
 • Shtojca është ende relativisht e re, kështu që mund të ketë disa fshehje. Në rastin tim, për shembull, kutia “Shto produkt” vazhdon të zhduket para se të më lërë të bëj ndonjë gjë. Por, siç thonë ata, largësia juaj mund të ndryshojë.

përfundim

Në fund, përdorimi i kësaj shtese të re Shopify për WordPress ka kuptim në disa raste:

 • Shtë një zgjidhje e shkëlqyeshme nëse tashmë keni në faqen tuaj kryesore biznesin tuaj të ndërtuar në WordPress, dhe dëshironi të shfaqni disi produktet tuaja Shopify në atë faqe interneti (së bashku me funksionalitetin e shportës së blerjeve).
 • Shtë mirë nëse jeni një bloger që dëshiron të shtoni një komponent të e-commerce në faqen e tyre të internetit WordPress pa pasur nevojë të merreni me të gjitha gjërat e lidhura me sigurinë.
 • Shtë e shkëlqyeshme për të gjithë ata që e duan WordPress dhe nuk duan të transferohen plotësisht në Shopify, por, përkundrazi, thjesht duan aftësitë e e-commerce të Shopify (pa pjesën tjetër të platformës së tyre të internetit).

Thënë kjo, nëse nuk keni ende një uebfaqe WordPress, ose një dyqan Shopify, mbase një zgjidhje më e mirë do të ishte të shkoni ose në një dyqan WordPress dhe WooCommerce më shumë informacione mbi zgjedhjen e platformës së duhur të eCommerce, ose një dyqani të veçantë të Shopify online. që gjithashtu mund të shërbejë si uebfaqja juaj standarde. Në të dy rastet, ju mund të kujdeseni për të gjitha detyrat tuaja të menaxhimit në një vend, në vend që të kaloni midis dy paneleve të administratorit (në WordPress dhe Shopify).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me