Një hyrje e hollësishme në shtojcat më të mira të WordPress eCommerce (2020)

Marrëveshjet me WordPress


Interneti është mjeti perfekt për lidhjen e blerësve të uritur me shitësit pasionantë. Nëse mund të gjeni (ose krijoni) produktet e duhura, mund të fitoni jetesën e mirë duke i shitur ato në internet – në të gjitha llojet e kamareve.

Me kosto mbresëlënëse të fillimit, kostot e-tregtisë janë një nga modelet më të arritshme të biznesit për sipërmarrës të mundshëm. Thjesht mendoni për paratë që mund të kurseni duke shitur përmes një faqe në internet, pa pasur nevojë të merrni me qira ambiente me tulla dhe llaç.

Nëse e keni gjetur produktin e duhur, atëherë tashmë jeni në gjysmë të rrugës. Hapi tjetër është të përqendrohemi në anën logjistike të ngritjes së një dyqani në internet – i cili është aty ku gjërat mund të marrin paksa të ndërlikuara.

Natyrisht, ka mjaft zgjidhje jashtëzakonisht të afta për ndërtimin e dyqaneve në eCommerce atje (siç janë Shopify dhe Magento – por vendosja se cila të përdorësh nuk është gjithmonë e drejtpërdrejtë. Për shumicën dërrmuese të njerëzve që dëshirojnë të zgjerojnë dhe zhvillojnë një biznes tregtie , WordPress është një zgjidhje pothuajse e përsosur.

‘Pse WordPress?’ Dëgjoj të pyesni. Epo, në thelb është një kombinim i kostove të ulëta të konfigurimit të platformës, një tërësi jashtëzakonisht e fuqishme karakteristike (që mund të zgjerohet lehtësisht duke përdorur ndonjë nga një numër shtojcash) dhe lehtësinë e tij të përgjithshme të përdorimit (madje edhe për fillestarët).

Tani, sepse WordPress nuk vjen me funksionalitet eCommerce i pjekur në të, për të shtuar gjithçka që kërkohet, të tilla si një karrocë blerëse, faqet e vitrinave të produkteve dhe funksionalitetet e përpunimit të pagesave, do të duhet të instalosh një plugin eCommerce.

Mund të shkoni ose me një plugin ‘të vërtetë’ të WordPress, ku gjithçka ndodh 100% në serverin e faqes tuaj, ose ka disa zgjidhje të njohura të pavarura të e-commerce që ofrojnë integrime të thella me WordPress përmes shtojcave të tyre.

Në këtë postim, ne kemi mbledhur shtatë prej shtojcave më të mira të eCommerce nga të dyja qasjet për t’ju ndihmuar të gjeni mjetin e duhur për dyqanin tuaj.

WooCommerce

WooCommerce

Ku tjetër do të fillonim një ekzaminim të shtojcave më të larta të tregtisë elektronike? Aktiv në më shumë se 5 milion site WordPress, WooCommerce është deri tani shtojca më e njohur e e-commerce. Jo vetëm që është zgjidhja më e popullarizuar në WordPress, por është gjithashtu platforma më e popullarizuar eCommerce e të gjitha zgjidhjeve, duke fuqizuar 26% të dyqaneve të e-commerce në BuiltWith Top 1 Milion (kjo është një shumësi).

E zhvilluar fillimisht nga WooThemes, dhe më pas e fituar nga Automattic në 2015 për më shumë se 30 milion dollarë, WooCommerce është në dispozicion për ta shkarkuar falas nga depoja e WordPress, dhe ju lejon të ndërtoni dhe menaxhoni të gjitha aspektet e një dyqani në internet nga pulti juaj WordPress.

Për shembull, WooCommerce e bën shumë të lehtë ngarkimin e të gjitha produkteve tuaja në një uebfaqe – përfshirë të gjitha variacionet e produktit tuaj. Kjo gjithashtu përfshin produkte dixhitale, siç janë PDF ose MP3, dhe ju jeni të lirë të ngarkoni imazhe, të shkruani përshkrimet e shitjeve dhe të vendosni çmime.

Pasi të keni goditur butonin botues, vizitorët do të jenë në gjendje të shfletojnë produktet tuaja, t’i shtojnë ato në një karrocë blerjeje dhe të bëjnë një blerje. Nga fundi i pasëm i WooCommerce, ju keni kontroll të plotë mbi nivelet e inventarit, plus ju mund të gjurmoni të gjitha porositë.

WooCommerce ju lejon të lidheni me PayPal ose Stripe në magjistarin e konfigurimit për të përpunuar pagesa, por ka edhe më shumë shtesa të portës së pagesave nga të cilat mund të zgjidhni nëse dëshironi më shumë opsione.

Ky është vetëm maja e ajsbergut kur bëhet fjalë për shtesat WooCommerce, me mijëra shtesa falas dhe premium në dispozicion. Këto shtesa lejojnë vizitorët të bëjnë shumë gjëra interesante, siç janë:

 • bëni emërime
 • regjistrohu për një shërbim të përsëritur javor / mujor
 • paguaj tarifa të përballueshme të transportit, bazuar në vendndodhjen e tyre dhe peshën e rendit
 • rregulloje produktet e tyre
 • bashkohuni me një skemë besnikërie.

Këto shtesa janë në dispozicion nga dyqani zyrtar WooCommerce, depo e WordPress ose vendet e tregut të palëve të treta, dhe janë një nga pikat kryesore të WooCommerce, duke ju lejuar të forconi thelbin e saj tashmë të aftë.

Për shkak të popullaritetit të plugin-it, shumë zhvillues të temave të WordPress do të shkojnë në gjatësi të mëdha për të siguruar pajtueshmërinë WooCommerce, gjithashtu.

Oh, dhe nëse keni ndonjë dyshim në lidhje me fuqinë (ose bukurinë) e WooCommerce, shikoni një nga postimet tona të mëparshme: Një vitrinë me më shumë se 35 Shembuj të Jetesës Reale të Uebfaqeve Mundësuar nga WooCommerce.

Uebfaqja Zyrtare

Shkarkime të Lehta dixhitale

Shkarkime të Lehta dixhitale

Shkarkime të Lehta Dixhitale është ndoshta plugin i dytë më i popullarizuar iCommerce në WordPress. Sidoqoftë, siç nënkupton emri, është një zgjidhje e specializuar për shitjen e produkteve dixhitale, siç janë MP3, video dhe eBooks. Ju në të vërtetë mund ta përdorni për të shitur produkte fizike në një majë, por vërtet është ndërtuar posaçërisht për produktet dixhitale.

Për shkak të këtij specializimi, EDD bën pa shumë karakteristika të panevojshme që shtojnë fryrje në shtojcat e tjera. Ajo që ju merrni është një shtesë e koduar bukur lehtë e lehtë që nuk do të ngadalësojë faqen tuaj te internetit. Shtojca kryesore është gjithashtu falas.

Për klientët, kjo është me të vërtetë zgjidhja më e mirë për produktet dixhitale. Ata mund të shtojnë sa më shumë produkte dixhital sa të duan në karrocën e tyre, pastaj t’i shkarkojnë të gjitha nga një ekran. Nëse ata humbasin skedarët e tyre, ata mund të futen në një zonë të klientëve, ku ata janë në gjendje t’i ri-shkarkojnë ato – një mënyrë e shkëlqyeshme për të shmangur sherr dhe për t’i mbajtur klientët të lumtur.

Nëse jeni pronar i faqes, do të doni shumë thjeshtësinë e kësaj shtojce, plus raportimin e gjerë të pasaportës që ju lejon të gjurmoni shitjet. Ju gjithashtu mund të integroni shumë porta të ndryshme pagese, duke ju dhënë shumë mundësi për të pranuar pagesa. Shumica e këtyre portave të pagesave janë në dispozicion si shtesa të përballueshme.

Për shkak të cilësisë dhe popullaritetit të bërthamës EDD, një shumëllojshmëri e gjerë e zgjerimeve janë në dispozicion – ndarja midis falas dhe primit. Ndërsa mund të blini shtesa shtesë premium, zakonisht është shumë më e përballueshme për të blerë një nga paketat, të cilat fillojnë me 99 dollarë.

Për më shumë në lidhje me këtë shtojcë të shkëlqyer, shihni shqyrtimin tonë të thelluar të Shkarkimeve Dixhitale të Lehta.

Uebfaqja Zyrtare

Shopify + WP Plugin Shopify

Shopify

Në rregull, kështu që Shopify vetë nuk është një plugin WordPress – është një platformë e pritur eCommerce që jeton tërësisht jashtë faqes suaj të WordPress.

Sidoqoftë, Shopify është një mënyrë jashtëzakonisht e popullarizuar për të krijuar një dyqan eCommerce dhe, me plugin e duhur të palës së tretë WordPress, mund ta integroni atë në faqen tuaj të WordPress.

Për këto dy arsye, unë mendoj se Shopify meriton një vend në këtë listë, edhe pse po e përkufizoj pak përkufizimin e “plugin eCommerce WordPress” sepse nuk ofron ofertat e veta zyrtare të WordPress *.

Nëse nuk jeni të njohur, Shopify ju ofron një qasje shërbimi të plotë në tregtinë elektronike që ju jep një ndërfaqe vërtet të dizajnuar për të menaxhuar produktet dhe porositë. Plus, sepse është një shërbim i pritur, kurrë nuk duhet të shqetësoheni për sigurinë ose mirëmbajtjen e sitit tuaj – gjithçka thjesht funksionon dhe është në përputhje me PCI-në si parazgjedhje. Aq sa më pëlqen WordPress, nuk ka asnjë mohim të thjeshtësisë së Shopify.

Për të sjellë funksionalitetin e e Tregtisë së Tregtisë në WordPress, mund të përdorni plugin freemium WP Shopify.

Në thelb, kjo shtojcë importon produktet tuaja Shopify si lloje postimesh të personalizuara në WordPress. Pastaj, ajo përdor butonin Shopify Buy, kështu që vizitorët tuaj mund të shtojnë artikuj në karrocat e tyre dhe të kontrollojnë me një përvojë mjaft të qetë. Blerësit largohen vetëm nga faqja juaj e WordPress kur shkojnë të kontrollojnë – gjithçka tjetër ndodh në faqen tuaj. Ju mund të shihni një demonstrim këtu se si funksionon.

Ideja themelore me këtë qasje është që ju të merrni më të mirën nga të dy botët. Ju mund të përdorni WordPress për fleksibilitetin e tij në pjesën e përparme, ndërsa ende përfitoni nga siguria dhe thjeshtësia e Shopify për të fuqizuar pjesën e prapme të dyqanit tuaj dhe procesin e karrocave / arkivave.

Dobësia e vetme është që ju do të keni shpenzimet si për një faqe WordPress ashtu edhe për një dyqan Shopify. Sidoqoftë, sepse jeni duke përdorur butonin vetëm Shopify Buy, në të vërtetë mund të merrni me planin Shopify Lite, i cili kushton vetëm 9 dollarë në muaj.

Ekziston një version i kufizuar falas i shtojcës WP Shopify në WordPress.org dhe pastaj versioni Pro fillon me 79,99 dollarë.

* Shopify përdoret për të ofruar shtojcën e vet të WordPress, por, për fat të keq, ajo u ndërpre në 2017.

Uebfaqja Zyrtare

BigCommerce

Plugin BigCommerce WordPress

BigCommerce është një tjetër zgjidhje e pritur eCommerce, si Shopify. Vetëm, ndryshe nga Shopify, BigCommerce ofron shtojcën e vet zyrtare të WordPress që ju ndihmon të integroni shërbimin BigCommerce në faqen tuaj të internetit në WordPress.

Shërbimi BigCommerce në vetvete është një nga mënyrat më të njohura për të ndërtuar një dyqan eCommerce. Ajo ofron:

 • Siguria dhe mirëmbajtja e pritur, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për trajtimin e vetë.
 • Më shumë se 65 integrime në portë pagese, përfshirë tarifa speciale PayPal. Mund të paguani sa më pak se 2.2% për pagesa të kartave, sesa normale 2.9%.
 • Integrimet me të gjitha shërbimet kryesore të transportit.
 • Mbështetje për kupon dhe zbritje.
 • Shitje me shumë platforma – shisni në rrjetet sociale dhe eBay / Amazon përveç faqes tuaj WordPress.

Me plugin BigCommerce WordPress, ju mund të lidhni faqen tuaj në WordPress me dyqanin tuaj BigCommerce përmes një API dhe automatikisht të importoni produktet tuaja BigCommerce si llojin e tyre të postimit të WordPress, i cili ju lejon të lëshoni fuqinë e plotë të WordPress në hartimin e produkteve tuaja dhe gjithashtu të përfshini ende shtojcat tuaja të preferuara të WordPress.

Për shkak se produktet janë të ruajtura në vend në serverin e faqes tuaj të WordPress, vizitorët në dyqanin tuaj do të kenë një përvojë të qetë për blerje. Pastaj, për faqen e arkë, BigCommerce fut sistemin e arkëtimit BigCommerce si një iframe, kështu që blerësit nuk kanë nevojë të lënë faqen tuaj të WordPress për të parë. Ju prapë përfitoni nga një proces arkëtimi që është në përputhje me PCI dhe nuk kërkon ndonjë mirëmbajtje, sidoqoftë.

Të dhënat për porositë ruhen në serverat e BigCommerce, por ju akoma mund t’i shihni ato të dhëna brenda pultit tuaj të WordPress, falë API.

Planet e BigCommerce fillojnë në 29,95 dollarë në muaj dhe mund t’i provoni gjërat me një provë 15-ditore falas. Vetë plugin BigCommerce është falas në WordPress.org.

Uebfaqja Zyrtare

WP EasyCart

WP EasyCart

Siç sugjeron emri, WP EasyCart synon të jetë një opsion i thjeshtë, i lehtë për të filluar shitjen në WordPress.

Ndërfaqja duket pak e datuar, për të qenë e sinqertë, por magjistari i thjeshtë i konfigurimit do të vazhdojë të funksionojë në pak minuta.

Me plugin thelbësor falas, ju mund të lidheni me portat e pagesave të tilla si PayPal, Stripe dhe Square. Mund të merrni gjithashtu hyrje në portat e tjera të pagesave 30 plus nëse jeni të gatshëm të paguani.

Versioni i paguar i WP EasyCart gjithashtu mund t’ju lejojë qasje në funksione të tjera të rëndësishme të tregtisë elektronike, siç janë kalkulatorët e transportit të drejtpërdrejtë, kuponat dhe aftësia për të shitur produkte të përsëritura të pajtimeve.

Me shkallën më të lartë, madje merrni aplikacione të dedikuara për desktop dhe celular, kështu që ju mund ta menaxhoni dyqanin tuaj në lëvizje.

Gjëja e zoti në lidhje me ato versionet premium është po aq e përballueshme – ju do të paguani vetëm 69 dollarë ose 99 dollarë në vit, gjë që e bën WP EasyCart një nga shtojcat më të përballueshme të eCommerce të WordPress kur e krahasoni çmimin me funksionalitetin që merrni.

Për shembull, edhe pse shtesa kryesore WooCommerce është falas, thjesht shtimi i pagesave të pajtimeve tashmë do t’ju kushtonte 199 dollarë. Pra, fakti që WP EasyCart bashkon kaq shumë funksionalitete në planin e tij 69 $ e bën atë një mundësi tërheqëse buxhetore.

Uebfaqja Zyrtare

Shporta e blerjeve Ecwid

Plugin Ecwid WordPress

Ecwid është një mjet i njohur për tregtinë elektronike që ofron një qasje multi-platformë ndaj shitjeve. Kjo do të thotë, përveç shitjes përmes faqes tuaj të internetit WordPress, Ecwid mund t’ju ndihmojë të shisni në Amazon, eBay, Instagram dhe më shumë, të gjitha përmes të njëjtit dyqan.

Mbështet portat e pagesave 40-plus, ofron llogaritjet automatike të transportit / taksave dhe përfshin një tabelë të thjeshtë për menaxhimin e produkteve dhe porosive tuaja.

Ashtu si Shopify dhe BigCommerce, Ecwid nuk është specifik për WordPress, por ai ka një shtojcë zyrtare të njohur në WordPress.org që integron plotësisht platformën Ecwid eCommerce në WordPress.

Me shtojcën Ecwid WordPress, do të keni mundësi të menaxhoni të gjitha aspektet e dyqanit tuaj nga brenda pultit tuaj të WordPress. Kjo do të thotë, ju do të jeni në gjendje të shtoni produkte, të menaxhoni porositë dhe më shumë pa lënë pultin tuaj të WordPress.

Në mënyrë të ngjashme, vizitorët tuaj do të jenë në gjendje të bëjnë gjithçka nga faqja juaj e WordPress, duke përfshirë shfletimin e produkteve, shikimin e shportës së tyre të blerjeve dhe kontrollimin përmes sistemit të çertifikuar të PCI-DCC.

Ashtu si ato mjetet e tjera të pritura, të dhënat tuaja të dyqanit në internet janë pritur në serverët e Ecwid, sesa në serverin tuaj. Kjo do të thotë që nuk duhet të shqetësoheni për sigurinë dhe mirëmbajtjen sepse Ecwid gjithashtu trajton ato për ju.

Ecwid ka një plan të kufizuar falas për deri në dhjetë produkte. Pas kësaj, planet e paguara fillojnë me vetëm 15 dollarë në muaj.

Uebfaqja Zyrtare

Shporta66 Re

Shporta66 Re

Më në fund, ne kemi Cart66 Cloud, i cili ofron një qasje gjithëpërfshirëse në eCommerce të WordPress.

Me Cart66 Cloud, ju paguani 19 $ ose 49 $ në muaj për të gjitha funksionalitetet – dhe Cart66 krenohet me një listë mbresëlënëse.

Pjesa the Cloud of e emrit i referohet faktit që shtojca lidh faqen tuaj të internetit me Cart66 Cloud dhe, duke u lidhur me këtë, nuk do të duhet të shqetësoheni për asgjë. Të gjithë çertifikatat SSL, skanimet e sigurisë, enkriptimi i të dhënave dhe portat e pagesës janë kujdesur – duke e bërë dyqanin tuaj menjëherë PCI në përputhje.

Produktet shtohen si postime / faqe standarde të WordPress, dhe pastaj shndërrohen në faqet e produkteve duke përdorur kode të shkurtra.

Përtej lehtësisë për t’u lidhur me Cart66 Cloud, ju gjithashtu merrni shumë fleksibilitet, me aftësinë për të shitur produkte fizike dhe dixhitale, si dhe regjistrime të ngjarjeve, anëtarësime, dhurime dhe më shumë.

Mund ta provoni Cart66 Cloud falas për 14 ditë, dhe një version i zhveshur Lite i shtojcës është në dispozicion falas. Pas kësaj, ju mund të zgjidhni midis ‘Planit Thelbësor’ me 19 dollarë në muaj dhe Plan Plani i plotë ’me 49 dollarë në muaj. Sido që të jetë, ju e dini saktësisht se çfarë do të paguani çdo muaj.

Uebfaqja Zyrtare

Mendimet përfundimtare

Tani që keni parë një përmbledhje të detajuar të shtatë prej shtojcave më të mira të WordPress eCommerce, është mbi ju që të merrni një vendim.

Unë do t’ju rekomandoja që të mos lejoni që çmimi t’ju lëkund shumë, sepse, megjithëse disa prej shtojcave të paraqitura në këtë listë kanë një thelb të lirë, në realitet, pronarët seriozë të dyqaneve ndoshta do të duhet të investojnë në disa shtesa premium – duke sjellë shumë të çmimeve pa-kundrejt primeve shumë në përputhje me njëra-tjetrën.

Këshillat e mia janë të kaloni kohën tuaj dhe të shikoni në karakteristikat kryesore të secilës platformë dhe koston e secilës prej shtesave të primit që do të kërkoni. Pas së cilës, do të shpresoni të keni një ide shumë më të mirë se cila prej këtyre shtojcave të tregtisë elektronike është më e përshtatshme për dyqanin tuaj online.

Përtej kësaj, konsideroni nëse preferoni qasjen e vetë-pritur ose e pritur. Shkuarja me një zgjidhje 100% të vetë-pritur, të tilla si WooCommerce ose Shkarkime të Lehta Dixhitale, ju jep fleksibilitetin për të bërë gjithçka që dëshironi, por gjithashtu nënkupton që ju jeni përgjegjës për sigurinë dhe mirëmbajtjen.

Nëse dëshironi një zgjidhje më të thjeshtë, marrja e diçkaje të tillë si Shopify, BigCommerce ose Ecwid do të thotë që ju të humbni pak fleksibilitet, por gjithashtu i ngarkon ato përgjegjësi ndaj shërbimit. Edhe pse këto shërbime jetojnë në serverin e dikujt tjetër, të gjithë ofrojnë integrime të ngushta me WordPress përmes shtojcave zyrtare ose të palëve të treta.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map