Wix vs WordPress: Výběr správné platformy

Nabídky WordPress


Před dvěma lety nebyl žádný Wix vs. WordPress.

Před dvěma lety, pokud byste se mě zeptali, jaká je nejlepší platforma pro stavbu vašeho webu, křičel bych „WordPress!“ v tepu.

Nevadí účel daného webu. Blog? WordPress. Obchodní web? WordPress. Portfolio? WordPress. eCommerce? Dobře … Možná by to tenkrát nebyl WordPress. Každopádně dostanete drift.

V dnešní době se však krajina vyvinula a na poli je mnoho nových hráčů. Mladší hráči. Agilnější hráči. Více účelově orientovaných hráčů.

Jedním z nich je Wix.

Dnes se podíváme na to, která platforma je nejlepší – srovnání Wix vs. WordPress, které přichází dlouho. Na konci tohoto článku vám odpovíme na klíčovou otázku: Může starý WordPress stále narůstat proti nováčkovi Wixovi??

V tomto srovnání se naučíte:

 • hlavní rozdíl mezi Wix a WordPress
 • jedinečné výhody, které vám může Wix poskytnout
 • co WordPress může nabídnout, že Wix ne
 • která platforma nabízí lepší design
 • klady a zápory Wix vs. WordPress
 • což je lepší řešení – a proč.

Začněme…

V kostce: Rozdíl mezi Wix a WordPress

Než budeme moci vysvětlit hlavní rozdíl, musíme si vyjasnit jednu věc: Zde porovnáváme Wix se samo hostovanou verzí WordPress, který je k dispozici na WordPress.org. .Org se liší od WordPress.com. Pokud máte pocit, že o tom potřebujete více informací, zde je dobré vysvětlení toho, co obě tabulky WordPress přinášejí ke stolu.

Největší rozdíl mezi Wix a WordPress je zdaleka ten WordPress je samostatný software, který musíte nainstalovat (nebo nainstalovat třetí stranou) na webový server. Teprve poté jej začnete používat jako software provozující váš web.

Wix, na druhou stranu je nástroj / služba, pro kterou se zaregistrujete. Jakmile se zaregistrujete, Wix vám umožní vytvářet a spravovat vaše webové stránky na webu Wix.com. Postará se o hostování a provádí všechny technické těžké zvedání.

Přemýšlejte o tom takto: Wix vs. WordPress je podobně jako Dokumenty Google vs. MS Word.

Co je Wix a jak to funguje?

Wix

Fakta o Wix:

 • Je to platforma all-in-one. Wix vám umožňuje vytvořit si web od začátku.
 • Nejsou vyžadovány žádné dovednosti kódování. Wix může použít kdokoli.
 • Ceny se pohybují od 18 do 18 $ měsíčně, v závislosti na zvoleném plánu. Pokud chcete vlastní doménu – například YourSite.com -, budete se muset trochu zbavit.
 • Wix již používá více než 70 000 000 lidí.
 • Na výběr je více než 500 návrhů stránek a oficiálních šablon.
 • Každý nový web dostane zdarma vlastní subdoménu – např. YourSite.wix.com.
 • K dispozici je nepřetržitá podpora.

Vytváření webových stránek

Zážitek Wix je přátelský a snadno pochopitelný od začátku.

Tlačítko pro velký start nyní na domovské stránce vás provede registrací a prvním krokem k vytvoření nového webu.

Výběr kategorie Wix

Zde si vyberete účel webu a společnost Wix použije tyto informace k navržení konkrétně optimalizovaných návrhů v dalším kroku.

Výběr šablony šablon

V této fázi vám Wix poskytuje přístup k jeho tvůrci webových stránek, kde můžete upravovat vše o svém webu a nakonec je publikovat světu.

Wix webový editor

S panelem nástrojů vlevo můžete vyladit různé podrobnosti o designu. Můžeš:

 • upravte své pozadí (ať už je to plná barva, obrázek nebo video)
 • přidejte nové prvky (obrázky, galerie, tlačítka, pole, ikony sociálních médií, nabídky, seznamy a spoustu dalších věcí, které se v těchto dnech obvykle na webových stránkách zobrazují)

Wix tlačítka

 • přidejte aplikace z trhu Wix App Market (například modul Shopify, modul komentářů, chat, modul registrace bulletinu a další)

Trh aplikací Wix

 • nahrajte své vlastní soubory (obrázky, audio, dokumenty)

Správce nahrávání Wix

 • přidejte vlastní modul obchodu Wix, který vám umožní prodávat své produkty online a vybírat platby.

Wix eCommerce

Pokud jde o samotný editor webů, funkce přetahování znamená, že pro přizpůsobení webu nepotřebujete žádné kódování – stačí přetáhnout věci kolem stránky, přidat, odebrat a znovu je přizpůsobit podle svého vkusu. (Poznámka Wix vs. WordPress: Ve WordPress neexistuje žádná výchozí podpora drag-and-drop.)

Úprava obsahu

Pokud chcete upravit jakýkoli text na stránce, stačí na něj dvakrát kliknout a objeví se okno editoru. Odstranění všeho je stejně jednoduché – vyberte daný prvek pomocí myši a stiskněte klávesu del na klávesnici. Obecně, dvojité kliknutí na cokoli vám ukáže možnosti a přizpůsobení, které má Wix pro tento prvek.

Například k dispozici pro text:

Nastavení typografie Wix

Galerie jezdců:

Galerie posuvníku Wix

Kontejnerová krabice:

Design skříňky Wix

Ale to prostě funguje s vaší domovskou stránkou. Chcete-li přejít na jiné stránky, které tvoří váš web, musíte přejít do hlavní nabídky.

Wix stránky

Kliknutím na jakoukoli danou stránku se spustí tvůrce stránek pro danou konkrétní stránku a budete moci znovu pracovat s rozhraním drag-and-drop. Opakováním tohoto procesu můžete vytvořit a vyladit každou stránku na svém webu.

Wix pro eCommerce

Pokud chcete mít jako jednu ze stránek internetový obchod, Wix to dokáže.

Na libovolné stránce můžete zobrazit seznam produktů a kategorií produktů a Wix také poskytuje snadný způsob správy těchto produktů.

Správa produktů Wix

Zde získáte přístup ke všem potřebným funkcím elektronického obchodování:

Wix eCommerce funkce

Wix také umožňuje provádět nastavení plateb (způsob, jakým je budete vybírat), daní, dopravy atd..

Nakonec je spuštění elektronického obchodu s Wix velmi snadné – a co je důležitější, můžete to udělat sami. Zdá se, že Wix je uživatelsky přívětivější eCommerce řešení než WordPress.

Blogování s Wixem

Blogování s Wixem také není příliš složité – všechno začíná vytvořením nové stránky.

Wix blog

Poté můžete na tuto stránku přidat modul blogu.

Wix - Přidání blogu

V tomto okamžiku získáte přístup ke zcela novému správce blogů.

Správce blogů Wix

Rozhraní pro úpravy blogu je velmi přátelské a vlastně docela podobné rozhraní WordPressu.

Přidání blogového příspěvku ve Wixu

Publikování vašeho webu

Jakmile upravíte své stránky, můžete publikovat web pro zobrazení na celém světě.

Publikování webu ve Wixu

Web bude přiřazen k vaší jedinečné subdoméně a podadresáři, například YourSite.wix.com/something.

Co je WordPress a jak to funguje?

Web WordPress

Fakta o WordPress:

 • WordPress je software, který je třeba nainstalovat na webový server, než jej lze použít k vytváření webových stránek.
 • Má spoustu vestavěných funkcí.
 • Dodává se s výkonnými funkcemi pro správu obsahu.
 • WordPress obsahuje tisíce dostupných návrhů / motivů webových stránek.
 • WordPress má neuvěřitelné možnosti rozšíření. K dispozici jsou desítky tisíc pluginů – a většina z nich je zdarma!
 • Pro spuštění webové stránky s WordPress jsou nutné alespoň některé dovednosti týkající se vytváření webových stránek.
 • Samotný WordPress je zdarma, ale musíte investovat do vlastní domény – například YourSite.com (od 10 $ ročně) – a webového serveru (od přibližně 5 $ měsíčně). WordPress nemůže fungovat bez těchto dvou věcí.
 • Neexistuje žádná podpora sama o sobě.

Vytváření webových stránek

Pokud jde o Wix vs. WordPress, začínáme s WordPressem velmi odlišný zážitek od toho, jak začít s Wixem.

Zatímco webové stránky Wix mohou být vytvořeny a spuštěny v jediném rozhraní – po přihlášení na Wix.com – WordPress vyžaduje, abyste před zahájením práce se skutečným webem provedli několik malých úkolů..

Nejprve si musíte získat účet hostingu, což znamená, že si koupíte předplatné serveru, zde je praktický průvodce, jak správně vybrat, a název domény. Dále je třeba tyto dva propojit a teprve potom můžete začít instalovat WordPress a nastavit web.

Pokud budete mít štěstí, vaše hostitelská společnost za vás zvládne všechny tři následující kroky: Nastavení hostovacího účtu, registrace domény a instalace čisté verze WordPress. Toto je vlastně doporučený přístup napříč všemi směry, i když právě začínáte s WordPress a nemáte žádné předchozí zkušenosti s vytvářením stránek.

Poznámka: Pokud si nejste jisti, zda vaše hostitelská společnost to za vás vyřeší, kontaktujte je prostřednictvím sekce podpory na jejich webu a zeptejte se.

Po absolvování výše uvedeného můžete konečně začít pracovat s čistou instalací WordPress a přeměnit ji na funkční a dobře vypadající webovou stránku. V našem face-off Wix vs. WordPress se zdá, že Wix vychází v horní části instalačního oddělení.

Ve výchozím nastavení by měl být váš web k dispozici na adrese http://YourSite.com/ – doména, kterou jste zaregistrovali – a vypadat přibližně takto:

Výchozí návrh webu WordPress

Chcete-li ji začít spravovat, přejděte na adresu http://YourSite.com/wp-admin a přihlaste se pomocí přihlašovacích údajů, které vám poskytl webový hostitel, který používáte. Vidíte výchozí panel administrace WordPress:

Řídicí panel WordPress

“Co teď?” je v tomto bodě běžná otázka.

Přestože je to pro některé lidi obtížné spolknout, WordPress není nejzábavnější platformou pro začátečníky. Na rozdíl od Wixu vás proces vytváření webových stránek neprovádí ručně. Místo toho vám poskytuje řídicí panel – v tom výkonný řídicí panel -, který se musíte naučit navigovat samostatně.

Zde je kde začít:

1. Výběr designu

To lze provést přechodem na Vzhled > Témata (z nabídky vlevo) a poté klikněte na Přidat nový.

Obrazovka motivů WordPress

Každé zobrazené téma je k dispozici zdarma a lze jej nainstalovat několika kliknutími.

Instalace motivu WordPress

Dobrá věc na tématech WordPress je, že jsou k dispozici tisíce a určitě najdete něco, co odpovídá vašim potřebám. Špatné je, že všichni pracují odlišně, což znamená, že pokud se naučíte pracovat s jedním tématem, neznamená to, že budete moci pracovat s jiným. (Poznámka Wix vs. WordPress: Ve Wixu všechna témata fungují docela podobně.)

2. Přidání nových funkcí

Motivy jsou jen jednou stranou mince přizpůsobení WordPress. Druhou stranou jsou pluginy. Jednoduše řečeno, pluginy WordPress vám poskytují nové funkce, které nejsou k dispozici v WordPress po vybalení.

Můžete například získat doplňky, které se postarají o SEO vašeho webu, poskytují funkčnost kontaktního formuláře, optimalizují obrázky, umožňují ukládání do mezipaměti a tisíce – doslova tisíce – dalších upgradů.

Instalace pluginů funguje podobně jako instalace motivů. Stačí přejít na Pluginy > Přidat nový.

Obrazovka přidání pluginů WordPress

Je to dobrý nápad podívat se nejprve na pluginy uvedené na seznamech doporučených a populárních – oba mají hromadu zajímavých (a velmi užitečných) pluginů.

Opět platí, že každý plugin pracuje na jiném principu, takže každý má svou vlastní křivku učení. Přestože většina modulů plug-in je velmi jednoduchá ve struktuře i použití, můžete narazit i na složitější (například na zálohování stránek nebo statistiky)..

Na konci dne je stavba pěkně vypadajícího a funkčního webu s WordPressem o nalezení dobré kombinace tématu a pluginů – WordPress se v tomto ohledu velmi liší od Wix. Wix vám v podstatě pomůže s nastavením. WordPress vás nechává na pokoji a umožňuje vám vymyslet si věci na vlastní pěst. V závislosti na typu vašeho uživatele to může být dobrá nebo špatná zpráva.

Úprava obsahu

Ve WordPressu jsou dva hlavní typy obsahu: Příspěvky a stránky.

 • Oficiální definice příspěvků zní: Když píšete běžný blog, píšete příspěvek. Příspěvky se ve výchozím nastavení na domovské stránce blogu zobrazují v obráceném chronologickém pořadí.
 • A pro stránky, to říká: Stránky jsou pro obsah, jako je ‘O’, ‘Kontakt’, atd. Stránky žijí mimo běžnou chronologii blogu a jsou často používány k prezentaci nadčasových informací o sobě nebo vašem webu – informace, které jsou vždy použitelné . Stránky můžete použít k uspořádání a správě jakéhokoli obsahu.

Chcete-li vytvořit nový blogový příspěvek, přejděte na Příspěvky > Přidat nový, přidat text, obrázky a / nebo video a trefit publikovat.

WordPress přidat novou post obrazovku

Chcete-li vytvořit stránku, přejděte na Stránky > Přidat nový, zadejte obsah a stiskněte Publikovat.

WordPress přidat novou stránku obrazovky

Jak vidíte, proces je stejný pro příspěvky a stránky.

Ve výchozím nastavení aplikace WordPress neexistuje funkce přetahování pro vytváření obsahu a jeho vyrovnávání na webu – všechno je ve své formě trochu tradičnější. Publikování obsahu je v podstatě podobné vytváření dokumentu MS Word.

Zde je příklad webu WordPress s více či méně obsahem:

Příklad webu WordPress

WordPress byl původně navržen jako platforma pro blogování. Faktem je, že příspěvky jsou výchozím typem obsahu a že jim bylo přiděleno významné umístění. Naučit se, jak používat WordPress v plném rozsahu, může chvíli trvat a hodně experimentovat s různými tématy a doplňky.

WordPress pro eCommerce

Ve výchozí verzi není WordPress připraven pro eCommerce.

Přesto existuje několik skvělých pluginů pro eCommerce, jejichž šéfem je WooCommerce.

WooCommerce

Poskytuje všechny funkce, které můžete potřebovat pro svůj internetový obchod (nákupní vozíky, produkty, platby, kupóny, správu produktů atd.), A dělá to zdarma.

WooCommerce je skvělý pro lidi, kteří jsou odhodláni používat WordPress, ale chtějí na svůj web přidat také komponentu eCommerce. Je to snadné pochopit a podobně jako Wix zpracovává svůj modul elektronického obchodování.

Jak již bylo řečeno, pokud je obchod s eCommerce jediným řešením, které chcete postavit, máte stále ještě lepší řešení s jedním z vyhrazených řešení pro eCommerce – některá z nich jsme se zabývali předchozím článkem..

Blogování s WordPress

Jak jsem řekl, WordPress byl postaven jako platforma pro blogování, a z tohoto důvodu se nic nepřibližuje funkci blogů WordPress..

Správa příspěvků na blogu je přímá: Můžete do nich zahrnout jakýkoli typ obsahu, který si přejete, včetně textu, obrázků, videa a zvuku; můžete přiřadit kategorie a značky; můžete nastavit konkrétní datum publikace a ještě mnohem více.

Wix vs. WordPress pro blogování? Přestože je blogovací modul ve Wixu pěkný, WordPress je stále mnohem lepší než blogovací platforma.

Pro a proti

WordPress i Wix mají své silné a slabé stránky.

Výhody Wix:

 • Všechno se děje na Wix.com. Pro nastavení webu nemusíte nikam jinam.
 • Nemusíte se starat o žádné technické věci.
 • Hned od začátku dostanete celou řadu funkcí.
 • Má integrovaný eCommerce – Wix vyhraje kolo elektronického obchodu přes WordPress.
 • Je to stavba drag-and-drop webu – žádná taková věc ve WordPress.
 • Můžete začít za pár minut – rychlejší, než můžete s WordPress.
 • Existuje podpora – žádná podpora pro WordPress.

Výhody WordPress:

 • WordPress – software – je zdarma a open-source.
 • K dispozici jsou tisíce témat a tisíce pluginů – mnohem víc než s Wixem.
 • Najít design, který se vám opravdu hodí, je jen otázkou času – pokud jde o možnosti designu, WordPress zvítězí nad Wixem.
 • Je to nejoblíbenější redakční systém na webu (téměř 19 procent webu běží na WordPress) – WordPress je mnohem populárnější než Wix.
 • Dostává časté aktualizace a má živou komunitu.
 • Skvělé možnosti správy obsahu – lepší než Wix.
 • Má skvělý blogovací modul – lepší než Wix.
 • WordPress je velmi přizpůsobitelný skrz a skrz – máte moc nad všemi aspekty svého webu.

Nevýhody Wix:

 • Wix může váš web kdykoli z jakéhokoli důvodu zrušit – nikdy nemáte plnou kontrolu.
 • Ne všechny designy dostupné ve Wixu vypadají dobře a ty dobré se často používají na více webech – mohlo by to způsobit, že váš web bude méně jedinečný.
 • Později nemůžete změnit vzhled svého webu – jste spokojeni s designem, který jste původně vybrali.
 • Ne všechny návrhy jsou přátelské k SEO.
 • Možnosti přizpůsobení jsou omezené – nemůžete instalovat nové funkce sami (jako to můžete ve WordPressu prostřednictvím zásuvných modulů) a vše musí být předem schváleno společností Wix a dostupné jako modul.
 • Modul blogování je někdy zvrácený.

Nevýhody WordPress:

 • Spuštění webu WordPress vyžaduje další náklady – doménu a hosting.
 • Pokud vaše hostingová společnost příliš nespolupracuje, budete muset provést všechny technické těžké zvedání na vlastní pěst.
 • Témata mohou fungovat velmi odlišně od sebe navzájem – zvládnutí jednoho neznamená, že budete okamžitě vědět, jak používat druhého.
 • Totéž platí pro pluginy – existuje mnoho různých způsobů, jak fungují a jak interagují s uživatelem.
 • Ovládací panel administrátora není nejintuitivnějším rozhraním.
 • Neexistuje podpora sama o sobě – ​​existují fóra podpory, ale nenabízejí nikde blízko úrovně podpory poskytované společností Wix.

Sečteno a podtrženo: Wix vs. WordPress – Kdo vyhraje?

Vše záleží na tom, co potřebujete pro web a jak důvtipný jste, pokud jde o budování webu.

Pro někoho, kdo právě začíná s webovými stránkami

Pokud nemáte předchozí zkušenosti a potřebujete pouze základní web, který bude sloužit jako online vizitka nebo prodávat některé z vašich produktů online., Wix je lepší řešení.

Je to jednodušší použití přímo z krabice a můžete svůj web nastavit během několika minut – Wix vás provede krok za krokem procesem. Získáte také dobré funkce, které jsou více než dost, abyste mohli začít.

Pro někoho, kdo chce mít kontrolu a kdo se chce učit

Pokud se nebojíte, že vám zašpiní ruce, a jste ochotni se dozvědět, jak fungují webové stránky, WordPress je lepší řešení.

WordPress vám poskytuje plnou kontrolu nad vaším webem. Funkci svého webu můžete rozšířit prakticky bez omezení pomocí nesčetných dostupných pluginů. Můžete si vybrat z tisíců témat – v mnoha případech je dokonce upravit ručně. Můžete komunikovat s obrovskou komunitou WordPress, a to buď prostřednictvím oficiálních fór, Twitteru nebo jiných zdrojů.

Pro někoho, kdo potřebuje blog

Tohle jde Také WordPress.

WordPress, postavený jako platforma pro blogování, je stále optimalizován pro provoz blogu a poskytuje mnoho funkcí hned po vybalení. Je pravda, že nastavení může chvíli trvat, ale úsilí stojí za to.

Pro někoho, kdo prostě potřebuje eCommerce Store

Pokud vše, co potřebujete, je velmi jednoduchý obchod s eCommerce, ani Wix, ani WordPress je vaše nejlepší sázka. Jděte s alternativou (ačkoli stojí za zmínku, že WooCommerce je velmi mocný nástroj a určitě bude vyhovovat některým, trochu více zapojeným webům).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me