Střední vs. WordPress – Jak vybrat správnou platformu? (2020)

Nabídky WordPress


Pokud chcete zahájit blog nebo publikovat obsah online, jsou dvě z nejpopulárnějších možností, se kterými se setkáte, pravděpodobně WordPress a Medium.

Oba usnadňují publikování obsahu online, ale dělají to docela odlišným způsobem. Jaký přístup je tedy pro vaši situaci vhodný? Pokud používáte WordPress nebo Medium? To jsou otázky, na které vám pomůžeme odpovědět.

V této části sdílíme jedinečný přístup Média k publikování obsahu, poskytneme vám rychlou prohlídku služby Média a porovnáme Médium se zkušenostmi WordPress, které vám pomohou vybrat správnou platformu.

Co je střední?

Médium je platforma blogů i vydavatel.

Kdokoli se může zaregistrovat a začít psát. To je část „blogování“.

Poté, s vaším svolením, médium také tyto příspěvky ověří a povýší na svou bezplatnou / placenou uživatelskou základnu prostřednictvím tématu „Témata“, které je součástí majitele stránek. Přemýšlejte o něčem jako o webových stránkách časopisů / novin, ale tam, kde je kterýkoli autor (včetně vás) způsobilý být kurátorem.

V průběhu času, médium stále více zavedlo peníze a kuraci do mixu. Střední návštěvníci mohou zdarma číst pouze určitý počet kurátorských článků měsíčně, než budou muset zaplatit. Podobně, pokud se médium rozhodne kurátorovat vaše články, můžete skutečně vydělávat peníze pouhým publikováním na médiu.

Filozoficky je tento přístup zcela odlišný od toho, jak funguje WordPress, který se pokusím vysvětlit níže.

Jak médium funguje: Kurátorský a partnerský program

Pokud si jen chcete vytvořit jednoduchý blog a povýšit ho na své vlastní následovníky, nemusíte se opravdu starat o přístup k Kuraci média. Pokud však chcete využít stávající publikum Média, je důležité pochopit, jak funguje kurace.

Vysvětlení Kurace na střední

Lidé mohou procházet váš obsah na médiu dvěma způsoby.

Za prvé, lidé, kteří vás sledují na médiu, vždy uvidí vaše články bez ohledu na to, co. Jedná se o jakýsi ekvivalent blogu WordPress, protože váš obsah uvidí pouze lidé, kteří se přímo na váš blog přihlásili. Zde je příklad někoho „blogu“ na médiu:

Příklad autorského blogu na médiu

Je to jen seznam posledních Lukových příspěvků. Lidé se pak mohou přihlásit k odběru pomocí Následovat tlačítko, které bude oznámeno, když Luke zveřejní něco nového.

Pokud se však chcete zaměřit na vestavěné publikum Média, musí médium „spravovat“ váš obsah, což je druhý způsob, jak lidé mohou najít váš obsah na Médiu, a to je to, co dělá z Média vydavatele.

Až se dostanete na kurátor, bude váš obsah představen každému uživateli Média, který se zajímá o vaše téma – i když vás nebude sledovat. Přemýšlejte o tom, jako kdybyste byli publikováni v obchodní části New York Times.

Pokud se například váš článek dostane do tématu „Jídlo“, váš obsah uvidí kdokoli, kdo prochází tématem jídlo. Níže vidíte příklad tématu jídla:

Příklad tématu na médium

Z pohledu publika je zřejmé, že velká hodnota používání média Medium vs. WordPress je kurátorská a získává přístup k vestavěnému publiku média. Přechod na kurátorský přístup však znamená, že tuto výhodu získáte, pouze pokud kurátoři Medium pokládají váš obsah za hodný vystupování.

Pokud se vám nelíbí, máte z vestavěného publika společnosti Medium jen malý prospěch. Lidé, kteří vás dosud nenasledují, stále mohou najít své příspěvky, pokud je hledají nebo procházejí značkou, kterou jste použili, ale pokud nedostanete kurátor, chybí vám většina výhod..

Nemohl jsem najít veřejné údaje o průměrné míře kurací, ale zdá se, že lidé říkají, že ~ 50 až 60% je skvělá sazba pro průměrného spisovatele na střední.

Vydělávat peníze

Další jedinečnou věcí o médiu ve srovnání s WordPress je Partnerský program. V Partnerském programu můžete za svou práci dostat zaplaceno, když médium Curates váš obsah:

Program pro střední partnery

Nejdříve dvě velké výhrady ohledně partnerského programu:

# 1: Skoro určitě nebudete zbohatnout nebo z něj proměnit koncert na plný úvazek. Pouze 8% aktivních spisovatelů vydělalo v roce 2019 měsíčně přes 100 $.

S tím bylo řečeno, že nejvyšší částka vydělaná za jeden příběh je 8 855 $, takže můžete vydělat značné peníze, pokud váš článek získá hodně trakce. Tento příspěvek obsahuje velkou sbírku statistik výdělků, včetně těch dvou, které jsem zmínil.

# 2: Pokud máte vážný zájem o vydělávání peněz ze své práce, často se vám vyplatí používat WordPress, protože svůj obsah můžete zpeněžit různými způsoby (například prodejem reklam nebo sponzorovaného obsahu). Médium vám umožňuje zahrnout propagaci první strany (např. Propagaci vaší vlastní práce) a přidružené odkazy (se zveřejněním), ale nemůžete se zapojit do propagace třetí strany (propagace někoho jiného). Kromě toho, zatímco jsou přidružené odkazy povoleny, není pravděpodobné, že by médium vložilo článek, který je obsahuje.

Partnerský program je však stále zajímavý, protože dostanete zaplaceno jen za psaní. Nemusíte se starat o rozšiřování vlastního publika, práci s klienty atd. Jednoduše publikujete obsah a pokud se vám líbí, můžete vydělat trochu peněz.

Aby generoval peníze na placení autorům, používá médium odměřenou výplatní bránu – která stojí 5 $ měsíčně nebo 50 $ ročně – k povzbuzení čtenářů Medium k placení plánu. To je to, jak většina novin dělá věci.

Tento placený plán slouží pouze ke konzumaci Média – za psaní nemusíte platit. Tato výplata navíc platí pouze v případě, že se rozhodnete umístit svůj obsah za něj – vždy máte možnost odhlásit se a svůj obsah volně zpřístupnit všem … Prostě z toho nevyděláte peníze.

A konečně, pokud jste autorem příběhu, můžete vygenerovat speciální odkaz „Přátelé“, který lidem umožní obejít výplatu.

Takže i když existují rozdíly v psaní a technické flexibilitě, publikační aspekt média je jedním z největších filosofických rozdílů mezi ním a WordPress.

Jak tvorba obsahu funguje na médiu

Nyní se podívejme na skutečnou zkušenost s vytvářením obsahu na médiu.

Chcete-li vytvořit příběh na médiu, musíte si zaregistrovat účet. Pak můžete začít psát …

Vytvoření příběhu

Vytvoření příběhu je ekvivalentem psaní příspěvku ve WordPressu. S postupujícím uživatelským rozhraním to není mnohem minimálnější než tohle.

Střední editor psaní

Editor je krásný; vám dává dostatek prostoru pro psaní vašeho obsahu. Nenajdete žádné pokročilé možnosti rozvržení, například ty, které byste mohli mít s WordPress, ale to opravdu není nutné. Médium chce, aby váš obsah mluvil sám za sebe.

Ikona malého plusu (kterou jsem rozbalil pod text na obrázku výše) vám umožňuje přidat větší prvky bloku (obrázky, videa, vložení a oddělovací čáry), zatímco vše ostatní se provádí inline prostřednictvím zvýraznění textu.

Obrázky jsou aspektem příběhu, pro který médium poskytuje značnou flexibilitu. Obrázky uvnitř textu lze umístit vlevo dvěma způsoby a v plné šířce. Všechny tři vypadají skvěle.

Výsledkem není jen jednoduchý zážitek z editace, který vás nutí psát, ale náhled z jednoho na jednoho, který vám přesně ukáže, jak bude váš obsah vypadat.

Přidání obrázku do editoru Média

Až budete připraveni publikovat, budete moci:

 • vyberte obrázek náhledu příběhu (ekvivalent představovaného obrázku v WordPress)
 • přidejte do svého příběhu značky, které lidem pomohou najít
 • zvolte, zda povolit kurátorům doporučit váš příběh. To nezaručuje, že se váš obsah dostane do správného stavu – pouze je způsobilý.

Správa obsahu

Na médiu nenajdete žádnou pokročilou správu obsahu. Sekce „Vaše příběhy“ je místem, kam můžete zobrazit veškerý svůj obsah; obsahuje jednoduchý seznam všeho, co jste napsali, rozděleno do několika užitečných kategorií:

Seznam vašich příběhů v účtu Střední

Co se týče vaší práce, není mnoho možností; jednoduše je upravte a smažte. Neexistují žádná pokročilá nastavení pro SEO, sdílení ani nic jiného.

To se mi nezdá jako obrovský problém; hlavním zaměřením média je psaní. Zobrazení média je obsah by měl být populární, protože je dobrý, ne proto, že obsahuje správnou hustotu klíčových slov.

Jakmile získáte některé čtenáře, můžete také zobrazit základní statistiky jednotlivých článků a účtu jako celku:

Statistiky středních článků

Pokud kliknete na článek, uvidíte podrobnější statistiky právě tohoto příběhu, včetně doby čtení členů.

Publikace

Vzhledem k tomu, že se médium Medium pokouší prosadit jako publikační platforma, nabízí možnost vytvoření publikace. Podobně jako zbytek Média to zní přesně takto. Abychom parafrázovali svá vlastní slova, ‘Publikace jsou hezky zaměřené cíle. Mají to být sbírka souvisejících příspěvků. “

Mohli bychom například vytvořit publikaci „WinningWP“:

Vytvoření nové publikace Medium

Stejně jako by si někdo koupil New Yorker z důvodu kvality článků, čtenář by sledoval vaši publikaci, protože témata, která se týkají, je zajímala.

Můžete psát veškerý obsah v publikaci, nebo můžete umožnit ostatním, aby snadno přispívali nastavením jako editoři nebo přispěvatelé.

WordPress vs Střední

Nejprve musíme vyřešit rozdíl mezi softwarem WordPress a WordPress.com, hostitelským prostředím WordPress..

Pokud na svém webu používáte WordPress (tj. Bez použití WordPress.com), můžete udělat téměř cokoli a vše, co médium udělá, pokud najdete ten správný motiv a pluginy. Avšak to, že WordPress je teoreticky schopen produkovat výsledek srovnatelný s médiem, neznamená, že je lepší. A rozhodně to neznamená, že je to pro vás nutně správné řešení.

Když používáte WordPress.com, v podstatě získáváte prostředí WordPress, aniž byste se museli starat o jeho instalaci a údržbu.

V níže uvedených porovnáních budu mluvit o WordPress jako o softwaru a jako hostovaná služba (která má některé aspekty publikování) jako celek.

Zážitek z psaní

Mezi WordPressem a Médiem byl velký rozdíl v psaní. Na konci roku 2018 však WordPress spustil nový editor, který je… No, řekněme, že to trvalo trochu inspirace od editoru Medium.

Ve skutečnosti, pokud aktivujete režim celé obrazovky, editor WordPress vypadá podobně jako střední editor (jen s tím, že se bude dít více). Začnete psát a pak můžete vložit další typy obsahu kliknutím na ikonu plus:

Nový editor bloků WordPress

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že WordPress vám umožní dělat mnohem víc.

Nejprve získáte více prvků obsahu nazývaných „bloky“. Médium vám poskytuje pouze prvky pro obrázky, videa, vkládání a oddělovače, zatímco WordPress nabízí všechny tyto a mnohem více včetně tlačítek, rozložení sloupců, nabídek, tabulek atd..

Zážitek z psaní na médiu je stále o něco plynulejší a minimálnější, ale mezera mezi nimi je nyní mnohem menší – pokud se vám líbí psaní z prostředí Medium, pravděpodobně se vám také bude líbit WordPress.

Snadnost použití

Pokud jde o to, jak snadné jsou tyto platformy použitelné, z velké části vychází médium Medium. WordPress je monstrum – a ukazuje se to. Nespočet možností příspěvků, nastavení webu, zásuvných modulů, motivů a všech zvonků a píšťalek vám dává spoustu energie, ale za cenu použitelnosti.

WordPress není v žádném případě složitý až do nemožnosti. To znamená, že má mnohem strmější křivku učení než střední. Médium má menší sadu funkcí, takže jej může implementovat s mnohem větší pozorností k detailům.

Pokud chcete jen nejjednodušší způsob, jak začít psát, střední vítězí. Pokud chcete maximální flexibilitu a jste ochotni dát se trochu do křivky učení, WordPress vyhraje.

Správa obsahu

Pokud chcete vylepšit a vyladit malé věci, jako jsou vlastní pole, výňatky a možnosti SEO, máte štěstí s médiem. WordPress s sebou přináší množství pluginů, které vám umožní optimalizovat váš obsah pro Facebook, Google, SEO obecně a mnohem více.

I když si nemyslím, že výše uvedené doplňky jsou nezbytné pro osobní publikace, je dobré mít tyto nástroje k dispozici pro firemní webové stránky nebo obchodní blogy. Díky tomu je médium Medium ideální pro osobní blogy nebo správné publikace, ale pravděpodobně nejde o životaschopné řešení pro obchodní weby.

Vaše portfolio pro psaní

Jedna věc, která mi je zřejmá, je, že médium je lepší pro autory, kteří chtějí vytvořit portfolio svých písemných materiálů. Problém s takovým portfoliem na webových stránkách WordPress spočívá v tom, že své psaní nemůžete snadno oddělit tak, jak chcete – pokud nemáte nějaké kódovací kousky, které by vám umožňovaly psát.

Médium umožňuje vytvářet publikace pro tematicky podobné kousky a přispívat k dalším publikacím – a také můžete vytvářet pravidelné příběhy pro cokoli jiného.

Předplatné středních publikací

Jistě, ve WordPress můžete vytvářet kategorie a značky, ale není to úplně stejné. Médium vám dává pocit „sounáležitosti“ (o tom budu mluvit později), což dává vašemu materiálu větší sílu.

Příspěvky a příspěvky

Tenhle se dostává do sociálního aspektu věcí, o kterém budu mluvit více, když porovnám vydavatelskou stránku, ale zaslouží si to také zmínku. Pokud provozujete web WordPress, buď sami vytvoříte obsah, nebo zaregistrujete uživatele jako autora, který přispěje.

Autorův příspěvek je do vašeho webu velmi integrován. Přestože můžete autorským právům na publikovaný materiál udělit autorská práva, stále se jeví jako vlastník webu.

S tím, jak je Medium nakloněno jako platforma, se zdá mnohem více zaměřeno na autora, což se nakonec zdá jako velký rozdíl. I když přispíváte článkem k publikaci, stále to vypadá jako „vaše“. Specifika proč jsou součtem mnoha menších uživatelských zkušeností a rozhodnutí o návrhu platformy, takže nejlepší způsob, jak to popsat, je asi takto:

Přispění článku na médium má pocit, že publikace zvedla váš článek a dala mu větší pozornost. Přispívání na web založený na WordPress je pro ně jako kdybys copywriting.

Ceny

WordPress „software“ je open-source a zdarma. Můžete si ji stáhnout z WordPress.org a nainstalovat (se správným hostingem na svém vlastním webu. Většina hostitelů má k dispozici WordPress instalace jedním kliknutím, což činí WordPress obzvláště snadným na instalaci a uvedení do provozu s.

WordPress.com vám umožňuje použít jako webovou adresu blogu subdoménu WordPress (tj. Něco jako yourwebsitename.wordpress.com). Je to zdarma, ale s bezplatným účtem WordPress.com nebudete mít přístup k mnoha funkcím WordPress. Pokud upgradujete účet, budete moci používat pouze základní možnosti přizpůsobení.

Placené plány začínají na 48 USD ročně. V obchodním plánu a výše získáte také trochu větší flexibilitu při vytváření vlastních webů, s možností instalace vlastních motivů a pluginů WordPress.

Cenové plány WordPress.com

Na druhé straně médium je pro spisovatele zcela zdarma. I když to není sport všech funkcí WordPress dělá, a nemůžete získat vlastní doménu, všechno, co je tam, je zdarma pro spisovatele.

Společenství

Přestože má software WordPress obrovskou online komunitu, neexistuje „spisovatelská komunita“ sama o sobě. WordPress.com se vůbec nepovažuje za vydavatele. Mezi weby jsou volné vazby a jakmile máte účet, můžete sledovat další blogy, ale funkčnost je omezená a ne příliš výrazná.

Na druhé straně střední se cítí spíš jako skupina talentovaných spisovatelů. Existuje tolik webů WordPress s širokou paletou obsahu a kvality, že nevíte, co očekávat, až dorazíte na web. Když však dorazíte k publikaci nebo článku o médiu, máte pocit, že to bude pravděpodobně dobré.

Zaměření na sledování, přispívání a propagaci článků vše přispívá k tomuto pocitu a pro média je tím lepší. Tyto typy komunitních funkcí v aplikaci WordPress zcela chybí.

Flexibilita

WordPress.com a Medium jsou určeny především pro webové stránky zaměřené na psaní. Na webu WordPress.com je mnohem větší prostor pro flexibilitu, protože si můžete jednoduše vybrat z více možností.

Pokud spustíte vlastní instalaci aplikace WordPress nebo zaplatíte za obchodní plán WordPress.com, začnou se věci skutečně otevírat. Na svůj web můžete přidat podporu elektronického obchodu, zobrazovat události, nabízet online kurzy, zahrnovat kontaktní formuláře a mnoho dalšího.

V tomto ohledu je WordPress vynikající produkt, protože má být rámcem – nejen platformou pro psaní.

Měl bych použít médium?

Při porovnání média Střední a WordPress je zřejmé, že se jedná o nástroje používané pro velmi odlišné účely. WordPress je schopen dělat téměř vše, co umí médium (a pak některé), ale to znamená, že zaměření WordPress je jinde – nebo alespoň rozsah je mnohem širší než jen psaní.

To, co to scvrkává, je, že médium je mnohem lepší než WordPress při vytváření prostředí pro spisovatele, ale jste uvízl s funkcemi, které přicházejí s ním z krabice. Vytváření obsahu nemusí být pro WordPress tak radostné, ale konečný výsledek může vypadat a cítit se stejně – a pokud potřebujete, můžete vždy přidat další a další funkce..

Abychom se mohli rozhodnout, kterou chcete, myslím, že byste měli zvážit následující:

 • Médium je pouze pro psaní.
 • WordPress umožňuje provádět mnohem víc, než jen psát.
 • Médium je vydavatelem kromě platformy pro blogování.

Tím, že přemýšlíte nad výše, můžete do značné míry dospět k odpovědi prostřednictvím eliminace a několika jednoduchých rozhodnutí.

“Pokud opravdu chcete vytvořit web zaměřený na psaní, musíte přijít na to, jestli potřebujete nějaké pokročilé funkce.”

Chcete především vytvořit web zaměřený na psaní? Pokud ano, musíte přijít na to, zda potřebujete nějaké pokročilé funkce. Vytváříte například web s recenzemi filmů s odkazy na doporučení, křížovými odkazy a dalšími funkcemi, které vyžadují specializovanou navigaci? Pokud je odpověď ano, médium pro vás pravděpodobně není tou nejlepší volbou.

Než budeme pokračovat, vyzval bych všechny, aby znovu zvážili odpověď na výše uvedenou otázku. I když možná budete někdy potřebovat další funkce a chcete zachovat své možnosti otevřené, pravděpodobně byste si WordPress neměli vybrat pouze na tomto základě.

Jste si jisti, že přidání složitosti přidá větší hloubku a vytvoří lepší zážitek? Jste si jistí, že musíte mít na obrázku pozadí uvozovky, abyste měli dobrý web? Přidání složitosti není vždy dobrá cesta, a pokud si toho uvědomíte, nepochybně vám to pomůže učinit lepší rozhodnutí.

Pokud vytváříte web zaměřený na psaní a sada funkcí Média se zdá být v pořádku, musíte udělat poněkud subjektivnější rozhodnutí. V této fázi – na konci – moudře – můžete dosáhnout stejné věci s oběma platformami, tak jak si vybrat? Pojďme to dále rozebrat:

Vlastní domény

Jedním faktorem je vlastní doména. Zatímco Střední nabízí vlastní domény na krátkou dobu, přestalo to koncem roku 2017.

Nyní budou všechny vaše příspěvky zobrazeny na vaší stránce Střední (např. Https://medium.com/@yourtwitterhandle/story) nebo v publikaci Střední (např. Https://medium.com/publication-name/story). Nemůžete použít vlastní název domény.

Pokud je to pro vás obchod, pak je to WordPress.

Čas na přípravu

Pokud jste již napsali příběh, ale nemáte kam dát, můžete se zaregistrovat a publikovat s médiem přibližně za dvě minuty. Bude to vypadat skvěle, i když vizuální podoby nebudou přizpůsobitelné.

U WordPress.com to bude trvat jen pár minut. Editor a samotné prostředí vám však nabízejí více možností, takže se můžete v lesích ztratit.

To je ještě pravdivější, pokud používáte WordPress sami. Jeho nastavení trvá asi pět nebo šest minut, pokud víte, co děláte, a 15 až 20 minut, pokud jste to ještě nikdy neudělali. Samostatná verze vám poskytne tolik témat a pluginů a komplexní téma vám může poskytnout tolik designových prvků, které můžete vyladit, abyste na ně mohli snadno strávit hodiny.

Profesionální dotyk

Na prezentaci záleží a médium je skvěle prezentováno. WordPress může být stejně skvělý, ale ne každé téma funguje dobře a potenciál rozptýlení je mnohem větší u všech těch postranních panelů, navigace, metadat a dalších prvků, které mohou stránku zaplnit..

Střední vypadá a cítí se jako řádná publikace z get-go – to může přidat hodně gravitas k vaší práci. S břemenem, aby věci vypadaly dobře, sundaly si ramena, se můžete soustředit na psaní.

Střední partnerský program

Pokud chcete vydělat peníze z vašeho psaní, je Program pro středně velké partnery rozhodně jedinečnou možností.

Řekněme to takto:

Pokud chcete vydělat peníze z webu, je WordPress pravděpodobně lepší volbou s vyšším potenciálem výdělku, protože nemáte omezené možnosti vydělávání peněz..

Ale pokud chcete vydělat peníze z psaní, aniž byste se museli obávat obchodních aspektů provozování webové stránky, médium by mohlo být dobrou volbou, protože vše, na co se musíte zaměřit, je psaní kvalitního obsahu..

Sečteno a podtrženo

Doporučuji Medium over WordPress devíti z deseti profesionálních spisovatelů. Pravděpodobně by mělo být pravidlo, pokud si vyděláte na živobytí psaní článků, které jsou hodné publikací – ty, které byste případně mohli vidět v čase, Newsweek nebo The New Yorker – médium je pravděpodobně to pravé místo pro vás.

To znamená, že kromě vašeho domova na médiu bych také doporučil vytvořit osobní web (ve WordPressu), který světu řekne, kdo jste a co jste udělali, se skutečnými články, které jste napsali, publikovaných online. na střední.

Pokud potřebujete složitější webové stránky nebo pokud povaha psaní vyžaduje některou z dalších funkcí, které médium nenabízí, bude WordPress samozřejmě lepší volbou..

A samozřejmě, pokud chcete vytvořit plně vybavený eCommerce, členství nebo adresářový server (například), pak Medium je opravdu non-starter, zatímco self-hosted WordPress web se správnými pluginy bude trvat jakýkoli nebo všechny tyto věci ve svém kroku!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map