Co je subdoména? A jak jej vytvořit? (2020)

Nabídky WordPress


„Co je to subdoména?“ Můžete se zeptat. Nejoblíbenější definicí je „podmnožina většího názvu domény“. Ale to nezní moc jako angličtina, že?

Usnadňujeme pochopení příkladem. Nejprve standardní název domény:

Standardní název domény

Jak vidíte, normální název domény má několik komponent. Dva nejvýznamnější z nich jsou:

 • TLD – top level doména – která se také běžně označuje jako přípona domény. Tato část je vaše známé .com, .net, .org nebo cokoli jiného, ​​co vaše rozšíření domény je.
 • SLD – doména druhé úrovně – což je část, kterou si vyberete při registraci nového názvu domény, a je to váš jedinečný identifikátor názvu domény.

Zde je odpověď na vaši otázku: „Co je to subdoména?“

Co je subdoména

Při nominální hodnotě je to velmi podobné. Hlavním rozdílem je jedno další slovo vlevo od domény SLD (v našem příkladu blog). To další část je vaše subdoména identifikátor.

Takže, a subdoména je druh doménového jména, které je součástí většího doménového názvu. Nebo, jak to někteří lidé říkají, subdoména je podřízená doména větší nadřazené domény.

Dvě otázky s tím: Proč a jak?

Začněme s prvním:

Proč možná potřebujete subdoménu

„Co je to subdoména?“ Je jedna věc, ale proč ji potřebujete?

Nejběžnějším scénářem, ve kterém se subdoména používá, je organizování nebo rozdělení webového obsahu do sekcí. Význam subdomén je skvělý, pokud chcete vytvořit samostatný katalog obsahu, který bude sloužit jinému účelu, než jaký má hlavní doména.

V praxi vytvoření nové subdomény obvykle vyžaduje spuštění nového webu v této subdoméně – web, který je více či méně oddělený od vašeho hlavního webu (web pod hlavní doménou).

Zde jsou některé populární příklady toho, k čemu se subdomény používají:

 • Spuštění samostatného elektronického obchodu, který není na vašem hlavním webu. Například „Joe’s Winery“ může chtít zpřístupnit svůj obchod na adrese store.joeswinery.com, zatímco jejich hlavní web zůstává na adrese joeswinery.com..
 • Spuštění blogu na blogu.YOURDOMAIN.com.
 • Spuštění fóra pro vaše zákazníky nebo publikum, které spolu navzájem komunikují, na forum.YOURDOMAIN.com.
 • Vytvoření další jazykové verze vašeho webu na adrese es.YOURDOMAIN.com.
 • Vytváření podsekcí vašeho webu pro různé segmenty návštěvníků na základě jejich polohy. Pokud se například pokusíte navštívit Craigslist ve Filadelfii, budete automaticky přesměrováni na philadelphia.craigslist.org.

Toto jsou jen některé z možností a tato odlišná povaha subdomén je činí ideálními pro vytváření nových webových stránek, které vypadají, jako by jejich adresy byly originální.

Záměrem je používat subdomény pouze v případě, že máte dostatek obsahu k naplnění každé z nich. Nebo, pokud máte obsah nebo části svého podnikání, které si zaslouží vlastní prostor – například Nike má celou samostatnou sekci věnovanou kariéře na jobs.nike.com.

Celkově lze říci, že použití subdomén v situacích, jako jsou výše uvedené, pro návštěvníka věci objasní. Například vědí, že obchod.YOURDOMAIN.com je místo, kde si mohou zakoupit vaše produkty.

Nakonec, když již subdoménu nepotřebujete, můžete ji jednoduše vypnout pomocí několika kliknutí a přesměrovat veškerý provoz do primární domény.

Jak vytvořit subdoménu

Jakmile máte zaregistrován standardní název domény, proces vytvoření nové subdomény má dvě části:

 1. Přichází s subdoménou, kterou chcete vytvořit.
 2. Povolení a přesměrování na nový web (nebo na třetí stranu).

Č.1 je jednodušší fáze. V podstatě vše, co musíte udělat, je přijít s krátkou subdoménou, která odpovídá vašemu účelu.

Obecně může subdoména sestávat z libovolného počtu alfanumerických znaků (a-z, A-Z, 0-9) a spojovníků (povolených, pokud jsou obklopeny jinými znaky nebo číslicemi), bez mezer. To se však liší u různých registrátorů domén, takže je nejlepší provést dvojí kontrolu u vás.

Případně můžete jít na jednu z populárních subdomén, jako jsou výše uvedené: Obchod, blog, jazyky (například es), místa (například philadelphia), fórum, události, komunita, pomoc, zprávy a práce.

Č. 2 může být trochu složitější. Je to proto, že k provedení tohoto procesu musíte nejen povolit samotnou subdoménu, ale také ji někde nasměrovat na web. Někde to může být:

 • část vašeho stávajícího webu
 • váš úplně nový web
 • web nebo adresu URL třetí strany.

Přesné kroky bývají různé v závislosti na vašem registrátorovi domény nebo hostiteli webu. Jedna věc je však jistá: Věci budou mnohem snazší, pokud budete se stejnou společností jak pro své doménové jméno, tak pro hostování, o tom zde mluvíme. Důvodem je to, že obvykle můžete vše nastavit v rámci jediného uživatelského panelu, zatímco když máte doménu a hosting zpracovávány samostatnými společnostmi, musíte projít požadované pohyby s každou z nich.

Zde je několik odkazů, které odkazují na konkrétní návody na základě toho, kde máte zaregistrováno své doménové jméno:

 • Namecheap → klikněte zde
 • GoDaddy → klikněte zde
 • Enom → klikněte zde
 • OVH → klikněte zde
 • 1 a1 → klikněte zde
 • SiteGround → klikněte zde
 • HostGator → klikněte zde

Nakonec uvádíme několik nejčastějších otázek týkajících se tématu subdomén:

Nejčastější dotazy týkající se „Co je subdoména?“

“Jaký je rozdíl mezi subdoménou a názvem domény?”

 • Název domény je hlavní adresa vašeho webu na internetu (např. YOURDOMAIN.com)..
 • Subdoména je název „podřízená doména“, který je pod názvem „nadřazená doména“ (např. Blog.YOURDOMAIN.com). Nemůžete mít subdoménu bez hlavního názvu domény nad ní.

“Musím si koupit doménové jméno, abych mohl nastavit subdoménu?”

 • Ano. Subdoménu můžete vytvořit pouze pod standardním názvem domény, který již vlastníte.

“Kolik subdomén mohu vytvořit pro své hlavní doménové jméno?”

 • To záleží na vašem registrátorovi domény. S GoDaddy můžete například vytvořit až 100 subdomén na název domény.

“Musím platit za nové subdomény?”

 • Nejčastěji ne, ale záleží to na registrátorovi vaší domény.

“Mohu vytvořit samostatný nový web na subdoméně?”

 • Ano. Toto je vlastně nejběžnější scénář.

“Mohu odkazovat subdoménu na jednotlivý obsah na mém aktuálním webu?”

 • Ano. To je potenciálně skvělý způsob, jak upozornit na nejdůležitější části vašeho obsahu.

Je „www“ subdoména?

 • Technicky ano. Jedná se však o zvláštní typ subdomény, který obvykle odkazuje na stejný web jako hlavní název domény. Například www.winningwp.com je stejné jako winwp.com.

Takže tady to máte! To je naše odpověď na to, co je subdoména a jak ji vytvořit. Pokud potřebujete něco objasnit, neváhejte nás v komentářích zasáhnout. Pokud se také chcete dozvědět více o názvech domén, podívejte se na naše další příspěvky v této sérii.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map