Blogger vs WordPress – výběr správné platformy

Nabídky WordPress


Pokud se chystáte spustit web, je pravděpodobné, že jste slyšeli o Bloggeru a WordPressu, což znamená, že se pravděpodobně ptáte, kterou z těchto extrémně populárních možností byste si měli vybrat.

Abychom vám pomohli při rozhodování, vyhodnotíme klíčové oblasti každé služby, takže do konce tohoto článku byste měli být mnohem lépe připraveni rozhodnout, který je pro vaše potřeby nejlepší.

Začněme.

O programu WordPress – rychlý úvod

WordPress je software s otevřeným zdrojovým kódem, který si může kdokoli stáhnout a použít k vytvoření webové stránky. Přestože to bylo spuštěno jako platforma pro blogování, WordPress lze nyní použít k vytvoření jakéhokoli typu webu.

Domovská stránka WordPress

Domovská stránka WordPress.org

Poznámka: V tomto srovnání se budeme zabývat softwarem, který je k dispozici ke stažení z WordPress.org, spíše než službou nalezenou na WordPress.com..

O službě Blogger – rychlý úvod

Blogger je služba vlastněná společností Google, která každému umožňuje spustit bezplatný blog pouhými několika kliknutími.

Domovská stránka Bloggeru

Začínáme s Bloggerem

Váš blog nebo web hostí společnost Google a postarají se o vše za vás. Jak uvidíme v tomto srovnání, výměnou za tuto úroveň jednoduchosti se vzdáváte určitých svobod, které mají uživatelé WordPress k dispozici.

Hlavní rozdíly mezi WordPress a Blogger

Chcete-li se rozhodnout, zda byste měli zvolit WordPress nebo Blogger, zde jsou hlavní oblasti, které byste měli zvážit.

1) Náklady

Pokud jde o náklady, Blogger je těžké porazit – je to opravdu bezplatná služba. Pokud si přejete zaregistrovat název domény pro svůj web, například WinningWP.com, můžete tak učinit za přibližně 10 $, ale je to volitelné, a vždy se můžete držet výchozí adresy URL, která je přiřazena k vašemu blogu, například http: //WinningWP.blogspot.com/.

Přestože je software WordPress volně ke stažení a používání, s provozováním webu WordPress jsou spojené určité náklady. Nejprve budete potřebovat doménové jméno pro svůj web. Ceny za doménu .com se obvykle pohybují kolem 10 $ ročně. Dále si musíte vybrat webového hostitele (zde je několik doporučení), který zpřístupní váš web uživatelům internetu.

Sdílené webhostingové úrovně na úrovni základní úrovně lze získat za několik dolarů měsíčně a někteří hostitelé dokonce mohou novým zákazníkům hodit bezplatné doménové jméno. Pokud však váš web vzlétne a stane se populárním nebo nedílnou součástí vaší firmy, budete pravděpodobně muset upgradovat na robustnější hosting. Ceny za profesionální webhosting obvykle začínají na zhruba 25 USD měsíčně.

Až budete mít doménové jméno a webhostingový účet, můžete začít přemýšlet o koupi komerčního tématu a pluginů WordPress (které podrobněji vysvětlíme později). Pokud však právě začínáte, můžete si udělat s tématem a doplňky zdarma. Až nastane správný čas, můžete očekávat, že zaplatíte až 100 USD za vysoce kvalitní téma WordPress a několik set dolarů za komerční pluginy, v závislosti na vašich potřebách.

Výrok: Bez nutnosti vynaložit žádné finanční investice na spuštění webu se službou Blogger je zde jasný vítěz.

2) Začínáme

Vytvoření nového blogu pomocí služby Blogger

Blogger umožňuje rychlé a snadné spuštění nového blogu

Kdokoli se může zaregistrovat do služby Blogger a začít blog. Pokud jste se již u Googlu zaregistrovali – například u účtu Gmail nebo Google Drive -, bude nejprve trvat jen několik kliknutí. Pokud nemáte účet Google, proces registrace potrvá trochu déle, ale v každém případě můžete mít nový blog online během několika minut. Se službou Blogger máte také možnost vytvářet a spravovat více blogů prostřednictvím jednoho účtu.

Spravujte více blogů pomocí služby Blogger

Vytvářejte a spravujte více webů Blogger s jedním účtem

Ve srovnání s Bloggerem není zahájení programu WordPress tak jednoduché. Jak již bylo zmíněno, jste zodpovědní za hostování svého webu se systémem WordPress, takže si musíte vybrat webového hostitele a zaregistrovat nový název domény. Registrace doménového jména a registrace u webového hostitele by měla trvat jen několik minut. Nové domény však někdy mohou trvat až několik hodin, než se skutečně objeví.

Instalace WordPress

Mnoho webových hostitelů, například HostGator, velmi snadno instaluje WordPress

Jakmile je váš webhostingový účet aktivován, budete muset nainstalovat software WordPress. Někteří weboví hostitelé se o to postarají při nastavování účtu, ale i když to ve většině případů neumíte, můžete WordPress nainstalovat pomocí několika kliknutí prostřednictvím ovládacího panelu hostitele webu..

Výrok: Blogger zde vyhrává, protože vše je pro vás zajištěno na jednom místě, několika kliknutími.

3) Konfigurace vašeho webu a publikování obsahu

Po vytvoření webu Blogger je čas seznámit se s novým blogem a začít publikovat obsah. Stejně jako v případě WordPress pracujete v oblasti dashboardu svého webu, zatímco vaši návštěvníci mají přístup k front-endu vašeho webu.

Hlavní panel služby Blogger

Hlavní panel služby Blogger

Pokud chcete změnit název a popis svého blogu, můžete jít do oblasti Nastavení na hlavním panelu. Zde můžete také změnit URL nebo adresu svého blogu.

Nastavení blogu služby Blogger

Nastavení blogu Blogger

Nejrychlejším způsobem, jak začít s aplikací Blogger, je ponechat všechna nastavení ve výchozí konfiguraci a pouze vytvořit svůj první blogový příspěvek. Pokud jste však zvědaví, najdete nastavení týkající se počtu příspěvků, které se mají zobrazit na domovské stránce vašeho blogu, který jazyk použít a jaké časové pásmo a formátování použít pro data a časy. Do blogu můžete také přidat autory zadáním jejich e-mailové adresy a odesláním pozvánky.

Spravujte uživatele webu Blogger

Spravujte, kdo má přístup k vašemu webu Blogger a v jaké kapacitě

Stejně jako WordPress vám služba Blogger umožňuje publikovat příspěvky a stránky na vašem webu. Stránky jsou vhodné pro publikování stálezeleného obsahu, jako jsou vaše kontaktní údaje nebo stránka o stránce, zatímco příspěvky jsou ideální pro publikování aktuálního obsahu a typu zpráv..

Spravujte stránky webu Blogger

Oblast správy stránky Blogger

Chcete-li začít, pravděpodobně budete chtít vytvořit asi stránku, která návštěvníkům vašeho blogu představí. Chcete-li to provést, klikněte na Stránky z nabídky postranního panelu a kliknutím na tlačítko Nová stránka vytvořte stránku.

Vizuální editor služby Blogger

Vizuální příspěvek a editor stránek Blogger

WordPress a Blogger používají podobný editor pro vytváření příspěvků a stránek – svůj obsah můžete zadávat pomocí editoru WYSIWYG a provádět základní formátování pomocí ovládacích prvků. Chcete-li získat větší kontrolu nad vzhledem svého obsahu, můžete přepnout do zobrazení HTML v Bloggeru i WordPressu.

Zobrazení HTML editoru Blogger

Zobrazení HTML editoru příspěvků a stránek Blogger

Blogger i WordPress usnadňují náhled obsahu před jeho publikováním, což umožňuje sledovat, jak se návštěvníkům zobrazí příspěvky a stránky. Až budete se svým příspěvkem nebo stránkou spokojeni, můžete ji zveřejnit na internetu, aby ji mohli vidět všichni.

Publikovaná stránka webu Blogger

Publikovaná stránka na webu Blogger

Příspěvky na blogu lze publikovat stejným způsobem jako stránky. Jakmile přidáte obsah na svůj nový web Blogger, můžete je spravovat prostřednictvím příslušné oblasti na hlavním panelu..

Spravujte svůj obsah Blogger

Zobrazení a správa obsahu webu Blogger.

Ve službě Blogger jsou ve výchozím nastavení nové příspěvky zobrazovány na domovské stránce vašeho webu, přičemž poslední příspěvek se zobrazuje jako první.

Výchozí domovská stránka služby Blogger

Výchozí konfigurace domovské stránky služby Blogger zobrazující nejnovější příspěvky

Po instalaci WordPress se budete moci přihlásit ke svému novému webu. Stejně jako Blogger je i ovládací panel WordPress chráněnou oblastí, kterou pouze vy a ti, kterým jste udělili přístup, můžete použít ke správě svých webových stránek a vytváření obsahu..

Panel WordPress

Řídicí panel WordPress

Příspěvky a stránky WordPress lze vytvářet stejným způsobem jako v Bloggeru. U WordPressu si však všimnete, že v téměř každém kroku je více nastavení a možností. Například při vytváření nového příspěvku si můžete vybrat formát příspěvku a určit, jak bude obsah prezentován. Na rozdíl od služby Blogger, která umožňuje označovat pouze vaše příspěvky, vám WordPress umožňuje označovat a třídit vaše příspěvky, aby se skupina mohla lépe popsat a lépe popsat váš obsah..

Editor obsahu WordPress

Vytvoření příspěvku pomocí editoru WordPress

Jak vidíte, editor WordPress používá podobné rozvržení a formát jako Blogger. Můžete uložit koncept svého příspěvku nebo stránky, zobrazit náhled a pokud je připravený, publikujte jej a zpřístupněte jej online.

Publikovaný obsah WordPress

Publikovaný příspěvek WordPress

Změna názvu a nadpisu vašeho webu WordPress se provádí prostřednictvím Obecného nastavení téměř stejným způsobem jako v Bloggeru.

Obecná nastavení WordPress

Obecná nastavení pro web WordPress

Pro váš web WordPress lze také vytvořit další uživatelské účty. Na rozdíl od služby Blogger má WordPress řadu rolí, které určují úroveň přístupu uživatelů na váš web. To usnadňuje vytvoření účtu, který umožňuje uživateli vytvářet nové příspěvky, nikoli účet, který uživateli umožňuje upravovat existující obsah a provádět změny vzhledu a funkcí webu.

Správa uživatelských účtů WordPress

WordPress usnadňuje uživatelům udělování různých úrovní přístupu na váš web

Výrok: Pokud jde o publikování obsahu na vašem blogu nebo webu, obě možnosti mají podobný přístup. Publikování v Bloggeru je však jednodušší, zatímco WordPress vám dává více možností. Pro spolupráci spolupracujte dobře.

4) Možnosti přizpůsobení

Pokud jde o možnosti přizpůsobení, WordPress je daleko před Bloggerem. Jednoduché věci, jako je zobrazení stránky na domovské stránce vašeho webu, místo vašeho posledního příspěvku na blogu, jsou s WordPress neuvěřitelné a překvapivě dlouhé s Bloggerem.

Nastavení domovské stránky WordPress

WordPress usnadňuje výběr obsahu, který se zobrazí na titulní stránce vašeho webu

Pokud chcete vytvořit více tradiční web než blog, ovládací prvky WordPress usnadňují používání statické domovské stránky a zobrazování vašich blogových příspěvků jinde na vašem webu..

Šablony bloggerů

Pro uživatele služby Blogger je k dispozici pouze malý výběr šablon

Však tam, kde WordPress opravdu přijde na své, je s různými tématy a doplňky k dispozici. Se službou Blogger získáte několik oficiálních šablon a výběr šablon třetích stran, které změní vzhled vašeho webu. S aplikací WordPress si můžete vybrat z tisíce návrhů.

ThemeForest

Pouze na trhu ThemeForest Marketplace je k prodeji více než 8 000 exkluzivních témat WordPress

Témata WordPress jsou k dispozici jako bezplatné a komerční produkty, které lze nahrát na vaše webové stránky a změnit jejich vzhled. Tato témata pokrývají téměř všechny typy webů a projektů, které si lze představit – od stylových blogů a obchodních webů po online portfolia a obchody s elektronickým obchodem..

Adresář pluginů WordPress

V současné době existuje více než 47 000 bezplatných pluginů pro funkční rozšíření WordPress

Webové stránky WordPress mohou také využívat pluginy, které na váš web přidávají nové funkce nebo přizpůsobují stávající funkce WordPress. Mohou na vašem webu provádět jednoduché změny, například poskytovat více možností formátování, nebo provádět působivé upgrady, které vám umožňují prodávat produkty a vybírat platby z vašeho webu..

CodeCanyon

Na MarketCanyon Marketplace najdete téměř 5 000 komerčních pluginů WordPress

Kromě bezplatných pluginů dostupných v oficiálním adresáři WordPress Plugin Directory a komerčních pluginů na trhu CodeCanyon (nemluvě o těch, které jsou k dispozici jinde), si také můžete sami vytvořit plugin nebo si najmout někoho, kdo ho pro vás vyrobí.

Výrok: Díky nespočetným tématům a zásuvným modulům, které jsou již k dispozici, a také možnosti přizpůsobit, jak vaše webové stránky fungují a vypadají sami, WordPress zde.

5) Vlastnictví a kontrola

Dalším důležitým bodem, který je třeba zvážit, je, kdo vlastní váš web a jeho obsah. Jedinou možností, jak udržet svůj web Blogger online, je nechat jej hostovat Google, budete vázáni jeho smluvními podmínkami. Vypnutí účtu Google není mimo možnosti, a pokud se tak stane, může to být konec vašeho webu.

Protože vlastníte svůj web WordPress a software je otevřený zdroj, můžete jej používat, jak si přejete. Váš hostitel bude mít vlastní podmínky služby, které musíte dodržovat, ale pokud porušíte jejich pravidla, budete mít možnost přesunout web WordPress na jinou webhostingovou společnost..

Blogger i WordPress vám umožňují zálohovat vaše webové stránky. Ať už vyberete jakoukoli možnost, je to něco, co byste měli pravidelně dělat pravidelně. Je také možné migrovat z obou platforem na jiné místo, ale během přechodu byste měli očekávat ztrátu formátování a nastavení.

Zdá se, že Google, stejně jako WordPress, se nikam brzy nedostane. Je však známo, že společnost Google v minulosti ukončila své služby, a to i ty populární, jako je Google Reader. Přestože by Google měl být v dohledné budoucnosti v podnikání, neexistuje žádná záruka, že Blogger bude v bezpečí před vyhynutím.

WordPress, na druhé straně, je software s otevřeným zdrojovým kódem, na kterém teoreticky může pracovat kdokoli. Nikdo software nevlastní, takže i když každý člen současného vývojářského týmu dnes na softwaru přestal pracovat, je velmi pravděpodobné, že by jeho role byly naplněny téměř okamžitě ochotnými dobrovolníky. Navíc, s tolika podniky, které se spoléhají na WordPress, by bylo mnoho společností ochotných se zapojit a udržet software naživu.

Výrok: WordPress vám poskytuje větší kontrolu nad webem a jeho obsahem.

6) Podpora a údržba

Jedním z nejlepších důvodů, proč si vybrat Blogger přes WordPress, je to, že vaše webové stránky jsou hostovány společností Google a je jen velmi málo, co můžete udělat, abyste svůj blog rozbili. Funkce a funkce mohou být omezené, ale přínosem je, že služba je snadno ovladatelná a vyžaduje z vaší strany téměř nulovou údržbu.

Fóra podpory WordPress

Získejte pomoc na fórech podpory WordPress

Ve srovnání je WordPress mnohem otevřenější a konfigurovatelnější. Jak již bylo zmíněno, můžete nainstalovat pluginy z celé řady zdrojů, upravit kód sami a přizpůsobit svůj web libovolným způsobem. Nevýhodou této svobody je, že se věci mohou – a dělají – pokazit.

Naštěstí existuje velká komunita a ekosystém WordPress, na který by se mělo obrátit, pokud by se na vašem webu vyskytl problém. Kromě oficiálních bezplatných fór pro podporu uživatelů existuje mnoho komerčních podpůrných služeb, které vám pomohou s vaším webem WordPress za poplatek. Váš hostitel vám může poskytnout pomoc.

Blogger postrádá možnosti podpory WordPress. Pokud však používáte službu Blogger, pravděpodobně je nebudete potřebovat.

Výrok: I když je tu vždy někdo, na koho se obrátit, pokud se na vašem webu WordPress něco pokazí, tato kategorie je remíza, protože je nepravděpodobné, že budete potřebovat pomoc s webem Blogger kvůli jeho nízké údržbě a bezproblémové povaze..

7) Společenství

V rámci živé komunity WordPress se pořádají pravidelné akce WordCamp po celém světě a mnoho setkání WordPress se také koná v menším měřítku. Pokud tedy chcete svůj web posunout na vyšší úroveň, zapojit se do komunity a navázat kontakty s ostatními uživateli, mohou být tyto offline události skutečným plusem. Kromě toho existuje nespočet blogů o vydávání zpráv, průvodců, výukových programů a recenzí nejnovějších produktů a vývoje ekosystému WordPress..

Pokud jde o komunitu a ekosystém, nemůže služba Blogger konkurovat WordPress. Existuje jen velmi málo produktů a služeb třetích stran, z nichž si lze vybrat, téměř žádné blogy, a nic jako alternativa k vášnivé uživatelské základně WordPress..

Výrok: Pokud je pro vás komunita důležitá, ať už online nebo offline, je těžké WordPress porazit.

8) Potenciál

Jak Blogger, tak WordPress usnadňují spuštění základního webu. Pokud jste se zdržovali spouštění vlastního blogu nebo webu, není důvod, proč začít.

Co se však stane poté, co jste se ujali a spustili svůj nový web? Blogger dělá věci nesmírně snadnými, pokud jde o zahájení nového blogu a publikování prvního příspěvku. Skvělá věc na internetu je však to, že se může stát téměř cokoli a obvykle se to stane. Váš skromný blog by se mohl stát nesmírně populární, nebo by váš základní web mohl začít otevírat nové příležitosti, díky nimž se váš koníček změní v podnikání.

Přestože služba Blogger usnadňuje spuštění a správu webových stránek, nenabízí stejný růstový potenciál jako WordPress. Během procesu nastavení WordPress je ještě několik kroků a za udržení webu WordPress online budete muset zaplatit pár dolarů měsíčně..

Pokud však jde o potenciál webových stránek, WordPress opravdu nelze porazit. Jak jsme se dozvěděli, pokud chcete prodávat produkty online, přijímat rezervace nebo používat svůj web pro téměř jakýkoli účel, WordPress a jeho knihovna pluginů jsou ochotné a schopné.

Pro trochu větší úsilí WordPress neomezuje vaše online aspirace nyní ani v budoucnosti, zatímco u služby Blogger je to opravdu to, co vidíte, je to, co získáte. Neexistují žádné nové funkce, které lze přidat pomocí pluginů, a neexistuje žádný přístup k základnímu kódu. Nové funkce se nepřidávají pravidelně, jako je tomu u WordPress.

Výrok: pokud nechcete být omezeni nebo omezeni vaší webovou platformou (nyní nebo v budoucnu), WordPress vyhraje. Nabízí největší potenciál pro růst vašeho webu.

WordPress vs Blogger: Které byste si měli vybrat?

Jak WordPress, tak Blogger mají své klady a zápory a je jen na vás, který z nich bude pro váš projekt nejlepší. Než se rozhodnete, je důležité položit si několik otázek, abyste porozuměli vašim potřebám.

Nejdůležitější otázkou je: Jaký je účel vašeho webu?

Pokud chcete pouze funkční, základní blog a nestaráte se o stylový nebo moderní design, může být Blogger tou nejlepší volbou. Ve službě Blogger také chybí cenovka, která by se měla brát v úvahu.

Pokud však pro svůj blog máte velké plány, je lepší volbou WordPress. Nespočet dostupných pluginů vám umožní přidat základní funkce, které váš web bude muset růst a vyniknout mezi konkurencí. Velký výběr kvalitních témat WordPress vám poskytne snadný způsob, jak zajistit, aby váš web měl správný vzhled a dojem . Tyto body platí také v případě, že váš blog nebo web budou použity pro obchodní účely.

Mezi další otázky, které je třeba zvážit, patří: Jste připraveni investovat peníze do doménového jména, webhostingu a případně doplňků a témat? Jste ochotni věnovat čas tomu, abyste se naučili, jak používat pokročilejší řešení? Jste připraveni vyřešit nějaké problémy, pokud k nim dojde? Pokud na tyto otázky odpovíte ano, WordPress by pro vás mohl být vhodný. V opačném případě může být nejlepší přístup aplikace Blogger bez potíží.

Závěrečné myšlenky

Nyní byste měli být připraveni se rozhodnout mezi WordPress a Blogger. Samozřejmě existuje i řada dalších možností, ale alespoň pokud jde o Blogger vs WordPress, měli byste mít docela dobrý nápad, který je pro váš projekt vhodný.

Zkrátka, pokud hledáte nejjednodušší způsob, jak založit blog a podělit se o své myšlenky se světem, může být Blogger tím, co hledáte. Pokud jste však ochotni investovat trochu času a peněz, WordPress vám umožní udělat mnohem víc se svým blogem nebo webem, než jste kdy mohli s Bloggerem.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me