Një përzgjedhje e shtojcave të dobishme për trajtimin e figurave për WordPress

Marrëveshjet me WordPress


Megjithëse aftësitë e integruara të trajtimit të imazhit të WordPress vazhdojnë të përmirësohen, kur bëhet fjalë për trajtimin / redaktimin e imazheve etj, me siguri prapëseprapë bie pak më pak – që do të thotë se, përdoruesit që kërkojnë të bëjnë më shumë sesa më themeloret e detyrave ( si prerja, rrotullimi dhe shkallëzimi) shpesh e gjejnë veten të detyrojë të përdorë një pjesë tjetër të softuerëve (si Photoshop ose Gimp, etj) kur përgatisin fotografi dhe grafika të tjera për t’u përdorur në postimet / faqet tuaja.

Sidoqoftë, nëse gjithçka që ju jeni duke kërkuar të bëni është të optimizoni imazhet tuaja ose të shtoni disa efekte të mrekullueshme, etj, ekziston një mënyrë tjetër: përmes shtojcave – këtu janë disa shembuj të gjërave themelore që ndoshta do të dëshironi të bëni me imazhet tuaja dhe një përzgjedhja e disa prej shtojcave më të mira me të cilat mund t’i arrini ato:

Shtoni efekte në Imazhe nga drejtpërdrejt brenda WordPress

Edik

Ndërsa në versionin e fundit të WordPress mund të korrni, shkallëzoni, rrotulloni dhe rrokullisni imazhe, siç u përmend më lart, nëse dëshironi të bëni ndonjë korrigjimi i ngjyrës ose të shtoni disa efekte në fotot tuaja, do t’ju duhet t’i përpunoni ato diku tjetër …

Paraqitja e Edik, një “Redaktues i Imazheve të Avancuara për WordPress” – një shtojcë që, përveç të tjerave, ju lejon të shtoni efekte të ndryshme dhe rregulloni ngjyrën e imazheve tuaja para se t’i shtoni ato në një postim.

Edik ju jep nëntë filtra për të punuar me të për të rregulluar pamjen e imazheve tuaja, duke përfshirë:

 • shkëlqim
 • kontrasti
 • ngopje
 • dridhje
 • Ekspozim
 • britmë

Në këtë mënyrë ju jep mundësinë për të arritur korrigjime të ndryshme të ngjyrave, etj., Në mizë, përpara se të futni imazhet tuaja në postimet dhe faqet tuaja.

Më shumë për Edik

Kompreso Imazhet për Kohët më të Shpejta

WP Smush-It

Një plugin veçanërisht i popullarizuar WordPress falas (me më shumë se 3/4 milion shkarkime deri më sot), Smush.it ekzekuton çdo imazh që ju ngarkoni në faqen tuaj përmes shërbimit Yahoo Smush.it – ​​i cili kompreson dhe optimizon imazhet tuaja për në internet, duke rezultuar në madhësive më të vogla të skedarëve dhe për këtë arsye faqe të ngarkimit më të shpejtë.

Karakteristikat e dobishme të shtojcës WP Smush.it pa pagesë nga WPMU Dev përfshijnë:

 • Shkon në sfond pa asnjë ndërprerje në rrjedhën tuaj të punës
 • Mund të përdoret për të optimizuar imazhet ekzistuese në faqen tuaj
 • Heq të gjitha të dhënat e panevojshme nga imazhet për madhësi më të vogla të skedarëve
 • Redukton kohët e ngarkesës së faqes dhe rrit shpejtësinë e faqes

Nëse dëshironi një mënyrë shumë të lehtë për të siguruar që faqja juaj të ngarkohet sa më shpejtë dhe të mos zmbrapsni vizitorët, dhe të ndikoni negativisht në vlerësimin e SEO të faqes tuaj, dhe më pas WP Smush.it është një shtojcë thelbësore e trajtimit të imazheve për WordPress.

Më shumë në WP Smush.it

Shtoni një Filigran në Imazhet në Faqen Tuaj

ujëra

Nëse po kërkoni të shkëputni blogerët e tjerë nga “huamarrja” e imazheve tuaja, ose të paktën merrni një njohje dhe ndoshta trafik shtesë nëse / kur ata bëjnë, duke shtuar një filigran është padyshim diçka që vlen të merret në konsideratë (veçanërisht nëse imazhet e thënë kanë vlerë reale për ju).

Për më tepër, shtimi i një filigrani në imazhet që përdorni në WordPress gjithashtu mund të ju ndihmojë të tregoni vizitorëve tuaj se në fakt jeni personi që krijoi fotografitë ose ilustrimet e përdorura në faqen tuaj – diçka që është veçanërisht e dobishme nëse përdorni imazhet në faqen tuaj te promovimi i shërbimeve si fotografia apo dizajni grafik, etj.

Shkurt, përfitimet e përdorimit të një shtojce ujëra për WordPress përfshijnë:

 • Informoni vizitorët që keni krijuar pamjet në ekran
 • Ndihmoni në parandalimin e përdorimit të pamjeve tuaja pa leje
 • Markë përmbajtjen tuaj në një mënyrë profesionale dhe konsistente

Ekzistojnë disa shtojca të ndryshme ujëra për WordPress në dispozicion, me të cilat Watermark nga Alticreation është një nga më të mirët – interesant, kjo shtojcë e veçantë në të vërtetë nuk modifikon ndonjë nga imazhet e tua, por përkundrazi përdor kodin për të vendosur ujin në majë të imazheve tuaja kur ato janë shikuar ose shkarkuar përmes një shfletuesi – duke ju lejuar kështu të qaseni në imazhet origjinale (imazhe jo-ujëra) nga serveri sa herë që ju dëshironi dhe çaktivizoni ujërat (nëse duhet ndonjëherë dëshironi të) duke çaktivizuar plugin në një datë të mëvonshme.

Më shumë mbi shtojcën Watermark të Alticreation

përfundim

A janë të numëruara ditët e Photoshop-it? Sigurisht që jo! Sidoqoftë, herën tjetër që do të hapni atë (ose ndonjë softuer tjetër të përparuar për redaktimin e imazhit për atë çështje) për ndonjë detyrë relativisht të vogël për redaktimin e imazhit, ndoshta ia vlen të mendoni – a ka ndonjë mënyrë tjetër, më e lehtë “? Sepse me kaq shumë shtojca në dispozicion këto ditë, me siguri ka!

Njoftoni për çdo shtesë të dobishme për trajtimin e imazheve WordPress?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me