3 alternativat më të mira të GoDaddy: Hosting më i mirë me WordPress me një çmim të ngjashëm? (2020)

Marrëveshjet me WordPress


Duke kërkuar për disa alternativa pritëse të GoDaddy për faqen tuaj të internetit?

Ndërsa GoDaddy janë sigurisht një ofrues i njohur pritës, ju do të gjeni komente të përziera kur të lexoni se si ndihen përdoruesit e vërtetë për ta.

Hapësira e pritjes është mjaft konkurruese, me shumë mundësi të shkëlqyera, kështu që nuk ka asnjë arsye të ngjiteni me GoDaddy nëse nuk jeni të kënaqur. Në fakt, do të gjeni shumë hoste që mund të ofrojnë një shërbim të ngjashëm (ose më të mirë) për rreth të njëjtën sasi parash.

Në këtë post, unë kam mbledhur tre nga ato shërbime.

Për secilën alternative, unë do të ndaj edhe disa mendime se çfarë bëjnë më mirë sesa GoDaddy, si dhe ku nuk përputhen fare.

Pse të konsideroni një alternative të GoDaddy?

Nga numrat, GoDaddy janë ofruesi më i popullarizuar i web hosting në botë. Ndërsa është e vështirë të dihet pjesa e tyre e saktë e tregut, BuiltWith e vendos atë me 18% and dhe Datanyze e ka atë në 17%. Histori e shkurtër: Shumë njerëz përdorin GoDaddy.

Por ka mijëra arsye pse një host mund të jetë i popullarizuar (për shembull, reklamat Super Bowl), dhe vetëm popullariteti nuk do të thotë cilësi.

Nëse shikoni vlerësimet e GoDaddy në Google, do të shihni disa ngjashmëri shqetësuese midis shumë vlerësimeve negative (nga të cilat ka një numër të mirë):

 • Mbështetje e dobët – në sondazhin e hostimit të CodeinWP për 2018 mbi më shumë se 800 përdorues të WordPress, mbështetja e GoDaddy shënoi vetëm 3.3 nga 5, që është shumë më e ulët se disa hostë me çmime të ngjashme. Shumë përdorues në komente gjithashtu ankohen për mbështetje të dobët.
 • Performanca lackluster – shumë përdorues të GoDaddy ankohen për kohën e ngadaltë të ngarkesës së faqeve ose probleme me kohën e duhur. Koha e ngarkesës së faqeve është thelbësore, kështu që kjo është një arsye për të kaluar gjithçka në vetvete.
 • Mungesa e veçorive – Në planet e GoDaddy mungojnë disa tipare që janë të zakonshme në ofruesit e tjerë me çmime të ngjashme. Për shembull, GoDaddy nuk ofron një çertifikatë falas SSL në planet e tyre të nivelit të hyrjes, ndërsa të gjitha alternativat në këtë listë bëjnë si shumë pritës të tjerë.

Nëse nuk keni përjetuar asnjëherë çështje me ndonjë nga ato gjëra, mund të mos ju duhet të ndërroni. Por, nëse keni ankesa në ato zona (ose kudo tjetër), unë mendoj se mund të gjeni hostë më të mirë të uebit për një çmim të ngjashëm.

Kjo kualifikim i fundit është i rëndësishëm – në krijimin e kësaj liste të alternativave, jam përpjekur të kërkoj hoste që mund të përmirësohen në ato pika të dobëta në një pikë të ngjashme çmimi.

Natyrisht, nëse keni buxhet për të, mund të shkoni me një pritës të menaxhuar premium të WordPress si Flywheel, WP Engine ose Kinsta. Këto tre hoste ofrojnë një produkt jashtëzakonisht të lartë … Por ato gjithashtu kushtojnë shumë më tepër se GoDaddy, kjo është arsyeja pse unë nuk i përfshiva ato në këtë listë.

Në vend të kësaj, unë zgjodha hoste që ishin rreth të njëjtit çmim si GoDaddy, vetëm me mbështetje superiore, performancë dhe karakteristika.

Cilin plan GoDaddy A po përdorni aktualisht / konsideroni?

Një konsideratë tjetër e rëndësishme në zgjedhjen e një alternative të mirë është cili plan i GoDaddy që tashmë po përdorni (ose po konsideroni të përdorni).

Dy planet më të njohura për përdoruesit e WordPress janë planet e përbashkëta të GoDaddy dhe planet e menaxhuara të WordPress:

 • Planet e përbashkëta të përbashkëta – filloni me 5,99 $ në muaj (8,99 $ pas rinovimit). Pritja themelore e përbashkët me hyrje në cPanel. Mund ta përdorni për WordPress ose sisteme të tjera të menaxhimit të përmbajtjes.
 • Planet pritëse të WordPress – planet e përbashkëta të hostimit të WordPress fillojnë me 5 dollarë në muaj (9,99 $ pas rinovimit). Këto plane ofrojnë një dashboard të personalizuar të hosteve me karakteristika të menaxhuara, të tilla si kopje rezervë automatike, faqet e skenimit, azhurnime automatike, etj. GoDaddy gjithashtu ofron plane të WordPress të menaxhuara Pro duke filluar me 24.99 $ në muaj.

Nëse po shihni planet e WordPress të GoDaddy, me siguri do të dëshironi një alternative që gjithashtu ofron ato karakteristika të menaxhuara.

Nga ana tjetër, nëse thjesht po shikoni planet e përbashkëta, mund të jeni të lumtur me ndonjë pritës të përbashkët.

Gati per te shkuar? Le të shikojmë alternativat …

1. SiteGround

SiteGround

Ndërsa GoDaddy ofrojnë plane të veçuara dhe të menaxhuara të WordPress, SiteGround vetëm ofron një plan të vetëm të përbashkët të përbashkët që përfshin veçoritë e menaxhuara të WordPress.

Kjo i bën ata një alternativë të shkëlqyeshme për të dy Planet e përbashkëta dhe të menaxhuara të GoDaddy me WordPress.

SiteGround kanë bërë shumë punë për të përmirësuar vazhdimisht produktin e tyre të pritjes, së fundmi duke lançuar një pult dashuri për pritje dhe duke lëvizur në infrastrukturën e Google Cloud për të gjitha planet e tyre të pritjes.

Ata gjithashtu ofrojnë veçori të menaxhuara të WordPress si:

 • azhurnime automatike
 • faqet e vënies në skenë
 • Caching i nivelit të serverit
 • një mur zjarri për të mbrojtur kundër kërcënimeve të sigurisë.

Për çmimin e tyre, SiteGround ofron performancë të shkëlqyeshme. Siç e përmenda, ata tani përdorin infrastrukturën e Google Cloud dhe shtojnë optimizime më të larta të performancës, të tilla si memorizimi i nivelit të serverit dhe një shtojcë shoqëruese SG Optimizer që ju ndihmon të implementoni një numër praktikash më të mira të performancës WordPress.

Ju gjithashtu mund të merrni mbështetje përmes chat live, biletave dhe telefonit. Unë personalisht e përdor SiteGround dhe kam gjetur mbështetjen që jo vetëm të ofroj kohë të shpejtë reagimi, por edhe të zgjidh realisht çdo problem që kam. Unë përdor gjithmonë bisedë live – kurrë nuk kam provuar mbështetjen e telefonit, kështu që nuk mund të flas për atë kanal.

SiteGround ofron tre nivele çmimesh – mund t’i shihni detajet më poshtë:

Gmimet e faqes përreth

Pro për SiteGround

Për sa i përket performancës, veçorive dhe përvojës së përdoruesit, unë mendoj se SiteGround e tejkalon GoDaddy në të gjitha kategoritë:

 • Performanca më e mirë – të gjitha gjërat janë të barabarta, faqja juaj zakonisht do të ngarkojë më shpejt në SiteGround sesa do në GoDaddy. Një pjesë e madhe e kësaj është arkitektura e SiteGround, të tilla si infrastruktura e tyre e Google Cloud dhe ruajtja e faqeve të nivelit të serverit Nginx Fast_CGI.
 • Mbështetje superiore – SiteGround shënoi një 4.7 për mbështetje në sondazhin CodeinWP që përmenda më parë, që është shumë më e lartë se rezultati 3.3 i GoDaddy. Actuallyshtë në të vërtetë edhe më e lartë se disa pritës të menaxhuar me premium të WordPress, siç është WP Engine.
 • Pult dashuri pritjeje – SiteGround ndërtoi pultin e tyre të hosteve të personalizuara që është vërtet i këndshëm për t’u përdorur, ndërsa GoDaddy ju jep vetëm cPanel në planet e tyre të përbashkëta, dhe pulti për planet e tyre të menaxhuara të WordPress nuk është aq i këndshëm sa pulti i SiteGround.
 • Më shumë veçori – për shembull, do të merrni çertifikata falas SSL, skenë, azhurnime automatike të WordPress, etj.

Në thelb, duke përjashtuar çmimin, SiteGround thjesht ofrojnë një produkt superior pritës. Sidoqoftë, çmimi mund të jetë i rëndësishëm për ju, gjë që më çon në pikën time tjetër …

Kundërvajtjet e SiteGround

Disavantazhi i madh i SiteGround është çmimet e rregullta të tyre jo-promo janë më të shtrenjta se çmimet e rregullta të GoDaddy.

Kur regjistroheni për herë të parë në SiteGround, ju merrni një çmim promovues tërheqës. Por pas ciklit të parë të faturimit (i cili mund të jetë diku nga një deri në tre vjet), çmimi juaj mujor do të trefishohet.

Për shembull, plani i përbashkët i pakufizuar i pakufizuar i GoDaddy fillon me 7,99 $ në muaj, ndërsa plani më i lirë i pakufizuar i SiteGround fillon me 5,95 $ në muaj.

Pra, SiteGround është më e lirë, apo jo? Epo, po – derisa të duhet të rinovoni.

Sapo të shkoni për të rinovuar, çmimi i plotë për planin GoDaddy është 11,99 $ në muaj, ndërsa është 19,95 $ në muaj për SiteGround.

Në thelb, nëse zgjidhni SiteGround, ju duhet t’i kushtoni vëmendje çmimeve të tyre të rinovimit dhe të përpiqeni të mbyllni çmimet promovuese për tre vitet e plota nëse mund të përballoni koston e sipërme.

2. Bluehost

Bluehost

Megjithëse Bluehost nuk janë aq të njohura sa GoDaddy, ato janë padyshim një tjetër nga kompanitë më të njohura të pritjes në botë.

Ashtu si GoDaddy, Bluehost ofrojnë të dyja planet e lira të përbashkëta të pritjes dhe planet e menaxhimit të përballueshëm të WordPress.

Sidoqoftë, ndryshe nga GoDaddy, Bluehost kanë bërë një punë të shkëlqyeshme për ndërtimin e një përvoje të madhe të përdoruesit – madje edhe në planet e tyre të lira. Ndërsa Bluehost ende ju japin qasje cPanel si GoDaddy, ata gjithashtu kanë ndërtuar një pult të personalizuar të personalizuar në krye, gjë që e bën shumë më të lehtë punën me faqen tuaj të internetit.

Bluehost kanë shtuar gjithashtu veçori të dobishme, të tilla si skenimi dhe çertifikatat falas SSL, madje edhe për planet e tyre më të lira të përbashkëta të pritjes, që është gjë tjetër që GoDaddy nuk e ofron.

Nëse jeni duke kërkuar për një pritje të përbashkët të lirë, çmimet e rregullta të Bluehost janë mjaft të ngjashme me GoDaddy, megjithëse Bluehost ofrojnë zbritje më të mëdha promovuese për ciklin e parë të faturimit:

Hmimet e përbashkëta Bluehost

Nëse jeni duke kërkuar një alternative të hostimit të menaxhuar të WordPress të GoDaddy, mund të preferoni planet e WordPress të menaxhuara nga Bluehost të WP Pro, të cilat janë me çmim të ngjashëm me planet e mbajtjes së WordPress të GoDaddy të menaxhuara nga Pro dhe ofrojnë shtesa shtesë të vlerës, siç janë Jetpack Premium i integruar:

Bluehost menaxhoi çmimet e WordPress

Pro të Bluehost

Unë mendoj se avantazhet e mëdha të Bluehost vs GoDaddy janë përvoja dhe karakteristikat e përdoruesit.

Së pari, ju merrni panelin personal të hostit mbi cPanel, gjë që e bën më të këndshme të menaxhoni faqet tuaja në Bluehost.

Së dyti, Bluehost thjesht ofron më shumë veçori sesa GoDaddy – veçanërisht kur shikoni planet e lira të përbashkëta të GoDaddy.

Për shembull, edhe në planet më të lira të pritjes së WordPress të Bluehost, ju do të merrni akoma karakteristika të tilla si:

 • azhurnime automatike të WordPress
 • çertifikata falas SSL (GoDaddy e ofrojnë këtë vetëm në planet e tyre të nivelit më të lartë)
 • Faqet e skenimit të WordPress (përmes shtojcës Bluehost – nuk funksionon për faqet jo WordPress).

Në thelb, Bluehost ofron një përvojë më miqësore për përdoruesin, të pasur me karakter në një pikë të ngjashme çmimesh.

Cons të Bluehost

Ashtu si njerëzit ankohen për performancën dhe mbështetjen e GoDaddy, do të gjeni gjithashtu shumë nga të njëjtat ankesa në lidhje me ofertat e Bluehost.

Për shembull, ndërsa mbështetja e GoDaddy mori një 3,3 në atë anketim të CodeinWP, mbështetja e Bluehost në të vërtetë u shënua më e ulët në 3.2.

Pra, nëse arsyeja më e madhe që po lëvizni nga GoDaddy është mbështetja dhe performanca e tyre, mund të dëshironi të shkoni me SiteGround ose DreamHost (hosti tjetër në këtë listë).

3. DreamHost

Dreamhost

DreamHost janë një host i themeluar në internet që ka rreth e rrotull që nga viti 1996.

Nëse jeni duke kërkuar një alternative për pritjen e përbashkët të GoDaddy, DreamHost ofron plane të përbashkëta ose WordPress të përbashkëta duke filluar me vetëm 2.59 dollarë në muaj. Ata gjithashtu kanë një ofertë të përballueshme të menaxhuar të WordPress të quajtur DreamPress që bën një alternative të mirë për mbajtjen e WordPress të menaxhuar të GoDaddy.

Pavarësisht me cilin plan të shkoni, do të keni akses në një numër karakteristikash të dobishme, siç janë:

 • Pult dashuri pritjeje – DreamHost ndërtoi pultin e tyre të hosteve të personalizuara, të cilat mund të preferoni t’i qaseni GoDaddy’s cPanel.
 • Certifikata falas SSL për të gjitha planet – këto mundësohen nga Le të Encrypt.
 • Rezervime automatike ditore – DreamHost rezervoni faqen tuaj çdo ditë – madje edhe në planet e tyre të lira.
 • Përditësime automatike të WordPress – DreamHost aktualizon automatikisht programin tuaj bazë të WordPress – madje edhe në planet e tyre të lira të përbashkëta.

DreamPress, plani i menaxhuar i WordPress-it të menaxhuar, gjithashtu ofron faqe me skedarë me një klikim, një licencë të integruar Jetpack Professional, caching të nivelit të serverit dhe një zgjidhje më të fortë rezervë.

Planet e pritjes së përbashkët të DreamHost fillojnë me vetëm 2.59 dollarë në muaj me një angazhim tre-vjeçar ose 4,95 $ në muaj me faturime nga muaji në muaj:

Hmimi i planit të përbashkët të DreamHost

Planet e DreamPress fillojnë me 16,95 dollarë në muaj me faturim vjetor ose 19,95 dollarë në muaj me faturim nga muaji në muaj:

DreamHost menaxhoi çmimet e WordPress

Mirat e DreamHost

Një avantazh i madh i DreamHost ndaj GoDaddy (dhe alternativa tjetër në këtë listë) është çmimi. Jo vetëm që çmimet janë të përballueshme dhe transparente me DreamHost, por ato janë gjithashtu një nga hostet e pakta për të ofruar faturime nga muaji në muaj në plane të përbashkëta të lira.

Me GoDaddy, angazhimi minimal është tre muaj, i cili ka një çmim të fryrë kundrejt planeve vjetore. Nga ana tjetër, DreamHost ju lejon të paguani muaj-pas-muaj ndërsa ende e mbani çmimin e ulët.

Pritja e menaxhuar e WordHress në DreamHost është gjithashtu më e lirë se sa mbajtja e WordPress e menaxhuar nga GoDaddy.

Përtej ofrimit të çmimeve më të arritshme, DreamHost gjithashtu ofron më shumë veçori sesa GoDaddy. Për shembull, plani më i lirë i hostimit të DreamHost akoma vjen me një çertifikatë falas SSL, tabelën e pritjes së personalizuar dhe rezervave automatike.

GoDaddy ofrojnë një shërbim automatik rezervë në planet e tyre të përbashkëta, por është një shtesë prej 2,99 $ në muaj.

Më në fund, mbështetja e DreamHost performoi shumë më mirë sipas sondazhit të CodeinWP. Mbështetja e DreamHost shënoi një 4.0, që është shumë mbi 3.3 e GoDaddy.

Cons të DreamHost

Për sa i përket cilësisë së mbështetjes, DreamHost mundi GoDaddy. Por DreamHost nuk e rrah GoDaddy kur bëhet fjalë për disponueshmërinë. DreamHost ofron 24/7 mbështetje biletash, por mbështetja e bisedës live është në dispozicion vetëm nga 5:30 e mëngjesit deri në 9.30 pas PT.

Në të kundërt, kanalet mbështetëse të GoDaddy janë të hapura 24/7. Kjo është diçka për tu marrë parasysh nëse preferoni mbështetjen për chat live dhe jetoni diku ku orët e DreamHost nuk janë të përshtatshme për ju.

Cila është alternativa më e mirë për ju?

Në këtë pikë, shpresojmë që të keni një ide të mirë se cila alternative është GoDaddy për ju.

Nëse jo, këtu është një përmbledhje e shpejtë për të udhëhequr zgjedhjen tuaj:

 • SiteGround – karakteristika të shkëlqyera, mbështetje dhe performancë. Sidoqoftë, çmimet e tyre të rregullta janë më të larta se ato të GoDaddy, kështu që ju do të dëshironi të mbyllni çmimet e promos për tre vjet nëse mund të stomakoni koston e sipërme.
 • Bluehost – ju mund të mos vini re një përmirësim të madh me mbështetje ose performancë, por do të keni qasje në një pult të presimit më të këndshëm dhe më shumë karakteristika sesa oferta e GoDaddy.
 • DreamHost – çmime të përballueshme me faturime nga muaji në muaj. Ata gjithashtu ofrojnë më shumë veçori se GoDaddy dhe kanë mbështetje superiore, megjithëse biseda live nuk është e disponueshme 24/7.

Përdorimi / përdorimi i ndonjë prej këtyre alternativave të GoDaddy? mendime?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map