Si të krijoni një faqe në internet profesional të e-commerce me WordPress (Një udhëzues video hap pas hapi)

Marrëveshjet me WordPress


Krijimi i vet dyqanit tuaj në internet eCommerce mund të jetë jashtëzakonisht fitimprurës – dhe nëse tashmë keni vendosur të përdorni WordPress për ta bërë atë *, të bërë mirë: keni zgjedhur një platformë të shkëlqyeshme!

Por sa më mirë të filloni? Ku filloni? Ku dhe si duhet të blini një emër domain dhe host? Cilin temë duhet të zgjidhni? Cilat shtojca duhet të përdorni? Etj, etj!

Për të ndihmuar, ne kemi bashkuar një udhëzues seriozisht i gjerë hap pas hapi për gjithçka që ju duhet të dini (dhe të bëni) për të bërë vetë dyqanin tuaj profesional elektronik plotësisht të funksionimit në eCommerce – duke përdorur WooCommerce (larg dhe larg më të njohurit – dhe gjithëpërfshirës – plugin eCommerce për WordPress).

Farë e bën këtë video kaq të veçantë është në thelb tre gjëra: 1. se kjo është saktësisht se si ne vetë do të shkonim në krijimin e një dyqani online të tonin; 2. niveli i detajeve në të cilin hyjmë (videoja është e gjatë mbi dy orë!) – vini re: në videon krijojmë një uebfaqe të tërë për shembull eCommerce – nga e para; dhe 3. që videoja ka për qëllim fillestarë të plotë – njerëz që me shumë gjasë nuk kanë bërë diçka të tillë më parë.

Duke ndjekur thjesht njëkohësisht, duke klikuar ku klikojmë, dhe me një mendim të vogël për të ndryshuar disa aspekte që i përshtaten qëllimeve tuaja të veçanta, do të keni mundësi të bëni një dyqan online gjithashtu të shkëlqyeshëm (dhe teknikisht të shkëlqyer) – nga fillimi perfundoni – per veten tuaj!

Si të bëni një faqe interneti profesionale të e-commerce me WordPress:

Lidhje direkte për të parë videon në Vimeo.

– (shënim: video kredi për Topher DeRosia – krijues i HeroPress

Transkriptimi i videos:

Në këtë video unë do t’ju tregoj se si të krijoni një uebfaqe profesionale të tregtisë elektronike duke përdorur WordPress në internet pa asnjë hap. Unë do t’ju tregoj se si të krijoni një pritje të sigurt në mënyrë që njerëzit të kenë besim në blerjen nga faqja juaj. Ne do të krijojmë WooCommerce, në mënyrë që ju të keni fuqinë për të shitur ndonjë gjë. Ne do të instalojmë një temë të shkëlqyeshme që duket e shkëlqyeshme dhe është e shtrirë në mënyrë që nëse një ditë doni të zgjeroni dhe të bëni diçka me të vërtetë të çmendur, mundeni. Ne do ta lidhim atë me Jetpack në mënyrë që të shpëtoni nga dhimbja e kokës së taksave dhe transportit. Unë do t’ju tregoj se si të krijoni Stripe, në mënyrë që të përpunoni kartat e kreditit dhe të merrni para në bankën tuaj shpejt dhe me lehtësi. Ne do të shohim marketingun me email, optimizimin e motorit të kërkimit, si dhe analitikën, në mënyrë që të dini se si njerëzit po përdorin dyqanin tuaj. Kur të kemi përfunduar do të kemi një dyqan që duket shumë si kjo, me fotografi të mëdha, të bukura për kategori, produkte të paraqitura, produkte më të rinj, produkte shitje, bestsellerë. Përveç produkteve të shitjes, ne do të mbulojmë kodet e kuponit. Njerëzit do të jenë në gjendje të shohin produktet e tyre të shikuara së fundmi. Ata do të jenë në gjendje të blejnë përmes Stripe ose PayPal dhe në faqen tuaj të blerjeve, ata do të kenë një seri të tërë opsionesh për tu renditur për t’ju ndihmuar të gjeni atë që dëshirojnë. Ata do të jenë në gjendje të rendisin sipas popullaritetit, vlerësimit mesatar, newness, çmimit dhe pasi ta ngushtojnë, madje do të mund ta filtrojnë më ngushtë me çmim me këtë widget të lezetshëm. Dyqani im shet veshje kampe por dyqani juaj mund të shesë gjithçka që dëshironi. Kështu që ndiqni me mua dhe kur të keni përfunduar do të keni mundësi të shesni produktet tuaja në internet. Gjëja e parë që ne do të bëjmë është të vendosim web hostingin tonë dhe ne do të përdorim SiteGround por para se të futemi në atë shumë, unë dua t’ju tregoj këtë lidhje të veçantë këtu. Kjo është një lidhje bashkëpunimi dhe bën dy gjëra. Kur të shkoni atje ju ofron një marrëveshje të veçantë, ju merrni një përqindje pa pritje, por gjithashtu një sasi e vogël kthehet në WinningWP për të ndihmuar në fondet e videove si kjo, në mënyrë që ata të mund të qëndrojnë falas. Kështu që kur të filloni, sigurohuni që të klikoni atë lidhje poshtë videos për të marrë këtë marrëveshje të veçantë. Faqja që ne po shohim këtu është hosting special i WooCommerce në SiteGround. Shtë shumë e ngjashme me hostimin e tyre në WordPress, por ka disa veçori shtesë WooCommerce të shtuar brenda. Për shembull, vjen me WooCommerce të paravendosur dhe një temë. Këtu janë opsionet tona për të pritur. StartUp është $. një muaj, GrowBig është $., dhe GoGeek është $ .. Ne do të shkojmë me GoGeek sepse ne po shpresojmë për një sasi të lartë trafiku në dyqanin tonë WooCommerce. Alsoshtë gjithashtu në përputhje me PCI-në, që është një tipar ligjor që mund të jetë shumë, shumë i dobishëm. Pra, le të shkojmë përpara dhe të regjistrohemi. Unë do të klikoj për të filluar dhe tani ne do të krijojmë llogarinë tonë SiteGround. Unë do të modifikoj duke mbushur pjesën e sipërme të kësaj forme me informacionin e kartës time të kreditit dhe gjëra të tilla si kjo. Ju mund ta bëni atë vetë, por unë do t’ju kthehem kur të arrijmë në këtë pjesë në lidhje me informacionin e planit. Kështu që tani unë kam mbushur të dhënat e kartës time të kreditit dhe ne do të shohim informacionin e planit tonë. Ne zgjodhëm GoGeek dhe nëse dëshironit të mund të klikoni këtu dhe ta ndryshojmë por do ta lëmë atje, dhe ne do të zgjedhim një qendër të dhënash. Agoikago është shumë afër shtëpisë time, kështu që unë do të lë atë atje, por ju mund të zgjidhni një larmi opsionesh. Ne do të zgjedhim muaj me radhë, megjithëse mund të bëni një gjykim ose ose. Pricemimi i pritjes është $. në muaj, çmimi i rregullt është $. por tani për tani unë do të faturohem $ .. Ne duhet të pajtohemi me Kushtet e Shërbimit të SiteGround dhe ne mund të zgjedhim të marrim lajme dhe oferta speciale të SiteGround me email. Unë në të vërtetë tashmë i kam ato, kështu që unë do të zgjidh këtë dhe ne do të klikojmë të paguaj tani. Dhe llogaria jonë u krijua me sukses, kështu që ne do të vazhdojmë në zonën e klientit. Tani që kemi krijuar llogarinë tonë SiteGround, do të identifikohemi dhe vendosim emrin e domain. SiteGround do t’ju dërgojë me email email kredencialet tuaja të WordPress, kështu që hidhini një sy këtu. Tani gjëja e parë që dëshiron të bëjë është të konfiguroni emrin e domain dhe opsionet tona janë që tashmë të kemi një domain ose të regjistroni një të ri, ose të vendosni më vonë. Opsionale, ne gjithashtu mund të klikojmë këtu dhe të zgjedhim të kthehemi në këtë kuti. Nëse tashmë keni një domen të pritur diku tjetër SiteGround ka disa dokumente të shkëlqyera se si ta tregoni këtu. Inshtë në bazën e tyre të njohurive dhe ka udhëzime specifike si për të drejtuar emrin e domain-it në SiteGround ose si ta zhvendosni në të vërtetë emrin e domain në SiteGround, ose të punoni thjesht mirë. Por tani për tani ne do të krijojmë një të re, kështu që unë do të klikoj të regjistroj një emër të ri domain dhe do të quhet mywpstore.com. Dhe thotë se është në dispozicion dhe është $. në vit dhe ne kemi disa mundësi këtu. Ne gjithashtu mund të mbrojmë informacionin tonë personal me Domain Privacy dhe unë ju rekomandoj ta bëni këtë, përndryshe spammers do të jenë në gjendje të korrni informacionin tuaj përgjithmonë. Pra, le ta bëjmë këtë dhe atëherë ne mund të zgjedhim të zbulojmë malware të faqes në internet me SG Site Skanues. Kjo mund të shtohet më vonë dhe ne do të shikojmë në një sërë opsionesh, kështu që unë nuk do të zgjedh atë që tani. Kështu që ne do të klikojmë në konfirmim dhe tani duhet të paguajmë $., Dhe ata kujtuan kartën time të kreditit që kur u regjistrova. Pastaj konfirmojmë që kemi lexuar dhe rënë dakord me Kushtet e Shërbimit të Sajtit dhe Politikën e Intimitetit. Unë do ta lë këtë si një ushtrim për ju dhe ne do të klikojmë pagesa dhe konfigurimi i plotë. Dhe tani llogaria jonë e pritjes është gati për t’u përdorur. Do të vazhdojmë në zonën e klientit. Tani që kemi krijuar emrin tonë të domain-it unë dua t’ju tregoj disa gjëra dhe më pas do të instalojmë SSL. Tani do të klikoj në Llogaritë e Mia dhe dua t’ju tregoj se ata kanë instaluar WordPress tashmë për ne në mywpstore.com. Kështu që nëse shkoj atje, ju mund ta shihni. Jo vetëm kaq, ata kanë instaluar WooCommerce për ne dhe tema që po shikojmë quhet Storefront. Shtë një temë shumë e përgjithshme, që ka për qëllim të ketë një dizajn të aplikuar për të. Ne në fakt nuk do ta përdorim këtë temë, por është mirë të instalohet në fillim. Por tani, ne duam ta bëjmë këtë të jetë një emër domain i sigurt dhe të përdorim HTTPS dhe të kemi bllokimin e gjelbër të vogël, dhe të gjitha këto. Pra, ne do të instalojmë SSL dhe ja si është bërë. Ne shkojmë në cPanel dhe gjithmonë dëshirojmë të qasemi në mënyrë të sigurt, kështu që le të vazhdojmë atje, dhe tani ekzistojnë dy lloje të certifikatave SSL që mund të merrni. Certifikata juaj SSL është diçka që në të vërtetë i tregon shfletuesit dhe serverit se ky është i sigurt dhe mundëson kriptimin. Ju mund të paguani për të ose mund të përdorni një çertifikatë falas nga Let’s Encrypt. SiteGround ofron çertifikatat falas, kështu që ne do të përdorim atë. Këtu në të majtë ka një kërkim për cPanel dhe ne mund të shkruajmë let dhe ajo filtrohet djathtas në Le të Encrypt. Kështu që ne do të plotësojmë këtë formular dhe ai do të krijojë dhe instalojë një certifikatë SSL për ne dhe pastaj do të sigurohemi. Tani ju kujtohet më parë kur thamë se donim të hyrnim në mënyrë të sigurt në këtë panel, ata krijuan një për ne vetëm për këtë, por nuk është ai që duam për faqen tonë të internetit. Ne do të zgjedhim mywpstore dhe në të vërtetë duam Wildcard SSL. Ne nuk do ta përdorim atë tani, por kjo lejon fleksibilitet në të ardhmen dhe prandaj ju rekomandoj ta ndizni. Dhe tani ne klikoni instaluar. Dhe tani është instaluar, ashtu si ajo. Pra, tani ne duhet të jemi në gjendje të kthehemi në faqen tonë dhe të vendosim në https: // dhe marrim bllokimin e gjelbër. Nëse e klikojmë atë, ajo thotë se lidhja është e sigurt. Kështu që tani e gjithë trafiku i faqes sonë është i koduar. Tjetra, ne do të hedhim një vështrim në krijimin e emailit për emrin e domain-it. Gjëja tjetër që ne do të bëjmë është të krijojmë email për emrin tonë të ri të domain-it, por para se ta bëjmë këtë duhet të bëjmë disa shtëpiake. Kur kemi blerë emrin e domain-it na është dërguar një email në adresën që kemi përdorur kur kemi vendosur llogarinë tonë SiteGround, dhe është përdorur për të verifikuar që kjo adresë e-mail është e vërtetë. Le ta shqyrtojmë atë email të shpejtë. Kështu që është emaili ynë. I dashur klient, kohët e fundit ju keni regjistruar, transferuar ose modifikuar informacionin e kontaktit për një ose më shumë nga fushat tuaja, mywpstore.com. Në mënyrë që ta mbani aktiv emrin e domain-it, ICANN kërkon që të verifikoni informacionin tuaj të ri të kontaktit. Klikoni në lidhjen më poshtë dhe ndiqni udhëzimet e dhëna. Le ta bëjmë atë Pra, kjo është e rëndësishme. Nëse nuk e bëjmë këtë hap, emri i domain do të pezullohet. Gjithçka që ata duan që ne të konfirmojmë është emri, mbiemri dhe emaili, dhe unë klikoj Verifikoni Informacionin, dhe tani ajo është bërë, dhe ne mund të mbyllim këtë skedë. Sidoqoftë, ka edhe një email tjetër që kam marrë. Tani ajo thotë si pjesë e përpjekjeve tona të vazhdueshme për privatësinë dhe sigurinë e të dhënave, ne po kërkojmë që të vendosni preferencat e pëlqimit për përdorimin e të dhënave tuaja. Pra, le të klikojmë këtu dhe ta bëjmë atë. Tani Tucows është kontraktori që përdor SiteGround për të regjistruar emrat e domain. Kështu që SG Hosting Inc. ka zgjedhur Tucows për t’ju siguruar emra domenesh dhe shërbime të ndërlidhura. Tucows Inc. kërkohet me ligj që të kërkojë pëlqimin tuaj për të përpunuar disa pjesë të të dhënave të treguara më poshtë, kështu që pëlqimi vlen për këtë person, i cili ndodh të jem unë dhe ai thotë me miratimin tuaj Tucows Inc. do të ndajnë të dhënat e mëposhtme me ofruesi i shërbimeve të regjistrit, sistemi i mbyllur Whois dhe ofruesi ynë i ruajtjes së të dhënave. Për më shumë informacion, vizitoni faqen e informacionit tonë për përdorimin e të dhënave. Tani ky proces është relativisht i ri dhe ka të bëjë me disa ligje të reja të vendosura në Evropë. Këto janë gjëra që regjistruesit e emrave të domain kanë bërë gjithmonë, është thjesht se tani ata kërkojnë pëlqim. Kështu që do të pajtohem me të gjitha më lart dhe do t’i ruaj cilësimet e pëlqimit tim. Tani thotë se mund të azhurnoni zgjedhjen e pëlqimit tuaj në çdo kohë duke u rikthyer në këtë faqe. Kështu që thjesht ruani emailin që keni marrë dhe do të jeni në gjendje të ktheheni këtu në çdo kohë. Dhe tani le të vendosim email për emrin e ri të domain. Ne mund të shkruajmë postën këtu në panelin e kërkimit dhe këtu ka një larmi opsionesh. Unë do të klikoj Llogaritë me Email dhe pikërisht këtu mund të krijojmë një adresë emaili, diçka @mywpstore. Ne do të bëjmë [email protected] dhe unë do të krijoj një fjalëkalim, dhe duhet të vendosim një kuotë kutie postare. Do të vini re këtu se nuk lejohet pakufizimi. Maksimumi është megabajt, kjo ka shumë hapësirë. Do ta vendos minierën me megabajt dhe do të krijoj llogari. Tani ajo adresë e-mail ekziston, por si ta kontrolloni? Më lër të të tregoj. Ne do të kthehemi në cPanel Home dhe këtu do të shkruajmë postën përsëri dhe pikërisht këtu është një mundësi për Webmail. Tani nëse tashmë krijoni komoditet me email në klientin tuaj të postës elektronike, i cili mund të jetë Thunderbird, Apple Mail, ose Outlook, ose çfarëdo qoftë, jeni të mirëpritur ta bëni atë. Do të funksionojë mirë. Për qëllimet tona ne thjesht do të përdorim Webmailin e dhënë. Ne mund të ndryshojmë konfigurimin e postës elektronike në çdo kohë dhe mund të zgjedhim cilindo nga këta tre klientë të postës elektronike. SquirrelMail është më e thjeshta, Roundcube duket shumë si një klient i vërtetë me email në desktopin tuaj dhe Horde është shumë e fuqishme. Unë do të zgjedh SquirrelMail. Nëse keni dashur të vendosni tuaj, ka udhëzime këtu për shumë klientë të ndryshëm me email. Unë po klikoj, Vendos si Default për SquirrelMail dhe më pas do të klikoj SquirrelMail. Tani jemi regjistruar në Webmail-in tonë, përveçse është adresa e gabuar. Ajo na regjistroi në llogarinë tonë të administratorit të SiteGround dhe ne nuk e duam atë. Pra, le të klikojmë Logout këtu në krye të djathtë dhe tani ne mund të vendosim në adresën tonë të re të postës elektronike, dhe fjalëkalimin që i dhamë. Dhe tani ne po vendosim konfigurimet për këtë adresë emaili. Kështu që ne do ta vendosim këtë si parazgjedhje dhe klikojmë SquirrelMail dhe atje jemi. Tani kjo është faqja e cilësimeve për SquirrelMail dhe kërkon disa gjëra si informacionet tona. Ka Topher dhe ne mund të vendosim një nënshkrim, ne mund të zgjidhnim një zonë kohore dhe atëherë kur të kemi përfunduar, ne dorëzojmë. Në të majtë është kutia jonë. Këtu keni një lidhje të kompozuar. Le të bëjmë një email në adresën tonë të re dhe ta dërgojmë, dhe tashmë është këtu. Pra, tani kemi email duke punuar për emrin tonë të ri të domain, dhe unë do t’ju rekomandoja ta përdorni këtë me dyqanin tuaj. Kjo lejon konsistencën e markës midis dyqanit dhe emailit me të cilin mund të komunikoni me klientët tuaj. Tani nuk keni nevojë të kaloni nëpër cPanel për të shkuar te ky klient i postës elektronike. Ju thjesht mund të bookmark këtë faqe dhe të ktheheni në të në çdo kohë. Tjetra ne do të instalojmë temën tonë, por para se të arrijmë në atë që unë do të doja të ju ecë përmes vendosjes së një përdoruesi të ri për dyqanin tuaj. Si parazgjedhje, SiteGround përdor emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tënd të SiteGround për emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tënd të WordPress, dhe ne duhet t’i veçojmë ato në mënyrë që nëse dikush mëson një të tillë, ata nuk mund të futen automatikisht në tjetrin. Ne jemi këtu në administratorin e SiteGround dhe nëse shkojmë në llogaritë e mia, dhe pastaj kliko informacionin dhe cilësimet mund të shihni këtu emrin e përdoruesit të cPanel dhe fjalëkalimi është çdo gjë që keni përdorur për të hyrë në këtë. Pra, le të futemi në faqen tonë dhe tani duam të krijojmë një përdorues të ri, dhe ky përdorues mund të jetë gjithçka që dëshironi. Por duhet të përpiqeni të përdorni fushën e re të postës elektronike që kemi ngritur. Kështu që unë do të shkoj tek Përdoruesit, Shtoj të Re, do të mbyll këtë dritare sepse nuk ka lidhje me shtimin e një përdoruesi dhe unë do të krijoj një emër përdoruesi dhe një adresë emaili. Tani në fakt nuk e bëra këtë adresë. Shtë ai që krijova më herët në video. Dhe unë do të vendos fjalëkalimin tim. Unë do të zgjedh të mos e dërgoj me email dhe ta bëj veten një administrator. Tani do të ndërroj përdoruesit. Kështu që do të logoj nga kjo dhe do të futem në një të re. Dhe unë do të shkoj të fshij atë të krijuar automatikisht. Ne do t’i atribuojmë të gjithë përmbajtjen ekzistuese te përdoruesi i ri. Aty tani kemi vetëm një përdorues. Pra, tani le të shohim në instalimin e temës sonë. Tema që ne do të përdorim, vjen nga arraythemes.com dhe një nga gjërat më të shkëlqyera në lidhje me Temat e Array është se ato janë të dizajnuara aq mirë sa të jenë të mrekullueshme jashtë kutisë dhe të kodifikohen aq mirë sa nëse janë poshtë rrugës keni nevojë për një zhvillues për ta zgjeruar atë për qëllimet tuaja, është e lehtë për t’u bërë. Ne do të përdorim Më të Fundit dhe është bërë posaçërisht për të punuar me WooCommerce. Ka pamje të shkëlqyeshme për përdorim të produkteve tuaja, ka paraqitje të shumta për blogun tuaj, dhe funksionon në mënyrë të përsosur me WooCommerce. Kështu që ju ose mund të blini në klubin e tyre për $ dhe të merrni akses në të gjitha temat e tyre ose të blini vetëm Më të fundit për $. Ne do ta bëjmë atë Tani do të plotësoj informacionin tim dhe emrin tim dhe kartën e kreditit dhe do të klikoj blerjen. Dhe duket sikur po na ofrojnë një zbritje%, kështu që le ta marrim. Tani unë kam mbushur informacionin e kartës së kreditit, por nuk kam klikuar të paraqesë akoma. Unë do të zgjedh të mos marr zbritje dhe lajme nga tema në kutinë time, por tani do të klikoj Blerja. Dhe tani ne kemi bërë transaksionin tonë. Këtu në krye, ka lidhje me gjëra të tjera për të cilat mund të interesohen. Ekzistojnë Dokumente Tema, Mbështetje për Temat dhe Paneli i Pultit. Le të shkojmë në fund këtu dhe klikojmë për ta shkarkuar. Dhe tani ne kemi shkarkuar skedarin tonë. Për të instaluar shkojmë te Paraqitja, Temat dhe në krye klikojmë Shto të Re, dhe më pas do të klikojmë Upload Theme dhe pastaj zgjedhim skedarin që sapo shkarkuam. Ne klikojmë Install Now dhe më pas Aktivizo. Pasi të aktivizohemi marrim këtë ekran që do të na ndihmojë të fillojmë. Ka një lidhje me të në të majtë të quajtur Fillimi që na sjell përsëri në këtë faqe. Ne do të klikojmë për të filluar dhe ka disa gjëra këtu që do të bëjmë dhe disa që nuk do t’i bëjmë deri më vonë. Ajo thotë se ne ju rekomandojmë të shtoni dhe aktivizoni çelësin e licencës së temës tuaj në faqen Fillimi. Kjo parashikon azhurnime pa probleme të Temës, etj. Ne mund ta marrim atë nga Paneli ynë, të cilin e pa një moment më parë, por nëse klikojmë këtu mund të shkojmë drejtpërdrejt në Faqen e Liçensave dhe atje në të djathtë, klikoni Liçensat, dhe këtu është çelësi ynë i licencës. Ne do ta kopjojmë atë dhe në të djathtë këtu shkruajmë çelësin tonë të licencës, dhe atje do të shkojmë. Tani do të marrim azhurnime sa herë që ato lëshohen. Nëse kthehemi te Fillimi dhe lëvizim pak, do të shihni që ka disa të dhëna për Demo Temë. Tani disa nga këto janë konfigurime të para-konfiguruara për sitin dhe ne do të përdorim atë, por disa prej tyre janë të dhëna që ne nuk do t’i përdorim, për shembull produkte dhe gjëra të tilla si kjo. Ne do të instalojmë disa parametra personalizues dhe disa pajisje shtesë. Këto do të na ndihmojnë të fillojmë përpara me faqen tonë. Ekzistojnë gjithashtu një numër prizash të rekomanduara që ne do të instalojmë. Sapo të marrim cilësimet e personalizuesit, dhe widget, dhe shtojcat e rekomanduara të instaluara, të gjithë duhet të jemi të vendosur për të filluar dyqanin tonë. Përshtatësi në WordPress është aty ku mund të vendosni një shumë cilësime të përgjithshme të përgjithshme për faqen tuaj, si dhe disa nga ato specifike për gjëra të tilla si WooCommerce. Tani tema jonë e re, e quajtur e fundit, ka disa veçori specifike të personalizuara që janë shumë të dobishme dhe në vend që të na bëjnë të kalojmë dhe t’i vendosim të gjitha vetë, ato sigurojnë një skedar importi. Tani para se të përdorim që duhet të instalojmë shtojcën Customizer Import / Eksport, kështu që le të shkojmë te shtesat, Shto të Re, dhe do të kërkojmë këtu. Dhe këtu është, Customizer Export / Import. Ne klikojmë Instalimi Tani dhe Aktivizo. Ne do të kujdesemi për këto njoftime brenda vetëm disa minutash, por tani për tani duhet të shkarkojmë skedarin e importit të personalizatorit dhe ai quhet personalizues i fundit-eksport.txt. Dhe kur të keni përfunduar shkarkimin, mund të klikoni këtë X të vogël këtu në të djathtën e sipërme. Pra, tani ne shkojmë në Paraqitje, Rregulloje, eksport / import. Pra, këtu është Paraqitja, Rregulloje, Eksport / Import. Ne do të zgjedhim dhe do të zgjedhim të shkarkojmë dhe importojmë skedarë imazhi. Nuk jam i sigurt nëse ka ndonjë, por nëse nuk i duam, dhe tani klikojmë Importi. Tani ne kemi një numër cilësimesh të para-konfiguruara të vendosura të gjitha për ne, por tani që ato janë bërë ne gjithashtu duam të instalojmë disa widget dhe për këtë kemi nevojë për një eksportues të ndryshëm. Pra, le ta kopjojmë këtë emër të plug-in dhe përsëri të shkojmë në Shtojcat, Shto të Re, dhe ne do ta kërkojmë atë, dhe aty është. Ne klikojmë Install Now dhe më pas Aktivizo. Atëherë udhëzimet thonë që të shkarkoni skedarin e importit të widget këtu. Le ta bejme ate. Latest-widget-eksport.wie dhe ne mbyllim këtë dritare të shkarkimit, dhe pastaj thotë se shkoni te Tools, Importuesi i widgetave & Exporter. Shkoni te Tools, Importuesi i widgetave & Eksportues dhe ne do të zgjedhim skedarin tonë dhe do të importojmë pajisje shtesë. Tani na dha një numër rezultatesh. Ekzistojnë disa widget që nuk hynë, megjithatë të gjitha pjesët e tjera bënë dhe ato janë ato të rëndësishme. Pra, tani do të kthehemi në këtë faqe dhe do të shihni se ka disa shtesa të rekomanduara. Le t’i instalojmë ato. Tani shtesa e parë e shtojcave të rekomanduara quhet Array Toolkit dhe kjo sigurohet nga vetë Team Team Creation Team. Pra, ne do të shkojmë në Plug-ins, Shto New, dhe ta kërkojmë atë, dhe aty është. Do të klikojmë Instalimi Tani dhe Aktivizohemi, dhe nuk kemi pse të bëjmë asgjë tani. Ne thjesht po i instalojmë ato. Ne gjithashtu do të përdorim MailChimp më vonë në këtë video, kështu që le të instalojmë MailChimp për WordPress. Instaloni Tani dhe aktivizoni. Tjetra është Shortcodes Ultimate. Kjo siguron shumë kode të shkurtra për të krijuar gjëra të tilla si skedat, butonat, dhe kutitë, etj. Tjetra është Carousel Galeria Tiled Pa Jetpack. Kjo i bën disa galeri të imazheve me të vërtetë të lëmuara. Tjetra është WooCommerce e cila është instaluar tashmë për ne nga SiteGround, kështu që ne do të kalojmë atë, dhe ne do të kalojmë gjithashtu widget Instagram. Ne nuk do të mbulojmë Instagramin në këtë video. Por në fund të fundit është WPForms, e cila është një shtesë e shkëlqyeshme, me forma të vogla që Array Temat funksionon veçanërisht mirë me të. Instaloni Tani dhe aktivizoni, dhe ne do të anashkalojmë këtë tutorial të vogël për momentin. Pra, tani kemi instaluar Array Toolkit, MailChimp për WordPress, Shkurtesat Ultimate, Carousel Galeria Tiled Pa Jetpack. Tashmë kemi pasur WooCommerce dhe kemi anashkaluar widget në Instagram dhe kemi përfunduar me WPForms. Kjo duhet të jetë gjithçka që na nevojitet për plug-in tani. Ne do të bëjmë një gjë të fundit para se të konfigurojmë WooCommerce dhe që është konfigurimi Jetpack. Arsyeja për këtë është se Jetpack vjen me një numër karakteristikash, të krijuara posaçërisht për WooCommerce dhe ne duam t’i kemi ato në dispozicion ndërsa ne po krijojmë WooCommerce. Tani Jetpack është një koleksion i shtojcave. Ato janë siguruar nga WordPress.com dhe një nga gjërat interesante në lidhje me të është se e gjithë puna e vështirë është bërë në serverat WordPress.com, jo ​​në serverin tuaj. Kur është fjala për WooCommerce në mënyrë specifike kjo do të thotë se gjëra të tilla si taksat dhe transporti janë zbuluar jashtë serverit tuaj dhe pastaj informacioni është dorëzuar në serverin tuaj. Kjo ndihmon shumë me shpejtësinë dhe llogaritjen, dhe kur rregullat ndryshojnë për gjëra të tilla si taksat, atëherë Jetpack mund të mbajë kujdes për ju dhe ju nuk duhet të vëzhgoni. Le të vendosim Jetpack tani. Djathtas në pultin tonë klikova lidhjen Jetpack, këtu në të majtë dhe do të klikoj Setup Jetpack. Tani po krijojmë një llogari me Jetpack. Ne mund të zgjedhim një emër përdoruesi dhe një fjalëkalim. Tani nëse tashmë keni një llogari në WordPress.com, mund ta përdorni atë për këtë. Ju nuk duhet të krijoni një të re. Ne thjesht po e bëjmë atë sepse ende nuk kemi një të tillë. Ne do të krijojmë llogarinë tonë. Tani në fillim duket sikur Jetpack do të dëshirojë të na ngarkojë, gjë që nuk është natyrë e keqe. Ka disa karakteristika të shkëlqyera, por ekziston gjithashtu një model falas dhe do të fillojmë pa pagesë. Ka një buton këtu poshtë, dhe tani ne jemi të lidhur me Jetpack. Dhe dëshiron që ne të aktivizojmë të gjitha tiparet e rekomanduara, por ne nuk do ta bëjmë atë ende. Ne do t’i aktivizojmë ato një nga një ashtu siç na duhen. Kështu që tani, ne nuk do të bëjmë asgjë me Jetpack. Ne thjesht kemi dashur ta lidhim atë dhe të vendosemi, në mënyrë që kur të vijë koha për ta përdorur atë, ajo të jetë në dispozicion për ne. Tani është koha për të ngritur dhe konfiguruar WooCommerce. Ne kemi të drejtë këtu në pultin tonë të WordPress dhe ju do ta vini re në krye, ka një buton që thotë Run Run the Wizard. Ne do ta bëjmë atë Unë do ta klikoj atë dhe gjëja e parë që dëshiron të dijë se ku jemi. Unë jam në Shtetet dhe sepse jam në Shtetet që dua të përdor dollarë, dhe do të shes vetëm produkte fizike. Por unë nuk do të shes produkte ose shërbime personalisht, vetëm në internet, kështu që do ta lë pa kontroll. Dhe ne kemi një mundësi për të ndihmuar WooCommerce të përmirësohet me ndjekjen e përdorimit. Tani sepse po ndërtoj një dyqan demo dhe jo një të vërtetë, do të ta fik këtë, por unë rekomandoj ta lini atë për dyqanin tuaj të vërtetë. Ndihmon ata të ndërtojnë një produkt më të mirë. Pikërisht këtu mund të lexoni më shumë për ato që mbledhin. Pra, le të klikojmë, Le të Shkojmë. Tani kemi tre mundësi këtu për të pranuar pagesa. Ka të tjerë në dispozicion por ato do të instalohen më vonë dhe ne do të bëjmë Stripe dhe PayPal por jo pagesa offline. Ne do ta kërkojmë atë të krijojë një llogari të re për Stripe. Ne vendosëm në adresën tonë të postës elektronike dhe ajo merret me krijimin e llogarisë. Tani kjo funksionon sepse kemi lidhur më parë WooCommerce dhe Jetpack dhe megjithëse po krijon një llogari Stripe për ne, ne prapë do të duhet të futemi më vonë dhe të vendosim disa gjëra. Tani për PayPal ne mund të pranonim pagesa pa e lidhur një llogari PayPal por ne nuk do ta bëjmë atë. Ne do të lidhim llogarinë tonë PayPal në vetëm disa momente. Tani disa plug-ins do të instalohen për ne. Porta WooCommerce Stripe Gateway, WooCommerce Services dhe WooCommerce PayPal Express Checkout Gateway, kjo do të ndodhë të gjitha automatikisht dhe ne nuk kemi pse të bëjmë asgjë. Ne thjesht do të klikojmë të vazhdojmë dhe tani do të konfigurojmë transportin. Thotë se të gjithë jeni gati për të dërguar kudo në Shtetet e Bashkuara dhe jashtë saj. Ne ju rekomandojmë të përdorni tarifa të drejtpërdrejta të cilat mundësohen nga shtesa jonë WooCommerce Services dhe Jetpack për të marrë çmime të sakta të Shërbimeve Postare të Shteteve të Bashkuara për të mbuluar koston e përmbushjes së porosisë. Pra, ne do të zgjedhim tarifat e drejtpërdrejta, por ne mund të bëjmë një tarifë të sheshtë ose transport falas, dhe dëshiroj të theksoj se kjo mund të rafinohet nga produkti më vonë. Kështu që ju mund të keni tarifa të drejtpërdrejta për shumicën e produkteve tuaja, por ofroni transportin falas si zbritje për diçka, dhe pastaj vendet që nuk mbulohen nga zonat tuaja të tjera, përsëri ne do t’i lëmë ato me tarifa të drejtpërdrejta. Ata duan të dinë se si ne masim peshën dhe dimensionet, ne do të bëjmë ounces dhe inç por mund të jetë paund, gram, kilogramë, etj. Ne do të klikojmë të vazhdojmë dhe tani kemi dy mundësi të tjera. Ka taksat e automatizuara. Unë rekomandoj shumë që të përdorni Taksat e Automatuara me këtë gjë në Jetpack të kuptoni se kush i detyrohet kujt dhe kur dhe nuk duhet të bëni, gjë që është një gjë e mrekullueshme sepse taksat janë një dhimbje koke në internet. Ne gjithashtu kemi opsionin këtu për t’u bashkuar me MailChimp. Unë gjithashtu rekomandoj këtë, të kesh klientët tuaj në një listë emaili në mënyrë që të mund t’u dërgoni atyre një email dhe t’u tregoni atyre produkte të reja ose t’i paralajmëroni ata për kujtime ose gjëra të tilla, është jashtëzakonisht e dobishme. Kështu që ne do të lëmë të dyja ato dhe thotë se shtojcat e mëposhtme do të instalohen dhe aktivizohen për ju, MailChimp për WooCommerce. Tani dëshiron çelësin tonë të MailChimp API dhe ne mund të arrijmë atje duke hyrë në MailChimp dhe duke shkuar te cilësimet e llogarisë, ekstra dhe çelësat API. Tani MailChimp është një shërbim i listës së postës elektronike. Ato ju lejojnë të bëni lista të adresave të postës elektronike dhe më pas të dërgoni mesazhe në nëndegë të ndryshme të asaj liste. Në këtë rast do të shtoni një fushë shtesë në formularin tonë të arkëtimit që thotë, a dëshironi të regjistroheni për informacione rreth këtij produkti ose produkteve të tjera, et cetera? Pra, le të shkojmë në MailChimp dhe këtu thotë se mund të regjistrohemi falas. Ne do të përdorim adresën tonë të re të postës elektronike dhe do të klikojmë “Fillimi”. Pra, le të kontrollojmë emailin tonë. Kështu që ne do të shkojmë në Webmail-in tonë dhe do të shihni se kemi dy mesazhe me email. Kjo është nga WordPress.com dhe ka të bëjë me regjistrimin tonë Jetpack. Tani ne mund ta shohim këtë si HTML dhe do të funksionojë shumë më mirë. Pra, le të klikojmë Konfirmo Tani për llogarinë tonë WordPress.com dhe tani që është bërë. Kështu që unë do të fshij këtë mesazh dhe më pas do të shikojmë të aktivizojmë llogarinë tonë MailChimp. Ne mund të klikojmë këtu dhe për të vërtetuar se nuk jemi një robot, unë do të klikoj këtë. Por mbase unë jam një robot shumë i zgjuar. Pra, tani le të vendosim llogarinë tonë MailChimp. Ju tregoni pak për dyqanin tonë dhe ku është, dhe ne do të vazhdojmë. A shet biznesi juaj ndonjë gjë në internet? Nëse shisni në internet, ne do t’ju ndihmojmë që dyqani juaj të jetë i integruar me llogarinë tuaj, në mënyrë që të mund të dërgoni postë elektronike në shënjestër te klientët e tregtisë elektronike, të gjurmoni ROI dhe më shumë. Ne do të klikojmë Po dhe thotë se ata kanë integrime për këto pesë platforma, dhe shumë më tepër, dhe e drejtë ka WooCommerce. Ai që ne po përdorim Dhe ne mund t’i ndajmë fushatat tona me ndjekësit dhe të krijojmë postime sociale. Kjo është ndoshta një ide e mirë për një dyqan të vërtetë. Nuk do ta bëj këtë në këtë video, por ju mund ta bëni atë duke ndjekur këto udhëzime. Dhe së fundmi ata duan të dinë nëse ne dëshirojmë të pajtohemi në gazetën e tyre. Do të them jo për tani. Ne do të klikojmë Le të Shkojmë. Tani nëse kthehemi në blogun tonë thotë se duam të shkojmë në cilësimet e llogarisë, Extras, çelësat API, kështu që le ta bëjmë atë. Keyselësat e llogarisë, shtesave, API. Thotë se nuk kemi ndonjë të drejtë tani, kështu që duhet të bëjmë një të tillë. Kështu që ne do të krijojmë një çelës dhe ky është ai. E tëra çfarë duhet të bëjmë është të klikojmë atë buton. Kështu që ne kopjojmë këtë çelës API dhe e ngjisim këtu, dhe tani MailChimp dëshiron të dijë pak më shumë rreth dyqanit tonë. Lokali ynë është anglisht, ne jemi duke përdorur dollarë amerikanë, dhe jemi në zonën kohore Lindore. Kështu që tani unë do t’i ruaj të gjitha ndryshimet dhe tani kur të dërgojmë një email dëshiron të dijë disa informacione. Nga kush është? Unë thjesht do ta vendos emrin tim, do ta vendos në adresën tonë të re të postës elektronike, temën e paracaktuar, gjuha e paracaktuar është anglishtja dhe një mesazh kujtese lejeje që thotë se jeni pajtuar në buletinin nga myWPstore dhe do t’i ruaj të gjitha ndryshimet. Tani duam ta sinkronizojmë dyqanin tonë me një listë dhe do të jetë ky. Gjatë sinkronimit automatik fillestar pajtohen klientët ekzistues. Tani për tani ne nuk kemi ndonjë gjë që të funksionojë shkëlqyeshëm. Ne kemi Cilësimet tona të zgjedhjes, të cilat duhet t’i lexoni me kujdes, sepse ajo që ju nevojitet ndryshon nga vendi ku jeni, Cilësimet e Avancuara të Kutisë së Kontrollit, për të ndryshuar vendndodhjen e kutisë së zgjedhjes në zgjedhjen në arkë, një nga veprimet e formës WooCommerce të disponueshme. Do ta lëmë menjëherë këtu në formularin e faturimit. Dhe pastaj dëshiron të dijë se çfarë madhësie të imazhit do të përfshijë në email. Do të largohemi dhe unë do t’i ruaj të gjitha ndryshimet. Aty shkojmë. Tani MailChimp dhe WooCommerce po komunikojnë me njëri-tjetrin. MailChimp di për produktet tuaja dhe WooCommerce e di për lexuesit tuaj të postës elektronike. Ne do ta lëmë këtë vetëm tani dhe do t’i kthehemi asaj kur të fillojmë procesin e arkëtimit. Para se të arrijmë te cilësimet Stripe, dëshiroj të theksoj këtu në krye se ekziston një alarm për vendosjen e tastit tonë të MailChimp API në faqen e duhur të cilësimeve. Tani mund të kujtoni se ne tashmë e vendosim çelësin tonë në një faqe të cilësimeve. Ajo shtojcë ishte që të lidhte WooCommerce dhe MailChimp. Kjo lidh WordPress dhe MailChimp. Pra, le të shkojmë përpara dhe të vendosim çelësin tonë atje. Dhe ashtu si tani WordPress e di për listën tonë. Do të kalojmë në MailChimp shumë më thellë brenda disa minutash, por tani për tani, le të shohim Stripe. Stripe është një procesor i kartave të kreditit. Tani kemi kërkuar nga WooCommerce të krijojë për ne një llogari me Stripe. Pra, le të shkojmë në emailin tonë dhe pikërisht këtu është një email nga pagesa Stripe, WooCommerce Services, pretendoni llogarinë tuaj në Stripe dhe thotë se Stripe e lehtëson pranimin e pagesave në internet. Shërbimet WooCommerce sapo kanë krijuar një llogari Stripe për ju, ju lutemi klikoni në lidhjen më poshtë për të siguruar që pagesa juaj të arrijë në llogarinë tuaj bankare pa vonesë. Pra, le të klikojmë, Pohojmë llogarinë tënde në Stripe. Duhet të krijojmë një fjalëkalim dhe tani llogaria jonë e Stripe është e ruajtur dhe mund të shohim pultin. Tani mënyra se si punon Stripe është që dikush viziton faqen tuaj te internetit, zgjedh një produkt dhe plotëson formularin e blerjes, dhe kur klikojnë Submit ajo i dërgon informacionet e kartës tuaj të kreditit në Stripe ku përpunohet dhe mblidhen paratë. Pastaj Stripe i mban për një periudhë të shkurtër, zakonisht vetëm një ditë, dhe pastaj i dërgon periodikisht të gjitha paratë që kanë mbledhur direkt në llogarinë tuaj bankare. Kështu që ju vërtet nuk keni nevojë të bëni shumë. Tani diçka për të cilën WooCommerce ka nevojë është çelësat API. Pra, tani për tani mund të shohim që Stripe është e aktivizuar dhe kjo është mënyra se si Stripe i referohet në anën e përparme të faqes suaj të internetit, dhe ju mund të shihni që ne kemi një çelës të publikueshëm të drejtpërdrejtë dhe një çelës sekret të gjallë, por nëse mundësojmë mënyrën e provës, nuk ka çelësa. Kështu që duhet të shkojmë të marrim çelësat e provës. Tani për tani ne po shohim të dhënat e provës. Mund ta shikoni këtu. Për të hyrë në të dhënat e drejtpërdrejta, duhet të aktivizojmë llogarinë tuaj. Ne nuk do ta bëjmë këtë në këtë video. Ju do të klikoni këtu, dhe kjo përfshin vendosjen e informacionit tuaj bankar në mënyrë që Stripes të mund t’ju dërgojnë para. Tani për tani ne do të përdorim Stripe vetëm në modalitetin e provës. Pra, për të marrë çelësat tanë API do të klikojmë tek Zhvilluesit dhe pastaj lidhja tjetër, poshtë saj, janë çelësat API. Dhe do të shihni këtu kemi çelësat e Publikueshëm dhe Sekret. Tani thotë se në krye këto janë çelësat tanë të testeve API, kështu që unë do të kopjoj çelësin tim Publikueshëm dhe do të kthehem në WooCommerce dhe do ta ngjisim këtu, dhe pastaj do të marr tastin tim të Testit dhe do ta ngjis mu ketu. Tani pasi këto janë çelësa provë ato nuk mund të përdoren në të vërtetë për të përpunuar ndonjë kartë. Një mundësi tjetër që duam të shikojmë është butonat e kërkesës për pagesa. Nëse e lëmë këtë, atëherë Apple Pay bëhet një mundësi përmes Stripe. Një mundësi tjetër është nëse lejohen ose jo kartat e ruajtura. Unë do të lë atë tani për tani. Pra, ne do të klikojmë Ruaj Ndryshimet dhe atje jemi. Tani është vendosur Stripe, si në modalitetin e drejtpërdrejtë ashtu edhe në atë provë. Tani nëse do të përpiqesha të përpunoja diçka në modalitetin e drejtpërdrejtë, ajo ende nuk do të funksiononte sepse nuk e kam lidhur Stripe në bankën time dhe unë do të lë atë që ju të bëni. Nuk është aspak e vështirë dhe Stripe do të jetë e lumtur t’ju ndihmojë, nëse i thirrni ose i dërgoni me email. Pra, tani Stripe është vendosur e gjitha. Kemi edhe një portë pagese që duhet të vendosim para se të vazhdojmë më tej. Kështu që unë do të shkoj në WooCommerce dhe Settings, dhe në qendrën kryesore këtu është Pagesat, dhe ne do të vendosim PayPal. Do të vini re se ka një larmi portash pagese këtu dhe ka shumë më tepër sesa këto në të vërtetë. Nëse shkoni në WooCommerce.com, mund të shihni se ka ndoshta qindra dhe ia vlen të kërkoni përmes tyre për të parë nëse ka ndonjë që ju përshtatet më mirë sesa PayPal ose Stripe, por PayPal dhe Stripe zakonisht mbulojnë pothuajse gjithçka që dikush dëshiron të bëjë . Tani do të vini re këtu se PayPal i rregullt nuk është i aktivizuar. Kjo është për shkak se standardi PayPal ridrejton klientët në PayPal për të futur informacionin e tyre të pagesës dhe shumë klientë konstatojnë se nuk janë të vështirë. PayPal Express lejon njerëzit të paguajnë të drejtën në faqen tuaj pa pasur nevojë të largohen. Alreadyshtë tashmë e aktivizuar dhe kështu do të klikojmë Menaxho, këtu në të djathtë. Ky titull këtu do të jetë i dukshëm për klientin si një mundësi që ata të zgjedhin të bëjnë një pagesë dhe më pas është ky përshkrim që ata gjithashtu do të shohin. Tani për tani ne jemi në ambientin e gjallë dhe do të kalojmë në Sandbox, dhe tani kemi tre mundësi këtu për t’u lidhur me PayPal. Ne mund të klikojmë këtë buton blu për të konfiguruar ose lidhur një llogari ekzistuese PayPal Sandbox, mund të klikoni këtu për të ndryshuar hyrjen e kredencialit API manual, që do të thotë se do të shkonim në PayPal dhe do t’i merrnim vetë letrat tona kredenciale dhe do t’i shkruajmë ato, ose mund të vërtetojmë pagesat me Shërbime WooCommerce. Ky është në të vërtetë opsioni më i lehtë dhe vjen me një modul Jetpack që kemi instaluar. Kështu që ne do të shkojmë përpara dhe ta bëjmë atë. Dhe tani kjo pjesë ndryshoi, gjithçka që duhet është adresa jonë e postës elektronike për PayPal, dhe kjo është ajo, kujdeset për pjesën tjetër. Tani kur njerëzit vendosin të paguajnë përmes PayPal, paratë do të shfaqen në llogarinë tuaj. Tani ka disa mundësi të tjera këtu, ne do të hedhim një vështrim. Këtu keni një emër të markës, ky duhet të jetë emri i dyqanit tuaj, ose markës ose ndonjë gjë tjetër që ju intereson. Ne do të shtojmë imazhin tonë të logos dhe sigurohuni që ta vendosim Alt Tekstin, ndihmon shumë me lexuesit e ekranit, dhe ne do të vendosim të njëjtën imazh për të dy pikat, edhe pse thotë se ka madhësi të ndryshme sepse WooCommerce ndryshon në madhësi kjo për ne. Dhe tani ka disa gjëra të tjera këtu që janë opsionale, që ne nuk do t’i mbulojmë. Disa prej tyre janë të lidhura posaçërisht me biznesin dhe do të jenë zgjedhje që ju duhet të bëni. Për shembull, Parafjalë Faturë, nëse po filloni nga e para është mirë ta lini atë në WC- por nëse tashmë keni një prefiks të faturave për një dyqan ekzistues, do të dëshironit ta ndryshonit këtu. Këtu ekzistojnë opsione për të kërkuar një adresë faturimi ose një numër telefoni, përveç kësaj mund të manipulojmë opsionalisht mënyrën se si duket butoni. Butonat e mençur ju lejojnë të bëni gjëra të tilla si të zgjidhni një ngjyrë dhe një formë, etj. Ne po zgjedhim të fshehim faktin që PayPal mund të përdorë një kartë krediti sepse ne po ofrojmë Stripe, e cila bën karta krediti. Pra, ndërsa ka shumë mundësi të mëdha në këtë faqe, ne do t’i lëmë të gjitha të paracaktuara sepse ato punojnë shumë, shumë mirë, por ndjehen të lirë të eksperimentojnë dhe të shohin se çfarë ju pëlqen. Dhe tani do të klikojmë Ruaj ndryshimet. Tani PayPal është caktuar. Pas disa minutash, ne do të eksperimentojmë me dërgimin e disa transaksioneve përmes Sandboxes. Tani që kemi ngritur shumë konfigurimin e dyqaneve, ne do të fillojmë të punojmë për ta bërë pjesën e përparme të faqes sonë të internetit të duket si dyqani që duam të kemi. Tani për tani skaji i parë duket mënyra sesi bën sepse ka shumë, shumë cilësime standarde. Ne kemi importuar disa widget dhe ka disa fusha që kanë tekst të paracaktuar në to, etj. Le të fillojmë. Së pari le të bëjmë një faqe në shtëpi. Tani faqja jonë kryesore është një faqe në blog dhe ne nuk duam që, ne duam që ajo të përdor një faqe aktuale. Kështu që ne do të fillojmë duke shkuar për të Rregulluar dhe do të shkojmë në Cilësimet e Faqes, dhe do të shihni këtu, menjëherë, faqja jonë fillestare shfaq postimet tona të fundit. Ne do të kalojmë në një faqe statike dhe atëherë duhet të krijojmë një faqe në shtëpi. Kështu që ne do të klikojmë Shto faqe të re dhe do ta quajmë Shtëpi dhe klikojmë Shto. Atje, tani faqja jonë kryesore është një faqe e quajtur Shtëpi. Pastaj për faqen tonë të Postimeve, duhet gjithashtu të krijojmë një por do ta quajmë Lajme në vend të blog. Dhe tani kemi një faqe lajmesh, kështu që le të klikojmë në Publikimi, dhe mbyllim personalizuesin dhe tani kemi faqen tonë. Por ne kemi ende një shirit anësor këtu dhe duam të ndryshojmë logon. Pra, le të kthehemi te Rregullojme dhe do të shkojmë te Opsionet e Tema, Cilësimet e Përgjithshme dhe duam një kolonë dhe shiritin anësor. Dhe këtu thotë se, Kontrolloni shitjen tonë të dimrit! Bli Tani. Dhe ky është ky tekst këtu, kështu që le ta heqim atë dhe në vend të kësaj do të tregojë datën. Tjetra le të bëjmë logon tonë. Ne do të shkojmë në Identitetin e Faqes dhe Zgjedhim Logo. Tani ne kemi ngarkuar tashmë logon tonë kur ishim duke punuar me PayPal, kështu që është këtu. Dhe ne nuk duam të korrim, kështu që unë do të klikoni Skip Crapping, dhe atje ai thotë myWPstore por ne nuk duam këtë kokë të bazuar në tekst, ose nëntitull, kështu që ne do t’i zgjidhim ato. Atëherë do të klikojmë në botimin dhe mbylljen e personalizatorit, dhe arsyeja pse e mbylla personalizuesin këtë herë është fakti se e bëra logon pak më të madhe sepse kjo është një temë e përgjegjshme siç duhet, logoja bëhet më e vogël ndërsa shfletuesi bëhet më i ngushtë, kështu që akoma duket mirë edhe në një celular. Tani hapat tanë të rradhës në dizajn vërtet vërtiten rreth produkteve, përmbajtjes sonë, të cilën nuk i kemi ende. Pra, ne nuk mund të bëjmë një navigacion të duhur dhe nuk mund të vendosim kategori dhe produkte në faqen kryesore këtu. Pra, le të hedhim një vështrim në vendosjen e disa produkteve. Për të futur një produkt, ne do të shkojmë në pult, dhe më pas produkte, dhe do të klikojmë të gjitha produktet, dhe për shkak se nuk kemi ndonjë gjë, na jep një buton të madh për të krijuar një të parën tonë. Tani ekzistojnë me të vërtetë dy lloje të produkteve për WooCommerce, të thjeshta dhe të ndryshueshme. Një produkt i ndryshueshëm është çdo produkt që ju pyet opsionet. Kështu për shembull mund të jenë madhësi ose ngjyra të një bluze. Një produkt i thjeshtë nuk ju jep asnjë mundësi, thjesht e blini ashtu siç është. Do të fillojmë me një produkt të thjeshtë. Ne do të shesim një busull. Dyqani ynë do të shesë veshje kampe. Kjo është një kohë e përshtatshme për të diskutuar këtë mesazh gabimi që keni parë përgjatë gjithë videos deri më tani. Ajo thotë se tema jonë, e fundit, përmban disa kopje të vjetruara të disa skedarëve të modeleve WooCommerce. Unë kontaktova Array Temat në lidhje me këtë dhe ata thanë që ky model i veçantë nuk ndikon as në funksion, as në dizajn, kështu që ne mund të injorojmë me siguri tani për tani. Deri në kohën kur po e shihni këtë video, problemi mund të zgjidhet dhe madje nuk mund ta shihni edhe këtë gabim. Kështu që tani për tani unë do të klikoj Heqjen. Pra, le ta vendosim emrin tonë të produktit dhe pastaj mund të vendosim informacione rreth produktit tonë. Tjetra zgjedhim llojin e produktit tonë. Siç e përmenda është një produkt i thjeshtë. WooCommerce gjithashtu mund të trajtojë produkte virtuale ose të shkarkueshme të cilat do të ishin si bileta ose softuer. Ne nuk do të mbulojmë ato lloje në këtë video. Tona do të jetë vetëm produkte fizike. Tjetra do të vendosim një çmim. Ne nuk do të bëjmë një çmim shitje tani për tani. Do ta mbulojmë atë brenda disa minutash. Ky është një produkt i tatueshëm me norma standarde tatimore që aplikojnë. Tani nëse dëshironi mund të vendosni informacione për inventarin, por kjo nuk kërkohet. Unë do të fut një SKU. Ne gjithashtu mund të zgjedhim për të menaxhuar aksionet. mund të themi se sa kemi dhe mund të lejojmë ose jo porositje, dhe mund të zgjedhim opsionalisht që të kemi vetëm një prej këtyre të blerë në një mënyrë të vetme. Nuk do të menaxhoj aksionet tani. Pastaj kalojmë në transportim. Ne themi se sa peshon dhe do të vini re se kjo është në ongë sepse e vendosëm atë në parametrat tanë më herët dhe më pas dimensionet. Mbani në mend që nuk po vendosni dimensionet e produktit si një busull, por është paketim, dhe më pas mund të zgjedhim një klasë transporti. Ne nuk kemi ngritur ndonjë klasë të transportit. Kjo nuk kërkohet as. Nëse dërgoni vetëm një rrugë, atëherë nuk keni nevojë për klasë. Ju mund të keni produkte të lidhur në mënyrë opsionale, kështu që nëse ne gjithashtu kemi shitur një rast busull mund të lidhemi me të, por tani nuk kemi. Ekzistojnë atribute të cilat janë të krijuara me porosi, kështu që mund të themi për shembull se është e veshur me nikel ose diçka e tillë, por ne nuk do të vendosim ndonjë atribut tani dhe pastaj nën Advance, mund të vendosim një shënim blerjeje dhe thotë, Vendosni një shënim opsional për t’i dërguar klientit pas blerjes. Ekziston një Renditje Meny, e cila ju lejon të vendosni produkte në një rend të veçantë dhe pastaj mund të aktivizoni opsionalisht Shqyrtime, ne do ta lëmë atë. Ne gjithashtu kemi një përshkrim të shkurtër të produktit, i cili është i ngjashëm me atë të gjatë, por që shfaqet në vende të ndryshme. E gjata shfaqet në faqen e vetme të produkteve, ku e shkurtra shfaqet në listën arkivore të produkteve. Kështu që ne thjesht do të marrim fjalinë e parë të kësaj dhe do ta vendosim këtu. Tani le të shohim në shiritin tonë anësor. Ne mund të zgjedhim kategori. Unë do të shtoj një të re të quajtur Aksesorë. Nuk do të zgjedh të përdor etiketat tani. Ne duam të bashkojmë butona dhe unë do të vendos një imazh të produktit. Dhe ne do të vendosim në tekst alt, si gjithmonë dhe të zgjedhim imazhin e produktit të vendosur. Tani mund të shtojmë edhe imazhe galerish produktesh, kështu që nëse keni më shumë se një imazh të këtij produkti mund të vendosni sa më shumë që të keni nevojë. Unë kam vetëm një tjetër. Kështu që unë do të shtoj në galeri dhe kjo është ajo. Ne vendosëm një titull dhe një përshkrim të gjatë. Ne zgjodhëm produkt të thjeshtë. Ne vendosim sa kushton. Ne nuk kemi zgjedhur që ta bëjmë atë në shitje tani. Ne kryesisht anashkaluam inventarin. Ne vendosëm informacione për transportin. Ne nuk kemi asnjë produkt tjetër për t’u lidhur. Ne nuk kemi ndonjë atribut tjetër dhe vendosëm të lëmë vlerësime të aktivizuara. Pastaj i dhamë një përshkrim të shkurtër të produktit. Ne e vendosëm atë në një kategori, vendosëm një imazh të paraqitur dhe pastaj shtuam një imazh në galerinë e produktit. Pra, le të klikojmë në Publikimi dhe ne nuk kemi bërë ende ndonjë punë të projektimit në faqet e një produkti të vetëm, por le të hedhim një vështrim dhe të shohim se si duket. Kështu që për shkak se Temat e Array janë të shkëlqyera, duket bukur jashtë kutisë. Ne mund ta zmadhojmë figurën, mund të klikojmë për të parë një tjetër, mund të shikojmë përshkrimin e gjatë, të shikojmë në informacion shtesë, të shohim rishikimet. Këtu në të djathtë mund të shohim përshkrimin tonë të shkurtër, mund të zgjedhim sa duam të blejmë, mund të shtonim në shportë ose të përdorim PayPal Buy Now dhe këtu janë butonat tona të ndarjes dhe SKU-në tonë, si dhe kategorinë. Diçka që dua të rregulloj në këtë faqe është URL. Myshtë myWPstore.com/?product=brass-compass. Shenja e pyetjeve dhe shenjat e barabarta nuk janë të mëdha për SEO. Pra, le të hedhim një vështrim se si ta rregullojmë atë. Ne do të shkojmë te Parametrat, Permalidhjet dhe do të ndryshojmë llojin e URL-së për të postuar emrin. Ne gjithashtu kemi disa mundësi këtu se si duken produktet tona të dyqaneve. Nëse duam mund ta kemi fjalën dyqan të jetë në URL ose mund ta lëmë atë si parazgjedhje, që është produkt / mostër-produkt. Unë preferoj të bëj dyqane atje. Ju gjithashtu mund të keni kategori opsionale këtu, por le të klikoni Ruaj Ndryshimet, atëherë ne do të klikojmë Redakto produktin, dhe do të shihni këtu se ai ndryshoi. Pra, nëse shkojmë ta shohim përsëri, është / dyqani / bronzi-busulla e cila është një URL e mrekullueshme për SEO. Tjetra le të shtojmë një produkt të ndryshueshëm. Ndërsa fillojmë të bëjmë produktin tonë tjetër, dua t’ju tregoj një gjë të vogël të zoti. Nën menunë e re në shiritin e administratorit WP është Produkti, si dhe disa gjëra të tjera që lidhen me WooCommerce. Pra, le të klikojmë Produkti i Ri. Tani produkti ynë i fundit ishte një produkt i thjeshtë. Kjo do të jetë e ndryshueshme, që do të thotë se do të pranojë mundësi të ndryshme. Kjo do të jetë një bluzë e bardhë. Për veshje kampe ju dëshironi një mbathje me cilësi të lartë midis jush dhe veshjeve tuaja të jashtme. Ne do ta vendosim përshkrimin tonë. Tani do të jetë unisex, kështu që nuk do të jenë burrat dhe gratë, dhe është e bardhë kështu që nuk do të ketë ngjyra të shumta por do të ketë një larmi madhësish. Tani kur e kemi përshkrimin tonë, le të zgjedhim Produktin e Ndryshueshëm. Ne i lëmë taksat tona sipas standardit të tatueshëm, sipas Inventarit Unë do të krijoj një SKU dhe ne do të zgjedhim të mos menaxhojmë përsëri aksione. Nën Transportin, ne do të vendosim ounces, gjashtë inç nga katër inç nga një inç, asnjë klasë transporti. Ne nuk kemi përsëri produkte të lidhura, nëse do të mund të bënim diçka si pantallona joga. Për atributet kjo është ajo ku ne krijojmë variacionet tona. Pra, ne do të krijojmë një të quajtur madhësi dhe vlera të shumta ndahen nga ky shirit vertikal i quajtur tub, kështu që do të bëjmë ekstra të vogla dhe më pas tubin, pastaj të vogël, pastaj një tub tjetër, të mesëm, pastaj një tub tjetër, të madh , dhe ekstra-të mëdha. Ne duam që ato të jenë të dukshme në faqen e produkteve dhe duhet ta përdorim për variacione. Pra, tani le t’i ruajmë atributet. Tani kur shkojmë në Variacione, ne do të klikojmë Shto Variacion, dhe kemi një variant, dhe ata mund të zgjedhin çdo madhësi, por tani nëse e klikojmë atë, marrim të gjitha këto mundësi. Ky ndryshim është aktivizuar, nuk mund të shkarkohet, ose virtual dhe ne nuk po menaxhojmë aksione. Për një çmim ne do të vendosim në $ dhe ne do të zgjedhim përsëri të mos bëjmë një shitje. Sshtë në magazinë, ne do të vendosim në të njëjtën peshë dhe madhësi, transporti dhe taksat do të jenë të njëjta me prindin dhe mund të vendosim një përshkrim të vogël, por nuk do të kemi. Kështu që unë do të klikoni Ruaj Ndryshimet. Dhe pastaj do të shkojmë në Advanced dhe do ta lëmë ashtu siç kemi bërë me beqare, ku njerëzit mund të lënë vlerësime, por ne nuk do të lëmë një shënim blerjeje ose një urdhër menuje. Ne kemi nevojë për një përshkrim të shkurtër të produktit, kështu që unë do të marr vetëm fjalinë e parë të përshkrimit të gjatë dhe ta vendos atë menjëherë, dhe në shiritin tonë anësor le ta japim atë një kategori Veshjesh. Pa asnjë etiketë, Ndarje, ne do të tregojmë butonat dhe tani le ta zgjedhim imazhin tonë. Dhe ne do të sigurohemi që të vendosim disa tekste alt dhe nuk ka imazhin tonë të produktit, dhe ne do të shtojmë një më shumë për galerinë, dhe Shtoni në galeri, dhe tani do t’i botojmë. Dhe tani le ta shohim. Aty jemi, bluzë e bardhë, $. Këtu janë madhësitë tona. Sa këmisha dëshirojmë dhe ju do të vini re se butoni Shto në Shportë dhe butonat PayPal Buy Now nuk funksionojnë. Kjo është për shkak se ne nuk kemi zgjedhur ende një produkt. Tani kemi dhe tani mundemi. Nën Informacionin Shtesë, ne mund të shohim peshë, dimensione dhe madhësi, dhe nuk kemi asnjë vlerësim. Tani që kemi disa produkte, unë do të importoj disa produkte në mënyrë që të kemi një dyqan më të shpejtë, por nuk do të bëj asgjë të re që nuk ju kam treguar tashmë. Unë thjesht do të bëj të njëjtën gjë pa pushim. Kështu që ne do ta modifikojmë. Përmes magjisë së redaktimit, ju nuk keni nevojë të më shihni mua të hyj në shumë, shumë produkte. E vetmja gjë e re në secilin prej këtyre produkteve që nuk i keni parë është tek artikujt e shitjes. Ne do të marrim busullën tonë që kemi hyrë më herët dhe do të shkojmë te skedari i Përgjithshëm dhe ju e shihni këtë një çmim të rregullt prej $. Le ta bëjmë çmimin tonë të shitjes $ dhe ta azhurnojmë dhe tani dua t’ju tregoj dy gjëra të ndryshme. Në faqen e përparme të faqes sonë të produkteve, tani ka çmimin e plotë me një grevë përmes dhe më pas çmimin e shitjes atje, ndërsa në anën e administratorit mund të shihni edhe çmimin e plotë me një grevë përmes. Tani ka edhe një gjë më interesante që mund të bëjmë me shitjet. Mund të planifikojmë, nga dje deri nesër, kjo është shitja jonë e Katërt të Korrikut. Ne klikojmë azhurnimin dhe ringarkojmë, dhe do të shihni që është akoma në shitje. Sidoqoftë, le ta bëjmë të shkojë deri sot dhe do të shihni që shitja ka mbaruar, që do të thotë nëse keni dashur të kaloni deri në fund të ditës së sotme, duhet të caktoni datën e mbarimit si nesër, dhe kjo është gjithçka që ka për të shitur artikuj. Tani është koha ta bëjmë faqen tonë vërtet të bukur. Hapi i parë për ta bërë faqen tonë vërtet të bukur është të ndryshoni modelin e faqes fillestare. Tani për tani është duke përdorur një model të vetëm të postimeve në blog. Pra, le ta modifikojmë këtë faqe dhe në të djathtën këtu ne do të zgjedhim Faqen e Internetit dhe Përditësimin, dhe tani le të rimarrim faqen kryesore. Dhe ashtu si faqja jonë kryesore duket shumë më tepër si një dyqan, por akoma nuk është në rregull. Për një gjë dua një pamje tjetër dhe dua fjalë të ndryshme këtu për dyqanin tim. Pra, ne do të klikojmë Customize dhe tani do të shihni se ka pak lapsa blu përreth. Le të klikojmë në këtë. Unë do të bëj këto fjalë të thonë, Vegla më e mirë e kampeve në dispozicion, dhe unë do të nxjerr tekstin sekondar krejt. Pra, tani kemi tekstin që duam, por le ta ndryshojmë sfondin e kokës. Unë do të klikoj Ndrysho imazhin dhe do të shkoj në Ngarkim. Ne do të futim në tekstin tonë alt. Tani kemi një imazh të shkëlqyeshëm, le ta zhdukim atë vetëm pak. Aty duket shumë mirë. Tani për tekstin e butonit header, le ta ndryshojmë në, Kontrolloni pajisjet tona. Ne do të vendosim / blerim lidhjen sepse kjo është adresa e dyqanit tonë. Atëherë unë do të doja që butoni ynë të ishte i rrumbullakët. Tani që duket mjaft mirë deri më tani. Le të klikojmë në Publikimi dhe të mbyllim personalizuesin dhe të shohim se si duket kur është i gjerë. Kjo duket vërtet e mprehtë. Tani kjo pjesë është kategori dhe ju do të vini re se kjo kategori ka një imazh dhe disa tekst dhe këto jo. Le të shkojmë ta rregullojmë. Ne do të shkojmë te Produktet dhe Kategoritë, atëherë do t’i Redaktojmë, Aksesorët dhe gjithçka që na nevojitet këtu është një përshkrim dhe një tablo e vogël. There’s our alt-text and for our description we put in this text and then we’ll click Update. And now when I reload, there it is. Let’s change our bag image. Here’s our alt text. We’ll save and reload. Next let’s do clothing. There’s our description. We’ll upload an image. We’ll use this image and update, and then refresh. Now we have a great logo, a great header with a call to action link, and three categories. Let me click Customize and show you how those categories are placed there. The homepage template placed them there but you can click these and choose which ones they are. So for example, if we wanted to reorder them we could make accessories be in the middle and bags be on the end. This Header Search option is for this and it tells us what it is searching. The default search searches your entire site, including your blog posts but right now it’s searching only products. The shop sidebar position is this and in this section we’re going to put some products, and you’ll note that it’s going to come in columns of three. Let’s do that next. Since we’re building the store of course we want products on our homepage and while these categories are neat, we really want products right here. Fortunately our theme comes with a great way to make that happen. I’m going to go to the Dashboard and then under Appearance, Getting started. Right here it says add a WooCommerce store homepage. The way it works is that it includes a number of short codes and fortunately they even provide some great code for us. So we can simply copy this. Now we’ll edit our homepage and paste this information right here. However you note that there’s a light blue background here. We don’t really want that. What that means is that it copied some extra code from the page we were on. If we switch over the Text tab, you’ll note that all of our HTML tags are messed up. So we actually want to paste our HTML into the Text tab and now when we go back to Visual. It looks a lot more like it should. Let’s click Update and go back to our page and look at it. And here we have featured products, newest products, sale products, and best sellers. But how does that work? What makes them featured? Well let’s take a look here. Let’s click on the hat and then edit this product. In the top right box here, the Publish box, you’ll note that it says Catalog visibility, Shop and search results, Featured, if we click Edit you’ll see that we have a number of options here. We can have our product show up in both the shop and search results, or the shop only, or search results only, or we could have it completely hidden. Hidden is useful for when you run out of inventory but there’s also a checkbox here for, This is a featured product. So let’s uncheck that, click Update, and reload our homepage and now the hat is gone. Let’s look at our compass that we made ourselves. And we’ll edit this, and go to Catalog Visibility, and mark it as a featured product. Click Update, and now our brass compass is a featured product. Now there’s something important I need to tell you. The concept of featured product is a WooCommerce feature. How it gets rendered on your website is entirely up to the theme. Array Themes allows you to make a little shortcut that displays featured products but another theme might not have that shortcode and you might need to put it in a widget or something like that. For our purposes the shortcode works wonderfully but if you ever switch themes you need to keep in mind that your featured products might appear in a different way. Newest products obviously are simply listed in the order they were created so there are the two we created, plus one that was imported from an earlier date. Then we have sale products and these are simply products that are marked as on sale, and of course here we have bestsellers. Now this is calculated by number of sales. Since we didn’t really have any sales at all on this demo store, part of the data that I imported included some transaction information. So this section is simply looking at those transactions and counting them, whichever product has the most shows up in here. We’ll take a look at transactions in a few minutes but this is all there is to getting products on your homepage, just those shortcodes. Now of course you want more products than you can fit right here, so also in a few minutes I’ll show you how to make a great navigation system, so people can find all of your products. Now that we’re starting to get product archives, as well as single product pages together, it’s time to look at our sidebar. This is the homepage and our sidebar has a Cart, Product Categories, Recently Viewed, which is really slick and Search. If we go to a single product and scroll down, you’ll see there’s Cart, Recently Viewed, Product Categories, and Search again. But if we go to a category page, you’ll see there’s a Cart but then there’s also a Filter by price, and again Categories, and Recently Viewed. Filtering by price is pretty slick. For example we can make it go less than $ and our compass disappears but something else that’s slick is that the filter range is the lowest product price on the page to the highest. So if you sell a collection of $ to $ things you don’t end up with a slider that goes up to $, and people have to adjust it every time. Let’s take a look at how these side bars are organized. If we go to our Dashboard, Appearance, Widgets, we have a plain the sidebar that appears on posts and pages. We have a footer, which has right now a plain text widget, Recent Posts, Categories and Products, then we have our Shop Archive and our single product. Now if we look on our left there are a variety of widgets we could use. We looked at Filter Products by Price but there’s also Filter Products by Attribute and by Rating. Then if we scroll down, you’ll be able to see Product Categories, Products, Product Search, Products by Rating, Product Tag Cloud, which are different from filtering, it simply lists your products. Now you’ll note that the Shop Archive sidebar has a Filter Products by Price widget but the homepage does not. That’s because the WooCommerce widgets are smart enough to not show up on a page where they can’t be used even if you put it there. So while you don’t see that filter widget here it actually is the homepage. Now on our Archive, under the Product Categories, we’re showing product counts but on our single, we’re not and that bothers me. So I’m going to show product counts. So we’ll save and you can see them here on an archive and if we go to any product now you can see the counts there, as well. The most important widget to have is your Cart. That’s what people use to see what they have when they’re shopping. You’ll want that available to them at all times. Now if we go to our News page, it does not have anything related to the store and that’s not good. We want our cart on this page, as well. Now you’ll see that up here in the header but it’s not quite as visible and flashy. We want it in more than one place so that people are more likely to see it. So all we have to do is drag the cart right there. We have the option to Hide if the cart is empty, but again we don’t want people to forget that they’re here to shop, we want them to see the cart all the time. So now while looking at this post you can see we have a cart. Now my next suggestion is entirely up to you from a marketing standpoint, you could also put products there. You could choose to put a list of your store’s products or the product categories. Now this is the News page we’re talking about so we don’t want to take useful news information, like recent posts and hide it too much. So we’ll leave the Product Categories here on the bottom. So now as people are reading a post, they get to see these product categories and again we don’t have numbers, so we’ll show product counts and there they are. So now we’ve configured the sidebar on your blog on single products and on the homepage. One of the most important things on any site is the navigation. That’s how people find your content, it’s how Google finds your content, and it’s even more important with a store. If you had a brick-and-mortar store and you hid your products in the back room no one would ever buy them. So let’s take a look at how to make the navs on this site work wonderfully. There’s one right here that was automatically created by WordPress but there are several more on this page that aren’t readily visible yet because we haven’t built them. So let’s dive in. We’ll click the Customizer, and we’ll go to Menus, and you’ll see we have no menus, but we have locations, we have a Featured Product Category Menu, a Primary Menu, a Top Bar Menu, Social Icons, Featured Category, and a Footer Menu, and we’ll create a menu for each of those positions. The items you end up with in your navigation, might vary from what I have because you have a different store, but this will show you how to get them in the right place and then you can choose whatever you want in them. Let’s go back here and we’ll create new menu. And you can see here our locations. I’m actually going to start with a Social Icon Menu. With this particular theme the menu name doesn’t matter, you can name it anything you want. So I give it a name and I click Social Icon Menu and then Next, and now I can add items. Now for Social, we’re linking off our site so we don’t need any of these pages. We’ll close Pages and open Custom Links, and now I’m going to put in Twitter.com and then you could put in your Twitter handle after that, but for text I’m just going to call it Twitter, and click Add to Menu. We’ll do the same with Facebook, next we’ll do Instagram, and then we’ll leave it at that. Let’s click Publish and now you’ll see that in the top right we have social icons, and if I click this pencil it takes me right back over here where I can choose which menu goes in there. If we want to go back we can edit, we can add items, and you’ll see it added a Pinterest item. Now if you add something that it doesn’t understand, like winningwp.com, then it puts it up there in text. We can click to reorder, we can move them around, and then we can optionally also remove. So I’m going to publish that and then we’ll look at the next menu. Next we’re going to work on the Top Bar Menu, which goes right here next to Social. So we’ll Create New Menu, choose Top Bar Menu, and we’ll just call it the Top Bar Menu and click Next, and then Add Items. So let’s close Custom Links and open up Pages. We’ll add My Account and Checkout. We also want a cart so I’m going to search here and there it is. So now I’ll click Publish and we’ll close the customizer and you can see it without pencils. In the top we have our Social, we have My Account, Checkout and Cart. When we scroll this cart follows us around. Next let’s take a look at our footer nav. We come all the way down here and we can have a nav right here. So let’s click Customize and then Menus. We’ll scroll down here so we can see it, click Create New Menu, Footer, call it Footer Menu and again it doesn’t really matter but it helps for reference, and we’ll Add Items. So let’s add a home link and then we’ll make it very much like the nav top bar. So we’ll go to My Account, Checkout and we’ll put a cart in there, and then Publish. And there we are, we have very nice footer menu. So now let’s take a look at our primary navigation ’cause this is the big one. We’ll go back here, Create New Menu, there it is, Primary Menu, and we’ll click Next. Now we don’t need My Account, Checkout, or Cart because they’re right here. Cart is here and there are links in the footer, as well. So let’s make a Home button. We’ll make a News button for the blog and then down here we have some options. We have Products, so we can link to a specific product, Product Categories, and WooCommerce endpoints for things like account details, and orders, and whatnot. Right now while we only have five categories we could add them all, and Publish, and it even works while the page is slightly narrow like this. Once it goes to full width, there’s plenty of room. However, if you had many, many categories we would probably want to make this a drop-down. Let me show you how to do that. We’re going to add a page called Shop, which already exists. It comes with WooCommerce. Then we’ll just drag that right here and then each of these we’ll drag slightly to the right and what we’re doing is creating a drop-down menu. You can see it here, there’s a little drop-down arrow. So now if we click Publish and then close the customizer, you’ll see that it makes a nice drop-down of the categories. If you had indented one more it would have made another level of navigation. Më lër të të tregoj. We could put shirts under clothing and we’ll Publish this and close it, and it flies out like this. So as you can see the navigation is really quite flexible. If you only have a few categories I recommend having them all visible on one line, drop-down navigations can be problematic for people with who don’t control the mouse very well. However if you end up with dozens or even hundreds of categories the theme allows for a well-built drop-down navigation system. There’s another important thing we need to work on on our homepage and that is the footer. Now the footer is simply a widget area and it comes pre-installed with some widgets, some of which are exactly what we want but some not so much. For example, the one on the left is an ad for this particular theme. Recent Posts is an excellent choice because while this is not a blog we do want our news posts on the homepage somewhere. Categories is not our product categories, it’s our post categories so we don’t want that one and here we have a Products widget but it’s not any particular products, it’s just products. So let’s go about making this a better footer. Let’s go to our Dashboard, we’ll go to Appearance, Widgets, and here’s our footer area. So we have a Custom HTML widget but we don’t really want this one. So I’m simply going to drag it out and here we have a Contact info and Map. We’ll put that right there and we’ll call it Contact Us. I’m going to leave this contact information in there since our store is fake anyway. Now we don’t need ours. This is a digital store. So let’s click Save and we’ll take a look at what it looks like. There we are. Now that we have a Contact Us widget, let’s look at the next spot. This is Recent Posts and for all that this is not a blog, the posts in our store can generate a lot of traffic and having links to your individual posts on every page can be really valuable. You don’t want to give it a lot of real estate so the footer is perfect for that. So we’re actually going to leave this widget just the way it is. Next we have Categories, except these aren’t Product Categories, these are blog categories and we don’t want that. We want to focus on products much more, so let’s go switch that out. We’ll drag Categories right out of here and then you’ll find Product Categories and here it is. I’ll drag that right up above Products and as you can see we can order by name or category order, shows a drop-down, product counts, et cetera and then we’ll click Save, and go take a look. And there we are. So next let’s look at Products. Right now this is just the three most recent products, there’s a much better option for this, let me show you. We’ll take Products out of there and we’ll add Products by Rating, and we’ll choose to show only three so that it doesn’t get too long. And now we’ll reload and there we are. It looks like we could fit a fourth in there, let’s do that. There we go. So now we have very popular products on our page as opposed to simply whatever we added most recently. Now I’d like to speak to that, it’s not inherently wrong to show what you added most recently, in fact it might make good business sense. I’ve shown you how to change the contents of your footer by using different widgets. The business decisions behind what goes in there vary from store to store. I would try different widgets and see if you get different kinds of traffic. Do some testing, put different listings of products in there and see what drives more sales, then do that. After the homepage the shop page is probably the second most important page in your entire store site. Let’s take a look at the one we have already. We’ll simply click Shop, right here and right now we’re looking at one through of results, and they’re ordered a bit randomly. However, right here we can sort by popularity, average rating, newness, or price. This sorting combined with the category sorting of our navigation, give a pretty good samp of our products to our customer. There’s one more trick that this page has up its sleeve, though, let me show you. We’ll go to Customize and then Menus. We’ll go to the bottom here and I’m going to Create a New Menu and it’s going to be the Featured Product Category Menu. We’ll click Next and then Add Items, and now what’s important is that we’re not adding categories, we’re adding product categories, and I’m simply going to add all of them, but not uncategorized. So now I’m going to click Publish and close the customizer. Now if we go to the bottom, you’ll see there are four products here and they are from the Accessories section and if I click Clothing, we get clothing, Bags we get bags, and so on. Now this is a fun way to render your product. We have far more accessories than four and there isn’t a More link but you can set the order of the products in your admin area so that the ones you think are most important appear here in this section. This gadget is by no means required but it’s kind of fun and it does a good job of showing your products. If you decide you don’t want it you, go back to Customize, back to Menus, open up the Featured Product Category Menu and right here at the bottom, Delete Menu. Now if we Publish and close the customizer and go back to the bottom, it’s going. So our shop page does everything that it’s supposed to do. It shows products and allows you to filter them, and sort them, and there’s a cart here for paying. Now that we have the front end of our store looking good and working well, we need to check our transaction system and make sure that people can actually buy. The first thing we’re going to do is look at our payment gateways and make sure they’re both in Sandbox mode or at least testing. We’ll go to WooCommerce, Settings, Payments, and let’s manage both Stripe and PayPal checkout. Stripe is enabled and is in test mode. PayPal is in the Sandbox mode Now when testing your credit card processors you can use some fake credit card numbers. Let me show you how to find the proper ones. I simply Google for Stripe test cards and this will take you to the testing section at Stripe and down the page here are test card numbers and tokens. I almost always use this first one ’cause I can remember all the s, you can use any little code on the back and any future date. So I’m going to copy this Visa number and now I’m going to try buying something with Stripe. Let’s buy our compass. I’ll click Add to Cart, here and we can do the View cart or Checkout. Let’s try both. I’m viewing my cart in the tab here and it looks good but if I simply clicked Check out it takes us right here. So I’m going to put in my billing information, you’ll note that most of it is fake, which works when you’re testing. I don’t want to subscribe right now. I don’t want to ship to a different address and I want to pay with Stripe right now, and our theme is cool enough to tell us that we can use this test code, while we’re in testing mode and we’ll place our order. And now it says, thank you, your order has been received. Now this is what your customers are going to see. Shipping was determined to be $., their shipping and billing addresses and now in the admin area, let’s go to WooCommerce Orders, and here’s my order and it’s in processing. That means the Striped charge has completed. I can click the I and see the information here, and if I click this link, which is a unique identifier with Stripe for this transaction, it takes me to Stripe and here’s where you can see the transaction happening in Stripe. Here at the top you can see there’s a Refund button and if you push that it would send money back. Now since we’re in test mode that doesn’t actually work but in live mode that is how it would work. Also in live mode in the day or so $. would come in to your bank account. So it looks like transactions are working for Stripe. If you actually click the name instead of that I you get a lot more information. You can get shipping labels, there are Order notes, Custom Fields and all the information about the transaction. Now you’ll note there’s an error here, with WooCommerce Services, details are logged here. Let’s take a look at what the error was and it says no rate requests have been made for this service. So when we were doing our configuration we set up USPS for United States shipping zone but we didn’t also do it for international, which we knew at the time and it’s fine. One more thing we want to test while we’re testing transactions is coupon codes. Let’s take a look at how those work. We’ll go to the Dashboard and under WooCommerce Coupons. There’s an existing coupon here already, it’s % off, and there are an unlimited number of uses available. Let’s click Edit real quick and I’ll show you some other options. Instead of percentage you could choose Fixed cart discount or Fixed product discount. You could optionally allow free shipping and you can set an end date for this coupon, so that you don’t have to remember to come back and turn it off, before the holiday weekend. You can set a minimum spend and a maximum spend. You can say this cannot be used in conjunction with other coupons. You can exclude sale items and you can make it apply specifically to these things. You can also choose how many times the coupon can be used and the same for individual users but we’ll leave it alone right now. The name of this coupon is %, let’s add a brand new one. We’ll call it July and we’ll make it a percentage off. We get % off and we’ll make it expire on the sixth. No usage restrictions and no usage limits. Let’s publish and now let’s go buy something. Let’s buy our compass again because it’s a nice round number. We’ll Add to cart, go to Checkout and right here it says, Have a coupon? Click here to enter your code. And Apply Coupon, and now right here you can see that it removes $. Now taxes and shipping add back $, so we’re only $ off, however, the coupon code worked and you don’t actually have to run transaction to know that it worked because you can see the total that it’s going to run. So that’s how coupons work. Now that our store is functioning well, we’re going to look at adding some things around the store, some pages and some other plug-ins that will help make it work better. Now that the basic functionality of our store is all set up we’re going to add a few pages, specifically a contact page and an about page. Let’s start with the contact page. We’ll go to the Dashboard and the first thing we want to create is a contact form. We installed WPForms near the beginning of this video because it works particularly well with our theme. You could use any other Forms plug-in if you wish. I’m going to Add a New Form. I’m going to call it Contact and simply choose Create a Simple Contact Form. We have name, email, and comment. So we’ll save this form and click the X here. Now let’s go to Pages, we’ll Add New and the title will be Contact Us and now we’ll put in some information about how to contact us and then we’re going to click Add form. We’ll choose the Contact Form and we’re not going to show the form name or form description and that’s all there is. This other button that says Add Contact Form, uses a form from Jetpack and you may use it if you wish. I chose to use WPForms. Now we’ll click Publish and let’s view this page. It looks like we want some more spacing in there. Let’s put in horizontal rules. And there we are. Now before our form works we need to go back to WPForms and go to Settings, and we need to tell it where to send email. So let’s click Email. It’s going to use an HTML template and it’s going to use a header image. and we’ll choose Save Settings. When someone submits a form it gets sent to the email of the site owner, which is found in Settings, General and you can see here that it’s [email protected] So let’s fill out our form and see what happens. I’ll put in Name, Email, and a short message and click Submit and now it says, Thanks for contacting us! We will be in touch with you shortly. And if we go to our email, you can see we have a new email from me and we asked for it in an HTML template, so we need to view this as HTML in SquirrelMail. We can also view Unsafe Images. SquirrelMail considers all images to be unsafe but now that we have everything turned on you can see the email results. Now that our contact page is working let’s add it to our navigation. We’ll go to Customize, Menus, Primary Menu, and Add Items, and choose Contact Us, then Publish, and close the customizer, and now we have a fully functional Contact Us page. Now that we have a Contact page, let’s make an About page. We’ll go to New, Page and call it About Us. Now there won’t really be anything special about this page, it’s just a plain vanilla page with some information about the store. There’s the beginnings of a great About Page but we also want to urge our customers to get back to us. So we’ll link over to our Contact page. We’ll highlight Contact Us, click the anchor, and then we’ll click Link Options, and we can choose the Contact Us page, and click Add link. That’s all there is to it. Now we’ll click Publish and we want to put it in our navigation. So let’s go back to our homepage and click Customize then Menus, Primary Menu, and we’ll put it last, and there it is. Now let’s click Publish and now we have an About page. Again, we want to keep our cart on every page so that people are reminded that this is a shopping place and that they can be adding things to their cart anytime. We have Recent Posts, a Search and Product categories. How much content goes on your about page depends entirely upon the culture that you’ve built around your store. You might need a great deal of information there but maybe similar to this page, you only need a little bit because people really understand who you are. That’s up to you but I’m sure you’re going to make a great one. One area of the store that we’ve not spent too much time on is the News section and this is essentially a blog. The reason I haven’t spent a ton of time on it is that there isn’t anything particularly special about individual posts. They are very stock WordPress posts. There aren’t any extra features or anything unusual. This is a WordPress gallery, the one that comes built into WordPress, normal images, et cetera. One thing that is cool and this just comes out of the box is these are related posts but they’re related by category. Let’s edit the post we’re looking at and I’ll show you what I mean. Over on the right, it has Design, Featured and Travel. So now we have Design, Featured, and Travel at the bottom here. This image is the featured image and it has the title and the text. Let’s look at the Archive page for a moment. It’s a normal archive page, posts all in a row, very normal but this theme has one extra cool thing. Let’s go to Customize and go to Theme Options and here we have a Featured Posts Header. You’ll note here that we could set up a Hero Header just a large image, but instead we can choose an entire category to populate the hero header. We’ll choose Design first and now for its image it takes the background image of the first post, then also links related posts underneath of it and then moves on. We can choose alignment, left, right, or center and we can change the opacity of the background image. We can even color it. I like mine without color and then you can change the colors of the text. Right now we have black text on a white background. So now I’m going to click Publish and close the customizer, and now our Archive page has this beautiful header at the top. One of the great things about this theme, Latest from Array, is that I don’t have to mess with the blog very much. I want a store, the blog is secondary, and so it came with a great many features for the store and just coincidentally happened to make an attractive blog. Our site look and feel is finally done. Next we’re going to take a look at some of the utilities that can make our site a lot more functional. One of the most important parts of running an online store is quality communication with your customers and a great way to do this is with MailChimp email lists. Now we’ve already done a number of things with MailChimp during the setup of our store but let’s review a little of what we’ve done and then look at what we need to do next. Now we actually have two MailChimp plug-ins installed. The one you see at the bottom here is connected to our WooCommerce store. It knows things about our store and it’s used specifically on the checkout form. Më lër të të tregoj. Let’s add a compass to our cart and go to Checkout and right here we have the option to subscribe to our newsletter. That’s what the WooCommerce plug-in does. Now the other plug-in is called MailChimp for WP and this one is not specifically for e-commerce. It’s good for just about any site. It also is connected via API, the same key as the other plug-in. So they’re talking to the exact same MailChimp account and that’s important. Our email list is called myWPstore and it has these fields. Note these tags, how they’re uppercase. We’re going to use those in a few minutes. Now this plug-in is intended to create a form that you can use either in widgets, or in posts, or pages. If we click Form here on the left, you can see the form. Now this is in HTML and it says, Sign up for our newsletter to get updates about Array Themes discounts and new WordPress theme releases. Now this came from Array Themes and we are not Array Themes, we are running our own store. So let’s change this. There now over on the right is what it’s going to look like. Right now we’re only collecting an email address. We also want to collect first and last name. So I’m going to copy the email address field and paste it two more times, and then change it to say first name, last name and remember those tags I told you about? We need to change them right here. There are also placeholders. Now right now all three fields are required. Simply removing the word required makes them not required and that’s entirely up to you. You can make them required or not required and now we’ll Save Changes. So now we have a form that looks like this but how do we get it where we want it to go? We’ll go to the News page. Now this is our blog and the sidebar looks like this. Let’s put our sign up form right here above the search. We’ll go to Appearance, Widgets, and this is that sidebar, and then we’ll find the MailChimp signup form right here. And it put it at the bottom so let’s move it up here, and we’ll leave the title at Newsletter. So now let’s reload and there we have a sign up for our newsletter. Now there’s one more very important detail. We’ll go to MailChimp for WP, Form, and there are some tabs here at the top. These are some messages that the user will receive at various times. The defaults are great and I rarely change them but I wanted to point them out so that you can if you wish. Settings is the key here. Right now if someone filled out that form nothing would happen. We need to say that this form subscribes to this list. We can choose double opt-in and update existing subscribers. We can choose to hide the form after a successful sign up and then we can choose to have it go someplace after the form is filled out. We’ll leave it empty for no redirect at all and Save Changes. Now we will reload to refresh the form and I’ll put in my information, and we get an error that says, Please include an @ in the email address, and I know why. If we go back to our form, I changed the name but I did not change the input type. So for the names, we want to change the type to text and then Save Changes. Now we will reload to refresh the form and I’ll click Signup, and right here it says, Thank you! Your sign up request was successful. Please check your email inbox to confirm. So now we have people signing up for our email list from two different places. One is this sidebar and the other is from the cart. I suspect you’ll get far more signups from your cart than you will from your sidebar. People are used to seeing subscribe items in their sidebar but when they’re in the process of checking out and you suggest to them that perhaps they might want to know more information about the product they’re actually buying they usually sign up. So that’s a great place to have it. Another extremely important part of any online store is site speed. You need your site to load absolutely as quickly as possible. You want your products to appear, your images to pop, people need to be able to move through your store very smoothly and seamlessly. The way this is done is with caching. Caching basically makes a copy of each page and then serves that copy, rather than rebuilding it with code and databases every time. Now caching for an online store can be quite difficult. However, more and more managed WordPress hosts are offering built-in caching and it works great. Let’s take a look at what SiteGround has to offer. We have a plug-in installed here called SG Optimizer and SiteGround installed that for us. If you did a manual install of your WordPress site and you don’t have this plug-in and you’re on SiteGround, you can get it from the WordPress plug-in repository and you should absolutely have it. First let’s look at the SuperCacher Config. Right now we have our Dynamic Cache turned off, as well as Memcached. Now those are two different kinds of caching. Dynamic Caching caches each individual page and then serves that for a short time. We absolutely want that turned on. So I click it and now it’s on. Now Dynamic Caching does not happen for people who are logged into the website, so for you while you’re logged in right now you may not see an immediate change but when you’re logged out and for all of your customers who are logged out the site should appear much faster. We also want to turn on Memcached. Memcached caches specific database queries, particularly large ones and those happen quite often with e-commerce stores. So we want to turn this on. Unfortunately, we can’t do it directly from here. We have to do it through our cPanel on SiteGround. So let’s log in there, we’ll click on My Accounts and then go to cPanel. Now in here we can use this cool search and type in cache and you’ll find the SuperCacher, and right here we have Level : Memcached and there’s a switch right here to turn it on, and now it’s on. And now we can go back to our site and turn it on. We can test right here and it says it is not being cached. If we go to the top of the page, you’ll note there’s an error that says, it’s not being cached. Make sure the Dynamic Cache is enabled in the SuperCacher tool in cPanel. So let’s go back to cPanel and click on Level : Dynamic Cache. And you’ll see we can turn it on right here. So both caches need to be turned on, both in the admin and in cPanel. So now let’s go to the bottom and try testing again. Now it is being cached and now we can hide this notice. Now there are other things that are important to do with SG Optimizer, and HTTPS Config is one of them. Now the only thing this does is require that your site is run over HTTPS and this is very important for two different reasons. One is that it encrypts all the traffic between your customers and your server. That keeps them safe but the other thing is right here under this last bullet. Once your site is loaded through HTTPS it will also automatically take advantage of the HTTP protocol, too. The HTTP protocol is much, much faster than good old-fashioned HTTP. If you want to know all the ins and outs about it, Wikipedia has a great article but trust me, HTTP is way faster, and so simply having this Force HTTP option turned on, gets us both privacy for our customers and speed for our site, so we definitely want it. Lastly we have PHP Config, which you probably won’t need to change. We absolutely want to be on some form of PHP , not . If you’re building your store on a site that’s been around for a while, it might still be on some version of . If you need to change, this page can help you test to see if you have any old code that won’t work. We’re not going to change anything because PHP . is great. So for a quick review, under SuperCacher we turned Dynamic Cache and Memcached, both on this page and also in cPanel. We made sure that HTTPS was forced so that we have privacy for our customers and speed for our site, and then we made sure that we’re running on PHP . All three of those pages can dramatically increase the speed of your site, so make sure not to skip this step. Another incredibly important element to running an e-commerce site is search engine optimization and this can mean a variety of different things to a variety of different people. What we’re going to do next is set up an account with Google Search Console and Google Analytics. Let’s start off with Google Search Console. The one we want is not actually the top one but rather the second one, where it says Google Webmasters. In here you can learn a great deal about Search Console and what it can do for you. In the top right we’re going to click Sign In. If you already have a Google account you may use it for this and what’s interesting about Google accounts is that they work on all Google properties. So if you already have an account for Gmail, or Google Maps, or Google Drive, or maybe with your Chromebook, you can use it, otherwise we’ll create a new one. I’m going to create a new one now. I’m going to use my current email address, instead of making a Gmail address and then we need to create a password, and then we’ll choose Next. So now we need to go check our email to get the verification code and here’s where we verify our email address. We’ll take this number and put it right here, then they need a phone number, and our birthday, and gender, and now I’m going to send a text to my phone. And my code is . Now they’d like to add my phone number to other Google services. I’m not going to do that right now, so I’ll click Skip. Privacy, I agree, and now we are logged into the Google Search Console. Now we’re not going to do anything with it yet. We’re going to use some WordPress plug-ins to manage our console. All we needed to do is create an account, which we have now done. So next we’re going to create an account for Google Analytics and here’s a page where you can read a great deal more about Google Analytics, but in the top right I’m going to click Sign In, and now that I’ve created my other account I can choose it from my list of accounts. So three things need to happen here. We need to sign up, we need to add a tracking code, and we need to learn about our audience. Steps two and three are going to happen with WordPress plug-ins. Right now all we’re going to do is sign up. So I’ll click Sign up. We’re making a website not a mobile app. We need to create an account name, so I’m just gonna call it myWPstore, and we need to make a website name. These don’t have to be the same. We put in the address of our store, choose an industry category. We’ll choose travel and then a time zone. I happen to be in Eastern. Then we have Data Sharing Settings. I recommend you leave most of these on. I’m going to turn them off because I’m not making a real store, but turning them on can help you get better results from your stats. Now I click Get Tracking ID, but first I need to accept the Terms of Service. Now right here is our tracking ID and right here is the code that is used to make it work, but we’re not going to use either of these things directly. We’re going to use a WordPress plug-in, as I mentioned. So now that we have both Google Search Console and Google Analytics accounts created, let’s go set up the plug-ins that use them. Now that we have a Google Analytics account set up, let’s get it tied to our site. First I want to show you how to test that it’s not working and it’s quite easy. Take any fragment of this tracking ID, probably the biggest one in the middle there and copy it. Then on your website right click and View Page Source and simply search for it with Command or Control + F and it found zero results, which means our code is not anywhere in our site. We’re going to use a plug-in to get it there. Let’s go to plug-ins, Add New, and search for Monsterinsights, and we’ll find Google Analytics for WordPress by Monsterinsights. Let’s click Install and Activate. Now I’d like to talk for a moment about why we chose this one. Using any plug-in to insert your Analytics code means that when Google changes the rules your plug-in can flex with them for you, so that you don’t have to go change your code. This may not sound like a big deal but once or twice a year Google will tweak their Analytics code and you should probably get new code. If you use a plug-in it’ll take care of it for you. Now the one from Monsterinsights is particularly well written and offers a great many features. Let’s take a look. Right here it says, Please configure your Google Analytics settings and one of the great features about it is that you can authenticate with your Google account, which means you tie the two accounts together and they can communicate back and forth. And monsterinsights.com wants to access our Google account to manage our Google Analytics data, management entities, you’re AdSense data, so if you’re doing ads on your site, it can help manage those, and view and manage Search Console data for your verified sites. Remember we also set up Google Search Console. It wasn’t primarily for this plug-in but because this one can access it you get some extra good stuff. So let’s click Allow and we’re going to allow all website data. We’ll Complete Authentication and now it’s done, and look there’s our code. So let’s go back to our homepage. We’ll copy this code again, right click, and View Page Source and we’ll search for it again, and there it is. So now this whole, big block of code was put there by our plug-in and it does a great many more things than the code that Google was going to give us. Google’s code is only this long but our plug-in tracks many more things and gives us a lot more information. Let’s go back to our Settings, the version we’re using is the free version and the paid version has quite a few things specifically for e-commerce and we’ll take a look at those in just a sec. I would recommend you set it to automatic updates, that way it can keep itself up to date and thereby also allow your Google Analytics code to stay up to date. You can optionally allow usage tracking, so that they know how you’re using this. I would turn it on. I personally know the folks that made this plug-in and I trust them. Now we’ll save changes and then let’s go to the Tracking tab. We’re not really going to change anything in here but I wanted you to see what’s here. This plug-in ignores traffic from logged in administrators and editors, that way you don’t artificially inflate your stats with your own traffic. One of the things this plug-in allows that the default code does not is tracking events, and events are things like clicks on things, filling out forms, downloaded files, and things like that. If we go down to e-commerce then you’ll see that with the Pro version you can see who’s buying your product, what’s the most popular item in your store, the average order value and tons more. If you find yourself wanting that information I recommend you upgrade. Now that we’ve connected the site, let’s go back to our Google Analytics page and click the Home button here, and this is where your data will appear. Now it usually won’t appear for about hours. Google shows you your data in hour blocks, so each day you get to see what happened yesterday, except for the REAL-TIME. REAL-TIME actually shows you who is showing up and from where. So if I go to our site in an incognito window, where I am not logged in then you can see it pop up, and it says I’m from Forest Hills. I’m not actually, my internet service provider links through there, which tells you that Google Analytics isn’t % accurate but it’s close. Now let’s take a look at what we can do with Google Search Console. Before we get too deep into the Google Search Console, I’d like to explain a little bit about what it is. The Search Console is the way that your site can communicate to Google. In the old days when you put up a new page, you would have to wait until Google stumbled upon it. They would come visit your site at random times, no one knew exactly when it was, and then they would crawl your site but if your site is tied to Google Search Console when you publish a new page it immediately tells Google and Google comes and crawls it much more quickly. Furthermore Google can use the Search Console to communicate back to you problems that it finds with your site, pages that are missing, or load too slow, or maybe you’ve been hacked. You’ll find out much more early with Google Search Console. So let’s connect it to your site. We’ll go to the Dashboard, and then Plug-ins, Add New. We’ll search for Yoast and we’re going to install Yoast SEO. Now Yoast SEO does a great many things for us, but one of them is tie us to the Search Console. Now right away it says we have four notifications. Huge SEO issue. You’re blocking access to robots. That’s true, if we go to my Reading Settings it says, Discourage search engines from indexing this site, which for now is appropriate. I don’t want Google to know that the site is here ’cause it’s not ready. So we’re going to leave that alone for now and it says you still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better, and we will take care of that as well. Then it says Yoast SEO and WooCommerce can work together a lot better by adding a helper plug-in. Please install Yoast WooCommerce SEO to make your life better. We’ll do that in just a second and lastly, Don’t miss your crawl errors. Connect with Google Search Console here. So let’s do that one first. We need to get a Google authorization code and we can simply click a button, sign in with our proper account, and it says Yoast SEO wants to view and manage Search Console Data. Let’s click allow, and we’ll copy this big long code, and close this tab, and then we’ll paste right here, and click Authenticate, and now we’re authenticated. So let’s go back to the Search Console and we’re going to put our website address, and add a property. There now the Search Console knows about our site but it needs to know that we own that site and the easiest way is with Google Analytics, which we’ve already installed. So let’s click Verify and now we have verified that we own that site. And now Google Search Console is connected. We don’t have any data yet because we’ve only just connected, in about hours there will be a ton of great information here. Let’s go back to our Yoast page about the Search Console, and reload, and we’re going to choose that profile and save it. There, now our site and the Console are tied tightly together. Now before we install the WooCommerce extension for Yoast let’s look at some of the general settings. We aren’t really going to change many of these settings because the defaults are great but Yoast can do SEO analysis, readability analysis, it can look for cornerstone content, it can find how many text links there are, it can create an XML sitemap for you, and a XML sitemap is a special way of listing every page on your site so that Google can find them much more easily. Google loves that and you want Google to love your site. If we go to Search Appearance we get to choose how different parts of our site appear in search results. If we look here in our title bar, you see where it says General-Yoast SEO and there’s a hyphen there, the hyphen is the title separator and you can choose any of these, and that doesn’t really affect your SEO much but reflects your style. You get to choose whether you’re a company or person, and then provide the company name, and an image. Now Google knows that this site is a company. We can choose what the show in search results. We’re showing posts, and pages, and products. We can choose what to do with Media, as well as Taxonomies, and Archives. Right now we have Breadcrumbs turned off. If you’d like to better understand how Breadcrumbs affect your site I recommend reading this article, right here, and lastly there’s RSS, which is a way for other sites to read about your site. I recommend leaving these settings just the way they are. Now let’s take a look at the Social menu item. Yoast wants to know the URLs for all of your social accounts that way it can help Google know which content of yours across the internet is tied together. If you wish you can more tightly tie with Facebook, and Twitter, and Pinterest, and Google+. Whether or not you want to depends on whether or not your customers are there. If they are I recommend you do it but if they’re not the kind of folks that hang out there then it’s probably not worth it. So let’s go back to our notifications and let’s get more information about the WooCommerce SEO plug-in. This one is not free, it’s $, and right here it says what it can do for you. As soon as you’ve installed and configured it you’ll have more people clicking your rich pins. So if you use Pinterest then your pins become much more attractive. The built in breadcrumb navigation doesn’t work very well with WooCommerce but with the WooCommerce add-on it fixes that. Remember I told you about XML sitemaps to tell Google about your pages and posts. Well with the WooCommerce add-on it also makes products easier to find. You can also reorganize the user interface, so that it makes it a little easier to use for WooCommerce products. If these are the sorts of things that would help with your store, then I recommend doing it. If you have a strong presence on Pinterest by all means this is great, you should absolutely do it. Now these two things we’re going to fix a little later but I want to go to Products, and edit one and look at it with you. Now that we have Yoast installed there’s a brand new box and this is what your product looks like in a search result. We can provide a focus keyword, like t-shirt, and we can edit the snippet. Now this whole box is what will show up in your search results. Now I said we’d fix the tagline a little later but we’ll go ahead and do it now because it’ll make this look a lot better. First I’m going to update this product, then we will fix the WordPress tagline. Now we never changed the site title in the tag line because we hid them and if they’re not visible it doesn’t really matter, right? Wrong, they’re actually used in a number of places. For example, look right here in the title tab. It says Home-My Blog. Wow, we don’t want it to say My Blog, we want it to say myWPstore or whatever your store name is, and then for a tagline make it say, and then we’ll Publish, and close this. And now we’ll reload our product and now you can see that the title contains my store name. The more information you can provide to Yoast about your product, the more information that Yoast can give to Google and that’s what you want. Yoast provides analysis of this particular page, a product in this case, it says no internal links appear on this page, which isn’t actually true, it just doesn’t see any in this content. So some of these problems need to be taken with a grain of salt. To sum up what we do with Yoast, the most important thing is getting it connected to the Google Search Console and the second most important thing is making sure that you put good content into those fields on individual products. If you have good content and Google knows about it then you’re going to win the SEO game. Once your site is built and working, one of the most important things you can do is set up automatic backups. That way if something terrible happens to it, whether via earthquake, or the slip of a mouse finger, or a hacker, you can get your store back and your work is not lost. We’re going to set up backups via VaultPress through Jetpack. If we go to the Jetpack dashboard and click on Plans, you’ll note that for $ a year we get spam protection, off-site backups, priority email support, plus all the free features. Now the backups are once-daily. If you want to be able to push a button and backup your site whenever you wish, you would need to paid $ a year but it comes with a great many other things, so it could very well be worth it to you. We’re going to upgrade to Personal. You may recall that when we first set up Jetpack we chose the free model. Now it’s time to pay and to get more features. So let’s go ahead and do that. We’ll log into our WordPress.com account and now we can pay via either credit card or PayPal. I’m going to fill this out with my credit card and hit Pay, and now we’ve made our purchase. It’s installed the parts of the plug-in that it needs to for the paid version and we’ll go back to our site. Now we have an alert at the top for Akismet. We’re going to look at that in a few minutes, so I’m going to close this, but now on the left we have a nav item called VaultPress. Let’s click that. Now VaultPress has already begun backing up the site. The first time is going to take quite a long time because it’s backing up everything but after that it only backs up what’s new, so individual backups run quite quickly. There’s a yellow bar here that says, Setup remote access to enable restores and improve performance across the board. VaultPress is requesting access to our server, so let’s do that. It says, Howdy, would you like to log in to VaultPress using your WordPress.com account. We will approve. Now it says, we’ve never had a backup because it’s still going through the first one. If we upgraded our plan then VaultPress would scan our backups for security problems but let’s go to Settings and we want to provide access via SSH. Now this might seem a little complicated, but it’s really not. We’ll click SSH and it’s going to want this information from our server. It’s also going to provide this public key to our server. Fortunately SiteGround provides us this information and is asking for this information. Let’s take a look at how to do that. We’ll go to SiteGround, My Accounts, and then Information and Settings. Now VaultPress wants a server address. We can use myWPstore.com. It also wants a port number but SiteGround’s SSH port number is not . If we google for the SiteGround SSH port the second option down says how to log in to SiteGround via SSH, and right at the top it says the SSH port on SiteGround’s server is also instead of . So let’s take that and put it right here. Now our username is our cPanel username and we’ll put that right here, and we’re not going to use a password. We’re going to use this key. So I’m going to copy everything in this black box and now we’ll go back to SiteGround and go to cPanel. I’m going to search for SSH and there’s only one option. We’re not going to make a new key pair, we’re going to upload a key, and this is the one that we just copied from right here. Don’t put in anything for allowed IP address and click Upload and now it’s been successfully added. Now we click Save and it’s attempting to connect, and it worked. While we’re here at the VaultPress dashboard let’s go to backups and it shows that our uploads folder is % done. It’s going to take hours to finish this first backup, so we’re going to leave this here. Once the backup is done when you go to the VaultPress dashboard there will be a button to restore. It will take the most recent backup and just overwrite your site with it. If you’ve made any changes since the last backup, you’ll lose them, however that’s a very low price to pay for getting your site back if you lose it. We’re almost done with this video but before we wrap up there are a couple more major tools that I want to show you. The first is called Akismet and you’ll note right here there’s a warning at the top of our dashboard regarding Akismet. Now Akismet helps block spam but it also deals with email in general. If you’re not aware recently the European Union passed a law called GDPR, which deals with how people can manage their own personal information. As a result your website should now either tell people they can delete their own information or deliberately choose not to do that. This box gives us that option. We can enable an alert or we can disable. I’m going to click enable and you’ll note that it takes us to a dashboard for Akismet, and right there is the choice that I made. It displays a privacy notice under my comment forms. If you don’t want to do that you simply click here and Save Changes. I’m going to leave it on. Now let’s talk about some other things that Akismet does. Normally you need to set up Akismet and get an API key, and things like that, but since we purchased a personal license for Jetpack it set it up for us and it gave us an API key. So now all we need to do is look at our settings. Right now we have it set to show the number of approved comments besides each comment author. That helps you know which authors have a particularly good reputation. There’s also a Strictness option. Normally spam is put into your spam folder, however Akismet right now is set to take the worst spam and just delete it. If you wish you can have all of it going to your spam folder so that you don’t ever miss any. This can get pretty tedious actually. Most sites get lots and lots of spam. I would leave this default the way it is and now at the bottom it says our subscription type is Jetpack Personal Yearly and it is active. The documentation around Akismet will all refer to comments because that’s what it’s really made for, however Akismet filters all forms being filled out on your site, which means if somebody leaves a product review that is spammy it’ll get filtered. So even if you have comments off, if you have product reviews turned on you’ll want Akismet turned on. The other thing I wanted to show you was Site Stats from Jetpack. this is a different tool from Google Analytics but it still counts statistics for your site, but what’s interesting is it can count some different things and in different ways. Right now we’re looking at stats inside our dashboard and it can show us Referrers, and Search Engine Terms, et cetera. But what’s interesting about Jetpack is that it can show you daily views as they happen. With Google Analytics you either get real-time, which are very transient, they go away as soon as the visitor goes away or you get daily and so you don’t see a day’s stats until the day is over. With Jetpack you can watch this number right here, today views, grow as the day moves on. This is particularly useful if you release something on a given day and you want to watch how traffic is growing throughout that day. Jetpack stats are not as complete or in-depth as Google Analytics and you may even get different numbers, but as long as you look at the numbers consistently and you look at traffic over time they can provide some new insights that Google Analytics do not. Similar to Akismet normally you would have to set this up, however, since we purchased the Jetpack Personal it was set up for us, so you don’t need to do anything at all. One more thing I want to show you. You can click this button to leave your site and go to WordPress.com and get some additional information. There are Insights, which can show you all-time views, most popular day and hour, et cetera. You can look at Activity and under Traffic, you can change by days, weeks, months, and years. So to reiterate don’t treat Jetpack stats as either better or worse than Google Analytics. Simply a different source of some unique information. Our store is done but we’re going to make one last sweep through the settings and the customizer to make sure everything is set exactly right. Let’s start with the settings. We’ll go to the dashboard and I’m going to go to the Settings menu. So these are WordPress settings not WooCommerce settings. We’ll make sure we have a site title and a tagline. We’ll make sure that our email address is set properly and particularly make sure your time zone is set properly, otherwise the time stamps on your purchases won’t be right. Date and time format are entirely optional, as well as week starts on. I prefer Sunday. Next we’ll look at writing. You can choose a default post category but other than that there isn’t really anything on this page that we need to change, so let’s move on to Reading. The most important thing on this page is the Search Engine Visibility. If you’re happy with your site, you can uncheck this and Google can start finding your site. If you’re not leave it checked and uncheck it whenever you’re ready to go live. Next is discussion. I’m going to choose to turn off comments for all my blog posts. However, you may recall that we left reviews on our products. Reviews are similar to comments and still run through Akismet for anti-spam. We’re going to skip Media since the defaults there are great and go to Permalinks. You’ll want to make sure that your common settings are for post name. That gives one of the very best SEO structures for your page URLs. You could change the things down below here, as well, but the defaults are great, I would leave them. Privacy is an important section. Your site has a privacy page because Jetpack made it for you but it’s a draft right now, let’s go take a look at it. It has some boilerplate information about privacy but it’s incomplete. When we get down to the bottom all of these questions are incomplete. I have two important things to say about this. One is don’t fake it, don’t borrow from somebody else, and don’t just write something up that sounds good. The other thing is get a lawyer. This information is important and someday if you get sued, you want to have this be rock-solid. So once you’ve gotten a lawyer and you’ve gotten some good information on this page then you can come back to this page and change the status from draft to published. We’re going to see this in one more place in just a minute. The last setting is for Sharing buttons. At the top here you can connect your site to your sharing network. You can connect to Facebook and Twitter, et cetera. And once you’ve done that you can choose which services you want on your posts, pages et cetera. I’m going to add Print, and Email, and Facebook. You can choose button styles. We’ll go with official buttons. There’s a sharing label and then you get to choose on which pages you see them. Now products already have these links because your theme built them, however, posts and pages do not. So let’s Save Changes and go look at a post. You’ll find them at the bottom of the post and they look like this, and they work like this. Now again these buttons are entirely optional. An SEO expert will tell you that they’re incredibly valuable but if you don’t want them you don’t have to have them. I’m going to take mine right back off. Now that we’ve been through the settings I’m going to take a look at the customizer. Now most of these areas we’ve been through quite thoroughly. We went through the Theme Pptions and the Site Identity. Colors simply chooses a background color, which you can’t see in my screen here because it’s too narrow. On a very wide monitor you would see colored bars on either side of my store and right now they’re gray. You can set them to any color you wish. Optionally you could use a background image. There’s something very important under WooCommerce that I need to look at with you and that’s the Store notice. If enabled this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors. Right now it says, This is a demo store for testing purposes, no order shall be fulfilled. I’m going to enable that and I’m going to leave it enable on mine because mine is a demo and will never be a real store but the message doesn’t have to be that this is a demo store. You could draw attention to a sale or anything else you wish. I also want to draw your attention to the Checkout. There are some fields on here that aren’t entirely necessary. For example, the Company Name field, you could make it hidden or required, Address line and the Phone field. You can optionally highlight required fields with an asterisk. Now it’s off and now it’s back on, and remember when I mentioned that we would come back to the privacy policy. This is where you choose where it links and here’s some text, in addition to that page, and it appears right here above the Place Order. Now you’ll note that there’s a link here to the privacy policy page and that is created by this short code. If your privacy policy page is still in draft then this link is not going to work and it won’t look good at all. So I would suggest either, not having this privacy policy here or changing it slightly so that it doesn’t link. There’s also a Terms and Conditions option. You can set it to any page. There isn’t a Terms and Conditions page right now but if you set it to one then this text also appears. Now all of these things are entirely optional but I recommend that you read through them and understand how they work. Now our site is done but before I let you go, I’d like to review a little bit of what we covered. We started by setting up hosting and a domain name with SiteGround, but we also used a special deal from WinningWP.com to get a discount and help support videos like this. Our theme comes from Array Themes and it’s called Latest. We also depend quite heavily on Jetpack. There are some great connector plug-ins, specifically for WooCommerce, the e-commerce plug-in that we use that helps with taxes and shipping. we also use Stripe as our primary credit card processor. It works extremely well and comes built into WooCommerce. Now let’s take a look at some of the more important things on the site that we built. We always want to provide quick and easy access to people’s own account information and the cart. So right here in the top nav we have access to our cart and then also in this nav we have access to our cart and that one sticks with us as we scroll, and we even have a third one on this page, in the sidebar. Having quick and easy access to the cart makes it easy for people to see what they have and what they can buy right now. Any barrier you can remove to people buying your products will increase sales. We also made sure that we had a big beautiful header. People like to have attractive things at the top of the site. Building off that we put in big, beautiful pictures for some of our categories. We want to entice people to click on these. And on our homepage we have a variety of listing types. There’s featured products, newest products, sale products and bestsellers, all of these things will appeal to different people. One more extremely important thing on this page is the Shop menu item. Not only can you click on it to go to the store but it provides quick, direct access to specific categories. Again the fewer times you make people click to get to what they want, the more likely they are to buy. Now that said, if they do simply click on the Shop button, we also have this wonderful sort tool, which helps them find exactly what they want. Additionally our theme provides for us some great widgets, like this Filter by price, to help people narrow down what they’re looking for and what’s great about it is it works on whatever page you’re looking at. Also in every sidebar we have a widget for product categories. This is very similar to the drop-down menu under the Shop button. The Recently Viewed widget is really slick because it helps people get back to something they just saw a few minutes ago but can’t quite remember where it was they saw it. We also created a Contact Us page so that people can get a hold of us and ask questions about the products. You always want to be available to your customers. Another tool we included was MailChimp email lists. If you can get your customers on an email list and communicate with them regularly, they’re far more likely to come back and buy a second time. So people can sign up both here in the sidebar, as well as on the Checkout page. If we add a product to our cart and then View cart and go to Proceed to checkout, you’ll see that they can subscribe right here. Something else we covered was coupon codes. People are far more likely to buy something if they think they’re getting a deal. So if you create a coupon code and make it available, they’re probably going to buy. There are two more very important elements that we covered. We covered SEO using the Yoast tool and if we look at a product, you’ll see that we can edit how it appears on Google and the opposite twin of SEO is Statistics, both Google Analytics, Jetpack Stats, as well as Google Search Console. These things let you know what people are actually doing on your site. That knowledge can help you change your site to fit what they want. The store I built here is for camping gear but you can use this model to sell anything. When you’re done with your store and it’s live please come back and make a comment here below it on YouTube. We’d love to see the stores that you make.

Shikoni më shumë video …

* Deri më tani, më të mirat për platformat me të cilat krijoni një sit eCommerce, për mendimin tonë, janë Shopify (e shkëlqyeshme për ata që nuk janë tashmë të kënaqur me WordPress, duan të mbajnë gjërat e thjeshta, dhe nuk ka të ngjarë të duan asgjë më shumë se normë më vonë poshtë vijës) dhe WordPress (pak më shumë se një kurbë fillestare e të mësuarit sesa Shopify, por shumë më e personalizueshme) – lexoni më shumë mbi krahasimin këtu.

Thingdo gjë për të shtuar?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me