15 shtojcat më të mira falas WooCommerce për vitin 2020

Marrëveshjet me WordPress


Duke fuqizuar 27% të faqeve të e-commerce në Sitet të BuiltWith Top 1 Milion (një shumësi), WooCommerce nuk është vetëm shtojca më e njohur e WordPress ecommerce – është larg dhe larg platformës më të popullarizuara të e-commerce sot.

Statistikat na tregojnë se shtesa thelbësore është një çantë e dobishme, por nuk mund të bëjë gjithçka: Për të përfituar më shumë nga WooCommerce, do të duhet të përmirësoni shtojcën kryesore duke përdorur shtesa dhe shtesa.

Ka para të mëdha në tregtinë elektronike, kështu që shumica e shtesave vijnë me një vlerësim çmimesh. Për fat të mirë, megjithatë, jo çdo shtojcë WooCommerce duhet të thyejë bankën – në të vërtetë ekziston një përzgjedhje me të vërtetë e mirë e opsioneve falas atje (nëse e dini se ku mund të shikoni).

Në këtë postim, ne do të ndajmë 15 nga shtesat më të mira, shtesat dhe shtojcat WooCommerce falas (shënim: Ne do t’i përdorim këto tre terma në mënyrë të ndërrueshme në të gjithë), me qëllim që t’ju ndihmojmë të përmirësoni dyqanin tuaj ecommerce.

Nëse po kërkoni të çoni më tej trafikun, të ardhurat dhe / ose ankesën e dyqanit tuaj pa shpenzuar një pasuri të vogël, opsionet e mëposhtme duhet të jenë në rrugën e duhur. gëzojnë!

1. Zmadhues YITH WooCommerce

Për shumicën dërrmuese të produkteve, asnjë faktor në faqe nuk ka një ndikim më të madh në normën e konvertimit sesa imazhet e produkteve të shfaqura (përveç, ndoshta, çmimi).

Zmadhues YITH WooCommerce

Konsumatorët duan të shohin se si duken produktet tuaja, ata duan t’i inspektojnë ato për cilësinë dhe ata duan të jenë të sigurt se preferojnë ato nga një konkurrent. A me të vërtetë prisni që klientët të arrijnë të gjitha këto nga një foto e vogël, mezi e dukshme?

Nëse dëshironi të shfaqni imazhet tuaja me zë të lartë dhe krenar, ju rekomandoj shtojcën Zmadhues zmadhues YITH WooCommerce.

Kur vizitorët rri miun e tyre mbi imazhet tuaja, ata do të shohin një numër të zgjeruar të produkteve tuaja. Ju mund të konfiguroni dimensionet e kësaj shfaqjeje, si dhe nivelet e zmadhimit për shikimin optimal.

Shembull i shtojcës YITH WooCommerce Zmadhues

Pra, keni besim në produktet tuaja dhe tregojini ato me krenari – mund të prisni një kërcim serioz në konvertime si rezultat.

2. Nxitës për WooCommerce

Booster për WooCommerce është një lloj si plugin Jetpack … por për WooCommerce. Kjo do të thotë, nuk bën vetëm një gjë. Në vend të kësaj, ajo ofron një seri modulare të 100-veçorive që mund të përmirësojnë dhe shkulni dyqanin tuaj WooCommerce.

Nxitës për WooCommerce

Fjala kyçe atje është modulare. Për shkak se ju mund të zgjidhni të aktivizoni vetëm veçoritë specifike që dëshironi të përdorni, Booster për WooCommerce nuk do të shkatërrojë faqen tuaj me sende që nuk dëshironi.

Pra, çfarë mund të ju ndihmojë Booster për WooCommerce? Epo, ka shumë karakteristika për të renditur, por këtu janë përmbledhjet themelore, të ndara në kategori të ndryshme:

 • çmimet & monedhat – shtoni monedha dhe kursin e këmbimit të valutave, çmimet më të mëdha të konvertimit, vendosni çmimet bazuar në rolin e përdoruesit, plus shumë më tepër.
 • buton & Etiketat e çmimeve – ndryshoni butonin e shtimit të shportës, shtoni një etiketë me porosi për artikuj falas, plus më shumë.
 • Produkte – shtoni produkte prenotimesh, vendosni shitje të kryqta, mundësoni mbledhjen e fondeve, plus më shumë.
 • qerre & arkë – rregulloje fushat e arka, krijoni kuponë të veçantë dhe më shumë.
 • Portat e Pagesave – shtoni porta me porosi, tarifa tarifimi për disa porta hyrëse, vendosni porta të ndryshme bazuar në monedhë ose vend, dhe më shumë.
 • Shipping & urdhërat – vendosni një mënyrë minimale, shtoni një kalkulator të transportit, vendosni metoda të ndryshme transporti bazuar në kushte, plus më shumë.
 • Faturimi në PDF & Paketimi i rrëshqitjeve – aktivizoni faturimin në PDF.
 • Emails & misc – personalizime të ndryshme të prapavijës, plus një mundësi për të shtuar postë elektronike.

Në përgjithësi, ka një ton karakteristikash në një paketë falas, duke e bërë këtë një thikë të mirë të ushtrisë zvicerane për dyqanin tuaj.

3. Rruga e Pagesës me Shirita

Në të kaluarën, WooCommerce mbështeti vetëm një portë pagese nga kutia: Standard PayPal. Sidoqoftë, kjo portë nuk ishte aspak e dëshirueshme për pronarët më seriozë të dyqaneve, pasi klientët u drejtuan në uebfaqen e jashtme të PayPal për të bërë pagesa.

Porta e Pagesave të Shiritit WooCommerce

Si e tillë, shumica e dyqaneve të e-commerce instalojnë një portë pagese që lehtëson pagesa kartash në vend – zakonisht, Stripe ose PayPal Pro.

Nëse vendosni për Stripe, unë kam një lajm të mirë: Porta zyrtare e pagesave e shiritit WooCommerce është në dispozicion plotësisht falas.

Tani, në të kaluarën, duhet të shkarkoni dhe instaloni këtë shtesë si çdo shtojcë tjetër. Sidoqoftë, për shkak të popullaritetit të pamasë të portës së pagesës Stripe – dhe PayPal Pro, gjithashtu – WooCommerce ka rregulluar procesin e instalimit.

Tani mund të instaloni portën Stripe gjatë magjistarit të instalimit WooCommerce në klikimin e një butoni. Pasi të sinkronizoni dyqanin tuaj me API Stripe, do të keni mundësi të pranoni Visa, Mastercard dhe një mori të tërë të të tjerëve.

Një dobësi është se Stripe nuk është në dispozicion globalisht. Deri më tani, Stripe punon në 30 vende (me katër shtesë në testimin beta të ftuar vetëm), kështu që sigurohuni që vendi juaj të jetë në listë përpara se të kryhet – SH.B.A., Mbretëria e Bashkuar dhe Kanada janë mbështetur tashmë.

Dhe nëse Stripe nuk është gjëja juaj, dyqani zyrtar i dyqanit të zgjerimit WooCommerce rezervon dhjetë porta të tjera pagese falas, duke përfshirë PayPal Pro të lartpërmendur, plus Amazon Pay dhe Square, ndër të tjera.

4. Kontrolli i drejtpërdrejtë i WooCommerce

Nëse i kërkoni vizitorët tuaj të hidhen nëpër shumë pika, disa prej tyre thjesht do të braktisin anijen – një mundësi e konvertimit të humbur në një çast.

Pagesë e drejtpërdrejtë për WooCommerce

Tani, procesi i paracaktuar i arkëtimit WooCommerce nuk është tepër i dobët: Storefront > faqe produkti > shporta e blerjes > arkë.

Edhe kështu, ka ende një mundësi për të thjeshtuar procesin e arkëtimit. Hyni në arkë të drejtpërdrejtë të WooCommerce.

Shtojca lejon përdoruesit të kalojnë plotësisht shportën e blerjeve, që do të thotë udhëtimi tipik i klientit do të duket diçka si kjo: Storefront > faqe produkti > arka – shumë si butoni “Bleni Tani” i Amazon.

Shembull i zëvendësimit të

Dhe, nëse procesi i arkëtimit ende nuk është i thjeshtuar sa duhet për ju, shtojca mund të shtojë gjithashtu butona ‘Pagesa directly direkt në faqen e dyqanit. Kjo do të thotë që vizitorët që dinë saktësisht se çfarë po kërkojnë, mund të kalojnë edhe në ekranin e faqes së produktit.

Më e mira nga të gjitha, mund të shkarkoni, instaloni dhe konfiguroni shtojcën brenda dy minutave. Ekrani i cilësimeve është po aq efikas sa procedura e arkëtimit që krijon!

5. Shporta e menusë WooCommerce

WooCommerce Menu Shporta është një tjetër plugin që synon të përmirësojë procesin e arkëtimit.

Shporta e menusë WooCommerce

Shtojca shton një buton të shportës së blerjes në menunë tuaj, duke e bërë atë jashtëzakonisht të arritshme nga çdo faqe në faqen tuaj të internetit.

Butoni i shportës së blerjes përshtatet në menyrë të qetë dhe mund të konfigurohet plotësisht sipas dëshirës tuaj. Kjo përfshin mundësinë për të shfaqur numrin e artikujve dhe / ose nën-totalin në menu, zgjedhjen e dhjetë ikonave të shportave dhe shtrirjes së menusë.

Nëse tema juaj tashmë përfshin këtë funksionalitet, nuk ju duhet kjo shtojcë. Por nëse nuk ndodh, kjo shtojcë e thjeshtë është një jetëgjatëse.

6. Redaktori i fushës së arka

Ne kemi mbuluar tashmë disa shtesa që ju lejojnë të përmirësoni procesin e paracaktuar të arkëtimit WooCommerce. Nëse doni kontrollin përfundimtar mbi arkëtimin tuaj, Sidoqoftë, Redaktuesi i Fushës së Ardhshme është shtojca për ju. Kjo ju lejon të rregulloni çdo fushë të shfaqur në ekranin e arka.

Redaktori i fushës së arka

Kjo shtojcë ju lejon të shtoni fusha të reja arka, të modifikoni ose fshini fushat ekzistuese dhe të ndryshoni rendin e shfaqjes së të gjitha fushave në arkën tuaj.

Ju mund të zgjidhni nga shtatë lloje të ndryshme fushash:

 • Teksti hyrës
 • fjalëkalim
 • Email
 • telefon
 • zgjedh
 • Textarea
 • radio

Dhe gjithashtu mund të vendosni të shfaqni informacione nga këto fusha në faqen e detajeve të rendit ose në emailet tuaja të konfirmimit.

Ndërfaqja për të shtuar fushat është e lehtë për t’u përdorur, dhe do të keni mundësi të riorganizoni rendin e fushave duke përdorur zvarritje dhe rënie të thjeshtë:

Ndërfaqja e Redaktorit të Fushës së Arka

7. Plugin i Wishlist për TI WooCommerce

Siç sugjeron emri, Pllaka e Dëshirave TI WooCommerce ju jep një mënyrë falas për të shtuar funksionalitetin e listës së dëshirave në dyqanin tuaj WooCommerce.

WIlist WICommerce TI

Ndonjëherë, klientët tuaj nuk do të jenë gati për të blerë menjëherë. Ose mbase ata kanë një ditëlindje që vijnë dhe duan të dhurohen nga një artikull në dyqanin tuaj.

Sido që të jetë, një listë dëshirash është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i lënë blerësit tuaj të ruajnë një ose më shumë artikuj për më vonë. Pastaj, kur të jenë gati për të blerë, artikujt për të cilët interesohen janë gati të shkojnë.

Me këtë shtojcë, secili produkt në faqen tuaj merr një buton “Shto në listën e dëshirave”, dhe përdoruesit mund të shikojnë listën e dëshirave të tyre në një faqe të dedikuar “Dëshirash” që krijon shtojca. Për shembull, mund të shtoni automatikisht butonin e listës së dëshirave nën butonin “Shto në shportë”:

Shembull i funksionalitetit të listës së dëshirave

Ekzistojnë edhe disa tipare inteligjente të integruara. Për shembull:

 • Shtojca mund të heqë automatikisht një artikull nga lista e dëshirave të një blerësi kur e shtojnë atë në karrocën e tyre.
 • Blerësit mund të ndajnë me lehtësi listat e tyre të dëshirave në mediat sociale (e shkëlqyeshme për ata listat e urimeve për ditëlindje!).

8. Llojet e shportave

Ne kemi mbuluar disa shtesa falas WooCommerce që ju lejojnë të personalizoni procesin ekzistues të arkivit WooCommerce, por CartFlows i merr gjërat një hap më tej duke ju lejuar të zëvendësoni procesin e arkëtimit WooCommerce me arkëtimin tuaj personal, të ndërtuar me ndërtuesin tuaj të faqes WordPress.

CartFlows

Një nga gjërat më të dobishme në lidhje me këtë mjet është që ju lejon të ndërtoni gypa të arkëtimit, të kompletuara me gunga të rendit dhe ngritje në shitje. Për shembull, nëse dikush është duke blerë një palë syze dielli, ju mund të paraqisni një ofertë për urdhrin special për një rast transporti. Duke përdorur këto oferta të zgjuara, ju mund të rritni të ardhurat tuaja për porosinë.

Ju gjithashtu mund të krijoni procese doganore për produkte individuale, gjë që është e shkëlqyeshme nëse keni një dyqan më të vogël ose po përdorni WooCommerce për aplikacione jo-produkt, siç është fuqizimi i kursit tuaj në internet ose faqes së anëtarësimit..

9. Këmbyesi i valutave WooCommerce

Rritja e blerjeve në internet do të thotë që dyqani juaj i përulur i e-commerce mund të ofrojë mundësi për një bazë të vërtetë globale të klientëve. Sidoqoftë, para se të largoheni duke ëndërruar për një luzmë të klientëve ndërkombëtarë, së pari duhet të merreni me praktikat.

Këmbyesi i valutave WooCommerce

Së pari dhe më e rëndësishmja, faqja juaj e internetit duhet të jetë e aftë për shndërrim në monedhë. Në fund të fundit, një blerës nuk ka gjasa të blejë pa parë më parë produktin me çmim në monedhën e tyre lokale.

Ndoshta për çudi, duket se ka një mungesë të vërtetë të shtojcave të konvertimit të monedhës në depon zyrtare. Sidoqoftë, për shkak se ky është një funksionalitet shumë i dobishëm dhe përfitues, ne po bëjmë atë që është në dispozicion – kësaj liste me të vërtetë ka nevojë për një shtesë në këtë kategori.

Këmbyesi i Valutave WooCommerce është shtojca më e mirë falas për punën – megjithëse ka disa kufizime të dukshme.

Së pari, ky version falas lejon vetëm dy monedha në të njëjtën kohë.

Kjo duket kufizuese në shikim të parë, por nuk do të jetë kështu. Rekomandimi im është që të përdorni monedhën e tregut tuaj parësor, më pas përdorni një monedhë globale siç është USD ose EUR për klientët ndërkombëtarë. (Ose mund të blini versionin premium të shtojcës për të zhbllokuar monedha të pakufizuara!)

Së dyti, megjithëse shtojca mbështet flamujt e vendeve tuaja të zgjedhura, ju do të duhet të ngarkoni flamurin manualisht në bibliotekën tuaj të mediave.

Nëse mund t’i vini këto kufizime, shtojca ka mjaft karakteristika shëlbimi.

Për një fillim, ajo tërheq kurset e këmbimit në kohë reale direkt nga Yahoo Finance, kështu që mund të besoni se ato janë të sakta.

WooCommerce Switcher Valuta gjithashtu dërgon me tre pajisje shtesë të dedikuara: Njëri ndërron monedhën në të gjithë vendin, tjetri vepron si një mjet kalkulatori i kursit të konvertimit dhe i fundit shfaq kurset e fundit të këmbimit.

Më në fund, shtojca gjithashtu përdor Geolocation për të zbuluar dhe shfaqur monedhën vendase të një vizitori bazuar në adresën e tyre IP.

10. Mailchimp WooCommerce

A e dini se është shumë më e kushtueshme të blini një klient të ri sesa të ruani një ekzistues? Në varësi të burimeve, blerja e klientit mund të kushtojë diku midis tre dhe 30 herë më shumë.

WooCommerce Mailchimp

Mënyra më e lehtë për të ndërtuar një bazë të dhënash të klientëve tuaj ekzistues është mbledhja e adresave të postës elektronike në një listë emaili. Shtojca WooCommerce Mailchimp është ndoshta shtojca më e mirë falas për punën (nëse po përdorni Mailchimp për marketing me email, natyrisht).

Shtojca automatikisht i pajton klientët tuaj në një listë postare pas veprimeve specifike – siç është vendosja e një porosie ose kur statusi i një porosie zhvendoset të përfundojë. Ose, nëse preferoni, u jep atyre mundësinë të abonohen në ekranin e arka duke shtypur një kuti kontrolli.

Mos harroni: Klientët tuaj ekzistues janë miqtë tuaj më të mirë. Trajtoni mirë dhe ata mund të mbeten klientë për vitet në vazhdim.

11. Ndjekja e Avancuar e Dërgesave për WooCommerce

Sapo një klient të bëjë një blerje, ata duan të dinë saktësisht kur mund të presin të marrin porosinë e tyre.

Ndjekja e përparuar e dërgesave për WooCommerce

Ndjekja e Avancuar e Dërgesave për WooCommerce ju lejon të mbani klientët tuaj të azhurnuar duke siguruar detaje përcjellëse si në një email ashtu edhe në zonën e tyre “Llogaria ime”.

Shtojca integrohet me më shumë se njëqind ofrues të transportit, duke përfshirë emrat e mëdhenj si USPS, UPS, FedEx, etj. Ju gjithashtu mund të integroheni me TrackShip për më shumë fleksibilitet (TrackShip ofron 50 gjurmues falas, por pas kësaj ju do të duhet të pay).

Shtojca gjithashtu shton një status të ri të porosisë ive Dorëzohet ’që mund të dërgojë një email tek klientët kur urdhri i tyre është dorëzuar. Me integrimin e TrackShip, madje mund të automatizoni këtë proces, në mënyrë që urdhërat të shënohen automatikisht kur dorëzohen sa më shpejt që të azhurnohen informacionet e ndjekjes.

Dobësia e vetme është funksionimi automatik me të vërtetë i ftohtë që kërkon TrackShip, për të cilën do të duhet të paguani pas 50 gjurmuesve të parë. Sidoqoftë, edhe pa TrackShip, shtojca është akoma mjaft e dobishme.

12. Transporti fleksibël për WooCommerce

Le t’i vazhdojmë gjërat të rrjedhin me përmirësimin e procesit të transportit në dyqanin tuaj WooCommerce …

Transporti fleksibël WooCommerce

Transporti Fleksibël për WooCommerce është një nga shtojcat më të njohura falas për t’ju ndihmuar të implementoni diçka që quhet transportim tarifash.

Ju mund të llogaritni kostot e transportit në bazë të peshës totale të të gjitha sendeve në karrocën e blerësit ose vlerën totale të shportës. Ju gjithashtu mund të shtoni kostot e trajtimit ose sigurimit për urdhërat më të mëdhenj dhe të krijoni një opsion special COD me një tarifë më të lartë.

Në përgjithësi, ju mund të krijoni metoda të pakufizuara transporti dhe rregulla të kostos së transportit, gjë që ju jep shumë fleksibilitet se si funksionon transporti në dyqanin tuaj.

13. Pllaka e Zgjeruar Ecommerce e Google Analytics për WooCommerce

Zgjatja e Ecommerce Google Analytics Plugin për WooCommerce është e thjeshtë, por ajo bën diçka shumë të rëndësishme – krijon konfigurimet e nevojshme për t’ju lejuar të përdorni veçorinë e zgjeruar të Ecommerce në Google Analytics.

Ndjekja e zgjeruar e ECommerce për Google Analytics

Pastaj, do të jeni në gjendje të analizoni sjelljen e blerjeve, sjelljen e arkës, performancën e produktit dhe performancën e shitjeve – të gjitha nga Google Analytics.

Duke pasur të dhëna më gjithëpërfshirëse, mund të kuptoni se cilat pjesë të dyqanit tuaj dhe strategjitë e marketingut janë duke punuar, dhe cilat pjesë duhet të rregullohen.

14. Rrëmujat e variacionit për WooCommerce

Ndryshime të ndryshimeve për WooCommerce ju ndihmojnë të krijoni më shumë paraqitje vizuale të produkteve të ndryshueshme në dyqanin tuaj, të cilat mund t’i ndihmojnë blerësit të kuptojnë saktësisht se çfarë ofroni.

Ndryshime të ndryshimeve për WooCommerce

Për shembull, nëse shisni një T-shirt në tre ngjyra të ndryshme, kjo shtojcë ju lejon të shfaqni ikona me ngjyrën aktuale, në vend se thjesht fjalët “e kuqe” dhe “blu” si sjellja e paracaktuar e variacionit WooCommerce.

Po ashtu funksionon më shumë sesa thjesht ngjyrat. Për shembull, mund të shtoni imazhet tuaja personale për t’i përdorur si këmbe për variante të ndryshme produktesh, gjë që është e shkëlqyeshme nëse ofroni materiale të ndryshme për produkte.

Në thelb, nëse shesni shumë produkte të ndryshueshme në dyqanin tuaj, kjo shtojcë i bën ata të duken më të bukur dhe i ndihmon blerësit të kuptojnë të gjitha variantet që ju ofroni.

15. Rregullat e zbritjes për WooCommerce

WooCommerce përfshin funksionalitet të integruar kuponi, por nuk është super fleksibël. Rregullat e zbritjes për WooCommerce ju lejojnë të merrni më kreativ me llojet e kuponave dhe zbritjeve që ofroni, të cilat mund t’ju ndihmojnë të tërheqni blerësit dhe të rritni shitjet tuaja.

Rregullat e zbritjes për WooCommerce

Për shembull, ju mund të krijoni marrëveshje speciale ‘bleni tre merrni 10% zbritje’. Ose, ju mund të krijoni një marrëveshje që u jep blerësve 10% zbritje në qoftë se ata shpenzojnë mbi 100 dollarë (ose ndonjë mënyrë tjetër minimale).

Versioni falas i shtojcës ju lejon të krijoni zbritje në përqindje dhe në bazë të karrocave, së bashku me aftësinë për të përjashtuar produkte të caktuara dhe për të vendosur kufizime të datës.

Dobësia e vetme është që do t’ju duhet versioni premium për të qenë në gjendje të krijoni disa lloje të marrëveshjeve të zakonshme. Për shembull, ju mund të krijoni vetëm ofertat ‘blini një të merrni një falas’ me versionin premium.

Mendimet përfundimtare

Kjo kompleton rradhën tonë të shtojcave më të larta falas WooCommerce. Thënë kjo, ia vlen të kujtojmë se me një shtojcë aq komplekse dhe të fuqishme sa WooCommerce, kjo listë me 15 gërvishtjet në të vërtetë vetëm sipërfaqen – ka në të vërtetë mjaft funksione të tjera të dobishme që, për fat të keq, thjesht kanë humbur prerjen (ose ishin shumë të ngrohta) për të të përfshihen.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map