WPChat – Një Hangout i Komunitetit të Komunitetit të WordPress-up-dhe-i Tjetër nga Leland Fiegel

Lançuar në gusht të vitit të kaluar nga zhvilluesi i përvojë i WordPress Leland Fiegel (të cilin shumë do ta njohin si themeluesin e një prej dyqaneve të temave shumë të para tregtare që do të vijnë – ThemeLab *), WPChat tashmë po bën disa përparime mbresëlënëse në qëllimin e saj të duke u bërë një nga vendet për të diskutuar një larmi temash të ndryshme të lidhura me WordPress. Me temat që variojnë nga fakti nëse zhvilluesit duhet të shesin tema në Themeforest për të diskutuar se çfarë mund të ndodhë me WordPress, nëse e paimagjinueshme i ndodhi ndonjëherë themeluesit të saj Matt Mullenweg, nuk ka vetëm një spektër të gjerë temash të hapura për diskutim, por edhe një pasuri të njohurive të ekspertëve dhe opinione për të parë. Për më tepër, ndryshe nga shumë nga vrimat më të spikatura të diskutimit të WordPress-it (siç është grupi i përhapur gjithnjë i avancuar i WordPress në Facebook dhe Grupi WordPress Google+ gjithnjë e më i popullarizuar), WPChat ka të gjitha mjetet që dëshironi të keni një të plotë- forumi i lulëzuar, i ditëve moderne, përfshirë aftësinë për të pirunuar temat dhe veçoritë që lejojnë përdoruesit të gjejnë lehtësisht tema të diskutuara më parë!


Për të zbuluar pak më shumë rreth këtij forumi të ri fantastik, si filloi dhe ku drejtohet, ne i shtruam disa pyetje themeluesit të faqes: Leland Fiegel…

P) Për përfitimin e atyre që nuk e dinë tashmë se kush jeni, na jep pak pasqyrë në prejardhjen tuaj.

Unë punoj me kohë të plotë si një zhvillues i WordPress në një agjenci reklamimi në zonën e DC. Unë jam një bashkë-organizator i grupit të takimeve të WordPress DC. Dhe unë kam punuar me WordPress tash e 8 vjet.

P) Dhe si për WPChat? Cila është historia e faqes?

E gjitha filloi kur bleva domain wpchat.com në një ankand në gusht të vitit 2009. Unë e nisa atë si një uebfaqe të thjeshtë të bisedave të drejtpërdrejta që i shërbyen komunitetit WordPress shumë shpejt pas kësaj.

Kam eksperimentuar me disa zgjidhje të ndryshme, por përfundova duke përdorur një IRC [ed. Internet Relay Chat] kanal nga freenode, të cilin e ngulita në faqen fillestare të wpchat.com. Do të dërgoja një cicërimë nga @wpchat (zakonisht retweetohet nga @themelab dhe biseda do të mbushej mjaft shpejt me të gjitha llojet e njerëzve nga komuniteti i WordPress.

Gërmimi nëpër tweet-et më të vjetra @wpchat mund t’ju japë një ide të mirë se kush ndaloi. Unë u përpoqa të telefonoj çdo person që u bashkua në Twitter. Kur ata do të riktheheshin, bisedat mund të bëhen goxha virale.

Sajti dhe kanali shoqërues IRC ishte relativisht i fjetur deri në rivendosje, por unë vazhdoja ta paguaja faturën e pritjes çdo muaj dhe herë pas here njerëzit do të binin për një bisedë të shpejtë, por askund afër niveleve të aktivitetit që përjetoi në 2009-2010.

Në mesin e vitit 2014, unë pastrova plotësisht sitin e vjetër dhe krijova një forum të diskutimit. Që na sjell sot.

P) Cili është mendimi pas faqes? Itshtë një projekt për dashuri apo para? Cilat janë qëllimet tuaja afatgjata për sitin?

Padyshim dashuri. Unë gjithmonë i kam kushtuar vëmendje të madhe komunitetit të WordPress, dhe që kur kam shitur Theme Lab, nuk kam pasur vërtet një prizë deri më tani. Unë në thelb e konsideroj WPChat blogun tim për komunitetin WordPress.

Prettyshtë shumë e lirë për të kandiduar, edhe pse unë jam duke kërkuar të fitoj para nga një sponsorizim pasi kam kaluar mjaft kohë në të. Unë kam konsideruar bërjen e llogarive “Pro” të cilat mund të ofrojnë qasje në një forum privat dhe disa përfitime të tjera, por forumi kryesor do të jetë gjithmonë falas dhe i hapur për të gjithë.

Qëllimet e tjera afatgjata përfshijnë vetëm rritjen e bazës së anëtarësimit dhe inkurajimin e më shumë aktiviteteve nga grupi që kemi tashmë.

P) Kush është audienca e synuar? A është një forum në të cilin të gjithë janë të mirëpritur të bëjnë ndonjë lloj pyetjeje të lidhur me WordPress, apo është diçka që ka për qëllim kryesisht zhvilluesit?

Edhe pse unë jam një zhvillues vetë, unë definitivisht nuk dua ta kufizoj atë vetëm tek zhvilluesit. Bloggerët, dizajnerët, ndërmarrësit, zhvilluesit, fillestar për të avancuar, janë gjithçka më shumë se i mirëpritur në WPChat. Të gjithë janë të mirëpritur të bëjnë çdo lloj pyetjeje të lidhur me WordPress dhe unë përpiqem të sigurohemi që asnjë fije të mos shkojë pa përgjigje.

P) Ka një sërë mënyrash të ndryshme për të krijuar krijimin e një forumi online këto ditë, dhe unë tashmë e di që keni zgjedhur të përdorni Diskursin sesa, të themi, bbPress … Pse Diskurs?

Unë thjesht më pëlqen ndjenja e përvojës së Diskursit. Më pëlqen gjithashtu vibri që marr nga komuniteti. Sshtë shumë e shkruar në WordPress.

bbPress do të ishte zgjidhja ime e parë nëse nuk do të ishte Diskurs. Unë nuk do të konsideroja asgjë tjetër.

Ishte e vështirë për të zgjedhur Diskutimin mbi bbPress, por në këtë pikë unë thjesht mendoj se Diskursi është një zgjidhje më e lëmuar e forumit të pavarur.

Unë mendoj se është pak e çuditshme të përdorësh një zgjidhje jo-WordPress për një sit në lidhje me WordPress, por duke e konsideruar Diskursin është krejtësisht falas dhe me burim të hapur ashtu si WordPress, e kuptova se nuk do të ishte shumë çështje.

P) Unë shoh që aktualisht ekzistojnë dy administratorë për WPChat: ju dhe Jeff Chandler (të cilin shumë do ta njohin nga puna e tij në WPTavern. Cili është roli i Jeff? A është një përpjekje dy burrash apo Jeff është thjesht duke ndihmuar?

Jeff ishte anëtari i parë (përveç meje) dhe më ndihmoi ta vendosja në fillim të rindizjes. Kur instalova për herë të parë Diskursin, të dy ne thjesht po shikonim nëpër zonat e administratorit dhe në pjesën e përparme, duke u mësuar, pasi asnjëri nga ne nuk e kishte përdorur Diskursin më parë.

Ai ishte goxha i dobishëm për ta hequr WPChat në tokë. Meqenëse nuk kam gati sa arrij Jeff në komunitetin e WordPress, ai ishte në gjendje ta promovonte atë në WP Tavern dhe në kanalet e tij personale për të marrë një bazë të vërtetë anëtarësie të fortë që nga fillimi.

Këto ditë, unë jam i sigurt se Xhefi është mjaft i zënë me Tavernën, kështu që nuk e kam parë atë në WPChat kohët e fundit. Edhe pse e kam mbajtur si administrator sepse i besoj atij dhe nuk mund të dëmtojë të kesh një tjetër administrator të besueshëm në sit.

P) Unë e di sepse kam lexuar në faqen tuaj personale që ju përdorni WordPress për “goxha të gjitha faqet tuaja” – pse kaq pasionante për këtë?

Programe të mahnitshme. Komuniteti i mahnitshëm. Changedshtë ndryshuar jeta ime. Unë thjesht nuk mund të jem i apasionuar pas saj.

P) Nëse do të më duhej të emëroja disa konkurrentë në sit, disa që vijnë menjëherë në mendje do të ishte grupi Advanced WordPress në Facebook, grupi Google+ WordPress dhe gjithashtu subreddit WordPress, si e dallon WPChat vetë?

Padyshim që ekzistojnë disa faktorë dallues.

WPChat është plotësisht e pavarur nga çdo rrjet social. Unë qëllimisht nuk kam përfshirë ndonjë tipar “shenjë sociale”, megjithëse Diskursi e mbështet atë, vetëm për ta mbajtur atë sa më vete të jetë e mundur. Shumë më kanë thënë që vërtet e vlerësojnë WPChat që nuk është i lidhur me ndonjë rrjet specifik shoqëror.

Për dallim nga një grup në Facebook, e gjithë përmbajtja e WPChat është plotësisht e hapur dhe e lexueshme për publikun pa u fshehur pas një muri regjistrimi.

Gjithashtu, siç është përmendur tashmë, WPChat nuk është vetëm për zhvilluesit. Mbingarkesa e pirgut, AWP [ed. Advanced WordPress Group], dhe madje edhe forumet e mbështetjes WordPress.org janë të gjitha vendet më të mira për të marrë pyetje të përparuara si ajo që u përgjigjën.

Më pëlqen të inkurajoj të gjitha llojet e diskutimeve në WPChat, veçanërisht në lidhje me biznesin dhe sipërmarrjen që lidhen me komunitetin WordPress. Këto janë disa nga diskutimet e mia të preferuara në faqe (të cilat do t’i arrij më saktësisht më vonë).

P) Tani ka diku në rajon me 250 fije në WPChat, ndonjë të preferuar deri më tani?

Shpjegimi i Kurbës së icingmimeve: https://wpchat.com/t/explaining-the-pricing-curve/499 … jo domosdoshmërisht WordPress specifike, por mund të jetë. Në thelb po flitet për mënyrën e shpjegimit të shërbimeve të uebit për njerëzit që mund të mos jenë të njohur me industrinë.

Po filloni një biznes tematik. A duhet të shisni në ThemeForest? https://wpchat.com/t/youre-starting-a-theme-business-should-you-sell-on-themeforest/94… goxha vetë shpjeguese. Mori disa informacione të shkëlqyera nga disa shitës të tanishëm të ThemeForest, si dhe nga një punonjës i Envato!

Me të vërtetë çdo gjë e biznesit ose sipërmarrëse do të marrë një gisht nga unë.

Q) Duke parë bazën aktuale të përdoruesit, aktualisht ka 300 përdorues në WPChat; çfarë keni bërë për të promovuar sitin deri më tani – apo është gjithçka përmes gojës së thjeshtë?

’Shtë shumë e shumë fjalë për gojën dhe Twitter. Mënyra ime # 1 për ta promovuar tani është thjesht krijimi i temave të reja dhe tweeting i tyre.

Unë nuk kam shpenzuar asnjë monedhë për reklama.

P) WPChat po vjen në përvjetorin e saj gjashtë mujor (që nga fillimi i gushtit), çdo mësim të mësuar dhe / ose surpriza gjatë rrugës?

Whoa, ka qenë vërtet kaq gjatë? Unë thjesht jam mahnitur me bazën e anëtarëve dhe diskutimet që ata kanë krijuar. Shtë një grup kaq i shkëlqyeshëm dhe jam i impresionuar me të gjitha gjërat e reja që kam mësuar prej tyre.

P) A ka ndonjë në bashkësinë WP që ju do të jeni veçanërisht të entuziazmuar të keni në sit i cili nuk është ende anëtar? Ndoshta ata do ta shohin këtë postim …;)

Shumë nga njerëzit e mi të preferuar në komunitetin WordPress janë aktualisht anëtarë, kështu që unë jam tashmë mjaft i entuziazmuar në lidhje me këtë.

Unë nuk jam aq i shqetësuar me emra të mëdhenj në komunitetin WordPress (ka shumë mënyra për të përmendur) thjesht duke u bashkuar me WPChat siç jam unë me kultivimin e diskutimeve cilësore nga njerëzit në të gjitha pikat në spektrin e komunitetit WordPress.

P) Unë e di që ju keni grumbulluar personalisht një grumbull njohurish të lidhura me WordPress ndër vite (përmes projekteve si ThemeLab dhe Pluginferno (logoja e shkëlqyer nga rruga)) – çdo këshillë për njerëzit që përpiqen të bëjnë jetesën brenda apo përreth WordPress?

Faleminderit! (ri: logo e shkëlqyeshme)

Vazhdoni të mësoni dhe vazhdoni të eksperimentoni.

Peizazhi i zhvillimit të uebit po ndryshon vazhdimisht, kështu që ju nuk mund të bëheni të vetëkënaqur. E di që personalisht jam duke u përqëndruar shumë në avancimin e aftësive të mia JavaScript, diçka që do të jetë gjithnjë e më e rëndësishme në versionet e ardhshme të WordPress (jo se nuk është tashmë).

Faleminderit Leland – Vazhdoni punën e shkëlqyeshme!

Nëse nuk e keni tashmë, drejtohuni në faqe, shtroni disa pyetje, përgjigjuni disa më shumë dhe përfshiheni në ndërtimin e këtij komuniteti të ri fantastik!

* (shënim: ThemeLab u ble nga Syed Balkhi në fillim të vitit 2014).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map