Kde je nejlepší místo pro zahájení blogu? – Nejlepších šest platforem (2020)

Nabídky WordPress


Hledáte spuštění vlastního blogu, ale nejste si jisti, kterou platformu použít?

Pokud jde o výběr platformy pro blogování, máte spoustu možností. Každý však má jiné výhody a nevýhody, takže kde je nejlepší místo pro zahájení blogu v roce 2020 a dále?

Na tuto otázku se pokusím odpovědět v tomto příspěvku.

Tím, že vám položíme pět klíčových otázek týkajících se vašich cílů v oblasti blogů a zdůrazníte klady a zápory šesti populárních platforem, pomůže vám tento článek vybrat ten, který podporuje to, čeho chcete dosáhnout, a nastaví váš blog pro úspěch..

Pět otázek, které vám pomohou vybrat správné místo pro váš blog

Než se dostanu do nejlepších platforem pro spuštění blogu, myslím, že je důležité se vás na něco zeptat.

Podívejte se, není tu jediné nejlepší místo, kde začít „blog“. Místo toho vám chci pomoci najít nejlepší místo pro začátek „vašeho blogu“.

Pokud například chcete ze svého blogu vydělat peníze, mohlo by vás to posunout jedním směrem. Ale pokud chcete jednoduše začít psát a spojovat se s publikem, mohlo by vás to vtáhnout do jiného.

Než se tedy dostaneme na různá místa, abychom vytvořili blog, přemýšlejte o těchto otázkách …

1. Vážím si jednoduchosti nebo flexibility?

Obecně byste měli myslet na jednoduchost a flexibilitu jako na dva konce spektra:

 • Pokud chcete více jednoduchosti, musíte často obětovat flexibilitu.
 • Pokud chcete větší flexibilitu, musíte často obětovat jednoduchost.

Určitě existují některé platformy, které jsou lepší než jiné při překlenutí mezery, ale toto obecné pravidlo platí pro každou platformu pro blogování.

Například médium poskytuje absolutně nejjednodušší způsob, jak zahájit blog. Stačí se zaregistrovat a začít psát. Neexistuje žádný instalační proces, kterým by bylo možné projít, vybrat téma nebo cokoli jiného.

Stačí se zaregistrovat → začít psát. První příspěvek můžete psát během několika minut.

Kompromisem v této jednoduchosti je, že psaní je doslova vše, co můžete udělat! Chcete do svého blogu na médiu přidat vlastní kontaktní formulář? Nemůžu to udělat! Chcete rozšířit svůj seznam e-mailových zpravodajů jedinečným způsobem? ani náhodou!

Na druhé straně, WordPress s vlastním hostitelem činí svět vaší ústřicí – svůj blog můžete brát doslova jakýmkoli směrem, dokonce až po přidání funkcí elektronického obchodování – ale kompromis je v procesu nastavení, je o něco více zapojen, a vy jste zodpovědní pro nějakou údržbu webových stránek.

2. Chci vydělávat peníze?

Pokud chcete (nakonec) vydělat nějaké peníze z vašeho blogu, bude to hrát velkou roli v tom, kde byste měli začít.

Některé platformy pro blogování, jako je Střední a WordPress.com, omezují způsob vydělávání peněz z vašeho webu; jiní, například pomocí WordPress s vlastním hostitelem, vám umožní zpeněžit váš blog, jak chcete.

Pokud je vaším cílem zpeněžení, pravděpodobně se budete chtít vyhnout platformám, které přidávají svá vlastní omezení.

3. Jak důležité je vlastnictví obsahu / dat?

K hostování vašeho blogu a jeho obsahu existují dva základní přístupy:

 • Vlastní software
 • Hostované platformy

S blog s vlastním hostitelem, musíte si vzít blogovací software a nainstalovat jej na svůj vlastní webhosting. I když to zní zastrašující, většina webových hostitelů tento proces ve skutečnosti velmi zjednodušuje – a nemusíte nutně potřebovat žádné technické znalosti, abyste mohli jít touto cestou.

Velkou výhodou blogů s vlastním hostováním je, že:

 • plně vlastní veškerý svůj obsah a data, protože je umístěn na vašem serveru
 • mít spoustu flexibility, protože můžete upravovat vše o svém blogu
 • může váš web zpeněžit, jak chcete.

S hostovaný blog, váš blog a jeho obsah jsou umístěny na serverech někoho jiného. To má nevýhody, pokud jde o vlastnictví dat, protože ve skutečnosti nemáte plnou kontrolu nad svým obsahem. Je také méně flexibilní než blog s vlastním hostitelem.

Velkou výhodou je však jednoduchost. Protože platforma blogů je hostována na serverech služby, můžete se obvykle jen zaregistrovat a začít psát. Nebudete se muset starat o nastavení, ani se nebudete muset vypořádat s údržbou.

„Nemyslím tím, že svůj obsah nevlastníte pomocí hostovaného nástroje. Chci jen říct, že váš obsah sedí na serverech někoho jiného, ​​což znamená, že nad ním nemáte plnou kontrolu. Hostovaná služba může například uzamknout váš účet a znemožnit vám přístup. Někdy může být obtížné exportovat váš obsah z hostované služby..

4. Jaký druh obsahu budu zveřejňovat?

Existují různé „styly“ blogů a některé mohou být vhodnější pro jednu platformu než jinou.

Například budete zveřejňovat krátké příspěvky většinou s médii (obrázky, GIF, videa atd.)? Pokud ano, můžete se připojit na Tumblra.

Na druhou stranu, pokud chcete zveřejňovat delší a promyšlenější kousky, můžete být lepší s médiem nebo vlastní platformou.

Měli byste také zvážit téma svého obsahu, pokud se chystáte blogovat v potenciálně citlivých oblastech.

Zatímco většina blogovacích platforem je docela otevřená tomu, o čem můžete psát, pravděpodobně budete chtít používat samoobslužnou platformu, pokud se chystáte blogovat o některých tématech, která posouvají limity (např. Marihuana, témata pro dospělé atd.) na).

5. Jaký je můj rozpočet??

Nakonec je tu váš rozpočet. Najdete několik skvělých bezplatných platforem pro blogování, ale většina přijde s určitými omezeními.

Pokud chcete svobodu a flexibilitu blogu s vlastním hostitelem, budete muset zaplatit za webhosting, aby se váš blogový software provozoval na holé minimum.

Nyní to nemusí být příliš drahé – je možné provozovat blog za méně než 10 $ měsíčně. V zásadě však nemůžete provozovat blog s vlastním hostitelem zdarma.

Nejlepší místa pro zahájení blogu v roce 2020 a dále

Zde je šest platforem, na které se zaměřím:

 1. Vlastní hostitel WordPress
 2. WordPress.com
 3. Střední
 4. Wix
 5. Duch
 6. Tumblr

1. WordPress s vlastním hostitelem (WordPress.org)

Domovská stránka WordPress.org

WordPress s vlastním hostitelem (AKA WordPress.org) je nejlepším místem pro zahájení blogu, pokud:

 • flexibilita hodnoty
 • chcete vydělat peníze z vašeho blogu
 • chcete úplné vlastnictví / kontrolu veškerého obsahu a dat
 • jsou ochotni zaplatit alespoň 5 až 10 dolarů měsíčně za provoz vašeho blogu.

Podle čísel je WordPress zdaleka nejpopulárnějším způsobem, jak vytvořit web. Podle W3Techs má více než 35% všech webových stránek.

Zatímco WordPress je nyní používán pro vše od portfolia po eCommerce obchody, ve skutečnosti to začalo jako platforma pro blogování, takže stále představuje skvělou možnost pro blog.

Samotný software WordPress je bezplatný a open-source. Vzhledem k tomu, že se jedná o řešení, které hostuje samo, je však třeba zaplatit za hosting, abyste svůj blog mohli napájet. Nebojte se – levný hosting WordPress najdete za méně než 3 $ měsíčně, pokud jste ochotni zaplatit za rok nebo více předem.

Vím, že instalace softwaru z vlastního hostingu zní zastrašující, ale protože je WordPress tak populární, většina hostitelů WordPressu vytvořila super uživatelsky přívětivá rozhraní, která vám pomohou začít, aniž byste potřebovali jakékoli technické znalosti..

Jednou z největších výhod používání WordPress pro váš blog je hostitelem flexibilita. K přizpůsobení blogu můžete použít dva typy rozšíření:

 • Témata – tyto vám umožňují řídit, jak váš blog vypadá. Přemýšlejte o nich jako o oblečení vašeho blogu..
 • Pluginy – to vám umožní přidat do vašeho blogu nové funkce, jako je kontaktní formulář, zdroj Instagram nebo dokonce eCommerce funkce.

Pouze v adresáři WordPress.org najdete tisíce bezplatných témat a 55 000 doplňků zdarma. V zásadě můžete svůj blog pravděpodobně donutit dělat, co potřebujete, aniž byste potřebovali technické znalosti – stačí nainstalovat požadované rozšíření kliknutím na několik tlačítek.

Kromě této flexibility také plně vlastníte veškerý svůj obsah a data a pokud jde o obsah, který publikujete a jak zpeněžit svůj blog, neexistují žádná svévolná omezení..

�� Jak vytvořit blog WordPress s vlastním hostitelem

Máme kompletní návod, jak vytvořit blog WordPress s vlastním hostitelem ��

Obecně však tento proces vypadá takto:

 1. Nakupujte webhosting – podle našeho průvodce se můžete dobře rozhodnout.
 2. Vyberte a zakupte si doménové jméno (často to můžete udělat prostřednictvím svého hostitele webu). Máme zde několik tipů.
 3. Nainstalujte si software WordPress (většina webových hostitelů to usnadňuje). Máme také návod na instalaci WordPress.

2. WordPress.com

Domovská stránka WordPress.com

WordPress.com je nejlepším místem pro zahájení blogu, pokud:

 • chtějí bezplatnou platformu pro blogování
 • cení jednoduchosti a přitom máte možnost přidat určitou flexibilitu, pokud jste ochotni zaplatit
 • chcete mít možnost se zaregistrovat a začít ihned psát
 • nestarejte se o 100% soukromí / vlastnictví dat.

WordPress.com je jedna konkrétní implementace open-source softwaru WordPress z předchozí části. Máme celý článek věnovaný rozdílu mezi WordPress.com a WordPress.org, ale podstatou je, že WordPress.com usnadňuje používání open-source softwaru WordPress – ale za cenu určité flexibility WordPress.

U WordPressu s vlastním hostováním musíte před zahájením blogování zakoupit hosting a nainstalovat software WordPress, ale s WordPress.com se můžete jednoduše zaregistrovat a ihned začít psát.

Jsou zde dvě velké výhody:

 1. Blog můžete založit zdarma, ale pokud budete chtít použít vlastní název domény, musíte zaplatit. winwp.com namísto winwp.wordpress.com).
 2. To zcela eliminuje technickou část procesu.

Pokud však nezaplatíte 300 USD ročně, ztratíte možnost instalovat vlastní témata a doplňky WordPress Podnikání plán. Pokud tedy nejste připraveni utratit tolik peněz, ztratíte spoustu flexibility aplikace WordPress. Navíc, i když platíte, stále nemáte nad svým blogem tolik kontroly, jako byste měli s hostitelem WordPress..

Celkově bych řekl, že WordPress.com je skvělá volba pro hobby blog, kde neočekáváte nic jiného než blogování. Pokud však chcete svůj blog zpeněžit, pak je použití WordPress s vlastním hostitelem téměř vždy lepší volbou, protože máte větší flexibilitu a méně omezení.

�� Jak vytvořit blog pomocí WordPress.com

Chcete-li si vytvořit svůj blog, stačí navštívit stránku WordPress.com a vytvořit si účet.

Máme také výukové video o tom, jak vytvořit blog WordPress.com ��

3. Střední

Domovská stránka tvůrce obsahu

Médium je nejlepším místem pro zahájení blogu, pokud:

 • chtějí absolutně nejjednodušší způsob, jak začít psát
 • chtějí přístup k vestavěnému publiku
 • líbí se vám myšlenka placení na základě toho, kolik lidí si vaše příspěvky prohlíží
 • nepotřebují žádné funkce kromě možnosti psát blogové příspěvky.

Médium je kříženec mezi platformou blogů a vydavatelem médií. Každý se může zaregistrovat a začít psát blog. Poté máte také možnost povolit „kurátorský“ obsah na publikační platformě Medium, což vám dává šanci vydělat nějaké peníze prostřednictvím Programu pro středně velké partnery..

Tuto podrobnost se věnujeme našemu srovnání mezi médii a WordPress.

Vzhledem k tomuto vydavatelskému aspektu je jednou z velkých výhod média Medium to, že vám dává šanci oslovit vestavěné publikum.

Používáte-li jinou platformu pro blogování, musíte své publikum v podstatě budovat od nuly – ale pokud budete mít kurátor na médiu, bude váš obsah viditelný pro tisíce čtenářů, kteří se zajímají o to, o čem píšete.

Nevýhodou Média je však nedostatek flexibility. Svůj blog postavíte na platformě Medium, nikoli na svém vlastním webu, což znamená, že jste omezeni pouze na funkce, které vám médium poskytuje. Například se budete snažit pěstovat svůj vlastní seznam e-mailů nebo budovat své sociální následky.

Celkově, pokud si jen přejete místo, kde můžete psát a nebojte se o nic jiného, ​​myslím, že médium je skvělá volba. Ale pokud si ceníte flexibility a vlastníte svou vlastní platformu, nebo pokud máte nějaké plány na zpeněžení (nad rámec Programu pro střední partnery), existují lepší možnosti.

�� Jak vytvořit blog s médiem

Chcete-li vytvořit svůj blog, stačí navštívit stránku Střední a vytvořit si účet. Svůj první blogový příspěvek můžete napsat za méně než minutu.

4. Wix

Domovská stránka Wix

Wix je nejlepším místem pro zahájení blogu, pokud:

 • chcete možnost přidat další funkce kromě blogu
 • chtějí jednoduchost hostovaného nástroje – při zachování velké flexibility
 • netýká se 100% vlastnictví dat / soukromí
 • jsou ochotni zaplatit alespoň ~ 10 $ měsíčně.

Wix je oblíbený univerzální hostovaný webový tvůrce. Nepředstavuje velký důraz na blogování, ale nabízí plnou podporu pro blogování a je dobrou volbou, pokud chcete, aby váš blog byl spíše součástí vašeho webu než celého vašeho webu..

Protože Wix je hostovaný nástroj, nemusíte řešit žádné technické podrobnosti. Zároveň ale máte mnohem větší flexibilitu než s platformou jako je Medium.

Budete moci ovládat design svého webu pomocí šablon a rozšířit jeho funkčnost o aplikace. Wix dokonce obsahuje řadu vyhrazených šablon blogů.

Wix však stále není tak flexibilní jako ten, který se podobá blogu WordPress s vlastním hostováním, a také máte obavy ohledně vlastnictví a soukromí ohledně obsahu a dat, která platí pro jakoukoli hostovanou platformu.

Wix má základní bezplatný plán, který vám umožní vytvořit web pomocí subdomény Wix (as reklamami od Wix). Je hezké zjistit, zda se vám platforma líbí, ale u seriózního blogu si pravděpodobně budete chtít vybrat jeden z placených programů, které začínají na 8,50 $ měsíčně.

Chcete-li se podívat hlouběji, podívejte se na naše srovnání Wix vs. WordPress.

�� Jak vytvořit blog pomocí Wix

Chcete-li si vytvořit svůj blog, stačí navštívit Wix a vytvořit si účet. Tím se spustí průvodce nastavením, kde si můžete vybrat šablonu a přizpůsobit svůj web / blog.

Tým Wix také zveřejnil svůj vlastní průvodce, jak vytvořit blog s Wix.

5. Duch

Domovská stránka duchů

Duch je nejlepším místem pro zahájení blogu, pokud:

 • chtít nástroj s vlastním hostováním, který je 100% zaměřen na blogování
 • jako je myšlenka možnosti zpeněžit váš blog placeným obsahem
 • nepotřebujete plnou flexibilitu samoobslužného WordPress
 • hodnota vlastnictví dat / soukromí
 • jsou ochotni zaplatit za svůj blog alespoň ~ 10 $ měsíčně.

Duch je poněkud jako samo hostovaný software WordPress – ale je to do značné míry pouze pro blogování, zatímco WordPress je mnohem flexibilnější a má větší knihovnu rozšíření. Výhodou je, že duch je o něco jednodušší, protože se snaží dělat pouze jednu věc (blogování).

Navíc je Ghost stále flexibilnější než většina ostatních platforem na tomto seznamu, takže je to dobrý prostřední krok.

Stejně jako WordPress, Ghost je open-source a můžete volně instalovat software Ghost na svůj webhosting.

Protože je 100% zaměřen na blogování / publikování, přichází s některými nejdůležitějšími funkcemi, které bloggerové potřebují.

Jednou z nejunikátnějších funkcí je vestavěný nástroj, který váš web zpeněží pomocí členství, nikoli pouze reklam. Můžete povolit bezplatnou registraci člena nebo poplatek za přístup k obsahu vašeho blogu.

Kromě toho je Ghostův kód psán v modernějších technologiích (bezhlavý Node.js), což zpravidla způsobuje, že je o něco rychlejší než WordPress..

Chcete-li se hlouběji podívat, podívejte se na naše porovnání duchů a WordPress.

�� Jak vytvořit blog s duchem

Existují dva způsoby, jak začít blog s Ghostem.

Nejjednodušší způsob je zaplatit Ghost za hostování softwaru za vás. Na rozdíl od WordPress.com máte stále plný přístup k podkladovým stránkám / datům, ale tým duchů se o vás postará o všechny technické podrobnosti. Tyto placené plány začínají na 29 USD měsíčně.

Duch je však software s otevřeným zdrojovým kódem, takže pokud jste spíše typem pro kutily, můžete si jej také zdarma stáhnout a nainstalovat do svého vlastního webového hostitele. Díky tomu je proces spouštění o něco více technický, ale budete moci ušetřit nějaké peníze. Proces je v podstatě stejný jako u WordPress s vlastním hostitelem:

 1. Nákup webhostingu.
 2. Kupte si doménové jméno.
 3. Nainstalujte si software Ghost (mnoho hostitelů nabídne autoinstaller Ghost, i když to není tak populární jako WordPress).

6. Tumblr

Domovská stránka společnosti Tumblr

Tumblr je nejlepším místem pro zahájení blogu, pokud:

 • plánovat zveřejnění krátkého vizuálního obsahu
 • chtějí bezplatnou platformu pro blogování
 • nepotřebují velkou flexibilitu
 • se chcete spojit s integrovanou komunitou.

Tumblr je spíš mikroblogovací platforma než plná blogovací platforma. V zásadě to znamená, že je vhodnější pro krátké příspěvky a vizuální média, spíše než pro dlouhodobý obsah, kde je důraz kladen na vaše slova.

V srpnu 2019 byl Tumblr pořízen společností Automattic, stejnou společností za WordPress.com. Je to však stále zcela samostatná platforma pro blogování.

Na základě této akvizice se však mohou objevit některé změny. Například Automattic může přinést editor blogů WordPress na Tumblr, což by vám poskytlo trochu větší flexibility.

Jednou z příjemných výhod platformy je, že stejně jako u média Medium máte šanci oslovit vestavěné publikum. Tumblr má ve skutečnosti trochu pocit sociální sítě, kde ostatní uživatelé mají možnost sdílet a komentovat vaše příspěvky. Je také 100% zdarma, což je další výhoda.

Tumblr rozhodně není pro každého, ale pokud dáváte přednost vizuálnímu, mikroblogovacímu přístupu, pak je to jedna z vašich nejlepších možností.

Nevýhodou však je, že se jedná o nejméně flexibilní platformu pro blogování – je to skutečně pouze pro mikroblogování – takže pokud se rozhodnete, že se v budoucnu chcete přesunout, pravděpodobně budete muset přejít na jinou platformu.

�� Jak vytvořit blog s Tumblr

Chcete-li si vytvořit svůj blog, stačí navštívit Tumblr a vytvořit si účet.

Kde byste měli začít svůj blog?

Většina z tohoto příspěvku byla zaměřena na pomoc při výběru správné blogovací platformy pro vaše potřeby. Pokud si však stále nejste jisti, dokončíme věci plošným doporučením.

Pokud chcete, aby blog začal nejvšestrannější místo, měli byste použít WordPress s vlastním hostitelem.

WordPress s vlastním hostitelem je pro každého snadno použitelný a zároveň vám poskytuje maximální flexibilitu a vlastnictví.

Například se můžete rozhodnout, že chcete přidat novou funkci po silnici nebo vzít svůj blog jiným směrem. Se systémem WordPress s vlastním hostitelem se můžete přizpůsobit podle potřeby bez problémů, ale pokud používáte omezenější platformu, dostanete se do výchozího výběru.

Určitě existují situace, kdy další blogovací platforma dává větší smysl, které jsem se pokusil osvětlit výše.

Celkově je však WordPress s vlastním hostitelem nejlepší platformou pro blogování pro většinu lidí, což je důvod, proč WordPress ovládá více než 35% webů, a také to, co používáme na tomto webu, samozřejmě WinningWP (samozřejmě).

Chcete-li začít s blogem pomocí WordPress s vlastním hostitelem, postupujte podle našeho průvodce zde.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me