Whatfarë është WordPress Hosting? (Video në YouTube)

Zgjedhja e llojit të duhur të strehimit për faqen tuaj të internetit nuk është kurrë e lehtë, veçanërisht kur bëhet fjalë për drejtimin e WordPress. Kur hostoni një uebfaqe të mundësuar nga WordPress, në thelb keni dy zgjedhje kryesore: pritni faqen tuaj në një lloj të përgjithshëm të shërbimit të hostimeve jo-speciale (të cilat mund të përdoren për të ekzekutuar vetëm për çdo lloj programi – përfshirë WordPress), ose pritni faqen tuaj në një shërbim pritës specifik të WordPress.


Në rast se nuk jeni ende të sigurt se si ndryshojnë këto dy lloje të hostimit, dhe cilat do të zgjidhni: këtu është një video e dobishme që shpjegon të dy hostet gjenerikë të përgjithshëm dhe host-specifikin e WordPress (i cili, për qëllime të shkurtësisë, ne do t’i quajmë thjesht ‘Host WordPress‘).

Atëherë, çfarë po pret WordPress? Le të hedhim një vështrim:

– (shënim: video kredi për Topher DeRosia – krijues i HeroPress

Transkriptimi i videos:

Hi! Ky është Topher me WinningWP. Në këtë video do të flasim për hostimin e WordPress, dhe se si ndryshon nga llojet e tjera të hostimit. Ju mund të jeni të njohur me web hosting në përgjithësi, por çfarë e bën të veçantë WordPress hosting? Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje do të përdor një analogji të shkurtër. Disa vjet më parë vizitova Evropën. Si amerikan prizat e mia nuk u futën në të tyre dhe kështu bleva një përshtatës shumë si ky. Tani ky përshtatës mund të marrë çdo lloj prizë nga kudo në botë. Problemi është se është i madh dhe është i shëmtuar. Nëse do të shkoni në ndonjë vend ku lloji juaj i veçantë i prizës elektrike përgjithësisht pranohet, atëherë nuk ju duhet diçka e tillë dhe përfundoni me sisteme të hijshme si kjo. Qëllimi i vetëm, i dizajnuar për atë që keni. Kjo është ajo që duket si hostimi i WordPress. Pritja e përgjithshme duhet të punojë për gjithçka që mund të imagjinohet; gjuhë të ndryshme programimi, metoda të ndryshme të botimit, të gjitha llojet e gjërave të ndryshme. Ndërsa hostimi i WordPress mund të lehtësohet. Pra, hostimi i WordPress është i specializuar vetëm për WordPress. Por çfarë do të thotë kjo? Ne po shohim këtu në një shërbim të njohur të pritjes së WordPress dhe pikërisht këtu mund të shihni se ato kanë “Karakteristika Thelbësore të WordPress”. Dhe nën thelbësore ajo vjen me “instalimin falas të WordPress” dhe një “Auto-azhurnues automatik të WordPress”. Ato dy të drejta janë shumë me porosi për WordPress që nuk do t’i merrni për diçka që keni ndërtuar me porosi. Ata gjithashtu ofrojnë një super cacher të WordPress. Dhe super cacher është një mjet që e bën faqen tuaj të internetit të shkojë shumë më shpejt. Arsyeja që ata mund të ofrojnë një super cacher është se ata e dinë se si është ndërtuar WordPress. WordPress është një mjet dhe ata ndërtuan një mjet që shkon menjëherë pranë tij dhe e përshpejton atë. Nëse keni një uebsajt tjetër, ata nuk do të ishin në gjendje ta bëjnë atë. Do të ishit vetë për ndërtimin e një mjeti për ta bërë faqen tuaj të shkojë shumë shpejt. Ata gjithashtu ofrojnë një klikim në skenë WordPress. Kjo do të thotë me një shtypje të një butoni që ju mund të kopjoni faqen tuaj në një adresë tjetër të përkohshme në internet, në mënyrë që të provoni gjëra; mund të instaloni një temë të re, dhe shtojca, dhe ta hedhni në erë dhe ta prishni atë, dhe ta fshini atë dhe askush nuk i intereson. Uebfaqja juaj kryesore është plotësisht e sigurt. Dhe ata janë në gjendje ta bëjnë këtë sepse e kuptojnë mënyrën e ndërtimit të WordPress. Ata e dinë saktësisht se si funksionon struktura e bazës së të dhënave, ku janë të gjitha skedarët tuaj, dhe ata dinë gjithçka për të sepse është e standardizuar. Një tipar tjetër i shkëlqyeshëm i hostimit të WordPress është mbështetja. Për shkak se jeni duke përdorur një mjet specifik, personeli mbështetës mund të trainohet posaçërisht në atë mjet dhe kështu ata nuk duhet të trajtojnë çdo pyetje të mundshme në internet nën Diell; ata merren me diçka në të cilën janë trajnuar. Dhe kështu ka më shumë të ngjarë të merrni mbështetje të mirë që i përgjigjet pyetjeve tuaja specifike sesa të mbahen në pritje ndërsa ata google përgjigjen. Le të përmbledhim Pritja e WordPress është e ndryshme sepse është e specializuar. Builtshtë ndërtuar posaçërisht për një mjet; WordPress. Dhe arsyeja që funksionon është se WordPress ndjek standarde që lejojnë akordim të shkëlqyeshëm. Ajo faqe ishte në gjendje të ndërtojë një cache sepse WordPress ka mekanizma të brendshëm që punojnë me atë mjet. Sepse thelbi i çdo faqe WordPress është i njëjtë që hosti lehtë mund të ndërtojë një server shumë të specializuar vetëm për këtë. Dhe së fundi, stafi mbështetës janë zakonisht ekspertë të WordPress. Ata janë trajnuar mirë dhe me siguri mund të parashikojnë llojet e pyetjeve që mund të keni. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth WordPress shikoni WinningWP.com.

Shikoni më shumë video …

Thingdo gjë për të shtuar?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map