Si të shtoni një formë kontakti në WordPress (YouTube Video)

Pothuajse të gjithë faqet e internetit kanë nevojë për një faqe kontakti. Nuk duhet të jetë shumë e komplikuar, por duhet të paktën të përfshijë një formë kontakti (preferohet ai që të dy duket i shkëlqyeshëm dhe funksionon pa probleme). Problemi është, sidoqoftë, që WordPress nuk vjen në të vërtetë me ndonjë formë të tillë të ndërtuar. Pra, çfarë bëni? Si saktësisht do të shtoni një formë kontakti në një faqe WordPress (ose postim)? Epo, si zakonisht, është në të vërtetë mjaft e lehtë kur e dini si!


Këtu keni gjithçka që duhet të dini:

Si të shtoni një formë themelore të kontaktit në WordPress

– (shënim: video kredi për Topher DeRosia – krijues i HeroPress

Transkriptimi i videos:

Hi! Ky është Topher me WinningWP. Në këtë video unë do t’ju tregoj hap pas hapi se si të vendosni një formë kontakti në faqen tuaj të internetit WordPress. Nëse ndiqni secilin hap në fund të videos, do të keni një formë kontakti plotësisht funksionale. Shtojca që zgjodha të përdor quhet Caldera Forms dhe e zgjodha atë për një numër arsyesh. Njëra është që është e lirë. Një arsye tjetër që e zgjodha është se forma e rezultatit përfundimtar është shumë tërheqës dhe është e përgjegjshme. Pra, nëse faqja e lëvizshme është e rëndësishme për ju, kjo do të përshtatet. Ky është faqja e internetit e Caldera Forms por mund ta shihni gjithashtu këtu në WordPress.org. Le të fillojmë. Do të fillojmë këtu në zonën tuaj të administratorit. Shkojmë te Shtojcat → Shtoni të Re dhe nën Kërkim Shtesat e tipit “caldera” dhe këtu është në krye. Kështu që ne klikojmë Instalimi Tani dhe më pas Aktivizo. Aty jemi Format Caldera është instaluar. Kështu që, gjëja tjetër që do të bëjmë është të shkojmë te artikulli i menusë Caldera Forms këtu dhe kliko Formulat në krye të listës. Pranë në krye të faqes do të shihni butonin Forma e Re dhe është blu. Ne do ta klikojmë atë. Atëherë ne kemi një sërë opsionesh këtu për lloje të ndryshme të formave. Ekziston një formë e zbrazët, një formë çmimi e ndryshueshme, një formë e thjeshtë rezervimi; por ai që duam është në krye të majtë, një formë kontakti. Kështu që unë do të klikoni atë. Ne do të japim një formë tonë një emër, asgjë tepër të zbukuruar thjesht Formularin e Kontaktit dhe klikoni formën e krijimit. Tani kemi një formë. Unë do t’ju ofroj një turne të shpejtë në të. Këtu në fushën e administratorit, fusha e formave të larta është në të vërtetë një fushë e thjeshtë HTML dhe thjesht e ka këtë tekst në të. Nëse do të donim të shpëtonim atë, mund të klikonim këtë X në pjesën e sipërme të majtë. Nëse do të donim ta lëviznim, mund të klikonim në këto tre shirita në të djathtën e sipërme. Nëse do të donim ta shtonim atë mund të klikonim plusin në fund këtu. Dhe nëse do të donim ta ndanim dhe t’i bëjmë dy kolona, ​​mund të klikonim këtë ikonë në krye. E njëjta gjë vlen për të gjitha këto fusha që të gjitha kanë të njëjtat ikona të vogla. Kjo ishte e ndarë në tre dhe ka tre fusha atje. Ka një fushë tjetër HTML, atëherë ka një kuti komentesh dhe pyetjesh, dhe më pas ka një kuti dërgimi të mesazheve. Dhe nëse klikoni në ndonjërën nga këto, Në secilën prej këtyre ka një laps të vogël mund të klikoni në dhe të ndryshoni disa informacione këtu në të djathtë. Për fat të mirë nuk ju duhet vërtet. Kjo formë kontakti është e plotë jashtë kutisë. Duhet të konfigurojmë se ku do të dërgohet me email kur dikush e plotëson atë, megjithëse ashtu këtu, ne do të klikojmë email. Ja emaili “Nga”. Tani nëse doni ta ndryshoni atë në mënyrë që emaili juaj të thotë adresën e personit që plotësoi formularin, mund të klikoni në këtë përgjigje në fushën e postës elektronike, dhe këto quhen etiketa magjike. Unë do të klikoj në “adresën e postës elektronike” dhe tani kjo fushë do të plotësohet automatikisht nga fusha në formën tuaj, ku mbushësi i formularit vendoset në adresën e tyre të postës elektronike. Dhe ju mund të lini pjesën tjetër të këtyre fushave të paracaktuar. Pra, tani do të klikojmë “Ruaj Formën” në krye. Tani që kemi një formë ne duam ta vendosim atë në një faqe, kështu që unë do të shkoj në seksionin e faqeve të mia, të krijoj një të ri të quajtur kontakt, dhe pastaj këtu në krye të zonës së përmbajtjes është një buton Form Caldera. Pra, le të klikojmë butonin Forma Caldera. Ne mund të zgjedhim formën tonë dhe nëse vendosëm ta vendosim atë si modale, atëherë thjesht do të krijonim një lidhje dhe do të na duhej ta klikonim për të paraqitur formularin, por duam ta vendosim atë në faqe, kështu që do të shkojmë ta lëmë atë të pa kontrolluar. Dhe klikoj Insert Form dhe ekziston forma jonë, kështu që tani ne ruajmë faqen tonë dhe e shohim atë. Dhe këtu kemi formën tonë të kontaktit. Të gjitha gjërat e konsideruara, ka shumë pak punë për të marrë këtë formë së bashku. Format Caldera erdhën me një formë kontakti. E tëra që duhej të bënim ishte ta zgjidhnim, ta emërtojmë, t’i japim një adresë emaili dhe të kursesh. Atëherë mund ta vendosnim atë në këtë faqe. Pra, le ta rishikojmë realisht shpejt. Ne kemi marrë Format Caldera duke shkuar te Plugins → Shtoni të Re dhe kërkojmë për Caldera. Ne e instaluam dhe aktivizuam atë pastaj në menunë e administratorit shkuam në Caldera Forms, klikuan një formë të re, zgjodhëm modelin e formës së kontaktit, e emërtova atë dhe klikojmë Krijoni Formën. Pastaj e konfiguruam atë duke klikuar skedën e postës elektronike, duke shtuar një adresë emaili dhe më pas duke e ruajtur. Pastaj hapi i fundit ishte të krijoni një faqe ose të ndryshoni një faqe nëse duhet të klikoni në butonin Caldera Form, zgjidhni formularin tonë të kontaktit dhe klikoni formën insert. Pastaj thjesht ruani faqen tuaj dhe shikojeni. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth WordPress shikoni WinningWP.com.

Shikoni më shumë video …

Thingdo gjë për të shtuar?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map