Farë është FTP dhe si ta përdorni me WordPress? (Video në YouTube)

Një nga gjërat që ndan (dhe çliron) WordPress nga shumica e rivalëve të saj më të afërt është aftësia për të hyrë në server në të cilin është instaluar. Pse do të dëshironit ta bëni këtë? Epo, për të ngarkuar dhe shkarkuar skedarë të rinj, për të modifikuar ato ekzistuese dhe, në thelb, të bëjmë pothuajse për çfarëdo lloj personalizimi që dëshironi. Por si të hyni në server? Nga FTP (File Transfer Protocol), kështu do të ndodhë! Pra, çfarë është FTP, si funksionon dhe si e përdorni atë??


Këtu keni gjithçka që duhet të dini:

Farë është FTP dhe si ta përdorni atë me WordPress

– (shënim: video kredi për Topher DeRosia – krijues i HeroPress

Transkriptimi i videos:

Hi! Ky është Topher me WinningWP. Në këtë video ne do t’i përgjigjemi pyetjes “isfarë është FTP? Dhe Si ta përdorim me WordPress ”Përgjigja e shkurtër është se FTP qëndron në“ File Transfer Protocol ”dhe përdoret për të transferuar skedarë nëpër internet posaçërisht në serverin tuaj të internetit. Dhe mund ta përdorni për të ngarkuar dhe shkarkuar. Le të hedhim një vështrim se si funksionon. Ne do të përdorim një program të quajtur FileZilla. Ka një version falas dhe një version të paguar, versioni falas funksionon shkëlqyeshëm dhe funksionon në të gjitha platformat; Windows, Mac dhe Linux. Më lejoni t’ju tregoj se si duket. Kjo është FileZilla. Në të majtë, ju mund të shihni sistemin tim fotografik lokal. Në të djathtë do të jeni në gjendje të shihni të njëjtën gjë, por do të jetë serveri juaj. Brenda këtyre dritareve funksionon shumë si menaxheri i skedarit tuaj; Windows Explorer nëse jeni në Windows dhe Finder nëse jeni në Mac. Ju mund të klikoni me të djathtën mbi gjërat dhe të redaktoni dhe lëvizni dhe riemëroni dhe të gjitha këto. Dallimi është se ju do të jeni në gjendje të shihni dy kompjutera në të njëjtën kohë serverin tuaj dhe serverin. Pra, le të hedhim një vështrim se si të lidhemi me serverin. Në pjesën e sipërme të majtë ka një buton këtu. Ne do ta klikojmë atë. Atëherë do të klikoni në sitin e ri. Unë tashmë kam një të vendosur. Atëherë do t’ju duhen disa letra kredenciale. Do t’ju duhet një emër pritës, një emër përdoruesi dhe një fjalëkalim dhe mund t’i merrni ato letrat kredenciale nga shërbimi juaj i pritjes. Shpesh ju mund t’i gjeni ato vetë brenda panelit tuaj. Kjo është një ekran i cPanel dhe aty ku janë llogaritë tuaja FTP. Aty ose duhet të jeni në gjendje të modifikoni ato ekzistuese ose të krijoni të reja. Do të dëshironi të zgjidhni një protokoll që kjo video titullohet në lidhje me FTP, por aktualisht nuk duhet të përdorni kurrë FTP të rregullt. FTP i rregullt i dërgon fjalëkalimin të pakriptuar në internet, kështu që nëse jeni në një dyqan kafeje ose diçka të tillë që dikush në dhomë do të jetë në gjendje të shohë fjalëkalimin tuaj nëse do ta kërkonin. Në vend të kësaj zgjidhni SFTP. Duke folur praktikisht nuk ju bën asnjë ndryshim. Do t’i trajtoni skedarët tuaj saktësisht të njëjtë, por thjesht lidhja juaj do të jetë e koduar. Ju mund të zgjidhni që klienti juaj FTP të kujtojë fjalëkalimin tuaj. Nuk dua ta bëj këtë për arsye sigurie, kështu që do të klikoj të lidhem. Dhe atje po më pyet për fjalëkalimin tim dhe nuk më intereson nëse e kujton atë ndërsa jam regjistruar kështu që do të largohem nga kontrolluar dhe do të klikoj OK. Atje, tani jam i lidhur me serverin tim. Pra, në të djathtë është instaluar WordPress im. Ju mund të shihni wp-admin, wp-përmbajtje dhe wp-përfshin dhe nëse ne lëvizim poshtë mund të shihni të gjithë skedarët e tjerë të WordPress. Unë kam disa skedarë të tjerë këtu, por ato nuk kanë rëndësi. Pra, le të hedhim një vështrim në një aplikim praktik të FTP. Unë dua të ngarkoj një shtesë. Ne jemi këtu në WordPress.org ku duhet të merrni shumicën e shtojcave tuaja të WordPress. Ne po shohim një shtojcë të quajtur Postime të ndrojshme dhe nëse klikojmë në Instalim thotë “ngarkoni dosjen Shy Posts në drejtorinë e prizave me përmbajtje wp” Kur thotë “ngarkoni” do të thotë “përdorni FTP”. Kështu që gjëja e parë që unë do të bëj është të klikoni në shkarkim dhe ta marr këtë shtesë në kompjuterin tim. Dhe unë do ta vendos atë në dosjen time Shkarkime dhe më pas do të hap atë dosje në Finder. në një makinë Windows mund të përdorni Windows Explorer. Ne duam të zhbllokojmë këtë skedar zip dhe në të dy Mac dhe Windows thjesht klikoni dyfish. Dhe atje kemi dosjen e shtojcave Shy Posts. Kjo është ajo që duhet të ngarkojmë. Pra, le të kthehemi te FileZilla dhe këtu mund të shihni Postimet e ndrojtur në dosjen time Shkarkime. Tani udhëzimet janë thënë ta vendosim atë në përmbajtje / shtesa wp, kështu që le ta gjejmë atë. Këtu janë përmbajtjet wp dhe shtojcat këtu. Tani ne thjesht duam të tërheqim Postimet e Ndrojtur në këtë dritare, por nëse e tërhiqni atë në njërën prej këtyre dosjeve, do ta vendosni brenda asaj dosje, kështu që le të lëvizim deri në fund. Dhe ne mund ta heqim atë këtu. Dhe atje jemi se jemi bërë. Posts Shy është aty. Tani shtojca është e ngarkuar, por akoma duhet të aktivizohet. Udhëzimet këtu thonë: ‘Aktivizoni shtojcën përmes menusë së shtojcave”. Këtu është faqja ime në internet. Unë do të klikoj shtojcat e instaluara dhe atëherë unë jam i gatshëm të zgjedh këtu joaktiv në krye sepse thjesht kam ngarkuar Postime të ndrojtur dhe ai duhet të jetë joaktiv dhe tani mund ta aktivizoj. Aty jemi Tani Shy Posts është një shtojcë funksionale në faqen time dhe e ngarkova me FTP. Pjesa e dytë e kësaj video ka të bëjë me mënyrën e përdorimit të FTP me WordPress, kështu që unë do të doja të theksoja se brenda përmbajtjes wp është me të vërtetë vendi i vetëm për të cilin duhet të vendosni ndonjë gjë. Dhe atje vërtet duhet të vendosni gjëra vetëm në shtojca, tema dhe ndoshta ngarkime. Ngarkimet janë aty ku shkojnë imazhet tuaja dhe gjëra të tilla si ato kur i ngarkoni. Ju mund të përdorni FTP për të bërë një kopje rezervë të plotë të dosjes tuaj të ngarkimeve. Unë do të bëj një kopje rezervë të konfigurimit tim wp-rrocket. Dhe gjithçka që bëj është tërheqja e tij nga serveri në kompjuterin tim. Dhe aty është, është bërë. Kështu ashtu si unë kopjova skedarët nga serveri në kompjuterin tim. FTP mund të përdoret gjithashtu për të ngarkuar skedarë që janë shumë të mëdhenj për WordPress. Nëse shkojmë në Media → Shtoni të Re në WordPress, do të shihni që ka një madhësi maksimale të skedarëve të megabajt. Kjo ndryshon nga serveri në serveri i juaji me siguri nuk do të jetë se do të jetë një numër tjetër, por nëse keni një mp shumë të madh ose një video, nuk mund ta ngarkoni me këtë metodë. Kështu që, në vend të kësaj, mund të përdorni FTP ku nuk ka kufi të madhësisë së skedarit dhe mund ta vendosni atë në dosjen tuaj të ngarkimeve. Pra, le ta shqyrtojmë të shpejtë, FTP qëndron në Protokollin e Transferimit të Fajllave dhe ndoshta nuk duhet të përdorni FTP të thjeshtë, por SFTP i cili është më i sigurt. Kryesisht përdoret për të lëvizur skedarët nëpër internet si dhe nga serveri juaj. Mund të përdoret për të ngarkuar WordPress në një instalim të freskët, mund të përdoret për të ngarkuar skedarë që janë shumë të mëdhenj për WordPress, dhe mund të përdoret për të instaluar tema dhe shtojca. Më pëlqen FileZilla sepse funksionon në të gjitha platformat por ka shumë klientë të FTP. Nëse nuk ju pëlqen FileZilla mos ngurroni të kontrolloni. Ju mund të gjeni një tjetër që ju pëlqen më mirë. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth WordPress shikoni WinningWP.com.

Shikoni më shumë video …

Thingdo gjë për të shtuar?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map