Cili është ndryshimi midis një faqe në internet dhe një emër domaini?

Marrëveshjet me WordPress


Kushtet e tilla si domenet, serverët dhe pritësit janë hedhur çdo ditë në mesin e zhvilluesve të internetit dhe projektuesve, por, nëse nuk keni zotëruar kurrë një uebfaqe më parë, të kuptoni se të gjitha ato jashtë mund të jenë më shumë se pak konfuze. Mos u shqetësoni, sidoqoftë, “Cili është ndryshimi midis një faqe në internet dhe një emër domain?” Është një pyetje shumë e zakonshme.

Le ta sqarojmë këtë, duke filluar me një shpjegim të thjeshtë, të prerë dhe të vazhdueshëm:

Dallimi midis një Uebfaqe dhe një Emri Domain

Dallimi midis një faqe në internet dhe një emër domain.

Këtu është një çështje më e thelluar për temën:

 • Një emër domain është një formë e adresës së internetit që përdoret më shpesh për të identifikuar faqet e internetit dhe adresat e postës elektronike. Për shembull, emri i domain-it të kësaj faqe në internet është winwp.com, dhe nëse keni një llogari Gmail nën, të themi, [email protected], atëherë gmail.com është emri i domain.
 • Një faqe në internet është ajo që njerëzit shohin kur futin një emër domaini në shfletuesit e tyre në internet – është mbledhja e faqeve, skedarëve, të dhënave dhe imazheve që përbëjnë produktin përfundimtar që është i dukshëm në ekran.

Ju mund të mendoni për një uebfaqe si një skedar dokumenti – ngjashëm me një skedar fizik që do të mbash në një kabinet dosjeje. Një skedar i vetëm dokumenti zakonisht ka të bëjë me një temë të vetme – pak a shumë të ndërlikuar. Ai përbëhet nga një numër dokumentesh individuale (rrallë vetëm një), fotografi, tabela dhe asgjë. Në një farë mase, një faqe në internet është versioni në internet i asaj. Në atë skenar, një emër domaini është thjesht se si mund ta gjejmë atë skedar dokumenti.

Dhe, më falni, duhet të kërkoj falje. Uebfaqet janë mjaft të komplikuara kur bëhet fjalë për strukturën e tyre teknike nën kapuç, dhe me të vërtetë nuk është një mënyrë jo e mërzitshme për të folur për të gjitha specifikat e kësaj.

Gjëja kryesore për t’u mbajtur mend, sidoqoftë, nuk është nevoja të keni një kuptim të plotë se si funksionojnë të gjithë këta elementë për të nisur dhe më pas të menaxhoni një faqe në internet për biznesin ose kauzën tuaj. Ashtu si nuk duhet të jesh mekanik makinash për të mësuar se si të drejtosh një makinë.

Me pak fjalë, nëse ka vetëm një gjë që do të mbani mend nga ky artikull, le të jetë kjo:

Emrat e domain-ve janë adresa të internetit të përdorura për të hyrë në faqet e internetit në internet.

Dhe nëse doni të mësoni më shumë, këtu është një seksion FAQ që shkon pak më thellë në ndryshimet midis një faqe në internet dhe një emër domaini:

FAQ

‘Cilat lloje të emrave të domain ekzistojnë? ‘

Deri nja dy vjet më parë, kishte vetëm disa lloje domain në dispozicion. Tradicionalisht, mund të merrni: A .com, .net, .org, .biz, .info, plus një numër domenesh të lokalizuara (për shembull, .it për Italinë, .co.uk për Mbretërinë e Bashkuar, etj.).

Nga rruga, ato prapashtesa të domain – siç është .com – quhen Domain Top Level, ose TLD për të shkurtër.

Në ditët e sotme, megjithatë, ka gati një numër i pakufizuar i TLD-ve. Ju mund të merrni gjëra të tilla si .blog, .mbushje dhe madje .pizë. Kështu, për shembull, emri juaj i domain mund të jetë John-and-Gloria.wedding.

Kur bëhet fjalë për pjesën që vjen përpara TLD – për ne është WinningWP – mund të jetë gjithçka që dëshironi, me kusht që të mos jetë marrë akoma dhe se përbëhet nga karaktere alfanumerike (az, AZ, 0-9) dhe hyphens vetëm.

“Si mund të marr një emër domain?”

Ju mund të blini me lehtësi një emër domaini duke shkuar tek një prej regjistruesve të njohur të emrave të domain.

Këto kompani do të regjistrojnë një emër domaini në emrin tuaj, dhe do ta bëjnë atë në dispozicion për ju për një pagesë vjetore prej rreth 10 $.

Ne rekomandojmë këta dy regjistrues:

 • GoDaddy
 • Namecheap

Dhe, në qoftë se jeni duke pyetur veten … Jo, nuk ka rëndësi se nga cili regjistrues vendosni të blini fushën tuaj. Ata të gjithë mund t’ju shesin çdo domen që është në dispozicion.

‘Si funksionojnë emrat e domain? ‘

Siç thashë më herët, emrat e domain përdoren kryesisht për të hyrë në faqet e internetit.

Ata e bëjnë këtë në një mënyrë mjaft të zgjuar.

Emrat e domain nuk janë se si kompjuterët dhe rrjetet kompjuterike mbajnë shënimet e gjithçkaje që është në internet. Për këtë, ata përdorin adresa më specifike numerike të quajtura adresa IP, ose IP për të shkurtër.

Një shembull i një IP: 23.57.40.37

Sidoqoftë, siç e imagjinoni, ato IP nuk janë shumë miqësore me njerëzit. Për shembull, a e dini se adresa IP e mësipërme tregon në faqen e internetit të Shtëpisë së Bardhë?

Sigurisht që nuk e ke. Kjo është arsyeja pse ne përdorim emrat e domain për të bërë jetën tonë më të lehtë.

Pra, për të prishur procesin, sa herë që futni një emër domaini në shiritin e adresave të një shfletuesi, ai emër i domain merret nga serveri më i afërt i emrit të domain dhe dekodohet në një adresë IP fizike. Kjo do të tregojë në faqen e internetit specifike në të cilën dëshironi të përdorni. I rregullt, apo jo?

Nëse doni të mësoni më shumë rreth punës së brendshme të emrave të domain, ju mund të shikoni këtë artikull.

“A mund të ekzistojë një emër domaini pa një faqe në internet, dhe anasjelltas?”

 • Një emër domaini pa një faqe në internet? Sigurt. Për shembull, ju mund të përdorni emrin e domain vetëm për të patur një adresë email të ftohtë, të tilla si [email protected]
 • Një faqe interneti pa emër domain? Jo ne te vertete. Epo, teknikisht, mundet, por nuk është një organizim shumë i dobishëm dhe nuk praktikohet për ndonjë qëllim tjetër përveç zhvillimit të mesit të faqeve të internetit, faqet e internetit lokale ose projektet e provës.

“Cili është ndryshimi midis faqeve të internetit dhe faqeve të internetit?”

Një faqe në internet është një ‘faqe e vetme në internet’, ndërsa një uebfaqe është tërësia e faqeve të internetit të disponueshme nën një emër domaini.

 • Ajo që po lexoni tani është një faqe në internet.
 • Gjithçka që është në dispozicion nën WinningWP.com është uebfaqja jonë.

“Si mund ta filloj një faqe në internet shpejt (dhe me lehtësi)?”

Për të filluar një faqe në internet, ju duhen tre gjëra:

 • një emër domain
 • një llogari pritjeje
 • softuer në internet që do të drejtojë gjithçka.

Ndoshta jam pak i njëanshëm këtu, por rekomandoj të përdorni WordPress. Sshtë softveri më i popullarizuar dhe më i gjithanshëm i faqes në internet në treg. Më e mira nga të gjitha, mund të përdoret edhe nëse nuk keni përvojë në ndërtimin e faqeve në internet. Për më shumë informacion, shikoni udhëzuesit tanë fillestarë për WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map