Cilat janë shtojcat e WordPress dhe ku mund të gjeni të reja?

Marrëveshjet me WordPress


A jeni i ri në WordPress? Duke u përpjekur të mbështillni kokën rreth asaj se si funksionojnë të gjitha?

A e gjeni veten duke pyetur gjëra të tilla si “Whatfarë në botë është një widget?” dhe, tema e këtij neni: “Cilat janë shtojcat e WordPress – dhe ku mund të marr të reja?

Shtë e thjeshtë të ngatërrohesh me të gjitha pjesët që lëvizin për të bërë një faqe në internet WordPress. Ne të gjithë kemi qenë atje në një moment, kështu që mos të ndjeheni keq nëse jeni akoma mahnitur.

Fakti që jeni duke lexuar këtë artikull do të thotë që po përpiqeni të merrni një dorezë për gjërat. Me këtë në mendje, mirë ta mbani këtë post sa më të thjeshtë që të jetë e mundur.

Le të hedhim një vështrim…

Plugins WordPress: Cilat janë ato?

Do të jeni të lumtur të dëgjoni se të kuptuarit saktësisht se cilat janë shtojcat e WordPress – dhe ato që bëjnë – nuk është shumë e vështirë. Kodiku zyrtar i WordPress e shpjegon kështu:

Shtojcat janë mënyra për të zgjeruar dhe shtuar funksionalitetin që tashmë ekziston në WordPress.

Le të zbulojmë pak më thellë në mënyrë që të sqarojmë më tej çështjen…

WordPress është një platformë e shkëlqyeshme që vjen me të gjitha bazat për ndërtimin e një siti funksional, dhe duke përdorur WordPress në gjendjen e tij të paracaktuar, ju lehtë mund të menaxhoni bazat e nevojshme për krijimin dhe shfaqjen e përmbajtjes. Ju mund, për shembull:

  • Shkruani dhe formatoni përmbajtjen për faqet dhe / ose postimet në blog
  • Shtoni, modifikoni dhe menaxhoni përgjithësisht media, siç janë imazhet, etj.
  • Shtoni menutë për të ndihmuar vizitorët të gjejnë atë që kërkojnë

Thënë kështu, ka raste kur ju mund të dëshironi të shtoni ose bëni diçka me faqen tuaj që WordPress nuk ju lejon të bëni menjëherë jashtë kutisë.

Le të themi, për shembull, se ju pëlqen që faqja juaj të ketë një forum.

Jashtë kutisë, WordPress nuk mund të krijojë dhe menaxhojë një forum. Sidoqoftë, mund të përdorni një shtojcë, siç është bbPress, për ta shtuar atë funksion në faqen tuaj dhe për të zgjatur funksionalitetin tuaj të WordPress.

Këtu është një mënyrë argëtuese që shpesh përdor për të shpjeguar më tej shtojcat dhe si lidhen me WordPress:

WordPress është si Mario në Super Mario World (loja ime e preferuar e të gjitha kohërave). Ai mund të bëjë të gjitha bazat që ju nevojiten për të marrë nga fillimi deri në fund në lojë. Sidoqoftë, ka raste kur keni nevojë për diçka shtesë për të kryer punën.

Mario përdor PowerUps për t’i dhënë vetes një nxitje: të bëjë diçka që ai nuk mund të bënte më parë. Pluginat për WordPress janë shumë si ato PowerUps.Ju i vendosni ato në faqen tuaj për të shtuar ose rritur aftësinë e faqes tuaj.

A doni që postimet në blog që publikoni të postohen automatikisht në kanalet tuaja të mediave sociale? Ka një shtojcë për këtë.

Dëshiron të mbledhësh abonime me email nga faqja jote? Ka shumë plugins për këtë.

Dëshironi të ndërtoni një dyqan në internet? Ka edhe një shtojcë të mrekullueshme për këtë.

Në fakt, një nga gjërat që e bën WordPress të shkëlqyeshme, është se zakonisht mund të gjesh një shtojcë të provuar dhe të testuar për t’ju ndihmuar të bëni pothuajse gjithçka që ju nevojitet për të.

Si dhe ku të gjeni programe të reja WordPress

Ngarkimi i një plugin në faqen tuaj është shumë i thjeshtë. Hapat janë zakonisht si më poshtë:

  1. Shkarkoni skedarin e shtojcave.
  2. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
  3. Vendosni skedarin e shtojcave në faqen tuaj.
  4. Aktivizoni plugin.

“Por shkarkoni shtojcën nga ku?”, Dëgjoj të pyesni …

Ekzistojnë dy tipe plugins WordPress: falas, dhe prim.

Drejtoria Zyrtare e Plugin e WordPress ka rreth 40,000 shtojca falas për të zgjedhur dhe përdorur në faqen tuaj të WordPress të vetë-pritur. Ju keni qasje në këto shtojca ose përmes faqes së internetit të WordPress.org ose direkt nga Paneli juaj i WordPress – opsioni i fundit është më i lehtë.

Për të kërkuar dhe shtuar shtojcat nga Drejtoria e WordPress duke përdorur këtë metodë, thjesht ndiqni këto hapa:

  1. Hyni në faqen tuaj të WordPress.
  2. Kalojeni mbi artikullin e menusë të shënuar ‘Plugins’.
  3. zgjedh ‘Shto nje te ri’.

how-to-add-plugins-për-wordpress

Kjo do t’ju sjellë në ekranin e paraqitur më sipër. Nga atje, ju mund të përdorni fjalë kyçe për të kërkuar lloje të ndryshme të shtojcave dhe pastaj të shkarkoni dhe aktivizoni ato që dëshironi të përdorni.

Pra, përveç drejtorisë zyrtare të WordPress, ku tjetër mund të merrni shtojca të shkëlqyera? Le të vazhdojmë….

Vendet kryesore në internet për të gjetur shtojcat e WordPress

Ka një numër vendesh për të gjetur shtojcat premium WordPress, këtu janë disa për të filluar:

CodeCanyon

kërko-codycanyon-per-wp-plugins

CodeCanyon është një nga vendet më të njohura për të gjetur dhe blerë të gjitha llojet e shtojcave për WordPress. Me mbi 1.000 shtojca në bazën e të dhënave të tyre gjithnjë në rritje, do të gjeni pothuajse çdo shtojcë premium që ju nevojitet.

iThemes

Search-ithemes-për-wordpress-plugins

iThemes ofron si tema WordPress ashtu edhe plugins. Për shembull, shtojcat e tyre BackupBuddy dhe iThemes Security Pro janë disa nga më të mirat në biznes.

WPMU DEV

gjeni-wp-plugins-on-wpmudev

WPMU DEV ka një zgjedhje masive të disa prej programeve më të mira premium WordPress përreth. Vetëm një vështrim i shkurtër atje do të ketë që ju të gjeni pikërisht atë që ju nevojitet.

Për të përmendur, por tre nga shumë…

Shembujt e mësipërm janë vetëm disa nga vendet për të gjetur disa shtojcave premium me të vërtetë të shkëlqyera, por ka shumë më tepër atje – shumë dyqane me temë kryesore, për shembull, ofrojnë një grup plugins cilësor të shkëlqyeshëm përveç formacionit të tyre të zakonshëm. . Vende të tjera për të filluar kërkimin tuaj përfshijnë mirë Google “(megjithëse ki kujdes të kontrollosh që çfarëdo shtojcë që të gjesh të jetë e ligjshme dhe jo vetëm spam-i i mashtruar); forume si Quora, Reddit dhe StackExchange, dhe, natyrisht, kategoria e shtojcave të kësaj faqeje.

Duke e mbështetur gjithçka

WordPress mund të ketë disa koncepte të reja për t’u kapur para se të jeni vërtet të rehatshëm duke punuar me të, por me pak këmbëngulje nuk është me të vërtetë shumë e vështirë për të kuptuar bazat. Shpresojmë, pasi të keni lexuar këtë artikull, tani keni një kuptim më të mirë të roleve që luajnë plugins duke shtuar në – ose shtrirë – funksionalitetin e vetë WordPress.

Falë WordPress duke qenë kaq tepër popullore, ka fjalë për fjalë mijëra shtesa në treg për t’ju ndihmuar të arrini çdo numër të gjërave me faqen tuaj. Me vetëm pak hulumtime dhe shfletim, shanset do të keni mundësinë të gjeni saktësisht atë që po kërkoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me