Si dhe Ku të blini një Emër Domain – Një Udhëzues i plotë (Video Tutorial)

Blerja e një emri domain është emocionues: por është gjithashtu diçka që me të vërtetë duhet të merrni të drejtë! Ka disa gjëra kritike për të ditur dhe disa hapa që duhet të ndiqni për të qenë të sigurt në blerjen tuaj – si zgjedhja e një shërbimi me reputacion për ta blerë atë. Këtu është një mësim i shkurtër video mbi gjithçka që duhet të dini:


Le të hedhim një vështrim…

Si dhe Ku të blini një Emër Domain:

Lidhje direkte për të parë videon në Vimeo.

– (shënim: kredi video për Joe Casabona – krijues i Kurseve të Krijuesit

Transkriptimi i videos:

“Si mund ta regjistroj emrin tim të domain?” është një pyetje shumë e zakonshme për këdo që sapo fillon në botën e domeneve, hosteve dhe faqeve të internetit. Këtu është përgjigjja juaj, hap pas hapi. Një, vendosni për një emër domain. Dy, kontrolloni nëse është në dispozicion. Tre, zgjidhni një regjistrues domeni, kjo është kompania që do të regjistrojë një domen në emrin tuaj. Dhe katër, bleni domenin tuaj. Ne do të hedhim një vështrim nga afër të gjitha asaj dhe më shumë, si dhe çfarë të bëjmë nëse domeni që ju dëshironi nuk është i disponueshëm. Por së pari, le t’i hedhim një sy pjesëve që përbëjnë një domen. Do të vini re në ekran se ka katër pjesë të një emri domaini, por ne do të përqendrohemi në dy të fundit. Emri i faqes së internetit, në këtë grafik, që është fjala për fjalë dhe TLD, ose shtrirje, në këtë shembull, që është .org. Së bashku, emri dhe TLD përbëjnë emrin e domain dhe kjo është ajo që blini. Kur keni në mendje një emër domain, duhet të merrni vendime se nga do të blini emrin e domain. Ne mbulojmë se si të zgjedhim një emër të mirë të domain në një video të veçantë, kështu që këtu do të përqendrohemi në procesin e regjistrimit. Kur vendosni se ku të blini domenin tuaj, ju mund të zgjidhni një kompani të veçantë të palëve të treta, si Namecheap, ose mund të blini domainin tuaj nga kompania juaj e postimit në internet. Ka disa të mirat dhe të këqijat për secilin. Pro kryesor është që kur blini domainin tuaj nga ndërmarrja juaj e pritjes, nuk do të duhet të shqetësoheni për ta treguar atë domen në llogarinë tuaj të pritjes. Kjo do të konfigurohet automatikisht për ju kur bëni blerjen. Konkluzioni kryesor është që nëse ndonjëherë dëshironi të largoheni nga ndërmarrja juaj aktuale e pritjes, do të duhet të transferoni domenin ose të mbani domainin me kompaninë pritëse, edhe nëse transferoheni në një host të ndryshëm për faqen tuaj të internetit. Pro kryesor i blerjes së tij nga një kompani e palëve të treta është që ju të keni kontroll të plotë mbi DNS ose konfigurimin e domenit tuaj. Kjo do të thotë që ju mund ta drejtoni fushën tuaj për çdo kompani pritëse që dëshironi, mund të vendosni një shërbim të veçantë për email dhe më shumë. Konstatimi këtu është që ju duhet pak njohuri teknike për t’i bërë ato gjëra. Meqenëse kjo është një video vetëm për mënyrën e blerjes së një emri domain, ne do të përdorim Namecheap për ta blerë atë. Gjëja e parë që do të bëjmë është të kërkojmë emrin e domain që duam. Le të themi se po krijojmë një blog në lidhje me rishikimet e librave, kështu që duam të blejmë bookworm.com. Ne do ta vendosim atë në kutinë e kërkimit dhe do të shohim nëse është në dispozicion. Namecheap do të bëjë një kërkim në të gjitha fushat e mundshme për krimbin e librave, ose në fushën e nivelit të dytë. Ju mund të shihni që bookworm.com është marrë. Shumica e regjistruesve të domain, përfshirë Namecheap, do të japin disa rekomandime për atë që është në dispozicion për të blerë. Por, pasi që libri i librave është një term shumë i zakonshëm, është marrje e hollë. Kur ju hasni në një domen që dëshironi, por është marrë, ju keni disa opsione. Ju mund të bëni një ofertë për të blerë domenin nga regjistruesi aktual, i cili mund të jetë me të vërtetë i kushtueshëm, ose mund të shkoni përpara dhe të përpiqeni të zgjidhni një emër tjetër domain. Një shërbim si namemesh.com është një mjet i shkëlqyeshëm për të kuptuar se cilat domen janë në dispozicion për ju për të blerë. Kështu që, nëse i vë librin e fjalëve dhe krimbin, ai do të bëjë një kërkim për të gjitha fushat e disponueshme dhe do të më njoftojë se cilat janë në dispozicion. Ju mund të shihni se ato më të zakonshmet përfshijnë një grumbull ose nuk përfshijnë .com dhe vërtet duam të përpiqemi të shkojmë për .com këtu. Nën të ngjashme, do të përdor sinonime për të përputhur lloje të ndryshme domenesh. Dhe ne mund të lëvizim nëpër këto dhe të vendosim se cilin duam më mirë. Pasi të provojmë disa kombinime të ndryshme, shohim që talebug.com është në dispozicion dhe ky është domeni që ne do të regjistrojmë. Pra, ne do të kthehemi te Namecheap, do të fshijmë bookworm.com dhe në vend të kësaj, të vendosim talebug.com. Namecheap do të bëjë kërkimin dhe na tregon se fusha është në dispozicion për blerje, kështu që ne do ta shtojmë atë në karrocën tonë dhe do të shkojmë për të parë karrocën. Në karrocën tonë, do të shohim disa mundësi të ndryshme. Ne mund të zgjedhim të regjistrojmë domenin për më shumë se një vit, gjë që është një ide e mirë nëse priren të harroni për rinovimin e pajtimeve, ose mund të aktivizoni rinovimin automatik, kështu që çdo vit në të njëjtën kohë, karta juaj e kreditit do të faturohet automatikisht për të rinovuar fushën tuaj. Unë do ta rekomandoja me forcë këtë sepse nuk ka asgjë më të keqe se të humbasësh një domen sepse ke harruar ta rinovosh. Sidomos nëse është një sit aktiv që ju përdorni rregullisht. Ekzistojnë edhe disa mundësi të tjera për privatësinë dhe mbrojtjen në kohë. Ju mund të shihni që WhoisGuard është i ndezur dhe është falas për vitin e parë. WhoisGuard do të marrë informacionin tuaj për regjistrimin, domethënë emrin tuaj, adresën, numrin e telefonit dhe emailin, dhe do ta bëjë atë anonim, në mënyrë që kompanitë e rastësishme të mos mund t’ju kontaktojnë për fushën tuaj. WhoisGuard ose WhoisPrivacy është diçka që ne do ju rekomandojmë fuqimisht të ndizeni, përveç nëse dëshironi të bombardoheni me postë elektronike dhe posta kërmilli për domenin tuaj. Ne gjithashtu do të kthejmë ripërtëritjen e automjetit për këtë, kështu që do të jetë një $ shtesë. vitin tjeter. Ekzistojnë edhe disa shitës të tjerë që mund t’i shtoni, por ne do t’i kalojmë ato dhe do të konfirmojmë porosinë tonë. Pasi të klikoni në konfirmimin e porosisë, do të jeni në gjendje të regjistroheni në llogarinë tuaj nëse keni një me Namecheat ose do të keni mundësinë të krijoni një llogari. Ju duhet të keni një llogari të krijuar kur blini një domen. Njerëzit mund të kenë nevojë të lidhen me ju në lidhje me domenin tuaj, ju do të keni cilësime specifike për ofruesin tuaj të pritjes, në mënyrë që domeni juaj të tregojë në faqen tuaj të internetit dhe informacioni juaj duhet të jetë në rekord për vitin e ardhshëm, kur automatizimi juaj i domain-it rinovon. Kështu që, ju mund të kaloni nëpër procesin e krijimit të llogarisë ose të regjistroheni në llogarinë tuaj. Tjetra, është koha të vendosni metodën tuaj të pagesës dhe pasi të futen këto informacione, do të keni mundësi të rishikoni blerjen tuaj, sigurohuni që rinovimi automatik të jetë aktivizuar vetëm për shërbimet që dëshironi të rinovohen automatikisht, të cilat për neve është regjistrimi i domenit dhe WhoisGuard falas, dhe pastaj ne do të klikojmë të vazhdojmë. Pasi të vazhdoni, do t’ju jepet një shans më shumë të rishikoni porosinë tuaj para se të paguani. Porosia juaj do të përpunohet dhe do të jeni gati për të menaxhuar domenin tuaj. Gjëja kryesore që do të dëshironi të bëni pasi të blihet dhe regjistrohet domeni juaj është ta tregoni atë në llogarinë tuaj të pritjes. Ky proces është i ndryshëm për çdo host, prandaj sigurohuni që të lexoni dokumentet e mbështetjes së bazës së njohurive të kompanisë tuaj pritës ose t’i drejtoheni ekipit të tyre mbështetës për të mësuar se si ta bëjnë atë për regjistruesin tuaj. Gjithashtu, mbani mend që blerja e një domeni nuk do të thotë që ju të keni automatikisht hostim, as nuk do të thotë se keni një adresë emaili. Këto janë shërbime të ndara nga blerja e domenit. Një shënim tjetër para se të shkojmë, që nga janari, ICANN ka mandatuar që të gjithë regjistruesit duhet të verifikojnë informacionin WHOIS për regjistruesin e domenit. Pra, menjëherë pasi të regjistroni domenin tuaj, ju do të merrni një email nga Namecheap me një lidhje që duhet të klikoni në mënyrë që të verifikoni se ju jeni ai që regjistroi domenin. Nëse nuk e bëni këtë, domeni juaj do të bëhet joaktiv dhe nuk do të mund ta përdorni. Kur klikoni në lidhje, do të silleni në një faqe suksesi, duke ju bërë të ditur që domeni juaj është verifikuar. Kjo është për këtë video. Nëse ju pëlqeu, sigurohuni që të klikoni bishtat lart poshtë dhe sigurohuni që të regjistroheni në WinningWP për përmbajtje më të shkëlqyeshme.

Shikoni më shumë video …

Thingdo gjë për të shtuar?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map